Season:
2021 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Samuel Price
12.01
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
2.
10
Benito Cazares
12.03
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
3.
12
Nick Winstead
12.07
PR
May 13
Hoosier Heritage Conference Boys Championships
4.
10
Jorge Ramos
12.59
PR
Apr 22
Bill Self Invitational
5.
11
Alex Gil
12.78
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
10
Tyler Kreider
13.00
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
9
Chance Kisby
13.00
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
8.
9
Osvaldo Reyes
13.01
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
9.
10
Riley Fortune
13.14
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
10.
11
Jose Caballero
15.02
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
11.
10
Shiv Patel
15.17
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
12.
10
Nathan Parsons
16.89
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
200 Meters
1.
11
Samuel Price
24.16
PR
May 13
Hoosier Heritage Conference Boys Championships
2.
10
Benito Cazares
24.59
PR
May 13
Hoosier Heritage Conference Boys Championships
3.
12
Nick Winstead
24.65
PR
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
4.
10
Jorge Ramos
26.20
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
5.
11
Alex Gil
26.23
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
9
Chance Kisby
26.39
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
7.
10
Tyler Kreider
26.64
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
8.
9
Osvaldo Reyes
27.67
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
9.
11
Jose Caballero
31.88
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
10.
10
Shiv Patel
32.95
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
11.
10
Nathan Parsons
34.89
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
400 Meters
1.
11
Samuel Price
52.56
PR
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
2.
10
Riley Fortune
1:01.16
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
800 Meters
1.
10
Beau Kenkel
2:10.78
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
2.
10
Elijah Von Werder
2:12.95
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
3.
9
Ben Price
2:22.7h
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
4.
11
Brandon Quiroz
2:26.27
PR
Apr 22
Bill Self Invitational
5.
10
Jack Johnson
2:28.56
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
6.
10
Jacob Knarr
2:40.99
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
7.
10
Brayden Jones
2:44.92
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
8.
12
Uriel Esquivel
3:07.22
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
1600 Meters
1.
10
Beau Kenkel
4:48.18
May 13
Hoosier Heritage Conference Boys Championships
2.
10
Elijah Von Werder
5:03.76
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
3.
11
Michael Fox
5:12.25
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
4.
10
Jack Johnson
5:57.97
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
5.
9
Ben Price
6:00.79
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
10
Brayden Jones
6:02.04
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
7.
12
Uriel Esquivel
6:54.43
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
3200 Meters
1.
11
Michael Fox
11:07.86
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
2.
10
Tristin Maloney
11:18.13
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
10
Elijah Von Werder
11:45.49
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
110m Hurdles - 39"
1.
10
Tyler Kreider
19.96
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
2.
11
Keythen Norris
22.13
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Eddie Carrizalez
46.59
PR
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
2.
10
Tyler Kreider
48.65
Apr 29
Golden Bear Invitational
4x100 Relay
1.
Benny Cazares
Jorge Ramos
Nick Winstead
Sam Price
46.96
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
2.
Tyler Kreider
Jorge Ramos
Nick Winstead
Benny Cazares
47.40
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
Alex Gil
Jorge Ramos
Nick Winstead
Benny Cazares
47.54
Apr 22
Bill Self Invitational
4.
Benny Cazares
Jorge Ramos
Nick Winstead
Tyler Kreider
48.07
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
5.
Benny Cazares
Nick Winstead
Eddie Carrizalez
Evan Larrison
48.26
May 13
Hoosier Heritage Conference Boys Championships
6.
Tyler Kreider
Eddie Carrizalez
Alex Gil
Nick Winstead
49.55
May 7
Mike Holman Invite
4x400 Relay
1.
Eddie Carrizalez
Beau Kenkel
Benny Cazares
Sam Price
3:43.44
May 13
Hoosier Heritage Conference Boys Championships
2.
Beau Kenkel
Benny Cazares
Jorge Ramos
Sam Price
3:44.48
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
Sam Price
Beau Kenkel
Benny Cazares
Eddie Carrizalez
3:45.71
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
4.
Benny Cazares
Beau Kenkel
Jorge Ramos
Elijah Von Werder
3:49.79
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
5.
Eddie Carrizalez
Benny Cazares
Beau Kenkel
Elijah Von Werder
3:55.57
May 7
Mike Holman Invite
6.
Sam Price
Osvaldo Reyes
Jacob Dupont
Eddie Carrizalez
4:01.72
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:20.75
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
2.
Beau Kenkel
Elijah Von Werder
Michael Fox
Tristin Maloney
9:24.12
May 13
Hoosier Heritage Conference Boys Championships
3.
Beau Kenkel
Elijah Von Werder
Tristin Maloney
Brandon Quiroz
9:26.7h
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
4.
Beau Kenkel
Jack Johnson
Ben Price
Elijah Von Werder
9:36.37
Apr 29
Golden Bear Invitational
5.
Jack Johnson
Ben Price
Michael Fox
Tristin Maloney
9:49.35
May 7
Mike Holman Invite
6.
Beau Kenkel
Elijah Von Werder
Tristin Maloney
Jack Johnson
9:51.24
Apr 22
Bill Self Invitational
7.
Michael Fox
Ben Price
Tristin Maloney
Jack Johnson
10:07.32
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
Shot Put - 12lb
1.
9
Elias Jones
39' 9.25
PR
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
2.
9
Ethan Lambert
36' 8
May 7
Mike Holman Invite
3.
12
Jett Kolls
36' 2
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4.
9
Jacob Harker
30' 5
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
5.
10
Jayden Comstock
27' 5.5
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
9
Connor Duncan
24' 9
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
Discus - 1.6kg
1.
9
Ethan Lambert
131' 1
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
2.
12
Jett Kolls
113' 0
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
9
Elias Jones
97' 3
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4.
10
Jayden Comstock
69' 5
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
5.
9
Connor Duncan
61' 10
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
9
Jacob Harker
58' 5
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
High Jump
1.
10
Benito Cazares
5' 6
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
2.
10
Jorge Ramos
5' 4
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
Long Jump
1.
10
Cayden Balzen
18' 0.25
PR
May 20
#21 Warren Central Boys IHSAA Sectional
2.
12
Eddie Carrizalez
17' 11.5
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
12
Nick Winstead
16' 2.5
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4.
11
Evan Larrison
16' 1.5
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
5.
10
Riley Fortune
16' 1
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
10
Tyler Kreider
15' 4
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
Womens
100 Meters
1.
12
Megan Eads
13.26
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
2.
9
Kennadi Jasso
14.35
PR
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
3.
10
Brooke Byers
14.50
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
4.
12
Paige Parsons
14.99
PR
Apr 22
Bill Self Invitational
200 Meters
1.
12
Anita Mejia
29.42
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
2.
9
Kennadi Jasso
30.33
PR
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
3.
10
Brooke Byers
30.46
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
4.
12
Paige Parsons
32.83
PR
Apr 22
Bill Self Invitational
5.
9
Delaney Watson
33.99
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
9
Kinsley Kirschbaum
34.18
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
400 Meters
1.
12
Anita Mejia
1:08.86
PR
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
2.
9
Kinsley Kirschbaum
1:12.00
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
3.
9
Miriam Garringer
1:14.15
PR
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
4.
9
Delaney Watson
1:19.63
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
800 Meters
1.
9
Miriam Garringer
2:49.74
PR
May 7
Mike Holman Invite
2.
9
Angelique Kreider
3:04.59
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
3.
10
Daisy Barrett
3:05.23
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
4.
11
Anna Conti
3:22.48
PR
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
5.
10
Isabella Bradburn
3:40.41
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
9
Jessica Howard
3:54.90
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
7.
9
Emily Caballero-Julian
3:56.87
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
8.
9
DesRay Cox
4:03.60
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
9.
9
Kendra Norris
4:49.27
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
1600 Meters
1.
11
Stefanie Howard
5:41.89
PR
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
2.
9
Miriam Garringer
6:05.54
PR
May 7
Mike Holman Invite
3.
10
Kaila Brattain
6:13.91
PR
May 7
Mike Holman Invite
4.
10
Daisy Barrett
7:01.73
PR
Apr 22
Bill Self Invitational
5.
9
Angel Kreider
7:15.00
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
6.
11
Anna Conti
7:50.21
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
7.
10
Isabella Bradburn
8:00.34
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
8.
9
Jessica Howard
8:47.26
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
3200 Meters
1.
11
Stefanie Howard
12:22.71
PR
May 7
Mike Holman Invite
2.
10
Kaila Brattain
13:38.53
Apr 29
Golden Bear Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
11
Kilikina Schultz
18.07
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
300m Hurdles - 30"
1.
11
Kilikina Schultz
50.89
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
4x100 Relay
1.
Brooke Byers
Kilikina Schultz
Anita Mejia
Megan Eads
54.74
May 7
Mike Holman Invite
2.
Kennadi Jasso
Kilikina Schultz
Anita Mejia
Megan Eads
55.93
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
3.
Kilikina Schultz
Brooke Byers
Paige Parsons
Kennadi Jasso
56.81
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
4.
Kennadi Jasso
Paige Parsons
Delaney Watson
Brooke Byers
58.68
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
5.
Brooke Byers
Paige Parsons
Kennadi Jasso
Delaney Watson
59.15
Apr 22
Bill Self Invitational
4x400 Relay
1.
Anita Mejia
Megan Eads
Kilikina Schultz
Miriam Garringer
4:33.08
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
2.
Miriam Garringer
Anita Meija
Stefanie Howard
Kilikina Schultz
4:37.69
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
Miriam Garringer
Kilikina Schultz
Anita Mejia
Kinsley Kirschbaum
4:41.78
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
4.
Miriam Garringer
Kilikina Schultz
Anita Mejia
Kennadi Jasso
4:42.48
May 7
Mike Holman Invite
5.
Miriam Garringer
Anita Mejia
Kinsley Kirschbaum
Kilikina Schultz
4:42.93
Apr 22
Bill Self Invitational
6.
Anita Meija
Paige Parsons
Kennadi Jasso
Daisy Barrett
4:57.28
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4x800 Relay
1.
Stefanie Howard
Miriam Garringer
Daisy Barrett
Angelique Kreider
11:28.23
May 7
Mike Holman Invite
2.
Stefanie Howard
Miriam Garringer
Daisy Barrett
Kaila Brattain
11:42.91
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
3.
Relay Team
11:44.31
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4.
Miriam Garringer
Angelique Kreider
Kaila Brattain
Daisy Barrett
12:06.12
May 18
#21 Shelbyville Girls IHSAA Sectional
Shot Put - 4kg
1.
12
Samantha Sawyer
30' 7
PR
May 7
Mike Holman Invite
2.
11
Ashlynn Stout
28' 8.5
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
3.
10
Kaitlyn Cleveland
25' 2
PR
Apr 22
Bill Self Invitational
4.
9
Olivia Bullard
22' 11.5
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
Discus - 1kg
1.
12
Samantha Sawyer
95' 1
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
2.
11
Ashlynn Stout
82' 1
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
10
Kaitlyn Cleveland
73' 6
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4.
9
Olivia Bullard
55' 4
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
High Jump
1.
12
Malea Terrell
5' 1
May 11
Hoosier Heritage Conference Girls HS Championships
2.
9
Delaney Watson
4' 8
PR
Apr 16
Joe Schott Twilight Invitational
Long Jump
1.
12
Megan Eads
17' 0.5
PR
May 25
#6 Franklin Girls IHSAA Regional
2.
12
Paige Parsons
14' 4.75
PR
Apr 29
Golden Bear Invitational
3.
9
Delaney Watson
13' 4
PR
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
4.
11
Kilikina Schultz
11' 5
Apr 13
Columbus East vs Shelbyville
*Recent improvement