Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Indoor
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Clay Robinson
11.36
(2.9)
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
2.
11
Bryan Diaz
12.26
(.3)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
3.
12
Alex Morales
12.33
(1.5)
PR
May 10
Sterling Last Chance
4.
11
Rolando Caraveo
12.39
(2.8)
PR
Apr 27
Akron Invitational
5.
11
Creighton Eyring
12.49
(.3)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
6.
11
Cooper Godfrey
12.54
(2.8)
PR
Apr 27
Akron Invitational
7.
12
Victor Mendoza
12.87
(-2.3)
Apr 13
Wray Tena Invitational
8.
10
Gabe Schulte
13.22
(-.3)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
9.
9
Brekyn Josh
13.32
(3.1)
PR
Apr 27
Akron Invitational
10.
10
J Gordo
13.72
(2.2)
PR
May 10
Sterling Last Chance
11.
11
Benjamin Sotelo
13.82
(1.1)
PR
May 10
Sterling Last Chance
200 Meters
1.
9
Clay Robinson
23.44
(1.6)
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
12
Jacob Long
24.15
(.3)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
3.
10
Kail Cooper
24.49
(2.7)
Apr 27
Akron Invitational
4.
10
Aiden Blanco
25.61
(.3)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
5.
12
Alex Morales
25.73
(-.1)
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
6.
11
Creighton Eyring
25.91
(-1.1)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
7.
9
Beau Tate
25.96
(.2)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
8.
11
Bryan Diaz
26.08
(1.2)
PR
Apr 27
Akron Invitational
9.
10
Gabe Schulte
27.12
(.0)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
10.
9
Jaxson Lungwitz
27.13
(.4)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
11.
9
Brekyn Josh
27.90
(.6)
PR
Apr 27
Akron Invitational
12.
10
J Gordo
29.11
(1.9)
PR
May 10
Sterling Last Chance
400 Meters
1.
9
Clay Robinson
53.21
Apr 16
Dick Evans Invitational
2.
12
Jacob Long
53.66
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
3.
10
Kail Cooper
54.28
May 3
LPAA/YWKC League Meet
4.
11
Creighton Eyring
56.78
PR
Apr 27
Akron Invitational
5.
11
Cooper Godfrey
58.25
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
6.
10
Aiden Blanco
59.28
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
7.
10
Eduardo Corral
59.65
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
8.
10
Gabe Schulte
1:01.01
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
9.
9
Jaxson Lungwitz
1:01.87
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
10.
11
Benjamin Sotelo
1:02.96
PR
Apr 27
Akron Invitational
11.
10
J Gordo
1:05.19
PR
May 10
Sterling Last Chance
800 Meters
1.
10
Leo Montes
2:24.18
Apr 16
Dick Evans Invitational
2.
12
Diego Gordo
2:26.66
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
3.
11
Benjamin Sotelo
2:28.30
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4.
10
Gabe Schulte
2:31.36
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
5.
10
Eduardo Corral
2:42.28
PR
Apr 27
Akron Invitational
6.
10
Osman Escobar
2:42.77
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
7.
10
J Gordo
2:43.25
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
8.
10
Aiden Blanco
2:49.07
PR
Apr 27
Akron Invitational
1600 Meters
1.
10
Leo Montes
5:27.48
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
10
Eduardo Corral
6:12.08
PR
Apr 27
Akron Invitational
3.
10
Charles Perrin
6:14.65
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
4.
10
Osman Escobar
6:18.01
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
5.
10
J Gordo
6:19.83
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
6.
10
Aiden Blanco
6:31.87
PR
Apr 27
Akron Invitational
3200 Meters
1.
10
Leo Montes
12:50.13
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
10
Osman Escobar
13:09.47
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
3.
10
Charles Perrin
13:56.50
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
110m Hurdles - 39"
1.
9
Beau Tate
17.14
(-2.2)
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
2.
11
Gustavo Mosqueda
17.91
(2.9)
PR
May 11
St. Vrain Invitational
3.
9
Jaxson Lungwitz
21.00
(4.1)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
300m Hurdles - 36"
1.
9
Beau Tate
43.17
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
2.
11
Gustavo Mosqueda
45.82
PR
Apr 27
Akron Invitational
3.
11
Rolando Caraveo
48.54
PR
Apr 27
Akron Invitational
4.
9
Jaxson Lungwitz
51.28
PR
Apr 27
Akron Invitational
4x50 Relay - Standard
1.
Tyler Fiorino
Kyler Goeglein
Tarren McDonald
Lane Remmich
54.80
Apr 27
Akron Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
45.71
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
Alex Morales
Bryan Diaz
Victor Mendoza
Clay Robinson
46.11
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
3.
Bryan Diaz
Victor Mendoza
Clay Robinson
Creighton Eyring
46.16
Apr 27
Akron Invitational
4.
Bryan Diaz
Alex Morales
Victor Mendoza
Clay Robinson
46.30
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
5.
Bryan Diaz
Alex Morales
Clay Robinson
Victor Mendoza
46.68
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:34.03
May 11
St. Vrain Invitational
2.
Beau Tate
Jacob Long
Victor Mendoza
Clay Robinson
1:34.55
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
3.
Jacob Long
Clay Robinson
Beau Tate
Victor Mendoza
1:35.07
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
4.
Bryan Diaz
Jacob Long
Victor Mendoza
Clay Robinson
1:36.30
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4x400 Relay
1.
Kail Cooper
Cooper Godfrey
Creighton Eyring
Jacob Long
3:40.14
Apr 27
Akron Invitational
2.
Relay Team
3:44.55
May 11
St. Vrain Invitational
3.
Kail Cooper
Cooper Godfrey
Jacob Long
Creighton Eyring
3:50.42
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
4.
Kail Cooper
Cooper Godfrey
Gustavo Mosqueda
Jacob Long
3:51.20
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:39.75
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
Leo Montes
Osman Escobar
Aiden Blanco
Diego Gordo
9:52.73
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
3.
Diego Gordo
Osman Escobar
Charles Perrin
Leo Montes
10:33.54
Apr 27
Akron Invitational
4.
Diego Gordo
Charles Perrin
Leo Montes
Diego Escobar
10:49.81
Apr 6
Fightin' Red Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Tarren McDonald
42' 4.5
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
2.
10
Lane Remmich
37' 8.75
PR
Apr 13
Wray Tena Invitational
3.
10
Kyler Goeglein
33' 7
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4.
9
Tyler Fiorino
28' 6.5
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Tarren McDonald
124' 2
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
2.
10
Kyler Goeglein
101' 2
PR
May 10
Sterling Last Chance
3.
12
Jake Chrisman
94' 5
May 3
LPAA/YWKC League Meet
4.
10
Lane Remmich
88' 9
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
5.
9
Tyler Fiorino
77' 3
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
High Jump
1.
12
Jake Chrisman
6' 7
PR
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
Pole Vault
1.
12
Jake Chrisman
14' 4
PR
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
2.
10
Braden Smith
12' 0
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
3.
10
Kail Cooper
11' 6
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
Long Jump
1.
12
Victor Mendoza
21' 0.5
(1.2)
Apr 6
Fightin' Red Invitational
2.
12
Jake Chrisman
19' 0
(.5)
PR
Apr 27
Akron Invitational
3.
12
Alex Morales
18' 5.25
(-3.4)
PR
May 10
Sterling Last Chance
4.
9
Beau Tate
17' 9.5
(-1.4)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
5.
11
Creighton Eyring
17' 9
(1.5)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
6.
9
Brekyn Josh
15' 0.5
(-.1)
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
Triple Jump
1.
12
Victor Mendoza
44' 4.5
(.0)
PR
May 11
St. Vrain Invitational
2.
9
Clay Robinson
37' 11
(1.3)
PR
Apr 13
Wray Tena Invitational
3.
9
Jaxson Lungwitz
37' 5.25
(-1.3)
May 3
LPAA/YWKC League Meet
4.
11
Gustavo Mosqueda
37' 5
(-3.5)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
5.
11
Creighton Eyring
35' 7.25
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
6.
9
Brekyn Josh
34' 3
(-1.9)
PR
Apr 27
Akron Invitational
7.
10
Charles Perrin
31' 4.5
(.2)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Julissa Garcia
12.68
(1.8)
PR
May 11
St. Vrain Invitational
2.
12
Staci Higgins
12.96
(1.6)
PR
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
3.
9
Fatima Duran
14.17
(1.2)
May 3
LPAA/YWKC League Meet
4.
12
Serria Chambers
15.22
(-.1)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
5.
9
Leslie Montes
16.16
(2.3)
PR
May 10
Sterling Last Chance
6.
9
Alyson Gardner
16.42
(3.3)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
200 Meters
1.
10
Julissa Garcia
27.12
(-1.5)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
12
Staci Higgins
27.72
(.2)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
3.
12
Cody Robinson
27.94
(3.3)
PR
Apr 27
Akron Invitational
4.
10
Sandy Gilliland
30.39
(.1)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
5.
9
Samantha Wells
30.81
(-.6)
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
6.
12
Serria Chambers
31.81
(.3)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
7.
10
Ximena Estrada
33.34
(.8)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
8.
9
Alyson Gardner
33.81
(.9)
PR
May 10
Sterling Last Chance
9.
9
Nina Horn
35.86
(3.0)
PR
Apr 27
Akron Invitational
10.
9
Leslie Montes
35.92
(1.7)
PR
May 10
Sterling Last Chance
400 Meters
1.
12
Chasey Blach
1:02.42
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
10
Ema Richardson
1:06.73
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
3.
9
Samantha Wells
1:11.66
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4.
9
Alyson Gardner
1:17.27
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
5.
10
Ximena Estrada
1:17.89
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
6.
9
Leslie Montes
1:18.82
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
7.
9
Nina Horn
1:22.84
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
800 Meters
1.
10
Shelby Blach
2:46.45
Apr 27
Akron Invitational
2.
11
Lucy Day
2:47.59
PR
Apr 27
Akron Invitational
3.
9
Kinley Eyring
3:05.88
PR
Apr 27
Akron Invitational
4.
10
Ximena Estrada
3:06.18
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
5.
12
Michelle Reyes
3:07.64
Apr 16
Dick Evans Invitational
6.
9
Xitlali Carranza
3:21.85
PR
May 10
Sterling Last Chance
7.
9
Ixsel Sotelo
3:23.64
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
8.
9
Leslie Montes
3:49.42
PR
Apr 13
Wray Tena Invitational
1600 Meters
1.
10
Shelby Blach
6:10.52
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
9
Xitlali Carranza
7:35.09
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
3.
9
Ixsel Sotelo
7:43.77
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
4.
12
Araceli Flores
8:06.05
PR
Apr 27
Akron Invitational
3200 Meters
1.
11
Lucy Day
15:36.42
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
9
Xitlali Carranza
16:13.62
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
3.
12
Araceli Flores
19:00.98
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
100m Hurdles - 33"
1.
10
Sandy Gilliland
20.22
(-.4)
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
2.
9
Dyhlani Perez
22.80
(.2)
PR
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
300m Hurdles - 30"
1.
10
Sandy Gilliland
1:00.41
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
2.
9
Dyhlani Perez
1:06.78
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
51.39
May 11
St. Vrain Invitational
2.
Staci Higgins
Julissa Garcia
Cody Robinson
Chasey Blach
51.47
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
3.
Fatima Duran
Julissa Garcia
Cody Robinson
Staci Higgins
51.92
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:46.40
May 11
St. Vrain Invitational
2.
Staci Higgins
Julissa Garcia
Cody Robinson
Chasey Blach
1:47.98
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
3.
Julissa Garcia
Cody Robinson
Staci Higgins
Chasey Blach
1:48.86
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:30.65
Apr 16
Dick Evans Invitational
2.
Samantha Wells
Shelby Blach
Lucy Day
Ema Richardson
4:35.48
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
3.
Samantha Wells
Cody Robinson
Ema Richardson
Chasey Blach
4:37.95
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4.
Shelby Blach
Lucy Day
Ema Richardson
Samantha Wells
4:41.31
Apr 27
Akron Invitational
5.
Shelby Blach
Kinley Eyring
Alyson Gardner
Leslie Montes
4:57.43
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
4x800 Relay
1.
Relay Team
11:19.11
May 11
St. Vrain Invitational
2.
Kinley Eyring
Lucy Day
Ema Richardson
Shelby Blach
11:30.01
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
3.
Shelby Blach
Kinley Eyring
Lucy Day
Ema Richardson
11:51.34
Apr 6
Fightin' Red Invitational
4.
Shelby Blach
Lucy Day
Ximena Estrada
Ema Richardson
11:56.57
Apr 27
Akron Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:54.19
May 11
St. Vrain Invitational
2.
Cody Robinson
Staci Higgins
Chasey Blach
Serria Chambers
1:54.51
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
3.
Cody Robinson
Julissa Garcia
Staci Higgins
Chasey Blach
1:54.77
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
4.
Cody Robinson
Julissa Garcia
Chasey Blach
Fatima Duran
2:03.25
Apr 27
Akron Invitational
Shot Put - 4kg
1.
10
Ema Richardson
30' 1
Apr 27
Akron Invitational
2.
12
Lisa Bustillos
25' 11.5
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
Discus - 1kg
1.
9
Samantha Wells
89' 5
Apr 20
Platte Valley Bronco Stampede
2.
12
Lisa Bustillos
72' 8
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
High Jump
1.
12
Chasey Blach
5' 3
PR
May 18
CHSAA State Track and Field Championship
2.
10
Sandy Gilliland
4' 5
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
3.
9
Samantha Wells
4' 1
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
Pole Vault
1.
9
Fatima Duran
7' 7
May 11
St. Vrain Invitational
Long Jump
1.
12
Cody Robinson
15' 5.5
(-.5)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
2.
12
Serria Chambers
13' 11.5
(.0)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
3.
10
Sandy Gilliland
13' 10.75
(2.5)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
4.
9
Kinley Eyring
12' 6.75
(-.7)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
5.
9
Xitlali Carranza
10' 10.25
(.0)
PR
Apr 6
Fightin' Red Invitational
Triple Jump
1.
12
Chasey Blach
33' 1.5
(-.9)
Apr 27
Akron Invitational
2.
10
Ema Richardson
29' 9.5
(.7)
Apr 6
Fightin' Red Invitational
3.
9
Samantha Wells
27' 6.25
(-1.5)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
4.
9
Xitlali Carranza
23' 1.25
(-4.6)
PR
May 3
LPAA/YWKC League Meet
5.
9
Alyson Gardner
18' 7
(.5)
PR
Apr 16
Dick Evans Invitational
*Recent improvement