Season:
2020 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1977
1969
1965
1923
Indoor
2024
2023
2022
2020
2017
2014
2007
2006
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
Jr
Daniel Tamkin
11.09
(.4)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
2.
Fr
Cole Barry
11.27
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Fr
Kirby Lam
11.28
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
So
Nick Marsano
11.30
(.9)
Feb 22
Rossi Relays
5.
Jr
Alexander Bartone
11.47
(1.0)
PR
Feb 22
Rossi Relays
6.
Jr
Patrick Schloesser
11.70
(1.3)
Feb 22
Rossi Relays
7.
Sr
Lucas White Moon
11.71
(1.6)
PR
Feb 22
Rossi Relays
Fr
Angel Daniel-Morales
11.71
(1.6)
Feb 22
Rossi Relays
9.
So
Chris Clark
11.75
(1.6)
Feb 22
Rossi Relays
10.
Jr
Nicholas Timms
11.84
(1.3)
PR
Feb 22
Rossi Relays
11.
So
Daniel Agbeo
11.91
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
12.
Sr
Ethan Hardacre
12.02
(1.3)
Feb 22
Rossi Relays
200 Meters
1.
So
Nick Marsano
22.42
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Jr
Patrick Schloesser
23.52
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Jr
Nicholas Timms
23.77
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Jr
Sam Arnot
23.89
(.3)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
5.
Sr
Ethan Hardacre
24.51
(.3)
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
400 Meters
1.
So
Nick Marsano
49.61
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Angel Daniel-Morales
51.30
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Jr
Alexander Bartone
51.38
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Jr
Patrick Schloesser
51.69
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
5.
Jr
Dylan Madden
52.09
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
6.
Fr
Emil Adams
52.68
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
7.
Jr
Sam Arnot
52.75
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
8.
Jr
Nicholas Timms
53.08
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
800 Meters
1.
Jr
Carter Floyd
1:53.78
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Jack Rosencrans
1:56.52
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Fr
Lucas Cunningham
1:59.41
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Jr
Dylan Madden
2:02.00
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
1500 Meters
1.
So
Leonard McComas
4:13.93
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
1 Mile
1.
Sr
Daniel Rosen
4:17.55
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
2.
Fr
Jack Rosencrans
4:20.49
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Jr
Ethan Ashby
4:22.94
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
4.
So
Owen Keiser
4:24.16
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
5.
Fr
Nathaniel Getachew
4:25.60
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
6.
So
Joseph Hesse-Withbroe
4:28.29
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
7.
Jr
Ian Emlet
4:28.70
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
8.
So
Oliver Chang
4:29.44
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
9.
Fr
Ryan Ma
4:29.63
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
10.
So
Liam Jones
4:33.64
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
11.
Sr
Adin Becker
4:39.13
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
12.
Jr
Jeremy Adams
4:43.46
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
13.
Jr
Aaron Gonzalez
4:44.17
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3000 Meters
1.
Sr
Daniel Rosen
8:29.80
Feb 22
Rossi Relays
2.
So
Ethan Widlansky
8:32.69
Feb 22
Rossi Relays
3.
Jr
Ethan Ashby
8:40.46
Feb 22
Rossi Relays
4.
Jr
Hugo Ward
8:40.55
Feb 22
Rossi Relays
5.
Fr
Jack Rosencrans
8:44.22
PR
Feb 22
Rossi Relays
6.
Sr
Nathan Stringham
8:44.41
Feb 22
Rossi Relays
7.
So
Joseph Hesse-Withbroe
8:45.22
PR
Feb 22
Rossi Relays
8.
So
Oliver Chang
8:53.80
Feb 22
Rossi Relays
9.
Fr
Nathaniel Getachew
8:55.33
Feb 22
Rossi Relays
10.
Fr
Ryan Ma
9:01.52
PR
Feb 22
Rossi Relays
11.
So
Owen Keiser
9:05.58
Feb 22
Rossi Relays
12.
So
Liam Jones
9:06.97
Feb 22
Rossi Relays
13.
Jr
Aaron Gonzalez
9:09.84
PR
Feb 22
Rossi Relays
14.
Jr
Jeremy Adams
9:16.52
Feb 22
Rossi Relays
5000 Meters
1.
So
Oliver Chang
15:14.41
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Jr
Ethan Ashby
15:16.27
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Sr
Nathan Stringham
15:54.32
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
300m Hurdles - 36"
1.
So
Jon Liu
41.42
PR
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
2.
So
Brady Anderson
42.77
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
400m Hurdles - 36"
1.
Jr
Sam Arnot
57.10
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
So
Jon Liu
57.19
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
So
Brady Anderson
58.87
Feb 22
Rossi Relays
3k Steeplechase
1.
Fr
Nathaniel Getachew
9:51.42
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Ryan Ma
9:51.81
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Jr
Aaron Gonzalez
10:05.18
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4x100 Relay
1.
Alexander Bartone
Nick Marsano
Chris Clark
Daniel Tamkin
43.41
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
2.
Cole Barry
Nick Marsano
Alexander Bartone
Daniel Tamkin
44.07
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4x400 Relay
1.
Dylan Madden
Angel Daniel-Morales
Carter Floyd
Lucas Cunningham
3:26.75
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Relay Team
3:27.49
Feb 22
Rossi Relays
3.
Emil Adams
Ethan Hardacre
Angel Daniel-Morales
Dylan Madden
3:28.77
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
4.
Emil Adams
Angel Daniel-Morales
Ethan Hardacre
Sam Arnot
3:29.13
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
4x800 Relay
1.
Relay Team
7:56.48
Feb 22
Rossi Relays
Shot Put - 16lb
1.
Jr
Warren Hosseinion
12.78m
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Adam Camargo
12.68m
Feb 22
Rossi Relays
3.
Jr
Theodore Bazakas
12.66m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
Discus - 2kg
1.
Jr
Theodore Bazakas
41.17m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Jr
Warren Hosseinion
39.01m
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
Javelin - 800g
1.
So
Evan Johnson
48.29m
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
2.
Fr
Mohammed Ahmed
41.17m
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
So
Chris Clark
39.21m
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
High Jump
1.
So
Evan Johnson
1.88m
PR
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
Pole Vault
1.
Jr
Nicholas Kapule
4.45m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
So
Evan Johnson
4.10m
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
Long Jump
1.
Sr
Lucas White Moon
6.65m
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Kirby Lam
6.07m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Fr
Clementine Thompson
6.03m
(2.9)
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
4.
Fr
Deen Amanat
5.66m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
Triple Jump
1.
Sr
Lucas White Moon
13.33m
(2.6)
Feb 22
Rossi Relays
2.
Fr
Kirby Lam
13.08m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Fr
Clementine Thompson
11.25m
(2.3)
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
Hammer - 16lb
1.
Jr
Warren Hosseinion
40.33m
Feb 22
Rossi Relays
2.
Fr
Adam Camargo
27.40m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
Womens
100 Meters
1.
Jr
Tessa Fujisaki
12.91
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
So
Quin Fraley
13.08
(-.3)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
So
Phoebe Salowey
13.36
(-.3)
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
4.
Jr
Adeline Yu
13.95
(-.3)
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
5.
Sr
Amy Watt
14.11
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
6.
Fr
Morgane Monjauze
14.30
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
200 Meters
1.
So
Phoebe Salowey
27.12
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Sr
Katrina Dank
28.12
(.4)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Fr
Morgane Monjauze
29.94
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Sr
Amy Watt
30.04
(.4)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
5.
Fr
Laura Wiederspahn
31.16
(.0)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
400 Meters
1.
So
Quin Fraley
59.03
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
800 Meters
1.
So
Rosie Linkus
2:17.96
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
2.
Fr
Shanthi Ashley
2:26.98
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Jr
Ariel Kivela
2:27.06
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Fr
Kelsey Van Allen
2:28.73
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
5.
So
Genevieve DiBari
2:29.16
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
6.
Fr
Natalie Sokol-Snyder
2:29.47
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
7.
So
Sophie Lawrence
2:30.67
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
8.
Fr
Abigail Loiselle
2:32.12
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
9.
Fr
Lilly Bar
2:33.59
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
10.
So
Thea McAfee
2:34.33
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
1500 Meters
1.
So
Genevieve DiBari
4:55.64
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Kelsey Van Allen
5:00.15
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
So
Rosie Linkus
5:01.81
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Fr
Natalie Sokol-Snyder
5:04.10
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
5.
Fr
Lilly Bar
5:09.29
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
6.
Fr
Abigail Loiselle
5:11.17
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
7.
Fr
Elelta Sisay
5:22.93
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
1 Mile
1.
Fr
Natalie Sokol-Snyder
5:29.66
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
2.
So
Sophia West
5:42.15
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Fr
Elelta Sisay
6:00.18
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3000 Meters
1.
Sr
Helen Guo
10:11.60
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
2.
Fr
Lila Cardillo
10:13.83
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
So
Genevieve DiBari
10:43.31
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
4.
Fr
Abigail Loiselle
10:44.75
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
5.
Fr
Kelsey Van Allen
10:46.66
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
6.
Fr
Lilly Bar
11:01.85
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
7.
Fr
Jenna Lange
11:06.28
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
8.
Jr
Martha Castro
12:44.00
Feb 22
Rossi Relays
5000 Meters
1.
Sr
Helen Guo
17:47.78
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Jenna Lange
19:38.67
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Jr
Martha Castro
22:00.52
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
100m Hurdles - 33"
1.
Sr
Vicky-Marie Addo-Ashong
14.80
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
So
Phoebe Salowey
15.93
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
Fr
Oluyemisi Bolonduro
17.73
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Fr
Laura Wiederspahn
18.05
(1.7)
PR
Feb 22
Rossi Relays
400m Hurdles - 30"
1.
Sr
Lia Francis
1:07.79
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Sr
Katrina Dank
1:09.40
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4x100 Relay
1.
Oluyemisi Bolonduro
Khairat Raji
Phoebe Salowey
Katrina Dank
51.21
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4x400 Relay
1.
Tessa Fujisaki
Rosie Linkus
Lia Francis
Quin Fraley
4:05.43
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Relay Team
4:07.71
Feb 22
Rossi Relays
3.
Tessa Fujisaki
Katrina Dank
Lia Francis
Quin Fraley
4:14.16
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
4.
Shanthi Ashley
Tessa Fujisaki
Ariel Kivela
Rosie Linkus
4:31.02
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
4x800 Relay
1.
Miranda Camargo
Rosie Linkus
Ariel Kivela
Shanthi Ashley
9:55.19
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
2.
Thea McAfee
Lilly Bar
Natalie Sokol-Snyder
Sophie Lawrence
10:14.73
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
4x1600 Relay
1.
Helen Guo
Lila Cardillo
Sophia West
Martha Castro
22:02.86
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
2.
Madeleine Mount-Cors
Abigail Loiselle
Kelsey Van Allen
Lilly Bar
23:28.42
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
12:46.05
Feb 22
Rossi Relays
Shot Put - 4kg
1.
Sr
Vicky-Marie Addo-Ashong
9.45m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Fr
Sara Anderson
8.77m
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
3.
So
Kate Aris
7.85m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
Discus - 1kg
1.
Sr
Katherine Pelz
38.60m
PR
Feb 22
Rossi Relays
2.
Fr
Sara Anderson
31.72m
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
3.
So
Kate Aris
30.89m
PR
Feb 22
Rossi Relays
4.
So
Alexandria Long
25.66m
PR
Feb 22
Rossi Relays
Javelin - 600g
1.
Sr
Vicky-Marie Addo-Ashong
26.28m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
So
Alexandria Long
18.92m
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
High Jump
1.
Sr
Vicky-Marie Addo-Ashong
1.55m
Feb 8
Oxy v Pomona-Pitzer Dual Meet
Pole Vault
1.
Jr
Pilar Kalra
2.45m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
Long Jump
1.
Sr
Amy Watt
5.05m
PR
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Jr
Tessa Fujisaki
5.01m
(-1.1)
PR
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Sr
Vicky-Marie Addo-Ashong
4.87m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
4.
Jr
Julia Ho
4.72m
(-1.2)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
5.
Fr
Khairat Raji
4.58m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
Triple Jump
1.
Sr
Vicky-Marie Addo-Ashong
11.20m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
Jr
Julia Ho
10.19m
(1.0)
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Fr
Khairat Raji
9.93m
(3.1)
Feb 22
Rossi Relays
Hammer - 4kg
1.
Sr
Katherine Pelz
41.97m
Mar 7
SCIAC Multi #1 UR/ULV/CLU/P-P
2.
So
Kate Aris
32.27m
Feb 15
Pomona-Pitzer All-Comers
3.
Fr
Sara Anderson
31.32m
Feb 22
Rossi Relays
*Recent improvement