Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2007
2006
1983
Indoor
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Anthony Lewis
11.46
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
11
Jaylen Andrews
11.75
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
3.
11
LJ Lee
11.79
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
4.
12
Lucas Pearson
11.83
Apr 15
Don Wilhour Invitational
5.
9
Nolan Ott
12.02
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
6.
9
Ethan Wetzler
12.09
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
7.
9
Danny Dowell
12.12
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
8.
9
Hudson Ott
12.19
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
9.
9
Jonathan Shimko
12.54c
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
10.
9
Emmanuel Oyensui
12.84c
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
11.
9
Mitchell Koons
13.10
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
12.
11
Dominick Horning
13.23
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
13.
9
Marco Blas
13.44c
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
14.
9
Kolin Gardner
14.36
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
200 Meters
1.
10
Anthony Lewis
23.10
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
12
Lucas Pearson
23.39
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
3.
11
LJ Lee
23.73
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
4.
9
Nolan Ott
24.98
PR
Apr 29
LHU HS Classic
5.
9
Ethan Wetzler
25.03
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
6.
9
Hudson Ott
25.04c
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
7.
9
Jonathan Shimko
25.12
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
8.
11
Dominick Horning
27.40
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
9.
9
Marco Blas
27.84c
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
9
Emmanuel Oyensui
27.84c
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
11.
9
Kolin Gardner
29.81
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
12.
9
Christian Scampone
29.95
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
400 Meters
1.
12
Lucas Pearson
54.56
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
2.
9
Nolan Ott
55.40
PR
May 13
PHAC League Championships
3.
9
Hudson Ott
57.51
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
4.
11
Zach Wagner-Pizza
57.63
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
5.
9
Emmanuel Oyensui
1:03.46
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
6.
9
Marco Blas
1:04.24
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
7.
9
Christian Scampone
1:07.08
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
800 Meters
1.
10
Gavin Grieco
2:05.96
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
2.
11
Steven Lingg
2:08.35
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
3.
12
Tyler Wescott
2:16.54
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
4.
11
Zach Wagner-Pizza
2:20.60
PR
Apr 29
LHU HS Classic
5.
11
Jon Cooley
2:23.11
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
6.
11
Chris Cooley
2:32.63
Apr 29
LHU HS Classic
7.
10
Jacob Edmonds
2:40.43
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
1600 Meters
1.
11
Steven Lingg
4:37.84
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
10
Gavin Grieco
4:57.0h
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
3.
11
Connor Kelleher
5:15.55
May 13
PHAC League Championships
4.
12
Tyler Wescott
5:17.0h
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
5.
11
Jon Cooley
5:28.39
PR
Apr 29
LHU HS Classic
6.
11
Parker Emery
5:30.38
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
7.
9
Landon Hammond
5:32.05
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
8.
11
Chris Cooley
5:58.80
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
3200 Meters
1.
10
Gavin Grieco
10:48.0h
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
2.
11
Parker Emery
11:40.02
May 13
PHAC League Championships
3.
9
Landon Hammond
12:21.42
PR
May 13
PHAC League Championships
4.
11
Connor Kelleher
12:31.16
PR
Apr 29
LHU HS Classic
110m Hurdles - 39"
1.
11
Will Burdett
15.67
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
300m Hurdles - 36"
1.
11
Will Burdett
41.69
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2k Steeplechase
1.
12
Tyler Wescott
8:22.25
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
2.
11
Parker Emery
8:30.20
Apr 21
Bald Eagle Invitational
3.
11
Connor Kelleher
8:35.47
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
4x100 Relay
1.
Will Burdett
LJ Lee
Lucas Pearson
Anthony Lewis
44.44
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
Relay Team
44.88
Apr 21
Bald Eagle Invitational
3.
Will Burdett
Lucas Pearson
LJ Lee
Anthony Lewis
45.93
Apr 29
LHU HS Classic
4.
9
Hudson Ott
Nolan Ott
Ethan Wetzler
Jonathan Shimko
47.05
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
5.
9
Emmanuel Oyensui
Mitchell Koons
Marco Blas
Kolin Gardner
52.58
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:53.86
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
4x800 Relay
1.
Lucas Pearson
Tyler Wescott
Steven Lingg
Gavin Grieco
8:38.06
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
Relay Team
8:48.32
May 13
PHAC League Championships
3.
Steven Lingg
Gavin Grieco
Tyler Wescott
Zach Wagner-Pizza
9:03.14
Apr 29
LHU HS Classic
Shot Put - 12lb
1.
9
Jeremiah Johnson
44' 7
Apr 21
Bald Eagle Invitational
2.
12
Ian Hornberger
38' 10.5
Apr 29
LHU HS Classic
3.
12
Jake Ackerman
35' 0
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
4.
12
Carter Horning
30' 5
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
5.
9
Carter Runner
27' 4
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
6.
9
Gabe Danley
23' 3.5
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
Discus - 1.6kg
1.
9
Jeremiah Johnson
121' 4
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
2.
12
Ian Hornberger
111' 10
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
3.
12
Jake Ackerman
99' 3.75
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
4.
12
Carter Horning
82' 3
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
5.
9
Carter Runner
75' 3
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
6.
9
Gabe Danley
51' 6
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
Javelin - 800g
1.
11
Ethan Dougherty
132' 2
Apr 15
Don Wilhour Invitational
2.
11
Chris Cooley
128' 2
Apr 15
Don Wilhour Invitational
3.
12
Carter Horning
101' 6
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
4.
11
Bryant Sullivan
101' 0
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
5.
9
Carter Runner
90' 5
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
High Jump
1.
11
Ryan Taylor
5' 10
May 13
PHAC League Championships
2.
11
Gage Patterson
5' 9
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
Pole Vault
1.
11
Dominick Horning
7' 6
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
Long Jump
1.
11
Ryan Taylor
19' 8.25
PR
May 13
PHAC League Championships
2.
11
Jaylen Andrews
19' 8
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
3.
11
LJ Lee
18' 8
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
4.
9
Danny Dowell
17' 6
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
5.
12
Lucas Pearson
15' 0
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
6.
11
Dominick Horning
14' 3
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
7.
9
Liam McLaughlin
13' 9
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
Triple Jump
1.
11
Jaylen Andrews
41' 0
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
2.
11
Ryan Taylor
40' 5.5
PR
Apr 29
LHU HS Classic
3.
11
LJ Lee
38' 1
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
4.
10
Anthony Lewis
37' 11.5
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
5.
11
Dominick Horning
32' 8
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
Womens
100 Meters
1.
12
Kina Cominskie
13.19
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
9
Alaina Dadzie
13.45
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
3.
9
Jillian Kennedy
13.52
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
4.
11
Izzy Dadzie
13.78
Apr 29
LHU HS Classic
5.
9
Zowie Rinehart
14.04c
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
6.
11
Tabitha Krizan
14.33
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
7.
9
Reese Temple
14.49
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
8.
9
Elaina Burkins
14.97
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
9.
9
Violet McLaughlin
15.04c
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
10.
9
Lynneah Lee
15.32
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
200 Meters
1.
9
Alaina Dadzie
27.54
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
11
Izzy Dadzie
28.46
Apr 21
Bald Eagle Invitational
3.
12
Kina Cominskie
28.64
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
4.
9
Jillian Kennedy
29.40
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
5.
11
Tabitha Krizan
30.50
PR
Apr 29
LHU HS Classic
6.
9
Zowie Rinehart
30.51
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
7.
9
Violet McLaughlin
31.03
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
8.
9
Reese Temple
31.48
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
9.
9
Elaina Burkins
32.91
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
10.
9
Lynneah Lee
33.28
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
400 Meters
1.
11
Izzy Dadzie
1:04.94c
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
2.
9
Zowie Rinehart
1:09.31
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
3.
10
Kinley Rodarmel
1:10.99
Apr 21
Bald Eagle Invitational
800 Meters
1.
11
Kamarah Temple-Henderson
2:34.61
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
10
Adara Whitehead
2:35.50
PR
Apr 29
LHU HS Classic
3.
12
Emma Strickland
2:52.0h
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
4.
9
Alice Ecker
3:06.97
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
1600 Meters
1.
10
Adara Whitehead
5:40.49
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
2.
9
Hazel Zajack
6:03.32
May 13
PHAC League Championships
3.
9
Caroline Baker
6:10.63
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
4.
11
Kamarah Temple-Henderson
6:29.13
Apr 29
LHU HS Classic
5.
9
Alice Ecker
6:44.21
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
6.
10
Julia Breon
6:53.54
Apr 29
LHU HS Classic
3200 Meters
1.
9
Hazel Zajack
12:52.77
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
9
Caroline Baker
12:55.68
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
3.
10
Julia Breon
15:11.67
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
11
Chloe Kennedy
17.72
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
300m Hurdles - 30"
1.
11
Chloe Kennedy
50.87
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
9
Zowie Rinehart
51.71
PR
May 13
PHAC League Championships
2k Steeplechase
1.
10
Julia Breon
9:42.79
PR
Apr 29
LHU HS Classic
4x100 Relay
1.
Relay Team
51.12
May 13
PHAC League Championships
2.
Jillian Kennedy
Izzy Dadzie
Alaina Dadzie
Kina Cominskie
51.50
Apr 29
LHU HS Classic
3.
9
Jillian Kennedy
Zowie Rinehart
Alaina Dadzie
Violet McLaughlin
53.87
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
4x400 Relay
1.
Izzy Dadzie
Chloe Kennedy
Zowie Rinehart
Kamarah Temple-Henderson
4:31.15
Apr 29
LHU HS Classic
2.
Relay Team
4:43.29
May 13
PHAC League Championships
4x800 Relay
1.
Adara Whitehead
Caroline Baker
Kamarah Temple-Henderson
Hazel Zajack
10:42.14
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
Caroline Baker
Alice Ecker
Adara Whitehead
Hazel Zajack
11:17.55
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
3.
Relay Team
11:51.32
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
Shot Put - 4kg
1.
10
Kendall Cohick
29' 3.5
Apr 21
Bald Eagle Invitational
2.
9
Gianna Steele
27' 11
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
3.
11
Natalie Bower
27' 8.25
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
4.
12
Megan Lowe
26' 10
Apr 15
Don Wilhour Invitational
5.
12
Rana Youseff
22' 8
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
6.
9
Brooke Lowe
19' 6
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
7.
11
Norah Bowes
15' 10
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
8.
10
Lena Frederick
15' 1
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
Discus - 1kg
1.
9
Gianna Steele
83' 5
Apr 29
LHU HS Classic
2.
10
Kendall Cohick
80' 4
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
3.
12
Megan Lowe
80' 2
Apr 15
Don Wilhour Invitational
4.
11
Natalie Bower
73' 11.75
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
5.
9
Lily Belvin
66' 9
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
6.
12
Rana Youseff
61' 3
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
7.
11
Norah Bowes
55' 3
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
8.
9
Sienna Terpak
34' 11
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
Javelin - 600g
1.
11
Natalie Bower
81' 4
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
2.
9
Katie Clapper
80' 10
May 13
PHAC League Championships
3.
9
Gianna Steele
63' 5
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
4.
11
Norah Bowes
63' 3
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
5.
11
Italia Taylor
62' 1
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
6.
10
Lena Frederick
59' 9
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
7.
9
Aviya Halstead
57' 9
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
8.
12
Megan Lowe
53' 11
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
9.
9
Lily Belvin
53' 9
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
10.
12
Rana Youseff
47' 1
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
11.
10
Julia Breon
44' 1
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
12.
9
Sienna Terpak
44' 0
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
13.
10
Jenine Ghayyada
42' 2
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
14.
10
Cheyenne Tedesco
39' 9
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
15.
9
Brooke Lowe
37' 8
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
High Jump
1.
11
Maddy Hall
5' 2
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
9
Jillian Kennedy
4' 6
PR
Apr 15
Don Wilhour Invitational
3.
10
Jenine Ghayyada
4' 5
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
4.
9
Gabrielle Beaubrun
4' 3
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
5.
9
Madilyn Wolford
4' 0
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
Pole Vault
1.
12
Lyndie Peters
9' 6
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
9
Aviya Halstead
7' 0
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
3.
9
Grace Schwanger
5' 6
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
10
Rylie Brown
5' 6
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
Long Jump
1.
11
Katie Hughes
16' 2.5
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
10
Abby Pietraski
15' 0.75
PR
Apr 21
Bald Eagle Invitational
3.
11
Maddy Hall
14' 11.25
PR
Apr 29
LHU HS Classic
4.
11
Italia Taylor
13' 10
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
5.
11
Layla Harris
13' 4
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
6.
10
Jenine Ghayyada
12' 7
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
7.
11
Tabitha Krizan
12' 5.25
PR
Apr 29
LHU HS Classic
8.
9
Katie Clapper
12' 4
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
9.
10
Cheyenne Tedesco
11' 8.5
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
10.
10
Rylie Brown
11' 2
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
11.
9
Alice Ecker
11' 1.5
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
12.
9
Aviya Halstead
10' 2
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
13.
9
Vera Shadle
8' 2
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
Triple Jump
1.
12
Kina Cominskie
34' 3
PR
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
2.
11
Katie Hughes
33' 7
PR
May 13
PHAC League Championships
3.
10
Abby Pietraski
32' 8.75
May 20
PIAA District 4 AAA/AA Track and Field Championships
4.
11
Maddy Hall
28' 9
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
5.
11
Tabitha Krizan
27' 2
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
10
Cheyenne Tedesco
27' 2
PR
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
7.
9
Grace Schwanger
26' 2.75
PR
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
8.
10
Rylie Brown
25' 9.25
May 6
PHAC North 9th/10th Grade Meet
9.
9
Aviya Halstead
23' 8
Apr 11
Loyalsock vs. Southern Columbia
10.
9
Vera Shadle
21' 10
PR
May 2
Hughesville vs. Loyalsock
*Recent improvement