Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2010
2009
2007
2006
2005
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Jonathan Patterson
11.38
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
2.
10
Alec Dreessen
12.58
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
3.
12
Charles Garcia
12.62
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
4.
12
Philliph Oden
12.63
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
5.
10
Nolan Lee
12.74
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
6.
12
Miguel Diaz
12.93
PR
May 11
Middletown Invitational
7.
10
Alexander Yagnetinsky
13.03
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
8.
9
Percise Brickell
13.06
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
9.
12
Damoy Barker
13.25
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
10.
12
Joshua Campbell
13.31
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
11.
9
Giovanni Person
13.34
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
12.
10
Jonathan Magnuson
13.41
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
13.
12
Josh Bustos
13.45
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
14.
11
Evan Howley
13.73
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
15.
12
Nicolas Iza
13.76
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
16.
11
Eric Nugra
13.84
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
17.
11
Jack Pietronuto
13.86
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
18.
9
John McClung
14.45
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
19.
12
Flaviano LoPresti
14.53
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
20.
11
Brandon Urbina
14.70
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
21.
10
Ethan Arbeit
14.93
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
22.
9
Thomas Curran
16.08
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
200 Meters
1.
11
Jonathan Patterson
23.08
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
10
Alec Dreessen
25.50
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
3.
12
Charles Garcia
26.08
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
4.
10
Nolan Lee
26.15
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
5.
9
Percise Brickell
27.30
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
6.
12
Josh Bustos
27.35
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
7.
10
Jonathan Magnuson
27.36
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
8.
9
Giovanni Person
27.54
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
9.
12
Joshua Campbell
27.63
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
10.
10
Alexander Yagnetinsky
28.18
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
11.
11
Jack Pietronuto
28.27
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
12.
11
Eric Nugra
28.30
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
13.
12
Renato Iza
28.72
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
14.
12
Nicolas Iza
28.82
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
15.
9
John McClung
29.69
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
16.
12
Flaviano LoPresti
29.72
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
17.
11
Evan Howley
30.04
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
18.
10
Steven Zhagui
30.36
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
19.
11
Brandon Urbina
31.04
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
20.
9
Thomas Curran
32.98
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
21.
10
Jacob Lasch
35.20
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
22.
10
Daniel Capossela
38.10
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
400 Meters
1.
12
Miguel Diaz
54.72
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
2.
11
Zachary FitzMaurice
56.21
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
3.
9
Gabriel Gherardi
1:00.80
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
4.
11
Brandon Loja
1:02.21
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
5.
12
Renato Iza
1:02.43
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
6.
10
Alec Dreessen
1:04.76
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
7.
12
Luis Angel Galindo
1:10.09
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
8.
10
Jacob Lasch
1:14.30
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
800 Meters
1.
11
Zachary FitzMaurice
2:04.83
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
2.
9
Gabriel Gherardi
2:17.5h
PR
May 11
Middletown Invitational
3.
11
Brandon Loja
2:24.45
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
4.
12
Nicholas DiMichele
2:26.07
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
1500 Meters
1.
12
Nicholas DiMichele
4:46.52
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
1600 Meters
1.
11
Jonathan Duraes
4:40.63
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
12
Edward Bradley
4:53.40
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
10
Massimo Cartategui
4:56.95
PR
May 11
Middletown Invitational
4.
11
Zachary FitzMaurice
5:15.15
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
5.
11
Anthony Solovyov
6:39.87
May 14
Section 1 League 3D Champs
1 Mile
1.
12
Edward Bradley
4:50.27
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
2.
10
Massimo Cartategui
4:57.94
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
3200 Meters
1.
11
Jonathan Duraes
10:02.07
PR
May 24
Section 1 Class C Championship
2.
10
Massimo Cartategui
11:25.85
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
110m Hurdles - 39"
1.
12
Nicholas DiMichele
17.61
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
400m Hurdles - 36"
1.
12
Edward Bradley
1:04.25
PR
May 24
Section 1 Class C Championship
2.
12
Nicholas DiMichele
1:04.86
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
2k Steeplechase
1.
12
Edward Bradley
6:58.22
PR
Apr 13
Nanuet Relays
2.
10
Massimo Cartategui
8:00.03
PR
Apr 13
Nanuet Relays
3k Steeplechase
1.
12
Edward Bradley
10:26.7h
PR
May 11
Middletown Invitational
2.
12
Nicholas DiMichele
11:43.56
PR
Apr 27
Kingston Tiger Relays
4x100 Relay
1.
Jonathan Patterson
Philliph Oden
Miguel Diaz
Atticus Lee
46.31
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
2.
Alec Dreessen
Miguel Diaz
Atticus Lee
Jonathan Patterson
46.95
May 14
Section 1 League 3D Champs
3.
Alec Dreessen
Philliph Oden
Atticus Lee
Jonathan Patterson
47.06
May 18
Section 1 Northern County Championships
4.
Relay Team
48.01
Apr 27
Kingston Tiger Relays
5.
Nolan Lee
Josh Bustos
Charles Garcia
Alec Dreessen
49.71
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
6.
Alec Dreessen
Miguel Diaz
Philliph Oden
Jonathan Patterson
49.80
Apr 13
Nanuet Relays
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:41.41
Apr 27
Kingston Tiger Relays
2.
Alec Dreessen
Nolan Lee
Charles Garcia
Jonathan Patterson
1:46.59
Apr 13
Nanuet Relays
3.
Connor West
Joshua Campbell
Giovanni Person
Nolan Lee
2:00.35
Apr 13
Nanuet Relays
4.
Alexander Yagnetinsky
Jacob Lasch
Ethan Arbeit
Jonathan Magnuson
2:05.60
Apr 13
Nanuet Relays
4x800 Relay
1.
Relay Team
8:59.3h
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
2.
Gabriel Gherardi
Edward Bradley
Jonathan Duraes
Zachary FitzMaurice
9:02.36
May 24
Section 1 Class C Championship
3.
Edward Bradley
Gabriel Gherardi
Jonathan Duraes
Zachary FitzMaurice
9:25.68
May 14
Section 1 League 3D Champs
4.
Gabriel Gherardi
Brandon Loja
Massimo Cartategui
Zachary FitzMaurice
9:39.89
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
5.
Luis Angel Galindo
Brandon Loja
Gabriel Gherardi
Zachary FitzMaurice
10:23.68
Apr 13
Nanuet Relays
Swedish 100-200-300-400m -
1.
Relay Team
2:14.07
May 11
Middletown Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:16.64
Apr 27
Kingston Tiger Relays
DMR 3200m - [400-400-800-1600]
1.
Brandon Loja
Connor West
Luis Angel Galindo
Anthony Solovyov
10:53.48
Apr 13
Nanuet Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Damoy Barker
42' 4.5
PR
May 24
Section 1 Class C Championship
2.
12
Dennis Crowell
38' 1
PR
Apr 13
Nanuet Relays
3.
12
Nicholas DiMichele
31' 10
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
4.
9
Edgar Zavala
31' 3.5
PR
Apr 13
Nanuet Relays
5.
12
Charles Garcia
30' 1.25
May 18
Section 1 Northern County Championships
6.
10
Steven Zhagui
27' 6
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
7.
9
Jacob Riley
25' 0
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
8.
10
Daniel Capossela
24' 7.5
PR
Apr 27
Kingston Tiger Relays
9.
10
Joe Recuppio
23' 3
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
10.
10
Grant Rosoff
22' 11
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
11.
11
Brandon Urbina
22' 5
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
12.
9
Nicolas Rajaratnum
21' 4.5
PR
Apr 27
Kingston Tiger Relays
13.
9
Christopher Howley
19' 9.75
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
14.
9
Daniel Cruz
15' 10
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
15.
9
Marcus Lau
14' 7
PR
Apr 27
Kingston Tiger Relays
Discus - 1.6kg
1.
12
Dennis Crowell
140' 8
PR
May 24
Section 1 Class C Championship
2.
12
Damoy Barker
122' 0
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
10
Grant Rosoff
74' 3
PR
May 11
Middletown Invitational
4.
10
Joe Recuppio
73' 6
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
5.
9
Nicolas Rajaratnum
64' 0
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
6.
10
Daniel Capossela
60' 9
PR
May 11
Middletown Invitational
7.
10
Steven Zhagui
60' 0
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
8.
11
Brandon Urbina
59' 8
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
9.
9
Jacob Riley
58' 8
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
10.
9
Edgar Zavala
57' 2
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
11.
9
Daniel Cruz
45' 3
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
12.
9
Christopher Howley
39' 2
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
13.
9
Marcus Lau
32' 9
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
Javelin - 800g
1.
12
Miguel Diaz
129' 2
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
2.
10
Joe Recuppio
114' 3
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
3.
12
Damoy Barker
102' 0
May 14
Section 1 League 3D Champs
4.
12
Dennis Crowell
98' 8
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
5.
9
Edgar Zavala
85' 5
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
6.
10
Daniel Capossela
57' 9
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
7.
9
Jacob Riley
52' 4
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
8.
9
Daniel Cruz
52' 2
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
9.
9
Nicolas Rajaratnum
46' 5
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
10.
9
Christopher Howley
35' 11
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
11.
9
Marcus Lau
33' 4
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
High Jump
1.
12
Philliph Oden
5' 6
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
12
Nicholas DiMichele
5' 1
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
Pole Vault
1.
12
Nicholas DiMichele
11' 6
PR
Apr 27
Kingston Tiger Relays
2.
11
Zachary FitzMaurice
7' 0
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
Long Jump
1.
12
Atticus Lee
19' 11.25
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
2.
12
Miguel Diaz
19' 0.75
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
12
Philliph Oden
19' 0
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
4.
12
Nicholas DiMichele
18' 1.25
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
5.
10
Connor West
14' 0.5
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
6.
10
Nolan Lee
13' 7
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
Triple Jump
1.
12
Atticus Lee
40' 0.5
PR
May 24
Section 1 Class C Championship
2.
12
Miguel Diaz
38' 5.5
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
10
Connor West
31' 1
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
Pentathlon (Outdoor) -
1.
12
Nicholas DiMichele
2494
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Adrienne Jenness
13.46
May 14
Section 1 League 3D Champs
2.
11
Kate Nielsen
13.71
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
12
Sierra Gabriel
14.01
May 14
Section 1 League 3D Champs
4.
11
Izabella Kui
14.13
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
5.
12
Miranda Sposato
14.28
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
6.
12
Raven Pierre
14.84
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
7.
12
Gabriela Alvarez
14.92
May 14
Section 1 League 3D Champs
8.
10
Anaya Tisdell
16.09
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
200 Meters
1.
11
Abigail Haeusgen
26.97
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
11
Julia Toth
27.47
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
3.
11
Izabella Kui
29.04
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
4.
12
Miranda Sposato
29.81
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
5.
9
Gianna Johnson
31.72
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
6.
12
Sofia Anna Lombardi
32.30
PR
May 11
Middletown Invitational
400 Meters
1.
11
Abigail Haeusgen
59.65
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
11
Julia Toth
1:03.46
PR
May 11
Middletown Invitational
3.
9
Gianna Johnson
1:15.77
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
400 Meters - Relay Split
1.
11
Abigail Haeusgen
1:00.25
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
11
Kate Nielsen
1:03.88
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
11
Julia Toth
1:04.81
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
4.
12
Adrienne Jenness
1:11.0h
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
5.
11
Izabella Kui
1:11.06
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
800 Meters
1.
11
Abigail Haeusgen
2:26.17
PR
May 11
56th Annual Glenn D. Loucks Games
2.
10
Julia DiMichele
3:00.56
May 24
Section 1 Class C Championship
100m Hurdles - 33"
1.
10
Julia DiMichele
18.98
PR
May 24
Section 1 Class C Championship
400m Hurdles - 30"
1.
11
Abigail Haeusgen
1:19.48
PR
May 14
Section 1 League 3D Champs
2.
10
Julia DiMichele
1:23.54
May 14
Section 1 League 3D Champs
4x100 Relay
1.
Adrienne Jenness
Abigail Haeusgen
Sierra Gabriel
Gabriela Alvarez
53.47
May 24
Section 1 Class C Championship
2.
Gabriela Alvarez
Sierra Gabriel
Adrienne Jenness
Kate Nielsen
53.72
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
Relay Team
54.26
Apr 27
Kingston Tiger Relays
4.
Miranda Sposato
Gabriela Alvarez
Sierra Gabriel
Adrienne Jenness
54.76
May 18
Section 1 Northern County Championships
5.
-
Kate Nielsen
Sierra Gabriel
Gabriela Alvarez
Adrienne Jenness
55.25
Apr 13
Nanuet Relays
6.
Sierra Gabriel
Gabriela Alvarez
Julia Toth
Adrienne Jenness
55.31
May 14
Section 1 League 3D Champs
7.
Raven Pierre
Anaya Tisdell
Miranda Sposato
Gianna Johnson
59.02
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:53.17
Apr 27
Kingston Tiger Relays
2.
Abigail Haeusgen
Sierra Gabriel
Adrienne Jenness
Kate Nielsen
1:57.86
Apr 13
Nanuet Relays
3.
Gianna Johnson
Sofia Anna Lombardi
Julia DiMichele
Gabriela Alvarez
2:08.04
Apr 13
Nanuet Relays
4x400 Relay
1.
Adrienne Jenness
Izabella Kui
Julia Toth
Abigail Haeusgen
4:30.29
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
Relay Team
4:31.34
Apr 27
Kingston Tiger Relays
3.
Julia Toth
Izabella Kui
Adrienne Jenness
Abigail Haeusgen
4:32.21
May 14
Section 1 League 3D Champs
4.
Kate Nielsen
Julia Toth
Izabella Kui
Abigail Haeusgen
4:35.98
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
Shot Put - 4kg
1.
10
Julia DiMichele
26' 3.75
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
12
Sofia Anna Lombardi
24' 11
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
12
Lana Cruz
19' 6
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
4.
12
Rachael Urbina
19' 1.5
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
Discus - 1kg
1.
12
Lana Cruz
60' 9
PR
May 11
Middletown Invitational
2.
12
Rachael Urbina
57' 9
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
12
Sofia Anna Lombardi
36' 9
PR
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
Javelin - 600g
1.
12
Sofia Anna Lombardi
53' 0
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
12
Lana Cruz
36' 9
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
High Jump
1.
10
Julia DiMichele
4' 3.5
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
9
Gianna Johnson
4' 2
PR
Apr 27
Kingston Tiger Relays
Long Jump
1.
12
Sierra Gabriel
15' 6
May 24
Section 1 Class C Championship
2.
10
Julia DiMichele
13' 9.5
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
3.
12
Adrienne Jenness
13' 8.75
PR
Apr 27
Kingston Tiger Relays
4.
12
Gabriela Alvarez
13' 0
Apr 9
Putnam Valley Quad Meet
5.
12
Sofia Anna Lombardi
12' 4
PR
May 18
Section 1 Northern County Championships
Triple Jump
1.
12
Gabriela Alvarez
28' 7.5
May 18
Section 1 Northern County Championships
2.
12
Adrienne Jenness
23' 8.25
Apr 13
Nanuet Relays
Hammer - 4kg
1.
10
Julia DiMichele
55' 7
PR
May 4
Joe Wynne Somers Lions Club Invitational
2.
12
Sofia Anna Lombardi
37' 1
PR
May 11
Middletown Invitational
Pentathlon (Outdoor) -
1.
10
Julia DiMichele
1826
May 24
Section 1 Class C Championship
*Recent improvement