Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2017
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Sedjro Aguomba
11.53
May 5
Battle Creek Invite
2.
11
Alex (Jacob) Phelps
11.76
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
3.
11
Jacob (Alex) Phelps
11.97
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
4.
11
Braydn McCorkindale
12.44
May 10
NSAA B-4 District
5.
12
Yair Alcantara
12.45
PR
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
6.
9
Mar'Keilon King
12.54
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
7.
11
Jack Bruckner
12.56
PR
May 5
Battle Creek Invite
8.
11
Daniel Judd
12.72
PR
Apr 14
Kruger May Invite
9.
11
Elijah (Eli) Barner
12.79
PR
May 5
Battle Creek Invite
10.
10
Sam Junck
12.83
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
11.
9
Braden Wheat
12.95
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
12.
11
Brogan Foote
13.00
PR
May 5
Battle Creek Invite
13.
9
Jacob (Jake) Barner
13.76
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
14.
10
Drue Davis
13.93
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
15.
9
Andrew Brink
15.31
May 10
NSAA B-4 District
200 Meters
1.
11
Sedjro Aguomba
22.90
Apr 21
Fred Arnold Invite
2.
11
Daniel Judd
24.84c
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
3.
11
Alex (Jacob) Phelps
24.85
PR
Apr 14
Kruger May Invite
4.
12
Yair Alcantara
25.50
PR
Apr 14
Kruger May Invite
5.
9
Mar'Keilon King
25.71
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
6.
11
Elijah (Eli) Barner
25.93
PR
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
7.
10
Sam Junck
26.07
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
8.
9
Andrew Brink
32.61
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
400 Meters
1.
11
Sedjro Aguomba
51.60
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
11
Alex (Jacob) Phelps
56.23
PR
May 5
Battle Creek Invite
3.
12
Yair Alcantara
56.35
PR
May 5
Battle Creek Invite
4.
10
Sam Junck
59.13
PR
May 10
NSAA B-4 District
5.
9
Braden Wheat
59.48
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
6.
9
Colson Nelsen
1:00.29
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
7.
11
Easton Blecke
1:03.94
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
8.
9
Jacob (Jake) Barner
1:04.39
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
9.
9
Mar'Keilon King
1:04.55
PR
May 5
Battle Creek Invite
800 Meters
1.
10
Jesus Zavala III
2:15.29
PR
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
2.
9
Colson Nelsen
2:16.12
PR
May 10
NSAA B-4 District
3.
9
Braden Wheat
2:26.30
PR
May 5
Battle Creek Invite
4.
11
Easton Blecke
2:30.59
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
1600 Meters
1.
10
Jesus Zavala III
4:49.65
May 5
Battle Creek Invite
2.
12
Ethan Wibben
5:03.35
PR
Apr 14
Kruger May Invite
3.
9
Colson Nelsen
5:35.53
PR
May 5
Battle Creek Invite
4.
11
Easton Blecke
5:47.05
PR
May 10
NSAA B-4 District
5.
10
Parker Kesting
5:53.64
Mar 29
Jim Puetz Memorial
3200 Meters
1.
10
Jesus Zavala III
10:27.8h
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
12
Ethan Wibben
10:57.35
PR
Apr 14
Kruger May Invite
3.
10
Mason Ley
12:04.28
PR
May 5
Battle Creek Invite
4.
11
Easton Blecke
12:23.7h
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
110m Hurdles - 39"
1.
12
Yair Alcantara
18.88
PR
May 10
NSAA B-4 District
300m Hurdles - 36"
1.
11
Alex (Jacob) Phelps
41.04c
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
11
Jacob (Alex) Phelps
42.09
PR
May 10
NSAA B-4 District
3.
12
Yair Alcantara
42.32
PR
May 10
NSAA B-4 District
4x100 Relay
1.
Alex Phelps
Yair Alcantara
Daniel Judd
Sedjro Aguomba
46.04c
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
Jacob (Alex) Phelps
Yair Alcantara
Eli (Elijah) Barner
Sedjro Aguomba
46.94
Apr 21
Fred Arnold Invite
3.
Relay Team
46.99
May 5
Battle Creek Invite
4.
Alex Phelps
Daniel Judd
Eli Barner
Sedjro Aguomba
47.12
Apr 5
Wayne Invite
5.
Jacob (Alex) Phelps
Daniel Judd
Elijah (Eli) Barner
Sedjro Aguomba
48.24
Mar 29
Jim Puetz Memorial
6.
Alex Phelps
Daniel Judd
Eli (Elijah) Barner
Brogan Foote
48.61
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
7.
Mar'keidron King
Sam Junck
Colson Nelsen
Braden Wheat
49.20
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
4x400 Relay
1.
Alex Phelps
Yair Alcantara
Colson Nelsen
Sedjro Aguomba
3:43.0h
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
Alex Phelps
Sedjro Aguomba
Yair Alcantara
Jesus Zavala III
3:46.32
Apr 5
Wayne Invite
3.
Relay Team
3:47.41
May 5
Battle Creek Invite
4.
Alex Phelps
Yair Alcantara
Colson Nelsen
Ethan Wibben
3:59.29
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
5.
Jacob (Alex) Phelps
Yair Alcantara
Colson Nelsen
Braden Wheat
4:05.49
Apr 21
Fred Arnold Invite
4x800 Relay
1.
Relay Team
9:03.61
May 5
Battle Creek Invite
2.
Jesus Zavala III
Colson Nelsen
Mason Ley
Ethan Wibben
9:11.12
Apr 30
Mid-States Conference Meet
3.
Ethan Wibben
Colson Nelsen
Mason Ley
Parker Kesting
9:32.69
Apr 21
Fred Arnold Invite
4.
Mason Ley
Braden Wheat
Parker Kesting
Colson Nelsen
10:11.60
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
9
Mar'keidron King
Jake (Jacob) Barner
Braden Wheat
Colson Nelsen
4:27.51
Apr 5
Wayne Invite
Shot Put - 12lb
1.
11
Daniel Judd
42' 3.5
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
10
Drue Davis
32' 11.5
May 5
Battle Creek Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
Daniel Judd
110' 10
PR
May 10
NSAA B-4 District
2.
10
Drue Davis
99' 6
May 5
Battle Creek Invite
High Jump
1.
11
Jack Bruckner
5' 8
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
2.
11
Carter Junck
5' 6
Apr 5
Wayne Invite
3.
10
Parker Kesting
5' 4
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
Pole Vault
1.
11
Elijah (Eli) Barner
11' 6
Mar 29
Jim Puetz Memorial
2.
10
Mason Ley
11' 0
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
3.
9
Jacob (Jake) Barner
9' 6
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
4.
11
Brogan Foote
9' 2
PR
May 10
NSAA B-4 District
Long Jump
1.
11
Sedjro Aguomba
19' 1.5
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
2.
11
Jack Bruckner
18' 9.75
PR
May 10
NSAA B-4 District
3.
9
Mar'Keilon King
18' 7
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
4.
10
Sam Junck
18' 1
Apr 5
Wayne Invite
Triple Jump
1.
11
Jack Bruckner
38' 4
PR
May 10
NSAA B-4 District
11
Elijah (Eli) Barner
38' 4
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
3.
9
Mar'Keilon King
36' 4
PR
May 10
NSAA B-4 District
Womens
100 Meters
1.
10
Frantzdie Barner
13.77
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
2.
12
Virginia Kniesche
14.22
PR
May 10
NSAA B-4 District
3.
11
Sierra Mutchler
14.46
PR
Apr 5
Wayne Invite
4.
9
Taytem Ellis
14.56
PR
Apr 5
Wayne Invite
5.
9
Olivia Mrsny
14.58
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
6.
9
Jenny Mach Ixtuque
16.60
PR
May 10
NSAA B-4 District
7.
10
Jayla Walton
17.27
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
8.
10
Jazmin Torres Sanchez
19.11
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
200 Meters
1.
10
Frantzdie Barner
28.84
Apr 21
Fred Arnold Invite
2.
12
Virginia Kniesche
30.60
May 5
Battle Creek Invite
3.
10
Liberty Titiml
30.64c
PR
Apr 5
Wayne Invite
4.
9
Olivia Mrsny
30.74c
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
5.
9
Taytem Ellis
31.01
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
6.
10
Delaney Kruse
31.31
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
7.
9
Yama (Nyamalo) Kantai
31.52
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
8.
9
Jenny Mach Ixtuque
36.01
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
400 Meters
1.
9
Kyla Krusemark
1:02.34
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
10
Kierah Haase
1:06.17
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
3.
10
Faith Powicki
1:06.35
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
4.
10
Frantzdie Barner
1:06.76
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
5.
12
Kiara Krusemark
1:09.61
Apr 5
Wayne Invite
6.
9
Yama (Nyamalo) Kantai
1:09.65
PR
May 5
Battle Creek Invite
7.
12
Rubie Klausen
1:11.56
May 10
NSAA B-4 District
8.
11
Sierra Mutchler
1:11.91
PR
May 5
Battle Creek Invite
9.
12
Yasmin Toral Davalos
1:17.55
PR
May 5
Battle Creek Invite
800 Meters
1.
9
Kyla Krusemark
2:28.2h
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
10
Kierah Haase
2:36.85
PR
May 10
NSAA B-4 District
3.
9
Jala Krusemark
2:38.08
PR
Apr 5
Wayne Invite
4.
10
Faith Powicki
2:42.36
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
5.
10
Frantzdie Barner
2:53.05
PR
Apr 5
Wayne Invite
6.
12
Rubie Klausen
2:58.26
Apr 21
Fred Arnold Invite
7.
9
Yama (Nyamalo) Kantai
3:04.32
Mar 29
Jim Puetz Memorial
8.
9
Olivia Mrsny
3:07.24
PR
May 5
Battle Creek Invite
9.
10
Raegan Maas
3:20.68
May 5
Battle Creek Invite
1600 Meters
1.
9
Jala Krusemark
5:47.86
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
2.
9
Kyla Krusemark
5:49.72
PR
Apr 5
Wayne Invite
3.
11
Laura Hasemann
5:57.33
May 10
NSAA B-4 District
4.
10
Faith Powicki
6:16.63
PR
Apr 14
Kruger May Invite
5.
10
Raegan Maas
7:54.62
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
3200 Meters
1.
9
Kyla Krusemark
12:23.22
PR
May 5
Battle Creek Invite
2.
9
Jala Krusemark
12:23.54
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
3.
11
Laura Hasemann
12:43.4h
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
100m Hurdles - 33"
1.
11
Sierra Mutchler
18.03
May 10
NSAA B-4 District
2.
12
Yasmin Toral Davalos
19.73
PR
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
300m Hurdles - 30"
1.
11
Sierra Mutchler
52.56
PR
May 10
NSAA B-4 District
2.
12
Yasmin Toral Davalos
56.00
PR
May 10
NSAA B-4 District
3.
10
Katelyn Vanhorn
1:01.57
May 5
Battle Creek Invite
4x100 Relay
1.
Relay Team
54.52
May 5
Battle Creek Invite
2.
Frantzdie Barner
Sierra Mutchler
Olivia Mrsny
Virginia Kniesche
55.20
May 10
NSAA B-4 District
3.
Frantzdie Barner
Kierah Haase
Sierra Mutchler
Virginia Kniesche
55.54
Apr 21
Fred Arnold Invite
4.
Frantzdie Barner
Laura Hasemann
Kierah Haase
Virginia Kniesche
56.00
Mar 29
Jim Puetz Memorial
5.
Frantzdie Barner
Delaney Kruse
Olivia Mrsny
Taytem Ellis
56.28
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
6.
Frantzdie Barner
Kierah Haase
Brooklyn Kruse
Sierra Mutchler
56.42
Apr 5
Wayne Invite
7.
Virginia Kniesche
Kierah Haase
Sierra Mutchler
Rubie Klausen
56.44c
Apr 30
Mid-States Conference Meet
4x400 Relay
1.
Kierah Haase
Brooklyn Kruse
Kiara Krusemark
Kyla Krusemark
4:33.38
Mar 29
Jim Puetz Memorial
2.
Frantzdie Barner
Kierah Haase
Kiara Krusemark
Kyla Krusemark
4:35.31
Apr 14
Kruger May Invite
3.
Faith Powicki
Kierah Haase
Kiara Krusemark
Rubie Klausen
4:40.5h
Apr 30
Mid-States Conference Meet
4.
Frantzdie Barner
Kiara Krusemark
Kierah Haase
Brooklyn Kruse
4:41.39
Apr 5
Wayne Invite
5.
Frantzdie Barner
Kierah Haase
Faith Powicki
Brooklyn Kruse
4:42.54
May 10
NSAA B-4 District
6.
Frantzdie Barner
Kierah Haase
Faith Powicki
Kyla Krusemark
4:43.74
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
7.
Frantzdie Barner
Kierah Haase
Kiara Krusemark
Faith Powicki
4:43.98
Apr 21
Fred Arnold Invite
8.
Relay Team
4:44.70
May 5
Battle Creek Invite
9.
Frantzdie Barner
Olivia Mrsny
Taytem Ellis
Yama Kantai
4:54.93
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
4x800 Relay
1.
Faith Powicki
Kierah Haase
Jala Krusemark
Kyla Krusemark
9:52.04
May 10
NSAA B-4 District
2.
Faith Powicki
Kierah Haase
Kiara Krusemark
Laura Hasemann
10:15.36
Apr 21
Fred Arnold Invite
3.
Kyla Krusemark
Faith Powicki
Kiara Krusemark
Jala Krusemark
10:16.97
Apr 14
Kruger May Invite
4.
Kiara Krusemark
Kyla Krusemark
Jala Krusemark
Faith Powicki
10:23.53
Mar 29
Jim Puetz Memorial
5.
Kiara Krusemark
Jala Krusemark
Laura Hasemann
Kyla Krusemark
10:26.70
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
6.
Relay Team
11:11.0h
May 5
Battle Creek Invite
7.
-
Kiara Krusemark
Kierah Haase
Laura Hasemann
Faith Powicki
11:25.01
Apr 5
Wayne Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
9
Olivia Mrsny
Taytem Ellis
Yama Kantai
Jala Krusemark
4:58.34
Apr 5
Wayne Invite
Shot Put - 4kg
1.
11
Brooklyn Kruse
39' 11.5
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
2.
10
Delaney Kruse
32' 5
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
3.
12
Courtney Brink
30' 2.75
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
4.
10
Gabbi Judd
29' 7.5
May 10
NSAA B-4 District
5.
9
Taytem Ellis
27' 10.5
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
6.
11
Logan Miller
27' 3.25
Apr 30
Mid-States Conference Meet
7.
10
Jazmin Torres Sanchez
15' 11.5
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
8.
10
Elizabeth Vargas Reyna
13' 9
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Brooklyn Kruse
123' 0
May 10
NSAA B-4 District
2.
10
Delaney Kruse
97' 7
May 10
NSAA B-4 District
3.
12
Courtney Brink
79' 7
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
4.
9
Taytem Ellis
73' 9
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
10
Gabbi Judd
73' 9
Apr 30
Mid-States Conference Meet
6.
11
Logan Miller
71' 7
PR
Apr 9
Wisner-Pilger Invite
7.
10
Liberty Titiml
70' 1
Apr 5
Wayne Invite
8.
10
Jazmin Torres Sanchez
35' 0
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
9.
10
Elizabeth Vargas Reyna
32' 4
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
Pole Vault
1.
12
Virginia Kniesche
8' 10
PR
May 10
NSAA B-4 District
2.
12
Kiera Brader
6' 6
PR
Apr 21
Fred Arnold Invite
9
Yama (Nyamalo) Kantai
6' 6
Apr 5
Wayne Invite
Long Jump
1.
9
Olivia Mrsny
13' 8.25
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
2.
10
Raegan Maas
12' 5.5
PR
Apr 30
Mid-States Conference Meet
3.
9
Olivia Hanson
12' 4
PR
Mar 29
Jim Puetz Memorial
4.
10
Jayla Walton
11' 4
Apr 21
Fred Arnold Invite
Triple Jump
1.
10
Katelyn Vanhorn
27' 5.25
Apr 30
Mid-States Conference Meet
2.
10
Raegan Maas
24' 9
PR
Apr 26
Pierce 9-10 Invitational
3.
10
Jayla Walton
23' 8.5
PR
Apr 5
Wayne Invite
*Recent improvement