Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2009
Indoor
2024
2023
2022
2018
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Elijah Lara
11.77
May 2
Beresford Lions Club Meet
2.
9
Bryce Voss
11.83
Apr 11
Titan Relays
3.
9
Jacob Fischer
11.88
May 2
Beresford Lions Club Meet
4.
9
Ian Job
11.91
May 2
Beresford Lions Club Meet
5.
12
Connor Larson
11.98
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
6.
10
Trillion Sorrell
12.05
PR
Apr 25
Dakota Valley Invite
7.
10
Frankie Orr
12.10
Apr 27
First Dakota Relays
8.
9
Caleb Lara
13.11
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
9.
10
Bradyn Bickett
13.20
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
10.
9
Jordan Springer
13.27
May 5
O'Gorman Invite
11.
11
German Garcia
13.50
PR
Apr 13
Lennox Oriole Invite
12.
11
Zoan Robinson
19.44
Apr 13
Lennox Oriole Invite
200 Meters
1.
9
Ian Job
24.34
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
2.
9
Elijah Lara
24.40
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
3.
12
Connor Larson
24.58
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
9
Bryce Voss
24.58
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
5.
11
Zoan Robinson
24.88
PR
Apr 13
Lennox Oriole Invite
6.
9
Jacob Fischer
24.94
Apr 25
Dakota Valley Invite
7.
10
Frankie Orr
25.06
Apr 27
First Dakota Relays
8.
11
German Garcia
28.40
PR
Apr 25
Dakota Valley Invite
9.
9
Jordan Springer
28.57
PR
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
400 Meters
1.
10
Frankie Orr
53.42
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
12
Johnny Fleming
53.69
PR
May 11
Dakota XII Conference
3.
12
Jack Freeburg
54.45
PR
Apr 25
Dakota Valley Invite
4.
11
Zoan Robinson
56.37
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
5.
9
Jacob Fischer
56.96
Apr 11
Titan Relays
6.
11
Joel Dahlhoff
57.12
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
7.
10
Kade Reuvers
57.42
May 2
Beresford Lions Club Meet
8.
12
Brady Seiner
57.63
PR
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
9.
10
Landon Cerny
59.09
PR
Apr 27
First Dakota Relays
10.
9
Bryce Voss
1:00.00
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
11.
11
Joel Moos
1:02.30
PR
Apr 27
First Dakota Relays
800 Meters
1.
11
Henry Anderson
2:02.24
PR
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
9
Hunter Morse
2:07.97
Apr 27
First Dakota Relays
3.
12
Jack Freeburg
2:08.41
May 11
Dakota XII Conference
4.
10
Kade Reuvers
2:10.59
Apr 27
First Dakota Relays
5.
11
Jacob Chasing Hawk
2:11.58
Apr 27
First Dakota Relays
6.
12
Brady Seiner
2:14.54
May 11
Dakota XII Conference
7.
11
Joel Moos
2:17.57
PR
Apr 25
Dakota Valley Invite
8.
12
Johnny Fleming
2:19.50
PR
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
9.
10
Landon Cerny
2:23.52
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
10.
10
Cael Fulton
2:30.84
PR
May 5
O'Gorman Invite
11.
9
Caleb Chasing Hawk
2:36.72
May 5
O'Gorman Invite
1600 Meters
1.
11
Henry Anderson
4:41.97
May 11
Dakota XII Conference
2.
11
Jacob Chasing Hawk
4:43.82
PR
May 5
O'Gorman Invite
3.
9
Hunter Morse
4:44.26
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
11
Joel Dahlhoff
4:45.25
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
5.
10
Kade Reuvers
5:03.09
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
6.
11
Joel Moos
5:04.93
PR
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
7.
10
Cael Fulton
5:46.76
May 11
Dakota XII Conference
8.
9
Caleb Chasing Hawk
5:56.41
Apr 25
Dakota Valley Invite
3200 Meters
1.
11
Jacob Chasing Hawk
10:24.78
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
2.
7
Gage Beverly
10:27.38
May 11
Dakota XII Conference
3.
9
Hunter Morse
10:29.45
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
11
Henry Anderson
10:33.58
PR
Apr 27
First Dakota Relays
5.
11
Joel Dahlhoff
10:42.0h
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
6.
10
Kade Reuvers
11:46.31
Apr 25
Dakota Valley Invite
7.
10
Cael Fulton
12:36.74
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
4x100 Relay
1.
9
Elijah Lara
Jacob Fischer
Ian Job
Bryce Voss
46.57
May 11
Dakota XII Conference
2.
9
Elijah Lara
Ian Job
Jacob Fischer
Bryce Voss
47.01
Apr 13
Lennox Oriole Invite
3.
9
Ian Job
Jacob Fischer
Elijah Lara
Bryce Voss
47.31
Apr 27
First Dakota Relays
4.
Ian Job
Jacob Fischer
Frankie Orr
Connor Larson
47.54
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
5.
Trillon Sorrell
Ian Job
Jacob Fischer
Zoan Robinson
47.81
Apr 11
Titan Relays
6.
9
Caleb Lara
Jordan Springer
Jacob Fischer
Elijah Lara
49.30
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
7.
Frankie Orr
Landon Cerny
Jordan Springer
German Garcia
51.44
Apr 25
Dakota Valley Invite
8.
Jordan Springer
German Garcia
Cael Fulton
Landon Cerny
52.17
May 2
Beresford Lions Club Meet
4x200 Relay -
1.
Elijah Lara
Jacob Fischer
Frankie Orr
Bryce Voss
1:37.12
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
Elijah Lara
Jacob Fischer
Ian Job
Frankie Orr
1:37.80
May 5
O'Gorman Invite
3.
Trillion Sorrell
Connor Larson
Frankie Orr
Bryce Voss
1:37.91
May 2
Beresford Lions Club Meet
4.
Trillion Sorrell
Connor Larson
Johnny Fleming
Bryce Voss
1:38.46
Apr 25
Dakota Valley Invite
5.
9
Elijah Lara
Ian Job
Jacob Fischer
Bryce Voss
1:39.12
Apr 13
Lennox Oriole Invite
6.
Zoan Robinson
Connor Larson
Frankie Orr
Johnny Fleming
1:39.54
Apr 27
First Dakota Relays
7.
Trillon Sorrell
Zoan Robinson
Ian Job
Bryce Voss
1:39.58
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
8.
-
Trillon Sorrell
Bryce Voss
Connor Larson
Zoan Robinson
1:39.59
Apr 11
Titan Relays
9.
9
Elijah Lara
Jacob Fischer
Ian Job
Bryce Voss
1:39.91
Apr 27
First Dakota Relays
10.
9
Caleb Lara
Jordan Springer
Elijah Lara
Jacob Fischer
1:47.04
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
4x400 Relay
1.
Frankie Orr
Jack Freeburg
Johnny Fleming
Henry Anderson
3:35.39
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
2.
Frankie Orr
Jack Freeburg
Henry Anderson
Johnny Fleming
3:38.26
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
3.
Frankie Orr
Jack Freeburg
Ian Job
Henry Anderson
3:38.38
May 11
Dakota XII Conference
4.
Frankie Orr
Ian Job
Jack Freeburg
Joel Dahlhoff
3:42.14
Apr 13
Lennox Oriole Invite
5.
Joel Dahlhoff
Henry Anderson
Hunter Morse
Jack Freeburg
3:42.76
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
6.
Ian Job
Kade Reuvers
Johnny Fleming
Frankie Orr
3:48.02
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
7.
Frankie Orr
Ian Job
Kade Reuvers
Jack Freeburg
3:49.17
Apr 11
Titan Relays
8.
Zoan Robinson
Bryce Voss
Frankie Orr
Jacob Fischer
3:54.02
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
4x800 Relay
1.
Henry Anderson
Joel Dahlhoff
Hunter Morse
Jack Freeburg
8:20.96
May 6
Howard Wood Dakota Relays
2.
Henry Anderson
Hunter Morse
Joel Dahlhoff
Jack Freeburg
8:22.08
Apr 25
Dakota Valley Invite
3.
Joel Dahlhoff
Jacob Chasing Hawk
Hunter Morse
Jack Freeburg
8:24.48
Apr 27
First Dakota Relays
4.
Henry Anderson
Kade Reuvers
Hunter Morse
Jack Freeburg
8:27.07
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
5.
Henry Anderson
Joel Dahlhoff
Jack Freeburg
Hunter Morse
8:29.56
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
6.
Henry Anderson
Hunter Morse
Kade Reuvers
Jack Freeburg
8:31.19
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
7.
Jack Freeburg
Kade Reuvers
Hunter Morse
Henry Anderson
8:33.65
May 11
Dakota XII Conference
8.
Henry Anderson
Kade Reuvers
Brady Seiner
Joel Dahlhoff
8:41.97
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
9.
Kade Reuvers
Joel Dahlhoff
Jack Freeburg
Hunter Morse
8:45.89
Apr 13
Lennox Oriole Invite
10.
Jacob Chasing Hawk
Kade Reuvers
Johnny Fleming
Brady Seiner
8:49.45
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
11.
Jacob Chasing Hawk
Joel Dahlhoff
Jack Freeburg
Hunter Morse
8:50.66
Apr 11
Titan Relays
12.
Jacob Chasing Hawk
Hunter Morse
Landon Cerny
Jack Freeburg
8:53.20
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
13.
Kade Reuvers
Hunter Morse
Jack Freeburg
Henry Anderson
8:54.15
May 2
Beresford Lions Club Meet
14.
Kade Reuvers
Brady Seiner
Johnny Fleming
Joel Moos
8:56.55
Apr 27
First Dakota Relays
15.
Brady Seiner
Johnny Fleming
Joel Moos
Landon Cerny
9:02.31
Apr 25
Dakota Valley Invite
16.
Relay Team
9:17.35
Apr 11
Titan Relays
17.
Johnny Fleming
Brady Seiner
Joel Moos
Landon Cerny
9:26.14
May 5
O'Gorman Invite
18.
Brody Askew
Caleb Chasing Hawk
Cael Fulton
Gage Beverly
10:03.88
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Ian Job
Elijah Lara
Frankie Orr
Henry Anderson
3:44.95
May 6
Howard Wood Dakota Relays
2.
Elijah Lara
Bryce Voss
Frankie Orr
Henry Anderson
3:51.72
Apr 25
Dakota Valley Invite
3.
Zoan Robinson
Bryce Voss
Frankie Orr
Joel Dahlhoff
3:51.74
Apr 13
Lennox Oriole Invite
4.
Bryce Voss
Ian Job
Johnny Fleming
Jack Freeburg
3:54.81
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
5.
Connor Larson
Bryce Voss
Ian Job
Joel Dahlhoff
3:57.26
Apr 11
Titan Relays
6.
Zoan Robinson
Bryce Voss
Frankie Orr
Jack Freeburg
3:57.42
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
7.
Jacob Fischer
Johnny Fleming
Hunter Morse
Kade Reuvers
3:59.95
May 11
Dakota XII Conference
8.
Trillon Sorrell
Zoan Robinson
Bryce Voss
Jack Freeburg
4:02.39
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Hunter Morse
Frankie Orr
Jack Freeburg
Henry Anderson
11:09.58
May 6
Howard Wood Dakota Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Cole Tweeten
40' 9.5
PR
Apr 11
Titan Relays
2.
10
Rollie French
40' 2
Apr 27
First Dakota Relays
3.
9
Dain Richardson
36' 10
May 11
Dakota XII Conference
4.
9
Caleb Lara
36' 4
May 5
O'Gorman Invite
5.
12
Roz Baylor
35' 0
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
6.
10
Colton Chapman
33' 3
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
7.
10
Dimus Hardman
26' 2
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
8.
10
Max Knutson
25' 2
PR
Apr 27
First Dakota Relays
9.
9
Emmett Knutson
21' 1.75
PR
Apr 25
Dakota Valley Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
Cole Tweeten
124' 6
PR
Apr 11
Titan Relays
2.
10
Colton Chapman
114' 8
Apr 13
Lennox Oriole Invite
3.
10
Rollie French
114' 0
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
12
Roz Baylor
96' 8
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
5.
10
Max Knutson
90' 5
PR
May 11
Dakota XII Conference
6.
10
Dimus Hardman
72' 2
PR
Apr 25
Dakota Valley Invite
7.
9
Emmett Knutson
68' 5
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
8.
9
Dain Richardson
67' 5
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
Javelin - 800g
1.
10
Rollie French
135' 11
May 15
Canton Javelin Invite
2.
9
Caleb Lara
133' 10
PR
May 15
Canton Javelin Invite
3.
10
Colton Chapman
121' 5
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
4.
9
Dain Richardson
119' 6
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
5.
10
Max Knutson
83' 6
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
6.
12
Roz Baylor
83' 3
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
7.
10
Dimus Hardman
75' 6
PR
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
8.
11
Cole Tweeten
59' 0
Apr 13
Lennox Oriole Invite
Long Jump
1.
9
Ian Job
20' 4.5
PR
Apr 13
Lennox Oriole Invite
2.
9
Elijah Lara
19' 10
Apr 13
Lennox Oriole Invite
3.
11
Zoan Robinson
19' 7.5
PR
Apr 13
Lennox Oriole Invite
4.
10
Trillion Sorrell
18' 8.5
Apr 27
First Dakota Relays
5.
9
Jordan Springer
17' 2
Apr 27
First Dakota Relays
6.
9
Jacob Fischer
16' 5.25
PR
Apr 13
Lennox Oriole Invite
Triple Jump
1.
9
Ian Job
38' 8
PR
Apr 25
Dakota Valley Invite
2.
9
Elijah Lara
36' 11
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
3.
9
Jordan Springer
34' 0
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
Womens
100 Meters
1.
11
Grace Chaussee
12.82
PR
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
11
Jaymes Drake
12.88
Apr 11
Titan Relays
3.
9
Marasia Warren
13.23
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
9
Josie Askew
13.73
Apr 11
Titan Relays
200 Meters
1.
11
Grace Chaussee
26.59
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
2.
9
Marasia Warren
27.71
PR
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
3.
11
Jaymes Drake
27.78
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
4.
9
Josie Askew
28.69
May 11
Dakota XII Conference
400 Meters
1.
11
Jenaya Cleveland
1:01.55
PR
May 11
Dakota XII Conference
2.
11
Taeli Barta
1:02.17
May 11
Dakota XII Conference
3.
11
Grace Chaussee
1:04.32
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
4.
9
Lydia Anderson
1:05.98
Apr 11
Titan Relays
5.
9
Josie Askew
1:13.53
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
6.
9
Marasia Warren
1:15.52
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
800 Meters
1.
9
Lydia Anderson
2:23.15
PR
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
2.
11
Taeli Barta
2:32.12
Apr 13
Lennox Oriole Invite
3.
9
Callie Radigan
2:35.61
Apr 13
Lennox Oriole Invite
4.
11
Jenaya Cleveland
2:37.18
Apr 25
Dakota Valley Invite
5.
9
Olivia Formisano
2:41.04
May 18
SDHSAA Region 4A Track & Field Meet
1600 Meters
1.
9
Callie Radigan
5:27.13
PR
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
2.
9
Lydia Anderson
5:38.13
PR
Apr 27
First Dakota Relays
3.
11
Taeli Barta
5:49.69
Apr 11
Titan Relays
4.
9
Olivia Formisano
5:49.74
May 5
O'Gorman Invite
3200 Meters
1.
9
Lydia Anderson
11:48.42
PR
May 6
Howard Wood Dakota Relays
2.
9
Callie Radigan
11:51.08
PR
May 6
Howard Wood Dakota Relays
3.
9
Olivia Formisano
13:05.06
Apr 27
First Dakota Relays
4x100 Relay
1.
Jaymes Drake
Josie Askew
Grace Chaussee
Marasia Warren
50.96
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
4x200 Relay -
1.
-
Jaymes Drake
Josie Askew
Marasia Warren
Grace Chaussee
1:48.04
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
2.
Jaymes Drake
Marasia Warren
Taeli Barta
Grace Chaussee
1:48.77
May 6
Howard Wood Dakota Relays
3.
Jaymes Drake
Jenaya Cleveland
Taeli Barta
Grace Chaussee
1:49.94
Apr 25
Dakota Valley Invite
4.
Grace Chaussee
Marasia Warren
Jaymes Drake
Josie Askew
1:50.56
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
4x400 Relay
1.
Grace Chaussee
Jenaya Cleveland
Lydia Anderson
Taeli Barta
4:12.01
May 6
Howard Wood Dakota Relays
2.
Lydia Anderson
Jenaya Cleveland
Taeli Barta
Grace Chaussee
4:14.10
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
3.
Taeli Barta
Jenaya Cleveland
Lydia Anderson
Grace Chaussee
4:16.25
Apr 13
Lennox Oriole Invite
4x800 Relay
1.
-
Lydia Anderson
Callie Radigan
Jenaya Cleveland
Taeli Barta
9:51.73
May 6
Howard Wood Dakota Relays
2.
-
Taeli Barta
Callie Radigan
Jenaya Cleveland
Lydia Anderson
9:53.03
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
3.
Lydia Anderson
Olivia Formisano
Jenaya Cleveland
Taeli Barta
10:27.40
Apr 3
Elk Point Jefferson Invite
4.
Callie Radigan
Olivia Formisano
Jenaya Cleveland
Taeli Barta
10:39.27
Apr 13
Lennox Oriole Invite
5.
Callie Radigan
Olivia Formisano
Jenaya Cleveland
Lydia Anderson
10:55.05
Apr 11
Titan Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Jaymes Drake
Marasia Warren
Jenaya Cleveland
Taeli Barta
4:22.87
May 27
SDHSAA Class A State Track & Field Meet
2.
-
Jaymes Drake
Grace Chaussee
Jenaya Cleveland
Taeli Barta
4:26.06
May 6
Howard Wood Dakota Relays
3.
Josie Askew
Marasia Warren
Taeli Barta
Lydia Anderson
4:33.09
Apr 25
Dakota Valley Invite
4.
Jaymes Drake
Josie Askew
Grace Chaussee
Taeli Barta
4:37.54
Apr 6
Vermillion Athletic Booster Club Invite
5.
-
Jaymes Drake
Grace Chaussee
Jenaya Cleveland
Lydia Anderson
4:38.77
Apr 13
Lennox Oriole Invite
Shot Put - 4kg
1.
11
Chandler Cleveland
33' 10
Apr 11
Titan Relays
2.
9
Madeline Eisenbeisz
27' 11
PR
May 5
O'Gorman Invite
3.
10
Erin Bottesini
18' 2.5
PR
Apr 27
First Dakota Relays
Discus - 1kg
1.
11
Chandler Cleveland
107' 5
May 2
Beresford Lions Club Meet
2.
9
Madeline Eisenbeisz
75' 11
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
3.
10
Erin Bottesini
64' 5
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
Javelin - 600g
1.
11
Chandler Cleveland
109' 2
PR
May 15
Canton Javelin Invite
2.
9
Madeline Eisenbeisz
76' 5
PR
May 2
Beresford Lions Club Meet
*Recent improvement