Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Otis Weah
11.23
PR
May 21
Bemidji Invitational
2.
12
Seth Lawrence
11.44
PR
May 8
True Team Section 8AAA
3.
12
Cole Crompton
11.62
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
12
Hunter Wollschlager
11.73
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
5.
10
Troy Knutson
11.85
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
6.
12
Gavun Brooks-Samek
11.92
PR
May 8
True Team Section 8AAA
7.
9
Arzheen Shahin
11.96
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
8.
12
Colton Krier
12.13
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
9.
11
Noah Anderson
12.65
May 21
Bemidji Invitational
10.
11
Patrick O'Connor
12.79
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
11.
12
Nicolai Westrum
12.99
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
12.
10
Scott Verkuilen
13.21
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
13.
12
Victor Fairbanks
13.22
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
14.
12
Blair Jackson
13.29
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
15.
9
Christian Vega
13.65
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
16.
10
Scott Verkulien
13.69
PR
May 21
Bemidji Invitational
17.
10
Matthew Romero
13.84
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
18.
9
Jack Newcomb
13.95
May 21
Bemidji Invitational
19.
11
Andrew Hayes
14.46
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
20.
11
Rogan Isbell
15.20
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
200 Meters
1.
12
Hunter Wollschlager
22.93
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
2.
12
Cole Crompton
23.04
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
3.
12
Otis Weah
23.05
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
11
Nathan Wambach
24.17
Jun 2
MSHSL Section 8AA
5.
12
Colton Krier
24.33
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
11
Nick Johnson
24.62
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
7.
10
Troy Knutson
25.09
PR
May 21
Bemidji Invitational
8.
11
Noah Anderson
25.32
Jun 2
MSHSL Section 8AA
9.
9
Arzheen Shahin
25.66
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
10.
12
Seth Lawrence
25.74
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
11.
12
Hans Engen
26.52
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
12.
12
Nicolai Westrum
27.03
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
13.
9
Jack Newcomb
27.41
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
14.
12
Victor Fairbanks
27.42
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
15.
9
Ryan Pierce
28.16
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
12
Blair Jackson
28.16
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
17.
9
Renas Salman
29.67
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
18.
11
Andrew Hayes
29.96
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
400 Meters
1.
12
Cole Crompton
49.81
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
12
Seth Lawrence
51.17
PR
May 21
Bemidji Invitational
3.
12
Hunter Wollschlager
51.41
May 21
Bemidji Invitational
4.
12
Noah Melton
53.41
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
5.
12
Austin Gruenberg
53.79
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
11
Nick Johnson
53.85
PR
May 21
Bemidji Invitational
7.
11
Nicholas Johnson
55.10
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
8.
9
Phoenix Duerr
55.96
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
9.
12
Hans Engen
56.67
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
10.
11
Sam Gebhart
56.71
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
11.
11
Dawson Strom
58.16
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
12.
11
Zach Johnson
58.89
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
13.
11
Noah Anderson
59.36
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
14.
11
Nathan Wambach
59.57
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
15.
9
Jack Newcomb
1:00.90
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
800 Meters
1.
12
Noah Melton
1:59.87
PR
May 21
Bemidji Invitational
2.
12
Austin Gruenberg
2:00.53
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
11
Sam Gebhart
2:01.37
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
11
Zach Johnson
2:06.90
PR
May 21
Bemidji Invitational
5.
11
Billy O'Connor
2:07.31
Jun 2
MSHSL Section 8AA
6.
9
Elijah Harvala
2:10.67
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
7.
11
Joshua Hagen
2:12.93
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
1600 Meters
1.
12
Austin Gruenberg
4:30.30
PR
May 8
True Team Section 8AAA
2.
11
Zach Johnson
4:32.08
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
11
Dawson Strom
4:38.81
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
12
Noah Melton
4:41.12
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
5.
11
Sam Gebhart
4:45.18
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
9
Elijah Harvala
4:47.73
Jun 2
MSHSL Section 8AA
7.
11
Josh Hagen
4:49.71
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
8.
11
Patrick O'Connor
4:51.71
PR
May 21
Bemidji Invitational
9.
11
Billy O'Connor
4:53.06
May 8
True Team Section 8AAA
10.
10
Granton Schneider
4:57.67
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
11.
9
Evan Myran
4:58.63
May 21
Bemidji Invitational
12.
10
Granton Schnieder
5:03.29
May 21
Bemidji Invitational
13.
11
Jaxon Grube
5:06.88
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
14.
9
Almo Martinez
5:07.84
May 21
Bemidji Invitational
15.
11
Lawrence Wirries
5:14.55
Apr 20
Eagle Relays
16.
9
Macalister Nelson
5:15.22
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
17.
11
Isaac Wicklund
5:15.77
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
18.
9
Jack Eisenzimmer
5:19.32
May 21
Bemidji Invitational
19.
12
Andrew Franklin
5:19.37
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
20.
10
Bailey Wold
5:27.40
May 21
Bemidji Invitational
21.
10
Isaac Vogt
5:31.78
May 21
Bemidji Invitational
22.
11
Levi Redding
5:48.94
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
23.
10
Will Swenson
6:02.19
PR
May 21
Bemidji Invitational
24.
10
Zach Doppler
6:02.61
May 21
Bemidji Invitational
25.
12
Victor Fairbanks
6:03.55
PR
May 21
Bemidji Invitational
26.
10
William Swenson
6:15.78
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
27.
10
Zachary Doppler
6:17.41
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
28.
10
Hunter Covey
6:29.83
May 21
Bemidji Invitational
3200 Meters
1.
11
Zach Johnson
9:39.08
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
11
Dawson Strom
9:48.90
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
9
Evan Myran
10:33.80
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
11
Samuel Gebhart
10:38.41
PR
Apr 20
Eagle Relays
5.
11
Joshua Hagen
10:52.23
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
6.
11
Lawrence Wirries
11:08.97
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
7.
11
Isaac Wicklund
11:11.04
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
8.
9
Macalister Nelson
11:26.20
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
9.
11
Gunner Parr
15:50.53
PR
May 21
Bemidji Invitational
10.
11
Tyler Church
16:54.00
PR
May 21
Bemidji Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Jack Entzion
16.71
PR
May 8
True Team Section 8AAA
2.
10
Ernesto Gonzalez
18.27
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
3.
9
Jack Eisenzimmer
18.40
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
11
Michael Gibson
19.01
Jun 2
MSHSL Section 8AA
300m Hurdles - 36"
1.
10
Ernesto Gonzalez
44.37
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
9
Jack Eisenzimmer
44.81
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
11
Jack Entzion
45.82
PR
May 8
True Team Section 8AAA
4.
11
Michael Gibson
47.76
Jun 2
MSHSL Section 8AA
5.
10
Matthew Romero
55.48
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
4x100 Relay
1.
Cole Crompton
Seth Lawrence
Otis Weah
Hunter Wollschlager
44.64
Apr 20
Eagle Relays
2.
Relay Team
45.34
May 8
True Team Section 8AAA
3.
Gavun Brooks-Samek
Colton Krier
Nicholas Johnson
Nathan Wambach
46.01
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
4.
Blair Jackson
Colton Krier
Nick Johnson
Troy Knutson
48.32
Jun 2
MSHSL Section 8AA
5.
Victor Fairbanks
Blair Jackson
Troy Knutson
Nicolai Westrum
51.13
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
6.
Victor Fairbanks
Andrew Hayes
Noah McDougall
Ethan Fairfield
53.15
Apr 20
Eagle Relays
4x200 Relay -
1.
Otis Weah
Hunter Wollschlager
Seth Lawrence
Cole Crompton
1:29.56
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
Colton Krier
Seth Lawrence
Otis Weah
Hunter Wollschlager
1:31.09
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
3.
Cole Crompton
Seth Lawrence
Otis Weah
Hunter Wollschlager
1:31.23
Apr 20
Eagle Relays
4.
Relay Team
1:32.75
May 8
True Team Section 8AAA
5.
Victor Fairbanks
Andrew Hayes
Ryan Pierce
Renas Salman
1:53.34
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
4x400 Relay
1.
Noah Melton
Seth Lawrence
Hunter Wollschlager
Cole Crompton
3:22.97
Jun 9
MSHSL State Track & Field Championships
2.
Cole Crompton
Hunter Wollschlager
Noah Melton
Seth Lawrence
3:26.88
Apr 27
Hamline Elite Meet
3.
Relay Team
3:31.73
May 21
Bemidji Invitational
4.
Jaxon Grube
Zach Johnson
Billy O'Connor
Dawson Strom
3:50.91
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
5.
Levi Redding
Hunter Covey
Zachary Doppler
Almo Martinez
4:22.61
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
6.
Mike Gibson
William Swenson
Isaac Vogt
Bailey Wold
5:01.27
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
4x800 Relay
1.
Sam Gebhart
Dawson Strom
Austin Gruenberg
Noah Melton
8:06.98
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
Noah Melton
Sam Gebhart
Austin Gruenberg
Dawson Strom
8:07.77
Jun 9
MSHSL State Track & Field Championships
3.
Relay Team
8:20.43
May 8
True Team Section 8AAA
4.
Elijah Harvala
Austin Gruenberg
Noah Melton
Sam Gebhart
8:35.01
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
5.
Jaxson Grube
Billy O'Connor
Isaac Wicklund
Evan Myran
9:22.92
Apr 20
Eagle Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Gavun Brooks-Samek
Colton Krier
Noah Melton
Nick Johnson
1:41.13
Apr 20
Eagle Relays
MMR 2400m - [800-400-400-800]
1.
Relay Team
5:54.93
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Austin Gruenberg
Samuel Gebhart
Zach Johnson
Dawson Strom
11:47.60
Apr 20
Eagle Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Relay Team
1:17.92
Apr 20
Eagle Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Jameson Cozad
50' 4.5
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
11
Logan Garcia
43' 8
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
3.
11
Alec Thingvold
41' 3.5
May 8
True Team Section 8AAA
4.
11
Cody Ly
40' 10
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
5.
10
Christian Thingvold
40' 5
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
10
Seth Anderson
38' 6
Apr 20
Eagle Relays
7.
10
Houton Hall
36' 4
PR
May 21
Bemidji Invitational
8.
12
Ross Salisbury
35' 11.5
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
9.
10
Scott Verkulien
35' 9.5
PR
May 21
Bemidji Invitational
10.
9
Christian Vega
35' 7.5
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
11.
10
Houston Hall
35' 6
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
10
Alexander Pahl
35' 6
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
13.
9
Arzheen Shahin
34' 1
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
14.
10
Jacob Wesley
33' 8
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
15.
9
Cody Lugo
33' 1
PR
May 21
Bemidji Invitational
16.
10
Scott Verkuilen
33' 0.25
PR
Apr 20
Eagle Relays
17.
9
Justin Burnside
33' 0
PR
May 21
Bemidji Invitational
18.
10
lexander Pahl
32' 11
PR
May 21
Bemidji Invitational
19.
10
Ravand Ramadhan
32' 5
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
20.
10
Nathan Johnson
31' 10
PR
Apr 20
Eagle Relays
21.
10
Jacob Lilja
31' 5
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
22.
9
Max Soeth
31' 1
May 21
Bemidji Invitational
23.
10
Kaden Tranby
30' 2
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
24.
9
Cristian Vega
30' 0.5
May 21
Bemidji Invitational
25.
10
Nolan Maier
29' 7
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
26.
9
Mahmoud Younis
28' 10.5
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
27.
10
Sergio Gonzalez
28' 4
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
28.
9
Jaydon Coley
27' 6.5
May 21
Bemidji Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Jameson Cozad
142' 0
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
10
Houston Hall
138' 8
May 8
True Team Section 8AAA
3.
10
Houton Hall
132' 11
PR
May 21
Bemidji Invitational
4.
9
Elijah Harvala
129' 1
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
5.
11
Alec Thingvold
127' 1
Jun 2
MSHSL Section 8AA
6.
11
Cody Ly
113' 2
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
7.
10
Seth Anderson
113' 0
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
8.
10
Christian Thingvold
111' 11
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
9.
11
Monte Sanchez
94' 8
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
10.
11
Patrick O'Connor
92' 3
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
11.
9
Mahmoud Younis
88' 8
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
12.
9
Justin Burnside
88' 7
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
13.
10
Scott Verkulien
88' 3
PR
May 21
Bemidji Invitational
14.
9
Timothy Merkens
84' 6
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
15.
12
Ross Salisbury
74' 11
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
16.
9
Christian Vega
71' 4
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
17.
9
Cody Lugo
70' 4
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
18.
10
Nathan Johnson
59' 5
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
High Jump
1.
11
Sutter Colborn
6' 5
Jun 9
MSHSL State Track & Field Championships
2.
12
Hunter Wollschlager
6' 0
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
3.
11
Carson Amundson
5' 8
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
9
Owen Martinson
5' 0
PR
May 21
Bemidji Invitational
5.
9
Ethan Fairfield
4' 10
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
Pole Vault
1.
11
Tyler Rudnick
12' 0
Apr 20
Eagle Relays
2.
9
Jack Cella
10' 6
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
11
Noah McDougall
10' 0
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
11
Gunner Parr
9' 6
PR
May 8
True Team Section 8AAA
5.
10
Jason Conner
9' 0
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
11
Monte Sanchez
8' 0
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
11
Tyler Church
8' 0
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
8.
9
Zachary Johnson
7' 6
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
9.
11
Zach Johnson
7' 0
PR
May 21
Bemidji Invitational
Long Jump
1.
12
Otis Weah
21' 10.5
PR
May 21
Bemidji Invitational
2.
11
Sutter Colborn
20' 3
May 21
Bemidji Invitational
3.
12
Gavun Brooks-Samek
20' 0.25
PR
May 8
True Team Section 8AAA
4.
12
Cole Crompton
19' 9
PR
May 21
Bemidji Invitational
5.
12
Seth Lawrence
18' 3.5
PR
May 21
Bemidji Invitational
6.
11
Carson Amundson
17' 7
PR
Apr 20
Eagle Relays
7.
9
Arzheen Shahin
17' 1.5
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
8.
10
Carter Larghe
16' 11.5
Apr 20
Eagle Relays
9.
10
Carter Large
16' 8
PR
May 21
Bemidji Invitational
10.
9
Leiton Selseth
16' 4.5
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
11.
9
Isiaah Olson
15' 4
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
12.
10
Daniel Davies
14' 2
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
13.
9
Ryan Pierce
12' 10
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
14.
12
Blair Jackson
12' 8
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
15.
11
Rogan Isbell
12' 5.5
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
Triple Jump
1.
12
Otis Weah
46' 9
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
12
Gavun Brooks-Samek
44' 0.25
PR
Jun 9
MSHSL State Track & Field Championships
3.
11
Sutter Colborn
43' 3
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
11
Carson Amundson
35' 8
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
5.
10
Carter Larghe
34' 4
Apr 20
Eagle Relays
6.
10
Carter Large
33' 6.25
PR
May 21
Bemidji Invitational
7.
10
Daniel Davies
31' 3.75
May 21
Bemidji Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Claire Howell
12.78
May 8
True Team Section 8AAA
2.
9
Willow Carrier
12.89
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
11
Jada Schwindt
12.92
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
4.
10
Kate Stafford
13.45
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
5.
11
Annamaria Davies
13.46
Jun 2
MSHSL Section 8AA
6.
11
Amaya Cromwell
13.68
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
7.
9
Olivia Watson
13.92
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
8.
10
Faith Wollschlager
13.97
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
9.
9
Joclynn Beske
14.05
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
10.
10
Lydia Gross
14.07
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
11.
11
Cassidy O'Meara
14.27
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
12.
10
Stella Erickson
14.33
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
13.
9
Jasmine Thayer
14.46
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
14.
12
Alexandra Maddux
14.47
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
15.
11
Meghan Johnson
14.52
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
16.
9
Liana Ulness
14.59
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
17.
9
Alayna Gerads
14.74
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
18.
10
Angelina Ronning
14.83
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
19.
9
Sophia Nocho-Iverson
14.92
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
20.
10
Antoinette Lighe
15.13
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
21.
11
Giovanna Guedes
15.37
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
22.
10
Jordan Nichols
15.74
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
23.
9
Chantelle Schmidt
16.48
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
200 Meters
1.
10
Claire Howell
25.84
May 8
True Team Section 8AAA
2.
11
Jada Schwindt
27.22
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
9
Willow Carrier
27.22
May 21
Bemidji Invitational
4.
10
Faith Wollschlager
28.08
Jun 2
MSHSL Section 8AA
5.
11
Amaya Cromwell
28.24
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
10
Ashley Warne
28.44
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
7.
12
Kira Hamilton
28.55
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
8.
11
Annamaria Davies
28.59
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
9.
9
Olivia Watson
28.85
PR
May 21
Bemidji Invitational
10.
11
Cassidy O'Meara
29.25
PR
May 21
Bemidji Invitational
11.
9
Liana Ulness
29.48
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
12.
10
Lydia Gross
29.63
May 21
Bemidji Invitational
13.
10
Kate Stafford
30.33
PR
May 21
Bemidji Invitational
14.
10
Hannah Babbit
30.62
PR
May 21
Bemidji Invitational
15.
10
Stella Erickson
30.64
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
16.
9
Summer Carlson
30.77
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
17.
10
Jordan Nichols
30.92
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
18.
10
Angelina Ronning
31.21
PR
May 21
Bemidji Invitational
19.
9
Jasmine Thayer
31.33
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
20.
11
Giovanna Guedes
31.90
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
21.
10
Antoinette Lighe
31.91
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
22.
11
Meghan Johnson
32.11
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
23.
9
Sophia Nocho-Iverson
32.46
May 21
Bemidji Invitational
400 Meters
1.
10
Claire Howell
57.62
Jun 9
MSHSL State Track & Field Championships
2.
11
Cassidy O'Meara
1:03.11
May 21
Bemidji Invitational
3.
9
Olivia Watson
1:03.48
May 21
Bemidji Invitational
4.
9
Summer Carlson
1:03.71
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
5.
9
Liana Ulness
1:03.80
Jun 2
MSHSL Section 8AA
6.
10
Faith Wollschlager
1:06.43
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
7.
10
Hannah Babbit
1:08.09
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
8.
10
Jordan Nichols
1:09.12
May 21
Bemidji Invitational
800 Meters
1.
12
Alexandra Maddux
2:24.85
May 21
Bemidji Invitational
2.
11
Cassidy O'Meara
2:24.88
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
9
Olivia Watson
2:27.56
Jun 2
MSHSL Section 8AA
1600 Meters
1.
12
Alexandra Maddux
5:34.16
May 8
True Team Section 8AAA
2.
9
Olivia Watson
5:36.69
PR
May 8
True Team Section 8AAA
3.
12
Kate Ludwig
5:39.17
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
12
Sofie Overturf
5:51.06
Jun 2
MSHSL Section 8AA
5.
10
Kenzie O'Connell
5:56.41
May 21
Bemidji Invitational
6.
12
Mickayla Allen
5:57.71
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
7.
11
Malery Selberg
5:59.24
PR
Apr 20
Eagle Relays
8.
9
Chloe Strom
6:18.40
May 8
True Team Section 8AAA
9.
11
Rei Yayjima
6:33.15
PR
May 21
Bemidji Invitational
3200 Meters
1.
12
Kate Ludwig
11:59.84
PR
May 8
True Team Section 8AAA
2.
12
Sofie Overturf
12:33.45
PR
May 8
True Team Section 8AAA
3.
12
Mickayla Allen
12:54.86
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
10
Kenzie O'Connell
13:39.23
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
100m Hurdles - 33"
1.
10
Adla Serrao
16.90
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
9
Annika Werlinger
17.59
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
10
Megan Haugo
17.90
May 8
True Team Section 8AAA
4.
10
Octavia Nerguson
20.00
Jun 2
MSHSL Section 8AA
300m Hurdles - 30"
1.
10
Ashley Warne
51.49
PR
May 8
True Team Section 8AAA
2.
10
Adla Serrao
51.75
May 8
True Team Section 8AAA
3.
9
Annika Werlinger
53.61
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
4.
10
Octavia Nerguson
55.39
Jun 2
MSHSL Section 8AA
5.
9
Alayna Gerads
1:04.30
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
4x100 Relay
1.
Amaya Cromwell
Annamaria Davies
Jada Schwindt
Willow Carrier
51.56
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
Annamaria Davies
Jada Schwindt
Claire Howell
Willow Carrier
51.81
Apr 20
Eagle Relays
3.
Relay Team
51.87
May 8
True Team Section 8AAA
4.
Liana Ulness
Carleigh Vedder
Anistyn Walthers
Lydia Gross
55.46
Apr 20
Eagle Relays
5.
Stella Erickson
Lydia Gross
Kate Stafford
Liana Ulness
56.73
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
6.
Giovanna Guedes
Antoinette Lighe
Sophia Nocho-Iverson
Jasmine Thayer
1:01.14
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
4x200 Relay -
1.
Willow Carrier
Kiera Hamilton
Jada Schwindt
Faith Wollschlager
1:52.06
Apr 20
Eagle Relays
2.
Relay Team
1:52.81
May 8
True Team Section 8AAA
3.
Kira Hamilton
Amaya Cromwell
Jada Schwindt
Willow Carrier
1:53.45
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
4x400 Relay
1.
Cassidy O'Meara
Alexandra Maddux
Olivia Watson
Claire Howell
4:04.89
Jun 9
MSHSL State Track & Field Championships
2.
Olivia Watson
Alexandra Maddux
Cassidy O'Meara
Claire Howell
4:05.33
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
Cassidy O'Meara
Alexandra Maddux
Taylor Melton
Olivia Watson
4:10.69
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
4.
Relay Team
4:15.16
May 8
True Team Section 8AAA
4x600 Relay
1.
Relay Team
7:20.45
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4x800 Relay
1.
Alexandra Maddux
Olivia Watson
Cassidy O'Meara
Taylor Melton
9:53.43
Apr 27
Hamline Elite Meet
2.
Olivia Watson
Alexandra Maddux
Cassidy O'Meara
Taylor Melton
9:55.73
Apr 20
Eagle Relays
3.
Relay Team
10:15.51
May 8
True Team Section 8AAA
4.
Malery Selberg
Mickayla Allen
Rei Yajima
Chloe Strom
11:19.85
Jun 2
MSHSL Section 8AA
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Willow Carrier
Amaya Cromwell
Jada Schwindt
Claire Howell
1:54.01
Apr 20
Eagle Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Olivia Watson
Alexandra Maddux
Claire Howell
Taylor Melton
13:37.88
Apr 20
Eagle Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Megan Haugo
Adla Serrao
Bella Felland
Annika Werlinger
1:17.43
Apr 20
Eagle Relays
Shot Put - 4kg
1.
9
Bailey Overbo
33' 5.5
May 21
Bemidji Invitational
2.
9
Gabrielle Fiel
31' 11
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
3.
10
Samantha Hulst
31' 10
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
9
Claire Atchison
30' 6
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
5.
11
Quintessa Bass
28' 1
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
9
Regan Erdmann
26' 1
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
7.
10
Kaylee Kendall
22' 8
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
8.
9
Ella Swedberg
22' 5
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
9.
11
Maria Dimo
22' 0
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
10.
10
Willow Charbonneaux
15' 8.25
PR
Apr 20
Eagle Relays
Discus - 1kg
1.
11
Quintessa Bass
99' 1
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
12
Jasmine Merkins
97' 0
PR
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
3.
9
Claire Atchison
92' 8
PR
May 21
Bemidji Invitational
4.
9
Bailey Overbo
90' 7
May 21
Bemidji Invitational
5.
9
Regan Erdmann
87' 2
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
6.
9
Ella Swedberg
78' 2
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
7.
10
Samantha Hulst
63' 5
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
8.
9
Gabrielle Fiel
57' 7
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
9.
10
Kaylee Kendall
41' 0
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
High Jump
1.
10
Ashley Warne
5' 2
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
2.
10
Bella Felland
5' 0
May 21
Bemidji Invitational
3.
11
Bree Hoffman
4' 8
PR
May 21
Bemidji Invitational
4.
11
Amaya Cromwell
4' 6
PR
May 21
Bemidji Invitational
Pole Vault
1.
11
Olivia Carlson
9' 0
PR
May 21
Bemidji Invitational
2.
10
Adla Serrao
8' 0
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
3.
9
Emily Soukup
7' 6
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
9
Jasmine Thayer
7' 0
May 21
Bemidji Invitational
5.
10
Angelina Ronning
6' 6
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
11
Ellie Viou
6' 6
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
7.
9
Fiona Travers
6' 0
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
Long Jump
1.
11
Jada Schwindt
16' 4.5
Jun 2
MSHSL Section 8AA
2.
10
Ashley Warne
16' 2.75
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
3.
11
Annamaria Davies
14' 10.5
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
10
Megan Haugo
13' 8.25
May 8
True Team Section 8AAA
5.
11
Meghan Johnson
13' 4
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
6.
9
Ella Swedberg
13' 1.5
PR
Apr 20
Eagle Relays
7.
9
Claire Atchison
13' 1
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
8.
10
Jordan Nichols
13' 0.5
Apr 26
Shanley Invitational Track & Field Meet
9.
9
Alayna Gerads
13' 0
PR
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
10.
9
Sophia Nocho-Iverson
12' 6.25
Apr 26
Fargo Davies-Moorhead Dual
Triple Jump
1.
10
Ashley Warne
36' 9
PR
Apr 27
Hamline Elite Meet
2.
10
Megan Haugo
33' 9.5
PR
May 8
True Team Section 8AAA
3.
11
Amaya Cromwell
33' 3.5
PR
May 15
Moorhead/Bemidji Dual
4.
11
Bree Hoffman
30' 4.25
(1.9)
PR
Jun 2
MSHSL Section 8AA
5.
10
Bella Felland
29' 3.5
May 21
Bemidji Invitational
6.
9
Claire Atchison
27' 11
PR
Apr 20
Eagle Relays
*Recent improvement