Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Colton Reifschneider
10.65
PR
May 10
4A District 6 Championships
2.
11
Michael Farris
11.97
PR
Apr 13
Rigby Invitational
3.
10
Maddex Bingham
12.07
Apr 6
Shelley Invite
4.
9
Richard Do
12.29
PR
May 10
4A District 6 Championships
5.
12
Kyson Crofoot
12.48
PR
Apr 24
Madison JV Invite
6.
9
Dylan Caldwell
12.65
(-1.4)
Apr 27
Tiger/Grizz Invitational
7.
10
Mason Marley
12.80
PR
Mar 28
HCC Varsity Meet
8.
12
Wyatt Billman
12.87
Mar 14
Blackfoot Invitational
9.
9
Austin Ward
12.97
PR
Apr 17
Blackfoot JV Invite
10.
10
Gabe Bingham
13.00
Apr 24
Madison JV Invite
11.
9
Jonah VanMiddendorp
14.30
PR
May 3
IF City/County
12.
10
Michael Bateman
14.59
PR
Apr 24
Madison JV Invite
13.
9
Caleb Phethean
15.93
PR
Apr 11
District 91 JV Invite
200 Meters
1.
11
Colton Reifschneider
21.55
(2.1)
PR
May 18
IHSAA 4A/5A Championships
2.
9
Dylan Caldwell
24.95
May 10
4A District 6 Championships
3.
10
Mason Marley
25.07
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
4.
9
Richard Do
25.33
PR
May 10
4A District 6 Championships
5.
9
Austin Ward
25.35
PR
May 10
4A District 6 Championships
6.
10
Maddex Bingham
25.91
Apr 6
Shelley Invite
7.
10
Gabe Bingham
27.26
May 3
IF City/County
400 Meters
1.
10
Mason Marley
55.06
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
2.
9
Dylan Caldwell
55.14
May 10
4A District 6 Championships
3.
12
Wyatt Billman
1:03.80
Mar 14
Blackfoot Invitational
4.
9
Jonah VanMiddendorp
1:09.86
PR
Mar 14
Blackfoot Invitational
5.
9
Caleb Phethean
1:09.87
PR
Apr 11
District 91 JV Invite
800 Meters
1.
10
Nathan Smyth
2:17.44
May 10
4A District 6 Championships
2.
9
Dylan Caldwell
2:22.64
May 3
IF City/County
1600 Meters
1.
10
Nathan Smyth
5:05.00
May 10
4A District 6 Championships
3200 Meters
1.
10
Nathan Smyth
11:15.48
PR
May 10
4A District 6 Championships
2.
10
Everrett Anderson
11:40.75
PR
Apr 6
Shelley Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
Matthew Diehl
16.50
PR
May 10
4A District 6 Championships
300m Hurdles - 36"
1.
11
Matthew Diehl
46.81
Mar 28
HCC Varsity Meet
4x100 Relay
1.
Mason Marley
Maddex Bingham
Michael Farris
Colton Reifschneider
45.75
Mar 28
HCC Varsity Meet
2.
Dylan Caldwell
Maddex Bingham
Richard Do
Michael Farris
46.53
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
3.
Relay Team
48.62
Mar 14
Blackfoot Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Mason Marley
Maddex Bingham
Dylan Caldwell
Nathan Smyth
3:59.17
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
Shot Put - 12lb
1.
11
James Gregston
40' 10
PR
May 3
IF City/County
2.
9
Coltin Park
29' 5
PR
Apr 27
Tiger/Grizz Invitational
3.
9
Irving Zarabia
28' 3
PR
Apr 24
Madison JV Invite
4.
9
Jacob Blad
24' 10
PR
May 3
IF City/County
5.
9
Logan Waite
24' 6
Apr 17
Blackfoot JV Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
James Gregston
114' 6
PR
Apr 13
Rigby Invitational
2.
9
Coltin Park
97' 5
PR
Apr 17
Blackfoot JV Invite
3.
9
Jacob Blad
74' 3
PR
May 3
IF City/County
4.
9
Logan Waite
71' 3
May 3
IF City/County
5.
9
Irving Zarabia
68' 2
PR
May 3
IF City/County
High Jump
1.
9
Braedon Bird
5' 0
Apr 17
Blackfoot JV Invite
Pole Vault
1.
12
James Miller
9' 8
PR
May 10
4A District 6 Championships
11
Matthew Diehl
9' 8
PR
May 10
4A District 6 Championships
Long Jump
1.
12
Wyatt Billman
19' 1
Mar 28
HCC Varsity Meet
2.
12
Kyson Crofoot
16' 2
May 3
IF City/County
3.
12
James Miller
15' 8
Mar 28
HCC Varsity Meet
4.
10
Porter Hurley
12' 11.5
Mar 14
Blackfoot Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Sade Williams
12.48
PR
May 10
4A District 6 Championships
2.
12
Shaylee Dye
12.51
PR
May 10
4A District 6 Championships
3.
12
Leighton Stolworthy
13.23
PR
Apr 13
Rigby Invitational
4.
10
Megan Sewell
13.26
PR
May 10
4A District 6 Championships
5.
11
Katie Saxton
13.29
PR
May 10
4A District 6 Championships
6.
12
Magan Herbst
13.38
PR
May 10
4A District 6 Championships
7.
9
Kylie Coles
13.54
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
8.
9
Sydnee Hunt
14.54
PR
Apr 24
Madison JV Invite
9.
9
Emily Mickelsen
14.89
Apr 6
Shelley Invite
10.
10
Emily VanMiddendorp
15.28
May 3
IF City/County
11.
11
Jada Crane
15.55
Apr 11
District 91 JV Invite
12.
12
Sydney Carter
15.84
Apr 17
Blackfoot JV Invite
13.
9
Sydney Schweider
15.93
PR
Apr 11
District 91 JV Invite
200 Meters
1.
12
Sade Williams
25.34
(-.7)
PR
May 18
IHSAA 4A/5A Championships
2.
12
Shaylee Dye
26.42
(2.9)
PR
May 18
IHSAA 4A/5A Championships
3.
9
Kylie Coles
27.51
May 10
4A District 6 Championships
4.
11
Katie Saxton
27.64
PR
May 10
4A District 6 Championships
5.
10
Megan Sewell
27.89
PR
May 10
4A District 6 Championships
6.
12
Leighton Stolworthy
28.57
PR
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
7.
9
Emily Mickelsen
30.22
PR
Apr 24
Madison JV Invite
8.
9
Sydnee Hunt
30.36
PR
May 3
IF City/County
9.
10
Emily VanMiddendorp
30.97
PR
May 3
IF City/County
400 Meters
1.
11
Katie Saxton
1:05.73
PR
Apr 24
Madison JV Invite
2.
10
Emily VanMiddendorp
1:10.36
PR
Apr 24
Madison JV Invite
3.
9
Sydney Schweider
1:12.22
PR
Apr 24
Madison JV Invite
800 Meters
1.
10
Breanna Bohney
2:41.32
Mar 14
Blackfoot Invitational
1600 Meters
1.
10
Breanna Bohney
6:18.19
Mar 14
Blackfoot Invitational
2.
10
Annika Scott
6:47.81
PR
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
100m Hurdles - 33"
1.
11
Mariell Dopp
17.64
May 10
4A District 6 Championships
2.
11
Jada Crane
18.11
May 10
4A District 6 Championships
3.
10
Annika Scott
20.34
PR
May 3
IF City/County
4.
10
Kiani Huff
20.79
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
300m Hurdles - 30"
1.
10
Annika Scott
59.76
PR
Apr 24
Madison JV Invite
4x100 Relay
1.
Shaylee Dye
Sade Williams
Magan Herbst
Kylie Coles
49.16
May 18
IHSAA 4A/5A Championships
2.
Shaylee Dye
Kylie Coles
Magan Herbst
Sade Williams
50.13
May 3
IF City/County
3.
Shaylee Dye
Leighton Stolworthy
Magan Herbst
Sade Williams
50.34
Apr 27
Tiger/Grizz Invitational
4.
Shaylee Dye
Magan Herbst
Leighton Stolworthy
Sade Williams
50.78
Mar 28
HCC Varsity Meet
5.
Relay Team
52.02
Mar 14
Blackfoot Invitational
6.
Megan Sewell
Sydnee Hunt
Emily Mickelsen
Katie Saxton
54.57
May 3
IF City/County
Kylie Coles
Sydnee Hunt
Megan Sewell
Emily Mickelsen
54.57
Apr 11
District 91 JV Invite
8.
Kylie Coles
Emily Mickelsen
Megan Sewell
Sydnee Hunt
54.95
Apr 17
Blackfoot JV Invite
9.
Megan Sewell
Kylie Coles
Emily Mickelsen
Sydnee Hunt
55.49
Apr 6
Shelley Invite
4x200 Relay -
1.
Shaylee Dye
Katie Saxton
Magan Herbst
Sade Williams
1:44.59
May 10
4A District 6 Championships
2.
Shaylee Dye
Megan Sewell
Magan Herbst
Sade Williams
1:45.43
May 3
IF City/County
3.
Shaylee Dye
Leighton Stolworthy
Magan Herbst
Sade Williams
1:45.93
Apr 27
Tiger/Grizz Invitational
4.
Kylie Coles
Emily VanMiddendorp
Sydnee Hunt
Katie Saxton
1:53.79
May 3
IF City/County
5.
Megan Sewell
Kylie Coles
Sydnee Hunt
Emily Mickelsen
1:56.77
Apr 17
Blackfoot JV Invite
6.
Megan Sewell
Jada Crane
Emily Mickelsen
Sydnee Hunt
2:00.86
Apr 6
Shelley Invite
7.
Relay Team
2:05.85
Mar 14
Blackfoot Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Kylie Baird
27' 5
PR
Apr 6
Shelley Invite
2.
11
Alexxa Taylor
24' 1
PR
Apr 6
Shelley Invite
3.
10
Dakota Gorman
18' 4
PR
Apr 11
District 91 JV Invite
Discus - 1kg
1.
11
Kylie Baird
84' 0
PR
May 3
IF City/County
2.
11
Alexxa Taylor
69' 5
PR
Apr 19
Bonneville Invite - By Invitation Only
3.
10
Dakota Gorman
58' 6
Mar 14
Blackfoot Invitational
High Jump
1.
9
Skyler Torman
4' 6
PR
Apr 24
Madison JV Invite
11
Mariell Dopp
4' 6
Apr 11
District 91 JV Invite
Pole Vault
1.
11
Mariell Dopp
9' 1
PR
May 3
IF City/County
2.
9
Skyler Torman
7' 2
May 10
4A District 6 Championships
3.
10
Annika Scott
7' 0
PR
May 3
IF City/County
4.
11
Jada Crane
6' 8
PR
May 10
4A District 6 Championships
Long Jump
1.
12
Magan Herbst
16' 3.75
May 10
4A District 6 Championships
2.
12
Sydney Carter
13' 0
Apr 17
Blackfoot JV Invite
3.
10
Dakota Gorman
12' 0
PR
Mar 14
Blackfoot Invitational
*Recent improvement