Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2009
Indoor
2024
2023
2022
2018
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Brock Voss
11.77
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
2.
10
John LaCognata
12.16
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
3.
11
Camerin Davoux
12.21
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
4.
9
Kaleb Preister
13.34
Apr 25
First Dakota Relays
5.
9
Bodhi Brady
13.58
PR
Apr 25
First Dakota Relays
6.
11
Dylan Parr
14.29
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
7.
9
Hari Kadarkaraisamy
14.32
PR
Apr 16
Titan Invitational
200 Meters
1.
11
Brock Voss
24.54
PR
Apr 25
First Dakota Relays
2.
10
John LaCognata
25.10
PR
Apr 25
First Dakota Relays
3.
11
Camerin Davoux
25.60
Apr 16
Titan Invitational
4.
12
Ryne Whisler
26.83
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
5.
9
Kaleb Preister
26.86
Apr 25
First Dakota Relays
6.
12
Regan Heine
26.93
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
7.
9
Bodhi Brady
28.86
PR
Apr 16
Titan Invitational
8.
9
Hari Kadarkaraisamy
29.77
Apr 16
Titan Invitational
9.
11
Dylan Parr
29.88
PR
Apr 25
First Dakota Relays
400 Meters
1.
10
Tommy Nikkel
50.38
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
2.
12
Justin Sorensen
56.33
PR
Apr 25
First Dakota Relays
3.
12
Ben Finnegan
57.11
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
4.
12
Regan Heine
57.74
PR
May 3
O'Gorman Invite
5.
11
Evan Rasmussen
58.57
PR
May 3
O'Gorman Invite
6.
11
Camerin Davoux
59.90
PR
Apr 16
Titan Invitational
7.
12
Mason Schroeder
1:01.57
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
8.
9
Kaleb Preister
1:03.70
Apr 16
Titan Invitational
9.
9
Hari Kadarkaraisamy
1:04.17
Apr 16
Titan Invitational
10.
9
Macagen Moser
1:09.26
Apr 16
Titan Invitational
800 Meters
1.
10
Jakob Dobney
2:07.26
May 25
2019 SDHSAA State Class A Track & Field Meet
2.
10
Tommy Nikkel
2:10.03
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
3.
10
Hunter Lavin
2:13.35
May 13
Dakota XII Conference Meet
4.
12
Ben Finnegan
2:14.13
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
5.
10
Riley Ruhaak
2:21.69
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
6.
12
Mason Schroeder
2:24.25
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
7.
12
Regan Heine
2:29.83
PR
Apr 16
Titan Invitational
8.
11
Evan Rasmussen
2:36.27
PR
Apr 16
Titan Invitational
9.
9
Macagen Moser
2:37.95
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
1600 Meters
1.
12
Justin Sorensen
4:37.03
PR
May 25
2019 SDHSAA State Class A Track & Field Meet
2.
10
Jakob Dobney
4:43.27
May 4
Howard Wood Dakota Relays
3.
10
Riley Ruhaak
4:48.64
May 13
Dakota XII Conference Meet
4.
9
Jack Freeburg
5:06.55
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
5.
10
Hunter Lavin
5:07.33
PR
Apr 25
First Dakota Relays
6.
11
Brady Martinez
5:10.19
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
7.
12
Ben Finnegan
5:12.01
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
8.
9
Carter Mart
5:38.64
PR
May 3
O'Gorman Invite
9.
12
Mason Schroeder
5:43.81
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
3200 Meters
1.
12
Justin Sorensen
10:04.31
PR
May 4
Howard Wood Dakota Relays
2.
10
Riley Ruhaak
10:24.51
May 4
Howard Wood Dakota Relays
3.
9
Jack Freeburg
11:14.20
PR
Apr 16
Titan Invitational
4.
11
Brady Martinez
11:28.20
PR
Apr 16
Titan Invitational
4x100 Relay
1.
Brock Voss
John LaCognata
Bryce Stockwell
Harrison Freeman
47.69
Apr 16
Titan Invitational
2.
Brock Voss
John LaCognata
Harrison Freeman
Bryce Stockwell
47.97
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
3.
Brock Voss
Harrison Freeman
Camerin Davoux
John LaCognata
48.77
Apr 25
First Dakota Relays
4.
Kaleb Preister
Harrison Freeman
Hari Kada
Camerin Davoux
49.98
May 3
O'Gorman Invite
5.
Relay Team
51.43
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
6.
Kaleb Preister
Hari Kada
Bodhi Brady
Evan Rasmussen
51.51
May 13
Dakota XII Conference Meet
4x200 Relay -
1.
Brock Voss
Jakob Dobney
Regan Heine
John LaCognata
1:41.12
Apr 16
Titan Invitational
2.
Camerin Davoux
John LaCognata
Kaleb Preister
Brock Voss
1:41.13
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
3.
Jakob Dobney
Hunter Lavin
Evan Rasmussen
Regan Heine
1:45.06
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
4.
Kaleb Preister
Hari Kada
Bodhi Brady
Camerin Davoux
1:49.21
May 3
O'Gorman Invite
4x400 Relay
1.
Justin Sorensen
Jakob Dobney
Hunter Lavin
Tommy Nikkel
3:37.20
May 13
Dakota XII Conference Meet
2.
Justin Sorensen
Jakob Dobney
Ben Finnegan
Tommy Nikkel
3:38.16
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
3.
Tommy Nikkel
Justin Sorensen
Hunter Lavin
Jakob Dobney
3:44.40
Apr 25
First Dakota Relays
4.
Relay Team
8:32.77
Apr 1
Dakota Valley Invite
4x800 Relay
1.
Justin Sorensen
Ben Finnegan
Jakob Dobney
Tommy Nikkel
8:17.53
May 25
2019 SDHSAA State Class A Track & Field Meet
2.
Tommy Nikkel
Ben Finnegan
Hunter Lavin
Justin Sorensen
8:28.61
May 13
Dakota XII Conference Meet
3.
Tommy Nikkel
Justin Sorensen
Ben Finnegan
Jakob Dobney
8:32.80
Apr 25
First Dakota Relays
4.
Justin Sorensen
Jakob Dobney
Hunter Lavin
Tommy Nikkel
8:33.45
May 4
Howard Wood Dakota Relays
5.
Ben Finnegan
Hunter Lavin
Jakob Dobney
Tommy Nikkel
8:41.21
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
6.
Tommy Nikkel
Riley Ruhaak
Hunter Lavin
Jakob Dobney
8:47.27
Apr 16
Titan Invitational
7.
Hunter Lavin
Riley Ruhaak
Brady Martinez
Ben Finnegan
8:53.97
May 3
O'Gorman Invite
8.
Hunter Lavin
Andreas Lindstad
Evan Rasmussen
Justin Sorensen
9:08.29
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
9.
Ben Finnegan
Jack Freeburg
Carter Mart
Jakob Dobney
9:24.47
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
10.
Ben Finnegan
Andreas Lindstad
Mason Schroeder
Jack Freeburg
9:37.60
Apr 16
Titan Invitational
11.
Regan Heine
Mason Schroeder
Carter Mart
Evan Rasmussen
10:10.10
Apr 25
First Dakota Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Brock Voss
Jakob Dobney
Tommy Nikkel
Justin Sorensen
3:45.39
Apr 16
Titan Invitational
2.
Brock Voss
Evan Rasmussen
Tommy Nikkel
Jakob Dobney
3:45.90
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
3.
Brock Voss
John LaCognata
Tommy Nikkel
Jakob Dobney
4:02.06
May 13
Dakota XII Conference Meet
4.
Brock Voss
Evan Rasmussen
Justin Sorensen
Tommy Nikkel
4:02.56
May 25
2019 SDHSAA State Class A Track & Field Meet
5.
Relay Team
4:29.20
May 3
O'Gorman Invite
Shot Put - 12lb
1.
11
Cameron Smith
38' 3
PR
May 3
O'Gorman Invite
2.
9
Zach Brady
37' 2
May 3
O'Gorman Invite
3.
10
Tyson Hage
34' 10.25
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
Discus - 1.6kg
1.
10
Tyson Hage
111' 7
PR
Apr 16
Titan Invitational
2.
11
Cameron Smith
108' 2
PR
Apr 16
Titan Invitational
3.
9
Zach Brady
106' 10
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
9
Bodhi Brady
74' 11
PR
Apr 25
First Dakota Relays
Pole Vault
1.
8
Ty Hertz
8' 6
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
Long Jump
1.
12
Gray Peterson
17' 11.5
PR
Apr 16
Titan Invitational
Triple Jump
1.
12
Gray Peterson
37' 3.75
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
Womens
100 Meters
1.
12
Kenna Druecker
13.14
May 13
Dakota XII Conference Meet
2.
7
Jaymes Drake
13.18
May 13
Dakota XII Conference Meet
3.
10
Ellie Schroeder
13.61
(.6)
May 4
Howard Wood Dakota Relays
4.
7
Grace Chaussee
13.82
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
5.
12
Fatima Aleman
13.93
PR
May 3
O'Gorman Invite
6.
10
Lilly Johnson
14.36
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
7.
9
Kenzie Kerkman
14.94
PR
Apr 25
First Dakota Relays
8.
12
Peyton Larson
15.59
PR
Apr 25
First Dakota Relays
9.
9
Alexa LaCognata
15.73
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
200 Meters
1.
10
Ellie Schroeder
28.38
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
7
Jaymes Drake
28.58
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
3.
7
Grace Chaussee
28.74
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
12
Kenna Druecker
28.98
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
5.
10
Lilly Johnson
29.77
PR
Apr 16
Titan Invitational
6.
12
Fatima Aleman
29.87
PR
Apr 25
First Dakota Relays
7.
10
Amber Schulz
30.53
Apr 16
Titan Invitational
8.
9
Kenzie Kerkman
31.45
PR
Apr 16
Titan Invitational
9.
9
Alexa LaCognata
33.98
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
10.
11
Morgan Kerkman
34.77
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
400 Meters
1.
12
Rachel Brady
1:01.78
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
10
Lilly Johnson
1:07.25
PR
May 3
O'Gorman Invite
3.
11
Lexi Saunders
1:08.35
PR
May 3
O'Gorman Invite
4.
10
Elaina Taggart
1:12.79
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
5.
9
Kenzie Kerkman
1:14.07
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
6.
9
Mya DeJong
1:14.30
PR
Apr 25
First Dakota Relays
7.
10
Sadie Pederson
1:19.32
PR
Apr 25
First Dakota Relays
8.
9
Alexa LaCognata
1:19.53
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
800 Meters
1.
12
Rachel Brady
2:31.39
PR
May 25
2019 SDHSAA State Class A Track & Field Meet
2.
10
Taryn Whisler
2:37.00
PR
Apr 16
Titan Invitational
3.
10
Elaina Taggart
2:57.83
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
10
Sadie Pederson
3:00.75
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
1600 Meters
1.
10
Taryn Whisler
5:39.72
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
8
Taeli Barta
6:11.79
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
3200 Meters
1.
10
Taryn Whisler
12:01.32
May 4
Howard Wood Dakota Relays
2.
8
Taeli Barta
13:32.83
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
300m Hurdles - 30"
1.
10
Amber Schulz
55.36
PR
Apr 16
Titan Invitational
2.
11
Morgan Kerkman
59.09
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
4x100 Relay
1.
Ellie Schroeder
Jaymes Drake
Kenna Druecker
Lexi Saunders
51.56
May 25
2019 SDHSAA State Class A Track & Field Meet
2.
Ellie Schroeder
Fatima Aleman
Kenna Druecker
Lexi Saunders
51.97
May 4
Howard Wood Dakota Relays
Ellie Schroeder
Lexi Saunders
Kenna Druecker
Fatima Aleman
51.97
Apr 16
Titan Invitational
4.
Kenzie Kerkman
Alexa LaCognata
Mya DeJong
Emma Dahlhoff
59.10
May 3
O'Gorman Invite
4x200 Relay -
1.
Ellie Schroeder
Rachel Brady
Lilly Johnson
Kenna Druecker
1:50.84
May 4
Howard Wood Dakota Relays
2.
Amber Schulz
Kenzie Kerkman
Morgan Kerkman
Mya DeJong
2:07.60
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
4x400 Relay
1.
Rachel Brady
Ellie Schroeder
Lilly Johnson
Amber Schulz
4:31.83
Apr 25
First Dakota Relays
2.
Lexi Saunders
Morgan Kerkman
Elaina Taggart
Kenzie Kerkman
4:52.74
Apr 25
First Dakota Relays
3.
Elaina Taggart
Kenzie Kerkman
Alexa LaCognata
Sadie Pederson
5:35.00
May 13
Dakota XII Conference Meet
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Ellie Schroeder
Kenna Druecker
Taryn Whisler
Rachel Brady
4:25.53
May 4
Howard Wood Dakota Relays
2.
Ellie Schroeder
Kenna Druecker
Lilly Johnson
Taryn Whisler
4:34.44
May 13
Dakota XII Conference Meet
3.
Ellie Schroeder
Kenna Druecker
Rachel Brady
Taryn Whisler
4:35.30
Apr 25
First Dakota Relays
4.
Kenzie Kerkman
Alexa LaCognata
Mya DeJong
Elaina Taggart
5:25.27
May 3
O'Gorman Invite
5.
Kenzie Kerkman
Alexa LaCognata
Elaina Taggart
Sadie Pederson
5:32.51
Apr 16
Titan Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Emma Heine
32' 6.5
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
8
Kelsey O'Neill
32' 3
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
Discus - 1kg
1.
8
Kelsey O'Neill
90' 10
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
9
Emma Heine
64' 9
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
High Jump
1.
9
Mya DeJong
4' 8
PR
May 3
O'Gorman Invite
2.
11
Morgan Kerkman
4' 4
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
3.
10
Emma Dahlhoff
4' 2
Apr 25
First Dakota Relays
10
Lilly Johnson
4' 2
PR
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
Long Jump
1.
11
Lexi Saunders
16' 3
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
12
Fatima Aleman
15' 8.5
Apr 25
First Dakota Relays
3.
7
Grace Chaussee
14' 10
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
10
Lilly Johnson
14' 1
PR
Apr 25
First Dakota Relays
5.
10
Emma Dahlhoff
13' 7
Apr 25
First Dakota Relays
6.
10
Elaina Taggart
12' 10
PR
Apr 25
First Dakota Relays
Triple Jump
1.
10
Lilly Johnson
32' 0
PR
May 16
2019 SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
9
Mya DeJong
30' 6.5
PR
May 13
Dakota XII Conference Meet
3.
11
Lexi Saunders
29' 5.5
Apr 4
Vermillion Athletic Booster Club Invitational
*Recent improvement