Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2016
2013
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Jalyn Fuller
11.16
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
11
Dayron Butler
11.24c
Feb 23
Bastrop Bear Relays
3.
12
IK Evbayiro
11.30
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
9
Darrel Jones
11.79
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
-
Dallin Weeks
12.12
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
6.
-
Jordan Whitley-Stuart
12.66
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
7.
10
Michael Tran
12.80
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
8.
9
Elijah Smith
12.99
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
200 Meters
1.
12
Adams D'Onathan
22.16
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
-
D?ONAAN ADA
22.84c
PR
Feb 23
Bastrop Bear Relays
3.
10
Ronald Mosely
23.82
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
4.
12
IK Evbayiro
24.24
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
5.
11
Anthony Onyia
24.31
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
6.
12
Dwayne Taylor
24.37
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
7.
10
Tobechukwu Okeke
24.92
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
8.
9
Elijah Smith
25.51
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
9.
-
Jordan Whitley-Stuart
26.18
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
10.
10
Joshua Kruger
26.80
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
11.
9
Romanus Ike
28.45
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
400 Meters
1.
12
James Hodges
55.80
Feb 16
Leander Lion Relays
2.
-
Eric Gonzalez
56.95
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Amir Blackwell
58.48
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
10
Joshua Kruger
59.92
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
5.
11
Hans Tweeten
1:00.26
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
6.
11
Manuel Lopez
1:00.74
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
7.
9
James Rogers
1:01.05
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
8.
-
Ruben Cortez
1:04.88
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
800 Meters
1.
11
James Urbina
2:10.5h
PR
Feb 23
Bastrop Bear Relays
2.
-
Eric Gonzalez
2:17.62
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
9
James Rogers
2:21.60
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
11
Manuel Lopez
2:24.00
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
12
Shannon Baldwin
2:25.23
Feb 16
Leander Lion Relays
6.
-
Alexande Arriolla
2:32.83
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
1600 Meters
1.
11
James Urbina
4:53.17
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
11
David Nguyen
5:40.12
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Alexande Arriolla
5:42.23
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
4.
11
Manuel Lopez
5:44.10
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3200 Meters
1.
11
James Urbina
10:40.83
Feb 16
Leander Lion Relays
110m Hurdles - 39"
1.
11
Anthony Onyia
15.03
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
12
James Hodges
16.27
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Roberto Rodriguez
18.18
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
300m Hurdles - 36"
1.
11
Anthony Onyia
39.90
PR
Apr 27
UIL 5A Region III
2.
12
James Hodges
42.88
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
9
Trey Snowberger
44.05
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
-
Roberto Rodriguez
47.30
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4x100 Relay
1.
IK Evbayiro
Jalyn Fuller
Adams D'Onathan
Dayron Butler
42.90
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
IK Evbayiro
Darrel Jones
Adams D'Onathan
Dayron Butler
43.43
Apr 18
UIL 5A Area 17/18
3.
Relay Team
43.74c
Feb 23
Bastrop Bear Relays
4.
Michael Tran
Hans Tweeten
Roberto Rodriguez
Darrel Jones
46.11
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
Michael Tran
Ronald Mosely
Roberto Rodriguez
Darrel Jones
46.76
Feb 16
Leander Lion Relays
4x200 Relay -
1.
Dwayne Taylor
IK Evbayiro
Ronald Mosely
Adams D'Onathan
1:31.86
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
Relay Team
1:36.8h
Feb 23
Bastrop Bear Relays
3.
Michael Tran
Trey Snowberger
Tobechukwu Okeke
Darrel Jones
1:38.35
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
Michael Tran
Ronald Mosely
Trey Snowberger
Darrel Jones
1:38.74
Feb 16
Leander Lion Relays
4x400 Relay
1.
Dwayne Taylor
Anthony Onyia
James Urbina
James Hodges
3:35.63
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
Eric Gonzalez
Amir Blackwell
Hans Tweeten
Trey Snowberger
3:44.64
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
Shot Put - 12lb
1.
12
Vincent Ume-Ezeoke
37' 10
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
-
Dallin Weeks
34' 1
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Blake Marler
32' 0
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
-
EJ Oakmon
31' 10
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
-
Alexander Hires
29' 8
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
6.
-
Jordan Whitley-Stuart
26' 9
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
Discus - 1.6kg
1.
12
Vincent Ume-Ezeoke
120' 3
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
2.
-
Alexander Hires
90' 10
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Dallin Weeks
87' 0
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
-
EJ Oakmon
86' 6
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
-
Blake Marler
78' 7
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
High Jump
1.
9
Patrick Onyia
5' 6
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
12
James Hodges
5' 6
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
Pole Vault
1.
11
Johnathon Kim
10' 6
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
11
David Nguyen
10' 0
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
10
Michael Nguyen
9' 6
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
-
Nikolas Hamilton
8' 0
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
Long Jump
1.
12
Dwayne Taylor
20' 4
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
12
Jalyn Fuller
18' 10.5
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
12
Shannon Baldwin
18' 7
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
11
Dayron Butler
18' 0.75
Feb 23
Bastrop Bear Relays
5.
12
James Hodges
17' 10
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
6.
11
Anthony Onyia
17' 7.5
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
7.
10
Michael Tran
17' 6
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
8.
9
Romanus Ike
16' 7
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
9.
9
Lambert Ike
16' 6
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
10.
10
Ronald Mosely
15' 6
Feb 16
Leander Lion Relays
11.
-
Amir Blackwell
15' 4
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
12.
9
Trey Snowberger
11' 2.5
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
Womens
100 Meters
1.
11
Tatiyana Williams
13.24c
Feb 23
Bastrop Bear Relays
2.
10
Chelsea Njemanze
13.44
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Diamo Smi
13.84c
PR
Feb 23
Bastrop Bear Relays
4.
11
Diamond Smith
13.98
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
12
Kiara Phillips
14.05
Feb 16
Leander Lion Relays
200 Meters
1.
11
Esperance Ndri Ndaya
25.63
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
11
Tatiyana Williams
27.89
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
12
Kiara Phillips
28.24c
Feb 23
Bastrop Bear Relays
4.
10
Chelsea Njemanze
28.64c
PR
Feb 23
Bastrop Bear Relays
5.
-
Layla Vasquez
29.05
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
6.
10
Alena Duke
29.20
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
7.
10
Michelle Ike
31.41
Feb 16
Leander Lion Relays
200 Meters - Straight
1.
11
Esperance Ndri Ndaya
26.58
PR
Apr 27
UIL 5A Region III
400 Meters
1.
10
Michelle Ike
1:10.24
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
11
Serenity Jackson
1:11.14c
Feb 23
Bastrop Bear Relays
100m Hurdles - 33"
1.
10
Lilah Mills
16.09
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
10
Alena Duke
17.71
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Layla Vasquez
19.33
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
10
Danielle Bish
19.74
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
300m Hurdles - 30"
1.
10
Lilah Mills
48.53
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
10
Danielle Bish
53.15
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
-
Layla Vasquez
57.97
PR
Feb 16
Leander Lion Relays
4.
10
Alena Duke
58.39
Feb 16
Leander Lion Relays
4x100 Relay
1.
Diamond Smith
Chelsea Njemanze
Kiara Phillips
Tatiyana Williams
50.79
Apr 18
UIL 5A Area 17/18
2.
Relay Team
51.64c
Feb 23
Bastrop Bear Relays
4x200 Relay -
1.
Tatiyana Williams
Esperance Ndri Ndaya
Kiara Phillips
Chelsea Njemanze
1:46.56
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
Tatiyana Williams
Chelsea Njemanze
Kiara Phillips
Esperance Ndri Ndaya
1:46.72
Apr 18
UIL 5A Area 17/18
3.
Relay Team
1:50.7h
Feb 23
Bastrop Bear Relays
4.
Diamond Smith
Esperance Ndri Ndaya
Kiara Phillips
Tatiyana Williams
1:53.15
Feb 16
Leander Lion Relays
5.
Serenity Jackson
Alena Duke
Michelle Ike
Layla Vasquez
1:55.78
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4x400 Relay
1.
Esperance Ndri Ndaya
Lauren Laochaloenvanich
Trinity Davis
Lilah Mills
4:17.05
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
Shot Put - 4kg
1.
11
Alexandria Hunter
33' 1
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
10
Rianna Taylor
30' 2
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
12
Alesia Cooley
29' 10.5
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
11
Ann De La Cruz Hinojosa
26' 7
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
-
Brianna Ward
23' 1
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
6.
-
Beatriz Zapata
21' 8
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
Discus - 1kg
1.
11
Alexandria Hunter
110' 2
Apr 18
UIL 5A Area 17/18
2.
10
Rianna Taylor
89' 7
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
12
Alesia Cooley
82' 11
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
4.
-
Beatriz Zapata
58' 3
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
-
Brianna Ward
57' 6
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
6.
11
Ann De La Cruz Hinojosa
57' 4
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
High Jump
1.
10
Julie Hodges
5' 0
Feb 23
Bastrop Bear Relays
2.
10
Lauren Laochaloenvanich
4' 6
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
Pole Vault
1.
10
Julie Hodges
9' 6
Apr 18
UIL 5A Area 17/18
Long Jump
1.
10
Lauren Laochaloenvanich
16' 9
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
10
Julie Hodges
16' 5
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
3.
11
Trinity Davis
15' 1
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
10
Alena Duke
15' 1
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
5.
-
Aisosa Ozo-Ogbeide
11' 3.5
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
6.
-
Megan Mackey
10' 10
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
Triple Jump
1.
10
Julie Hodges
34' 11
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
2.
11
Trinity Davis
33' 9
PR
Apr 4
UIL 5A District 17 (W-Th)
*Recent improvement