Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
Indoor
2024
2023
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
12
Bailey Darnell
7.31
Mar 16
Doane University Indoor Invite
2.
12
Kyle Davenport
7.77
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
3.
9
Ryan Dixon
8.09
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
100 Meters
1.
12
Bailey Darnell
11.02
PR
Apr 27
ECNC Invite
2.
9
Ryan Dixon
12.44
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
3.
12
Alex Wicht
12.71
PR
Apr 27
ECNC Invite
4.
11
Mauricio Lopez
12.94
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
5.
12
Tyler Williams
13.15
Apr 9
Plattsmouth Invite
6.
10
Jarrett Olsen
14.08
Apr 4
Yutan JV
7.
10
Eli Unruh
14.09
PR
Apr 4
Yutan JV
200 Meters
1.
12
Bailey Darnell
22.79
May 18
NSAA Class B State Championship
2.
12
Kyle Davenport
25.39
Mar 16
Doane University Indoor Invite
3.
9
Ryan Dixon
25.74
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
4.
12
Alex Wicht
26.26
PR
May 9
B-2 District Meet
5.
10
Eli Unruh
26.32
PR
Apr 27
ECNC Invite
6.
11
Trent Ford
26.84c
PR
Apr 23
Falls City Invitational
7.
10
Jarrett Olsen
29.72
PR
Apr 4
Yutan JV
400 Meters
1.
12
Seth Zimmerman
55.40
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
2.
11
Drew Keller
58.80
Apr 9
Plattsmouth Invite
3.
10
C.J. Hughes
59.04c
PR
May 2
Sabetha Invitational
4.
12
Alex Wicht
1:03.08
PR
Apr 4
Yutan JV
5.
10
James Mateen
1:04.53
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
6.
10
Jarrett Olsen
1:06.24c
May 2
Sabetha Invitational
7.
11
Trent Ford
1:07.04
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
800 Meters
1.
12
Seth Zimmerman
2:11.97
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
2.
10
C.J. Hughes
2:23.86
PR
Apr 4
Yutan JV
3.
11
Drew Keller
2:32.34
Mar 16
Doane University Indoor Invite
4.
10
James Mateen
2:35.97
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
5.
10
James Miller
2:40.65
May 9
B-2 District Meet
6.
10
Jarrett Olsen
2:44.55
PR
Apr 18
Platteview Invite
7.
9
Taylor Frump
2:46.54
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
8.
9
Darien Burns
3:04.55
PR
Apr 4
Yutan JV
1600 Meters
1.
12
Seth Zimmerman
4:54.3h
PR
May 2
Sabetha Invitational
2.
12
Nathan Wright
5:32.0h
PR
Apr 23
Falls City Invitational
3.
9
Hunter Murphy
5:33.03
PR
Apr 4
Yutan JV
4.
11
Drew Keller
5:35.89
Apr 1
Thunderbird Invite
5.
10
Derek Mason
5:41.88
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
6.
10
James Miller
5:48.26
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
7.
9
Adam Brown
5:53.49
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
8.
9
Taylor Frump
6:21.64
PR
Apr 4
Yutan JV
9.
12
Christian Milke
6:44.15
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
3200 Meters
1.
12
Seth Zimmerman
10:28.57
PR
May 9
B-2 District Meet
2.
9
Hunter Murphy
11:33.8h
PR
Apr 23
Falls City Invitational
3.
12
Nathan Wright
11:53.15
Apr 18
Platteview Invite
4.
10
James Miller
12:41.3h
PR
Apr 23
Falls City Invitational
5.
10
Derek Mason
12:47.58
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
6.
9
Adam Brown
12:53.07
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
7.
12
Christian Milke
14:47.45
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
60m Hurdles - 39"
1.
12
Bailey Darnell
8.59
Mar 16
Doane University Indoor Invite
2.
10
Conner Clark
9.72
Mar 16
Doane University Indoor Invite
110m Hurdles - 39"
1.
12
Bailey Darnell
14.88
May 9
B-2 District Meet
2.
10
Conner Clark
15.91
PR
May 9
B-2 District Meet
3.
11
Jacob Hulsebus
18.90
PR
Apr 18
Platteview Invite
300m Hurdles - 36"
1.
10
Conner Clark
42.91
May 9
B-2 District Meet
2.
11
Drew Keller
44.94c
PR
Apr 23
Falls City Invitational
3.
11
Jacob Hulsebus
50.12
May 9
B-2 District Meet
4x100 Relay
1.
Drew Keller
Ryan Dixon
Conner Clark
Bailey Darnell
46.24c
May 2
Sabetha Invitational
2.
Ryan Dixon
Alex Wicht
Mauricio Lopez
Ethan Phillips
52.18
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:54.6h
Apr 23
Falls City Invitational
2.
C.J. Hughes
Daniel Frary
Drew Keller
Seth Zimmerman
3:55.0h
May 2
Sabetha Invitational
3.
Daniel Frary
Conner Clark
C.J. Hughes
Kyle Davenport
3:59.69
Apr 9
Plattsmouth Invite
4.
Daniel Frary
Ryan Dixon
Seth Zimmerman
C.J. Hughes
4:06.71
Apr 27
ECNC Invite
5.
Drew Keller
Jarrett Olsen
Alex Wicht
Darien Burns
4:20.13
Apr 4
Yutan JV
6.
Conner Clark
Daniel Frary
Drew Keller
Kyle Davenport
4:26.93
Apr 18
Platteview Invite
7.
James Mateen
Adam Brown
Taylor Frump
Jacob Hulsebus
4:50.05
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
4x800 Relay
1.
Derek Mason
James Mateen
C.J. Hughes
James Miller
10:00.0h
May 2
Sabetha Invitational
2.
Relay Team
10:07.6h
Apr 23
Falls City Invitational
3.
C.J. Hughes
Derek Mason
James Mateen
James Miller
10:27.18
May 9
B-2 District Meet
4.
James Mateen
Hunter Murphy
Nathan Wright
Derek Mason
10:30.60
Apr 9
Plattsmouth Invite
5.
Adam Brown
Nathyn Murphy
James Mateen
C.J. Hughes
10:33.29
Apr 18
Platteview Invite
6.
James Miller
Gavyn Thomas
Adam Brown
Taylor Frump
11:06.00
Apr 4
Yutan JV
7.
Darien Burns
Taylor Frump
James Mateen
James Miller
11:07.84
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
8.
Nathan Wright
James Mateen
Derek Mason
James Miller
11:51.52
Apr 27
ECNC Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
T.J. Roybal
47' 2.5
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
2.
9
Brett Baltensberger
40' 6.5
Apr 23
Falls City Invitational
3.
9
Anthony Santana
35' 3
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
4.
9
Hunter Koppelman
30' 9.5
Apr 4
Yutan JV
5.
10
Ethan Phillips
29' 4
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
6.
11
Austin Youngquist
28' 9
Apr 23
Falls City Invitational
7.
10
Carter Hamman
24' 9.25
PR
Apr 4
Yutan JV
Discus - 1.6kg
1.
12
T.J. Roybal
108' 7
PR
Apr 27
ECNC Invite
2.
9
Brett Baltensberger
107' 7
May 2
Sabetha Invitational
3.
9
Anthony Santana
84' 4
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
4.
10
Ethan Phillips
82' 0
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
5.
-
Ethan Philipps
74' 7
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
6.
9
Hunter Koppelman
71' 8
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
7.
10
Carter Hamman
64' 11
PR
Apr 23
Falls City Invitational
High Jump
1.
10
Daniel Frary
5' 10
Apr 1
Thunderbird Invite
2.
10
Jarrett Olsen
5' 0
PR
Apr 23
Falls City Invitational
Pole Vault
1.
12
Grant Heywood
11' 4
PR
May 9
B-2 District Meet
2.
10
Eli Unruh
10' 10
May 2
Sabetha Invitational
3.
11
Trent Ford
9' 6
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
Long Jump
1.
12
Tyler Williams
20' 4.5
PR
Apr 18
Platteview Invite
2.
12
Bailey Darnell
19' 6.5
Apr 1
Thunderbird Invite
3.
10
Conner Clark
18' 11.5
Apr 18
Platteview Invite
4.
12
Trace Moody
17' 10.75
May 2
Sabetha Invitational
5.
11
Mauricio Lopez
17' 5.5
PR
May 9
B-2 District Meet
6.
9
Dakota Oden
13' 10.25
Apr 23
Falls City Invitational
Triple Jump
1.
12
Trace Moody
40' 0
Apr 18
Platteview Invite
2.
9
Ryan Dixon
38' 10
PR
May 9
B-2 District Meet
3.
10
Daniel Frary
38' 0
Apr 23
Falls City Invitational
4.
10
C.J. Hughes
36' 7
Apr 23
Falls City Invitational
5.
11
Mauricio Lopez
36' 6
PR
Apr 23
Falls City Invitational
Womens
60 Meter Dash
1.
10
Desire' Mowery
8.54
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
2.
9
Leah Grant
8.62
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
3.
9
Jaeleigh Heck
9.63
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
100 Meters
1.
10
Desire' Mowery
13.50
PR
May 9
B-2 District Meet
2.
9
Leah Grant
13.56
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
3.
9
Emma Jones
15.03
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
4.
9
Jaeleigh Heck
15.08
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
5.
9
Jerzie Maher
15.58
PR
Apr 4
Yutan JV
200 Meters
1.
10
Desire' Mowery
27.96
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
2.
11
Faith Allgood
29.94c
Apr 23
Falls City Invitational
3.
12
Ashley Teten
31.14c
PR
Apr 16
Dan Tesar Invite
4.
9
Jerzie Maher
33.54
Apr 4
Yutan JV
400 Meters
1.
11
Faith Allgood
1:03.54c
May 2
Sabetha Invitational
2.
9
Leah Grant
1:05.34c
PR
Apr 16
Dan Tesar Invite
3.
12
Ashley Teten
1:05.94c
PR
Apr 16
Dan Tesar Invite
4.
10
Desire' Mowery
1:08.94c
Apr 16
Dan Tesar Invite
5.
10
Marissa Royball
1:15.64
PR
Apr 4
Yutan JV
6.
-
Josie Shelton
1:21.49
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
7.
11
Kara Mertes
1:22.37
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
8.
-
Kylee Harris
1:28.14
PR
Apr 4
Yutan JV
800 Meters
1.
11
Faith Allgood
2:42.03
May 9
B-2 District Meet
2.
12
Sydnie Reeves
2:47.59
PR
Apr 18
Platteview Invite
3.
9
Kyra Becker
2:54.78
PR
Apr 18
Platteview Invite
4.
11
Alyssa Mather
2:56.08
PR
Apr 4
Yutan JV
5.
12
Sierra Jones
3:02.68
Apr 18
Platteview Invite
6.
9
Paige Aue
3:05.83
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
7.
11
Kara Mertes
3:30.34
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
1600 Meters
1.
12
Sydnie Reeves
5:59.9h
May 2
Sabetha Invitational
2.
12
Sierra Jones
6:24.1h
Apr 23
Falls City Invitational
3.
9
Kyra Becker
6:26.96
PR
Apr 4
Yutan JV
4.
11
Alyssa Mather
6:36.0h
PR
Apr 23
Falls City Invitational
5.
9
Paige Aue
7:00.14
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
6.
11
Kara Mertes
7:27.84
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
3200 Meters
1.
12
Sydnie Reeves
13:04.8h
May 2
Sabetha Invitational
2.
9
Kyra Becker
13:40.3h
PR
Apr 16
Dan Tesar Invite
3.
12
Sierra Jones
13:55.79
Apr 18
Platteview Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Leah Grant
16.11
May 9
B-2 District Meet
300m Hurdles - 30"
1.
9
Leah Grant
49.64c
May 2
Sabetha Invitational
2.
10
Marissa Royball
56.11
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
4x100 Relay
1.
Jaeleigh Heck
Emma Jones
Maddie Reiman
Marissa Royball
57.94c
Apr 23
Falls City Invitational
4x400 Relay
1.
Leah Grant
Faith Allgood
Desire' Mowery
Ashley Teten
4:31.8h
Apr 23
Falls City Invitational
2.
Leah Grant
Ashley Teten
Desire' Mowery
Faith Allgood
4:32.11
Apr 18
Platteview Invite
3.
Relay Team
4:33.33
Apr 1
Thunderbird Invite
4.
Desire' Mowery
Faith Allgood
Leah Grant
Ashley Teten
4:33.49
May 9
B-2 District Meet
5.
Marissa Royball
Josie Shelton
Kylee Harris
Emma Jones
5:31.66
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
6.
Marissa Royball
Emma Jones
Jerzie Maher
Kara Mertes
5:38.35
Apr 4
Yutan JV
4x800 Relay
1.
Sydnie Reeves
Leah Grant
Ashley Teten
Faith Allgood
10:51.7h
Apr 23
Falls City Invitational
2.
Sydnie Reeves
Desire' Mowery
Faith Allgood
Ashley Teten
10:57.8h
May 2
Sabetha Invitational
3.
Desire' Mowery
Sydnie Reeves
Faith Allgood
Ashley Teten
11:53.78
Apr 27
ECNC Invite
4.
Relay Team
12:21.75
Mar 16
Doane University Indoor Invite
Shot Put - 4kg
1.
9
Jaeleigh Heck
34' 9
PR
Apr 1
Thunderbird Invite
2.
9
Kate Jones
24' 4.5
PR
May 2
Sabetha Invitational
3.
9
Abby Schutz
20' 1.5
PR
May 9
B-2 District Meet
Discus - 1kg
1.
9
Jaeleigh Heck
106' 0
PR
Apr 9
Plattsmouth Invite
2.
9
Kate Jones
60' 2.5
PR
Apr 15
Plattsmouth JV Meet
3.
9
Abby Schutz
57' 8
PR
Apr 18
Platteview Invite
High Jump
1.
12
Ashley Teten
4' 10
Apr 23
Falls City Invitational
2.
9
Harmony Franke
4' 6
PR
Mar 16
Doane University Indoor Invite
Pole Vault
1.
9
Jerzie Maher
6' 6
Apr 1
Thunderbird Invite
Long Jump
1.
10
Desire' Mowery
16' 0.5
Apr 27
ECNC Invite
2.
10
Marissa Royball
14' 8
PR
Apr 27
ECNC Invite
3.
9
Emma Jones
13' 9
PR
May 9
B-2 District Meet
4.
11
Maddie Reiman
13' 6
PR
Apr 27
ECNC Invite
Triple Jump
1.
10
Marissa Royball
31' 5
PR
May 9
B-2 District Meet
2.
11
Maddie Reiman
29' 8.25
Mar 16
Doane University Indoor Invite
3.
9
Emma Jones
29' 1.75
PR
May 9
B-2 District Meet
*Recent improvement