Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
1999
Indoor
2018
2012
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
40 Meter Dash
1.
9
Ashton Liddell
5.36
(-.1)
PR
Mar 3
Aztec Invite
100 Meters
1.
9
Ashton Liddell
11.35
(.6)
Apr 23
North East Valley Championships
2.
10
Dylan Drury
11.51
(.8)
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
3.
11
Caleb Meyer
11.97
(-1.2)
Apr 23
North East Valley Championships
4.
10
Trenton Sanders
12.13
(-.4)
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
5.
9
Ethan Eddleblute
12.20
(.3)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
6.
9
Kamdan Hightower
12.32
(-.8)
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
7.
12
Grant Smith
12.50
(-1.1)
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
8.
9
Dante Haynesworth
12.57
(2.0)
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
9.
10
Noor Amin
12.81
(1.1)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
10.
12
Zack Knierim
12.89
(-1.8)
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
11.
9
Oliver Hundelt
14.65
(.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
200 Meters
1.
10
Dylan Drury
23.11
(1.2)
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
2.
9
Ashton Liddell
23.13
(.2)
Apr 23
North East Valley Championships
3.
11
Caleb Meyer
24.08
(.2)
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4.
9
Kamdan Hightower
25.29
(.2)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
5.
9
Dante Haynesworth
25.72
(1.9)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
6.
10
Trenton Sanders
25.84
(-2.5)
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
7.
12
Zack Knierim
26.17
(-1.4)
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
8.
9
Brett Yanofsky
27.54
(1.3)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
400 Meters
1.
11
Joshua Hislop
52.99
Mar 29
The Ron Smith Classic
2.
11
Andre Butzberger
53.58
PR
Apr 23
North East Valley Championships
3.
11
Caleb Meyer
54.38
Mar 29
The Ron Smith Classic
4.
11
Ben Hislop
55.66
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
5.
9
Elior Blumenthal
58.74
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
6.
9
Kenneth Cain
1:06.88
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
800 Meters
1.
10
Alexander Price
2:06.13
PR
Mar 3
Aztec Invite
2.
10
Daniel Kwiatkowski
2:06.39
Mar 3
Aztec Invite
3.
10
Matthew Miller
2:11.78
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4.
9
Elior Blumenthal
2:16.67
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
5.
10
Mitch Collins
2:33.94
Mar 3
Aztec Invite
6.
9
Dylan Jamison
2:40.51
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
1600 Meters
1.
10
Alexander Price
4:46.62
Mar 24
78th NIKE Chandler Rotary Elite
2.
10
Daniel Kwiatkowski
4:50.69
Mar 29
The Ron Smith Classic
3.
9
Nathan Wicker
5:14.77
PR
Apr 23
North East Valley Championships
4.
11
Matthew De Koch
5:21.33
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
5.
10
Pierce Gardner
5:27.40
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
6.
10
Mitch Collins
5:41.02
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
7.
11
Justin Onisile
6:36.27
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
1 Mile
1.
10
Alexander Price
4:48.41
PR
Mar 24
78th NIKE Chandler Rotary Elite
3200 Meters
1.
9
Nathan Wicker
11:21.23
PR
Mar 3
Aztec Invite
2.
11
Matthew De Koch
11:51.60
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
3.
10
Jack Pletka
12:14.69
PR
Mar 3
Aztec Invite
4.
10
Mitch Collins
12:55.14
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
9
Cole Nordman
15.75
(.5)
Apr 23
North East Valley Championships
2.
11
Andrew Mitchell
17.18
(-2.2)
PR
Mar 29
The Ron Smith Classic
3.
12
Zack Knierim
18.09
(-.3)
PR
Apr 23
North East Valley Championships
4.
10
Andrew Wachtel
21.32
(-.9)
PR
Mar 3
Aztec Invite
300m Hurdles - 36"
1.
11
Andrew Mitchell
42.80
PR
Mar 29
The Ron Smith Classic
2.
12
Zack Knierim
42.92
PR
Apr 23
North East Valley Championships
3.
9
Cole Nordman
42.93
Apr 23
North East Valley Championships
4.
10
Andrew Wachtel
49.66
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
4x100 Relay
1.
Joshua Hislop
Andre Butzberger
Caleb Meyer
Dylan Drury
45.02
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
2.
Joshua Hislop
Caleb Meyer
Andre Butzberger
Ashton Liddell
45.56
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
Joshua Hislop
Dylan Drury
Ashton Liddell
Caleb Meyer
45.89
Apr 23
North East Valley Championships
4x400 Relay
1.
Joshua Hislop
Caleb Meyer
Alexander Price
Andre Butzberger
3:35.27
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
2.
Joshua Hislop
Caleb Meyer
Andre Butzberger
Daniel Kwiatkowski
3:37.17
Apr 6
39th Sun Angel Track Classic
3.
Alexander Price
Joshua Hislop
Caleb Meyer
Daniel Kwiatkowski
3:38.51
Mar 3
Aztec Invite
4.
Alexander Price
Caleb Meyer
Joshua Hislop
Andre Butzberger
3:41.92
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
5.
Elior Blumenthal
Ben Hislop
Andrew Wachtel
Pierce Gardner
4:10.64
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4x800 Relay
1.
Alexander Price
Daniel Kwiatkowski
Matthew Miller
Elior Blumenthal
8:50.83
Apr 23
North East Valley Championships
2.
Alexander Price
Daniel Kwiatkowski
Matthew Miller
Andre Butzberger
9:26.35
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
Elior Blumenthal
Nathan Wicker
Matthew DeKoch
Pierce Gardner
9:50.40
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Shot Put - 12lb
1.
12
Grant Smith
44' 3
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
2.
11
Sam Wiener
38' 7.5
PR
Mar 29
The Ron Smith Classic
3.
12
Brandon Martin
33' 7
PR
Mar 3
Aztec Invite
4.
10
Noor Amin
33' 2
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Discus - 1.6kg
1.
11
Sam Wiener
120' 11
PR
Apr 23
North East Valley Championships
2.
12
Grant Smith
108' 7
PR
Mar 3
Aztec Invite
3.
12
Brandon Martin
96' 5.5
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Javelin - 800g
1.
12
Grant Smith
122' 3
PR
Mar 3
Aztec Invite
2.
12
Brandon Martin
113' 9
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
10
Noor Amin
106' 6
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
High Jump
1.
9
Cole Nordman
5' 6
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
2.
9
Reid Spooner
5' 0
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
9
Oliver Hundelt
4' 10
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4.
9
Dylan Spooner
4' 6
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Pole Vault
1.
12
Jake Novin
10' 6
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
12
Nate Van Ness
10' 6
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
12
Chris Barnes
9' 0
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Long Jump
1.
12
Grant Smith
19' 2
(.0)
Mar 29
The Ron Smith Classic
2.
12
Zack Knierim
18' 4
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
9
Kenneth Cain
14' 2.5
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Womens
40 Yard Dash
1.
9
Jaden Zelms
7.12
(.3)
PR
Mar 3
Aztec Invite
100 Meters
1.
10
Nicole Bostrom
13.33
(1.1)
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
2.
9
Marley Smieszek
14.03
(-.7)
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
9
Peyton Mayer
14.31
(-1.4)
PR
Apr 23
North East Valley Championships
4.
11
Ruby Bigbee
14.45
(-.1)
PR
Mar 29
The Ron Smith Classic
5.
9
Sophia Lepore
14.58
(-.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
6.
11
Samantha McDonald
14.84
(-.3)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
7.
10
Claudia Tribble
15.11
(-.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
8.
9
Courtney Bookspan
15.31
(-.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
9.
9
LiLi Baiden
16.82
(-.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
10.
9
Isabella Yadav
17.01
(-.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
11.
11
Faith Cain
17.06
(-.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
12.
9
Lillian Fattaleh
17.91
(-.4)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
200 Meters
1.
12
Cassidy Bailey
26.41
(3.1)
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
2.
10
Nicole Bostrom
27.33
(.2)
Apr 23
North East Valley Championships
3.
9
Peyton Mayer
29.43
(.2)
PR
Mar 3
Aztec Invite
4.
9
Ariel Carlson
29.91
(.2)
PR
Mar 3
Aztec Invite
5.
12
Elton Gingrich
30.82
(-2.1)
PR
Mar 29
The Ron Smith Classic
6.
11
Ruby Bigbee
31.41
(-.6)
PR
Mar 29
The Ron Smith Classic
7.
9
Courtney Bookspan
32.86
(-.8)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
8.
9
Rebecca Dabill
33.60
(-.2)
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
9.
11
Faith Cain
35.74
(-.8)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
400 Meters
1.
12
Cassidy Bailey
59.38
Mar 29
The Ron Smith Classic
2.
10
Nicole Bostrom
1:01.34
PR
Apr 23
North East Valley Championships
3.
12
Abby Moon
1:02.21
PR
Mar 24
78th NIKE Chandler Rotary Seeded
4.
9
Kayla Bailey
1:06.74
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
5.
12
Elton Gingrich
1:07.02
Mar 29
The Ron Smith Classic
6.
12
Olivia Nordlie
1:09.15
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
800 Meters
1.
11
Rachel Turner
2:18.60
PR
Apr 23
North East Valley Championships
2.
11
Abi Archer
2:19.71
PR
Apr 23
North East Valley Championships
3.
9
Sarah Turner
2:21.52
PR
Apr 23
North East Valley Championships
4.
12
Olivia Nordlie
2:36.33
Apr 23
North East Valley Championships
5.
12
Elton Gingrich
2:36.37
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
6.
10
Autumn Karis
2:41.89
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
7.
9
Kayla Bailey
2:46.54
Mar 3
Aztec Invite
8.
11
Grace Tully
2:48.39
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
9.
11
yoko Shigesawa
3:19.22
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
1500 Meters
1.
11
Abi Archer
4:44.15
PR
Apr 7
Arcadia Invitational
1600 Meters
1.
11
Abi Archer
4:56.07
May 10
AZ Meet of Champions
2.
11
Rachel Turner
5:06.19
PR
May 2
AIA Division II Championship
3.
9
Sarah Turner
5:16.68
PR
Apr 6
39th Sun Angel Track Classic
4.
10
Tiaree Towler
5:32.86
Mar 3
Aztec Invite
5.
10
Anne Gardner-Hajek
5:40.27
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
6.
11
Grace Tully
6:00.59
Mar 3
Aztec Invite
7.
12
Olivia Nordlie
6:06.42
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
8.
11
Alejandra Coulston
6:36.85
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
9.
10
Nikki Wolin
6:41.00
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
10.
11
yoko Shigesawa
6:57.00
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
11.
9
Hannah Holligan
7:00.01
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
12.
9
Aidan Briggs
7:01.93
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
1 Mile
1.
11
Abi Archer
5:03.97
PR
Apr 7
Arcadia Invitational
2.
11
Rachel Turner
5:21.23
PR
Mar 24
78th NIKE Chandler Rotary Elite
3200 Meters
1.
11
Abi Archer
10:48.36
May 2
AIA Division II Championship
2.
11
Rachel Turner
11:01.83
PR
May 2
AIA Division II Championship
3.
9
Sarah Turner
11:13.59
PR
May 2
AIA Division II Championship
4.
10
Tiaree Towler
11:38.46
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
5.
10
Anne Gardner-Hajek
12:04.39
PR
Apr 23
North East Valley Championships
6.
12
Olivia Nordlie
13:29.19
Mar 3
Aztec Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Marley Smieszek
18.38
(1.0)
Apr 23
North East Valley Championships
2.
9
Ariel Carlson
18.91
(-.7)
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
3.
11
Brianna Woodworth
19.73
(1.1)
Apr 23
North East Valley Championships
4.
10
Claudia Tribble
22.20
(1.3)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
5.
9
LiLi Baiden
23.08
(1.3)
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
300m Hurdles - 30"
1.
12
Cassidy Bailey
45.31
PR
May 2
AIA Division II Championship
2.
9
Ariel Carlson
53.34
PR
Apr 23
North East Valley Championships
3.
11
Brianna Woodworth
54.30
PR
Apr 23
North East Valley Championships
4.
9
Rebecca Dabill
59.90
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
4x100 Relay
1.
Nicole Bostrom
Marley Smieszek
Peyton Mayer
Ruby Bigbee
54.33
Apr 23
North East Valley Championships
2.
Jaden Zelms
Marley Smieszek
Nicole Bostrom
Peyton Mayer
55.37
Mar 29
The Ron Smith Classic
3.
Ruby Bigbee
Marley Smieszek
Nicole Bostrom
Peyton Mayer
55.56
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4.
Ruby Bigbee
Peyton Mayer
Marley Smieszek
Ariel Carlson
55.62
Apr 6
39th Sun Angel Track Classic
5.
Peyton Mayer
Jaden Zelms
Nicole Bostrom
Isabella Yadav
56.10
Mar 3
Aztec Invite
6.
Ruby Bigbee
Peyton Mayer
Nicole Bostrom
Marley Smieszek
57.38
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
4x400 Relay
1.
Cassidy Bailey
Nicole Bostrom
Abby Moon
Abi Archer
4:20.23
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
2.
Abby Moon
Nicole Bostrom
Elton Gingrich
Kayla Bailey
4:25.37
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
3.
Grace Tully
Nicole Bostrom
Kayla Bailey
Elton Gingrich
4:27.62
Mar 29
The Ron Smith Classic
4.
Nicole Bostrom
Abby Moon
Elton Gingrich
Kayla Bailey
4:28.51
Mar 3
Aztec Invite
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:39.81
May 2
AIA Division II Championship
2.
Abby Moon
Rachel Turner
Sarah Turner
Abi Archer
9:51.13
Mar 29
The Ron Smith Classic
3.
Elton Gingrich
Olivia Nordlie
Autumn Karis
Grace Tully
10:21.29
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4.
Autumn Karis
Elton Gingrich
Grace Tully
Abby Moon
10:33.13
Mar 3
Aztec Invite
5.
Autumn Karis
Olivia Nordlie
Elton Gingrich
Kayla Bailey
10:36.73
Apr 23
North East Valley Championships
6.
Elton Gingrich
Abby Moon
Kayla Bailey
Olivia Nordlie
10:49.88
Apr 6
39th Sun Angel Track Classic
7.
Olivia Nordlie
Elton Gingrich
Kayla Bailey
Tiaree Towler
10:51.10
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
8.
Aidan Briggs
Alejandra Coulston
Nikki Wolin
Hannah Holligan
12:19.77
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Shot Put - 4kg
1.
12
Brenna Doyle
37' 7.5
PR
May 2
AIA Division II Championship
2.
10
Natalia Williams
30' 8
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
3.
9
Bria Lloyd
23' 2.5
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4.
11
Sydney Golden
21' 10
PR
Mar 3
Aztec Invite
5.
9
Izabella Good
13' 5
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
6.
9
Alyssa Knierim
11' 5.5
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Discus - 1kg
1.
12
Brenna Doyle
98' 0
Mar 29
The Ron Smith Classic
2.
10
Natalia Williams
88' 3
Apr 23
North East Valley Championships
3.
9
Bria Lloyd
66' 11
PR
Mar 29
The Ron Smith Classic
4.
11
Sydney Golden
60' 1
PR
Mar 3
Aztec Invite
5.
9
Anjna Kalya
59' 3
PR
Apr 13
15th Annual Hohokam Invitational
6.
9
Alyssa Knierim
40' 9.75
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Javelin - 600g
1.
9
Alexandra Meng
89' 11
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
2.
12
Brenna Doyle
70' 11.5
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
9
Sophia Lepore
64' 5
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
4.
11
Sydney Golden
42' 4.5
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
High Jump
1.
11
Eden Henderson
5' 1
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
Pole Vault
1.
11
Eden Henderson
11' 6
May 2
AIA Division II Championship
2.
9
Mira Olden
11' 0
Mar 29
The Ron Smith Classic
Long Jump
1.
11
Eden Henderson
16' 1
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
2.
11
Brianna Woodworth
14' 6
PR
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
3.
11
Ashley Fries
12' 11
(-.5)
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
Triple Jump
1.
11
Brianna Woodworth
30' 1
Apr 19
Scottsdale District Track and Field Meet
2.
11
Ashley Fries
29' 8
(-.4)
PR
Feb 24
2nd Richard Thompson South Mountain Classic
*Recent improvement