Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2009
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2017
2015
2014
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Nathan Upton
11.25
Apr 12
Milford Invite
2.
11
Lleyton West
11.42
PR
Apr 12
Milford Invite
3.
12
Evan Shepard
11.97
PR
Apr 21
Platteview Invitational
4.
11
Ty Beetison
12.06
PR
May 10
B-1 District Championship
5.
12
Cale Jacobsen
12.20
PR
May 10
B-1 District Championship
6.
11
Jonah Hamm
12.30
PR
Apr 12
Milford Invite
7.
10
Aiden Krumwiede
12.38
Mar 29
Norris Titan Invite
8.
12
Mason Fortney
12.41
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
9.
9
Tristan Harms
12.79
Mar 29
Norris Titan Invite
10.
11
Luke Clark
13.13
PR
May 10
B-1 District Championship
11.
9
Alex Marzouk
13.31
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
12.
9
Atley Robinson
13.34
PR
May 10
B-1 District Championship
13.
12
Matt Hoffman
14.01
PR
May 10
B-1 District Championship
14.
10
Peyton Gilliam
16.12
PR
May 10
B-1 District Championship
15.
9
Logan Feathers
16.19
May 10
B-1 District Championship
16.
9
Presley Hobbs
18.29
PR
May 10
B-1 District Championship
100 Meters - Unified
1.
12
Cale Jacobsen
11.82
(1.2)
PR
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
2.
12
Matt Hoffman
13.06
(3.6)
PR
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
200 Meters
1.
12
Evan Shepard
23.23
PR
Apr 12
Milford Invite
2.
11
Nathan Upton
23.70
May 10
B-1 District Championship
3.
10
Aiden Krumwiede
24.24
Apr 12
Milford Invite
4.
11
Lleyton West
24.33
PR
Apr 21
Platteview Invitational
5.
9
Keldon VanLaningham
25.43
PR
Apr 25
Cougar Invitational
6.
9
Thomas Spears
25.54
Mar 29
Norris Titan Invite
7.
12
Peyton Vinkier
25.56
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
8.
11
Jonah Hamm
25.62
PR
Apr 25
Cougar Invitational
9.
9
Tristan Harms
25.99
Apr 25
Cougar Invitational
10.
9
Alex Shand
28.22
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
400 Meters
1.
10
Aiden Krumwiede
55.18
PR
May 10
B-1 District Championship
2.
9
Thomas Spears
57.04
Apr 12
Milford Invite
3.
11
Lleyton West
58.86
Mar 29
Norris Titan Invite
4.
9
Isaac Nonella
59.54
PR
Apr 21
Platteview Invitational
5.
11
Jonah Hamm
1:01.32
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
6.
10
Robbie Rist
1:01.88
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
7.
12
Peyton Vinkier
1:02.30
Apr 25
Cougar Invitational
8.
9
Tristan Harms
1:02.87
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
9.
12
Mason Fortney
1:04.98
PR
Mar 29
Norris Titan Invite
10.
9
Alex Shand
1:17.42
PR
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
800 Meters
1.
10
Robbie Rist
2:21.80
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
2.
9
Logan McVay
2:24.09
Apr 21
Platteview Invitational
3.
9
Payden Alexander
2:30.82
Apr 25
Cougar Invitational
4.
9
Cooper Maack
2:31.23
Mar 29
Norris Titan Invite
1600 Meters
1.
9
Cooper Maack
5:15.15
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
2.
10
Elliot Gossin
5:20.54
Apr 25
Cougar Invitational
3.
9
Nick Wilhite
5:27.93
Apr 25
Cougar Invitational
4.
9
Logan McVay
5:53.42
PR
Apr 25
Cougar Invitational
3200 Meters
1.
10
Elliot Gossin
11:16.44
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
2.
9
Cooper Maack
12:03.32
PR
Apr 25
Cougar Invitational
3.
9
Nick Wilhite
12:13.29
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
110m Hurdles - 39"
1.
12
Evan Shepard
14.73
Apr 19
Nebraska Track and Field Festival
2.
10
Jackson Myers
20.10
May 10
B-1 District Championship
300m Hurdles - 36"
1.
12
Evan Shepard
40.34
PR
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
2.
12
Peyton Vinkier
44.47
PR
May 10
B-1 District Championship
3.
9
Thomas Spears
44.72
May 10
B-1 District Championship
4.
9
Tristan Harms
49.66
PR
Apr 21
Platteview Invitational
5.
9
Isaac Nonella
50.73
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
6.
10
Jackson Myers
55.81
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4x100 Relay
1.
Lleyton West
Evan Shepard
Thomas Spears
Nathan Upton
44.88
May 10
B-1 District Championship
2.
Lleyton West
Nathan Upton
Thomas Spears
Evan Shepard
45.19
Apr 21
Platteview Invitational
3.
Lleyton West
Nathan Upton
Mason Fortney
Evan Shepard
46.73
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4.
Mason Fortney
Jonah Hamm
Ty Beetison
Keldon VanLangingham
48.84
Apr 19
Wahoo JV Invite
5.
Relay Team
55.54
May 10
B-1 District Championship
4x100 Relay - Unified
1.
Matt Hoffman
Peyton Gilliam
Cale Jacobsen
Luke Clark
52.89
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.
Tobin Englehard
Braxton Buck
Jaden Wilsey
Braxton Mech
54.77
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4x400 Relay
1.
Aiden Krumwiede
Nathan Upton
Lleyton West
Thomas Spears
3:46.86
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
Aiden Krumwiede
Peyton Vinkier
Lleyton West
Thomas Spears
3:46.86
May 10
B-1 District Championship
3.
Peyton Vinkier
Tristan Harms
Jonah Hamm
Aiden Krumwiede
3:47.60
Apr 25
Cougar Invitational
4.
Lleyton West
Aiden Krumwiede
Thomas Spears
Nathan Upton
3:55.73
Mar 29
Norris Titan Invite
5.
Peyton Vinkier
Aiden Krumwiede
Jonah Hamm
Mason Fortney
3:57.64
Apr 21
Platteview Invitational
6.
Lleyton West
Jonah Hamm
Isaac Nonella
Nathan Upton
4:09.13
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
7.
Peyton Vinkier
Tristan Harms
Isaac Nonella
Aiden Krumwiede
4:13.86
Apr 19
Wahoo JV Invite
8.
Tristan Harms
Alex Marzouk
Robbie Rist
Alex Shand
4:29.24
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4x800 Relay
1.
Cooper Maack
Robbie Rist
Logan McVay
Elliot Gossin
9:23.75
Apr 21
Platteview Invitational
2.
Logan McVay
Robbie Rist
Cooper Maack
Elliot Gossin
9:32.29
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
3.
Cooper Maack
Payden Alexander
Robbie Rist
Elliot Gossin
10:05.75
Mar 29
Norris Titan Invite
4.
Logan McVay
Nick Wilhite
Cooper Maack
Elliot Gossin
10:20.34
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
5.
Robbie Rist
Logan McVay
Nick Wilhite
Elliot Gossin
10:25.92
Apr 12
Milford Invite
Shot Put - 12lb
1.
10
Tobin Engelhard
48' 9
Apr 21
Platteview Invitational
2.
11
Luke Lambert
48' 3
May 10
B-1 District Championship
3.
12
Braxton Mech
38' 4
PR
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4.
11
Braxton Buck
38' 3.25
Apr 25
Cougar Invitational
5.
10
Jaden Wilsey
34' 3.5
Apr 19
Wahoo JV Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
Luke Lambert
139' 8
Apr 12
Milford Invite
2.
12
Braxton Mech
121' 3
PR
May 10
B-1 District Championship
3.
10
Jaden Wilsey
120' 11
Apr 21
Platteview Invitational
High Jump
1.
12
Evan Shepard
6' 3
PR
May 10
B-1 District Championship
2.
11
Ty Beetison
5' 10
Apr 25
Cougar Invitational
3.
12
Josh Malousek
5' 8
Apr 12
Milford Invite
4.
9
Thomas Spears
5' 2
PR
Mar 29
Norris Titan Invite
5.
9
Payden Alexander
4' 6
Apr 19
Wahoo JV Invite
9
Atley Robinson
4' 6
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
Pole Vault
1.
11
Ty Beetison
12' 0
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
2.
10
Robbie Rist
10' 0
Apr 21
Platteview Invitational
Long Jump
1.
9
Logan Feathers
23' 6
PR
May 10
B-1 District Championship
2.
10
Peyton Gilliam
20' 8
PR
May 10
B-1 District Championship
3.
9
Presley Hobbs
20' 1
PR
May 10
B-1 District Championship
4.
12
Josh Malousek
17' 11.5
PR
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
5.
12
Mason Fortney
17' 11
PR
May 10
B-1 District Championship
6.
12
Cayden Jackson
17' 10.5
PR
Apr 12
Milford Invite
7.
12
Cale Jacobsen
16' 10
PR
May 10
B-1 District Championship
8.
9
Keldon VanLaningham
16' 8.5
Apr 21
Platteview Invitational
9.
11
Luke Clark
15' 0.5
PR
May 10
B-1 District Championship
10.
9
Atley Robinson
13' 3.5
PR
Apr 14
Wahoo Invite
11.
12
Matt Hoffman
10' 10.5
PR
Apr 14
Wahoo Invite
Long Jump - Unified
1.
12
Cale Jacobsen
17' 9.75
(1.1)
PR
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
2.
12
Matt Hoffman
13' 9.5
(1.5)
PR
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
Triple Jump
1.
12
Josh Malousek
36' 9.5
PR
Apr 12
Milford Invite
2.
9
Alex Marzouk
35' 3.5
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
3.
9
Cooper Maack
34' 1
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
4.
9
Nick Wilhite
31' 3
PR
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
Womens
100 Meters
1.
9
Ellie Stein
13.11
PR
Apr 14
Wahoo Invite
2.
10
Bree Schefdore
13.37
PR
Apr 12
Milford Invite
3.
9
Joslyn Sargent
13.38
PR
May 10
B-1 District Championship
4.
11
Presley Harms
13.47
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
5.
10
Emma Keith
14.94
PR
Apr 21
Platteview Invitational
6.
9
Olivia Christner
15.12
PR
Apr 12
Milford Invite
7.
9
Eboni Simpson
17.34
PR
Apr 12
Milford Invite
8.
9
Sophia Peterson
20.41
PR
May 10
B-1 District Championship
200 Meters
1.
10
Lauren Gerdes
27.85
May 10
B-1 District Championship
2.
9
Joslyn Sargent
28.00
PR
May 10
B-1 District Championship
3.
11
Presley Harms
29.27
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4.
10
Bree Schefdore
29.46
PR
Apr 21
Platteview Invitational
5.
9
Audrey Whitehead
30.61
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
6.
10
Emma Keith
31.98
PR
Apr 25
Cougar Invitational
7.
9
Olivia Christner
32.20
PR
Apr 25
Cougar Invitational
8.
9
Ellie Stein
33.55
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
9.
9
Eboni Simpson
38.75
PR
Apr 12
Milford Invite
400 Meters
1.
10
Alivia Pike
1:07.70
PR
Apr 21
Platteview Invitational
2.
9
Audrey Whitehead
1:08.67
PR
May 10
B-1 District Championship
3.
9
Joslyn Sargent
1:11.01
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
4.
9
Kiya Johnson
1:12.30
PR
Apr 12
Milford Invite
5.
9
Olivia Christner
1:13.03
PR
Apr 21
Platteview Invitational
6.
12
Miya Carson
1:19.97
PR
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
800 Meters
1.
9
Kiya Johnson
2:34.64
PR
Apr 25
Cougar Invitational
2.
10
Mira Comstock
2:48.85
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
3.
11
Jenna Grell
2:49.48
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
4.
9
Jaycee Fangmeyer
2:56.29
PR
Apr 21
Platteview Invitational
5.
12
Miya Carson
2:57.37
PR
Apr 21
Platteview Invitational
6.
9
Kaia Craig
3:35.59
Apr 12
Milford Invite
1600 Meters
1.
9
Kiya Johnson
5:47.30
PR
Apr 25
Cougar Invitational
2.
11
Jenna Grell
6:03.93
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
3.
9
Jaycee Fangmeyer
6:33.97
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
4.
10
Mira Comstock
6:38.09
Mar 29
Norris Titan Invite
5.
11
Dayna Wilson
7:01.67
Apr 21
Platteview Invitational
6.
9
Kaia Craig
7:27.93
Apr 19
Wahoo JV Invite
7.
10
Taylor West
8:05.86
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
8.
10
Paige Williams
8:59.58
Apr 19
Wahoo JV Invite
3200 Meters
1.
11
Dayna Wilson
15:05.49
Mar 29
Norris Titan Invite
100m Hurdles - 33"
1.
10
Jadah Laughlin
16.37
May 10
B-1 District Championship
2.
10
Lauren Gerdes
18.81
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
3.
12
Hannah Keith
19.92
PR
Apr 21
Platteview Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
10
Jadah Laughlin
48.97
May 10
B-1 District Championship
2.
12
Hannah Keith
57.44
Apr 21
Platteview Invitational
3.
10
Lauren Gerdes
58.06
Mar 29
Norris Titan Invite
4x100 Relay
1.
Joslyn Sargent
Bree Schefdore
Lauren Gerdes
Jadah Laughlin
52.14
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
2.
Presley Harms
Joslyn Sargent
Lauren Gerdes
Jadah Laughlin
54.96
Mar 29
Norris Titan Invite
3.
Bree Schefdore
Audrey Whitehead
Alivia Pike
Emma Keith
57.90
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4x400 Relay
1.
Alivia Pike
Audrey Whitehead
Jadah Laughlin
Lauren Gerdes
4:35.53
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
2.
Alivia Pike
Audrey Whitehead
Lauren Gerdes
Kiya Johnson
4:35.65
Apr 21
Platteview Invitational
3.
Alivia Pike
Kiya Johnson
Jadah Laughlin
Lauren Gerdes
4:38.20
May 10
B-1 District Championship
4.
Kiya Johnson
Audrey Whitehead
Emma Keith
Alivia Pike
4:41.42
Apr 25
Cougar Invitational
5.
Jadah Laughlin
Audrey Whitehead
Alivia Pike
Joslyn Sargent
4:43.62
Mar 29
Norris Titan Invite
6.
Joslyn Sargent
Hannah Keith
Audrey Whitehead
Kiya Johnson
4:50.51
Apr 19
Wahoo JV Invite
7.
Jadah Laughlin
Audrey Whitehead
Kiya Johnson
Joslyn Sargent
5:01.20
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
4x800 Relay
1.
Jaycee Fangmeyer
Kiya Johnson
Mira Comstock
Jenna Grell
10:51.32
May 10
B-1 District Championship
2.
Jaycee Fangmeyer
Mira Comstock
Kiya Johnson
Jenna Grell
11:04.74
Apr 21
Platteview Invitational
3.
Jaycee Fangmeyer
Kiya Johnson
Miya Carson
Jenna Grell
11:50.82
Mar 29
Norris Titan Invite
4.
Mira Comstock
Jaycee Fangmeyer
Jenna Grell
Kiya Johnson
11:54.86
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
5.
Kiya Johnson
Dayna Wilson
Kaia Craig
Jenna Grell
12:31.61
Apr 12
Milford Invite
6.
Dayna Wilson
Paige Williams
Taylor West
Kaia Craig
14:56.60
Mar 25
Ashland Greenwood Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Malia Howard
31' 7.5
May 10
B-1 District Championship
2.
9
Alyonna Davis
30' 11.75
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
3.
12
Piper Boggs
30' 4.5
PR
Apr 12
Milford Invite
4.
12
Anna Reisen
28' 8
Apr 12
Milford Invite
5.
9
Ellie Stein
22' 4
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
Discus - 1kg
1.
12
Piper Boggs
98' 11
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
2.
9
Malia Howard
83' 2
Apr 19
Wahoo JV Invite
3.
12
Anna Reisen
74' 4
PR
Apr 21
Platteview Invitational
4.
9
Ellie Stein
69' 3
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
5.
9
Alyonna Davis
65' 7
PR
Apr 19
Wahoo JV Invite
High Jump
1.
10
Lauren Gerdes
5' 3
May 19
NSAA State Track & Field Championships (Class A/Class B..
Pole Vault
1.
10
Alivia Pike
8' 10
May 10
B-1 District Championship
2.
12
Hannah Keith
8' 0
PR
Apr 25
Cougar Invitational
3.
10
Emma Keith
7' 4
PR
May 10
B-1 District Championship
Long Jump
1.
9
Sophia Peterson
16' 11
PR
May 10
B-1 District Championship
2.
9
Olivia Christner
13' 10
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
3.
10
Alivia Pike
13' 8.25
PR
Mar 29
Norris Titan Invite
4.
10
Emma Keith
13' 4.5
Apr 19
Wahoo JV Invite
5.
9
Ellie Stein
11' 2
May 10
B-1 District Championship
6.
9
Eboni Simpson
10' 4.5
PR
May 10
B-1 District Championship
Triple Jump
1.
10
Emma Keith
28' 11.75
PR
Apr 21
Platteview Invitational
2.
9
Olivia Christner
28' 9
PR
Apr 30
Nebraska Capitol Conference
3.
10
Alivia Pike
28' 6
PR
Apr 25
Cougar Invitational
*Recent improvement