Season:
2019 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Indoor
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Wyatt Collingham
11.46
Apr 26
Holdrege Invite
2.
12
Garrett Snodgrass
11.75
PR
Apr 5
Waverly Invite
3.
9
Jacob Diaz
11.85
PR
May 9
B-5 District
4.
10
Kirby Linhart
11.95
Apr 5
Waverly Invite
5.
9
Trent Bush
12.00
PR
Apr 5
Waverly Invite
6.
10
Jonny Newman
12.27
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
7.
9
Trenton Ervin
12.74c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
8.
9
Xavier Jilg
13.02
PR
Apr 18
Yowell Invite
9.
9
Dane Lee
14.54c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
10.
-
Saatman Makalta
18.00
PR
Apr 5
Waverly Invite
200 Meters
1.
10
Wyatt Collingham
23.62
(3.3)
PR
Apr 26
Holdrege Invite
2.
9
Trent Bush
24.10
(2.8)
PR
Apr 26
Holdrege Invite
3.
12
Garrett Snodgrass
24.37
Apr 18
Yowell Invite
4.
9
Jacob Diaz
24.47
PR
Apr 18
Yowell Invite
5.
10
Jonny Newman
25.02
Mar 23
Fairbury Invitational
6.
9
Xavier Jilg
26.24c
Mar 26
Beatrice JV Invite
9
Trenton Ervin
26.24c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
8.
9
Trenton Ellis
28.24c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
9.
10
Ezekiel Mason
28.88
Mar 23
Fairbury Invitational
10.
9
Dane Lee
30.43
PR
Apr 18
Yowell Invite
400 Meters
1.
11
Morgan Conner
52.47
PR
May 4
Central Conference Meet
2.
12
Brady Danielson
52.98
PR
May 9
B-5 District
3.
10
Jonny Newman
55.78
PR
Apr 5
Waverly Invite
4.
10
Matt Haggadone
57.98
PR
Apr 18
Yowell Invite
5.
10
Ty Bartholomew
58.16
PR
Apr 18
Yowell Invite
6.
9
Xavier Jilg
59.30
Mar 23
Fairbury Invitational
7.
9
Kelsey Sandoz
59.34c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
8.
10
Ezekiel Mason
1:03.72
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
9.
9
Dane Lee
1:09.44c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
10.
11
Lucas Conquering Bear
1:10.79
PR
Apr 18
Yowell Invite
800 Meters
1.
10
Ashton Benjamin
2:13.79
Mar 23
Fairbury Invitational
2.
9
James Bonde
2:23.22
May 9
B-5 District
3.
10
Ty Bartholomew
2:24.47
PR
Apr 5
Waverly Invite
4.
9
Kelsey Sandoz
2:29.22
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
5.
9
Trenton Ellis
2:39.05
Apr 18
Yowell Invite
6.
9
Trey Bukaske
2:40.36
PR
Apr 18
Yowell Invite
1600 Meters
1.
11
Dean Erdkamp
4:34.86
PR
Apr 26
Holdrege Invite
2.
12
Jeb Lucas
4:43.15
May 4
Central Conference Meet
3.
12
Ethan Sanner
4:46.95
PR
May 9
B-5 District
4.
9
James Bonde
5:14.92
Apr 18
Yowell Invite
5.
11
Anthonie Gomez
5:35.28
PR
Apr 18
Yowell Invite
6.
9
Trey Bukaske
5:53.0h
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
7.
9
Trenton Ellis
5:55.3h
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
3200 Meters
1.
12
Jeb Lucas
10:02.09
PR
May 18
NSAA Class B State Championship
2.
11
Dean Erdkamp
10:04.00
PR
May 9
B-5 District
3.
12
Ethan Sanner
10:14.60
PR
May 9
B-5 District
4.
11
Anthonie Gomez
10:50.89
PR
Apr 18
Yowell Invite
5.
9
James Bonde
11:15.2h
Mar 23
Fairbury Invitational
75m Hurdles - 30"
1.
9
Jackson Schmid
14.54c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
John Esser
17.62
(4.6)
PR
Apr 26
Holdrege Invite
2.
11
Cameron Turner
18.22
PR
May 9
B-5 District
3.
9
Jackson Schmid
19.28
Apr 18
Yowell Invite
4.
9
Trent Bush
20.46
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
5.
10
Dimitri Croghan
43.64c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
195m Hurdles - 30"
1.
9
Jackson Schmid
31.34c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
300m Hurdles - 36"
1.
11
John Esser
43.32
PR
May 9
B-5 District
2.
12
Brady Danielson
45.01
PR
Apr 5
Waverly Invite
3.
11
Cameron Turner
45.92
PR
May 9
B-5 District
4.
10
Ty Bartholomew
49.11
PR
Apr 18
Yowell Invite
5.
9
Jackson Schmid
50.43
Apr 18
Yowell Invite
6.
10
Dimitri Croghan
56.24c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
4x100 Relay
1.
Garrett Snodgrass
Morgan Conner
Wyatt Collingham
Jacob Diaz
45.04
May 9
B-5 District
2.
Garrett Snodgrass
Morgan Conner
Wyatt Collingham
Trent Bush
46.33
Apr 26
Holdrege Invite
3.
Kirby Linhart
Jonny Newman
Morgan Conner
Wyatt Collingham
46.70
Apr 5
Waverly Invite
4.
Wyatt Collingham
Kirby Linhart
Garrett Snodgrass
Morgan Conner
47.13
Mar 23
Fairbury Invitational
5.
Relay Team
52.78
Apr 26
Holdrege Invite
4x400 Relay
1.
Wyatt Collingham
Jonny Newman
John Esser
Brady Danielson
3:40.84
May 9
B-5 District
2.
Dean Erdkamp
Matt Haggadone
Jeb Lucas
Brady Danielson
3:45.67
Apr 26
Holdrege Invite
3.
Brady Danielson
Jonny Newman
John Esser
Ashton Benjamin
3:46.70
May 4
Central Conference Meet
4.
Wyatt Collingham
Jonny Newman
Matt Haggadone
John Esser
3:52.63
Apr 18
Yowell Invite
5.
Jeb Lucas
Ashton Benjamin
Ty Bartholomew
Brady Danielson
3:56.40
Apr 5
Waverly Invite
6.
Xavier Jilg
Ty Bartholomew
Matt Haggadone
John Esser
3:56.51
Mar 23
Fairbury Invitational
7.
Xavier Jilg
Matt Haggadone
Cameron Turner
Ezekiel Mason
4:02.7h
Mar 26
Beatrice JV Invite
8.
Cameron Turner
Xavier Jilg
Trenton Ervin
Kelsey Sandoz
4:17.37
Apr 18
Yowell Invite
9.
9
Kelsey Sandoz
Xavier Jilg
Dane Lee
Jackson Schmid
4:23.0h
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
4x800 Relay
1.
Ashton Benjamin
Jeb Lucas
Ethan Sanner
Dean Erdkamp
9:02.20
Mar 23
Fairbury Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Garrett Snodgrass
52' 4.5
PR
May 18
NSAA Class B State Championship
2.
11
Tom Erwin
41' 6
PR
May 4
Central Conference Meet
3.
9
Chase Cotton
40' 5
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
4.
10
Bo Lucas
37' 8
PR
Apr 5
Waverly Invite
5.
12
Max Kohmetscher
36' 10
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
6.
9
Cole Ehlers
30' 1
Apr 18
Yowell Invite
7.
9
Zach Nunnenkamp
26' 9
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
Discus - 1.6kg
1.
12
Garrett Snodgrass
150' 3
Apr 26
Holdrege Invite
2.
11
Tom Erwin
128' 4
PR
May 9
B-5 District
3.
9
Chase Cotton
113' 5
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
4.
12
Max Kohmetscher
106' 4
May 9
B-5 District
5.
10
Bo Lucas
92' 6
PR
Apr 5
Waverly Invite
6.
9
Zach Nunnenkamp
79' 0
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
7.
9
Cole Ehlers
74' 7
Mar 26
Beatrice JV Invite
High Jump
1.
11
Morgan Conner
6' 2
PR
Apr 5
Waverly Invite
2.
10
Ashton Benjamin
5' 8
Mar 23
Fairbury Invitational
3.
10
Matt Haggadone
5' 6
PR
Apr 18
Yowell Invite
4.
9
Dane Lee
4' 6
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
Pole Vault
1.
12
Maxx Troester
12' 8
PR
May 9
B-5 District
2.
10
Wyatt Collingham
12' 6
PR
Apr 18
Yowell Invite
3.
9
Jackson Schmid
8' 0
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
Long Jump
1.
11
Morgan Conner
21' 3
Mar 23
Fairbury Invitational
2.
10
Jonny Newman
19' 6.5
May 9
B-5 District
3.
10
Kirby Linhart
18' 9.25
PR
Apr 5
Waverly Invite
4.
9
Xavier Jilg
17' 2
Mar 23
Fairbury Invitational
Triple Jump
1.
10
Kirby Linhart
41' 10.5
May 4
Central Conference Meet
2.
11
Morgan Conner
40' 5.5
PR
Apr 5
Waverly Invite
3.
10
Jonny Newman
38' 9
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
4.
9
Xavier Jilg
37' 6.5
Apr 18
Yowell Invite
5.
10
Ezekiel Mason
33' 8
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
Womens
100 Meters
1.
9
Ashleigh Hills
13.60
(3.7)
PR
Apr 26
Holdrege Invite
2.
9
Rebecca Libich
13.74c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
3.
10
Jordyn Blase
14.35
PR
Apr 5
Waverly Invite
4.
9
Kylee Kling
14.44
PR
Apr 18
Yowell Invite
5.
9
Paris Patterson
14.95
PR
Apr 18
Yowell Invite
-
Masa Saatmann
14.95
PR
Apr 18
Yowell Invite
7.
9
Grace Scamehorn
15.84c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
8.
-
Makayla Saatmann
18.05
PR
Apr 18
Yowell Invite
200 Meters
1.
9
Ashleigh Hills
28.01
(3.9)
PR
Apr 26
Holdrege Invite
2.
12
Eybrany Alvarado
28.43
Apr 18
Yowell Invite
3.
10
Jordyn Blase
30.10
(6.9)
PR
Apr 26
Holdrege Invite
4.
9
Paris Patterson
31.06
PR
Apr 18
Yowell Invite
5.
9
Kylee Kling
32.04c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
400 Meters
1.
9
Paris Patterson
1:10.92
PR
May 9
B-5 District
2.
10
Jordyn Blase
1:11.04
PR
Apr 5
Waverly Invite
3.
10
Keeley Conrad
1:14.04c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
800 Meters
1.
9
Brynn Hirschfeld
2:20.46
May 4
Central Conference Meet
2.
10
Maddie Portwine
2:31.37
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
3.
9
Mattie Pohl
2:37.64
PR
May 4
Central Conference Meet
4.
9
Bailey Clark
2:50.2h
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
5.
10
Keeley Conrad
2:52.63
PR
Apr 18
Yowell Invite
6.
9
Violet MacLean
2:55.0h
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
1600 Meters
1.
9
Brynn Hirschfeld
5:24.07
May 18
NSAA Class B State Championship
2.
10
Maddie Portwine
5:24.88
May 18
NSAA Class B State Championship
3.
9
Shianne Philipp
6:00.44
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
4.
11
Lindsey Stuckey
6:02.73
Mar 23
Fairbury Invitational
5.
9
Zoe Kreifels
6:25.8h
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
3200 Meters
1.
10
Maddie Portwine
12:05.87
May 18
NSAA Class B State Championship
2.
9
Brynn Hirschfeld
12:15.86
Apr 26
Holdrege Invite
3.
9
Shianne Philipp
12:56.21
PR
Apr 5
Waverly Invite
4.
11
Lindsey Stuckey
12:57.04
Apr 18
Yowell Invite
75m Hurdles - 30"
1.
9
Kaylee Woods
14.64c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
2.
9
Violet MacLean
15.54c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
3.
9
Kylee Kling
15.64c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Destiny Shephard
18.98
PR
May 4
Central Conference Meet
2.
9
Kaylee Woods
19.24c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
3.
9
Kylee Kling
20.54c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
4.
9
Violet MacLean
20.75
(2.5)
PR
Apr 26
Holdrege Invite
5.
10
Olivia Johnson
21.04c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
195m Hurdles - 30"
1.
9
Destiny Shephard
32.04c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
2.
9
Kaylee Woods
34.04c
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
300m Hurdles - 30"
1.
9
Destiny Shephard
50.25
PR
May 4
Central Conference Meet
2.
9
Kaylee Woods
53.60
PR
Apr 18
Yowell Invite
3.
9
Violet MacLean
58.86
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
4.
10
Olivia Johnson
1:00.94c
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
4x100 Relay
1.
Relay Team
1:00.00
Apr 26
Holdrege Invite
4x400 Relay
1.
Maddie Portwine
Mattie Pohl
Violet MacLean
Brynn Hirschfeld
4:33.47
Mar 23
Fairbury Invitational
2.
Brynn Hirschfeld
Mattie Pohl
Maddie Portwine
Eybrany Alvarado
4:37.80
Apr 18
Yowell Invite
3.
Brynn Hirschfeld
Maddie Portwine
Mattie Pohl
Kaylee Woods
4:41.48
May 4
Central Conference Meet
4.
9
Mattie Pohl
Brynn Hirschfeld
Kaylee Woods
Destiny Shephard
4:42.14
Apr 26
Holdrege Invite
5.
Maddie Portwine
Shianne Philipp
Lindsey Stuckey
Brynn Hirschfeld
4:42.20
Apr 5
Waverly Invite
6.
9
Zoe Kreifels
Bailey Clark
Violet MacLean
Destiny Shephard
4:56.4h
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
4x800 Relay
1.
Keeley Conrad
Zoe Kreifels
Mattie Pohl
Violet MacLean
11:48.97
May 9
B-5 District
Shot Put - 4kg
1.
9
Jami Hoblyn
33' 0.5
May 4
Central Conference Meet
2.
12
Hannah Norquest
32' 9.25
PR
May 9
B-5 District
3.
11
Abbey Seevers
31' 1
PR
May 4
Central Conference Meet
4.
9
Madison Flauta
28' 4
PR
Apr 5
Waverly Invite
5.
9
Cori Combs
27' 7.75
PR
Apr 18
Yowell Invite
6.
10
Rylie Krause
25' 0
Mar 26
Beatrice JV Invite
7.
9
Morann Ronne
24' 2
PR
Apr 5
Waverly Invite
Discus - 1kg
1.
12
Hannah Norquest
132' 5
PR
Apr 26
Holdrege Invite
2.
9
Jami Hoblyn
112' 9
May 9
B-5 District
3.
9
Morann Ronne
96' 5
PR
May 4
Central Conference Meet
4.
9
Madison Flauta
85' 5
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
5.
11
Abbey Seevers
78' 0
PR
Mar 23
Fairbury Invitational
6.
9
Cori Combs
75' 9
PR
Apr 18
Yowell Invite
7.
10
Rylie Krause
62' 9
Apr 18
Yowell Invite
High Jump
1.
9
Rebecca Libich
4' 8
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
2.
9
Logan Ericson
4' 7
PR
May 9
B-5 District
3.
9
Grace Scamehorn
4' 2
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
Pole Vault
1.
12
Hailee Pohl
9' 0
Apr 26
Holdrege Invite
2.
9
Melanie Driewer
8' 6
May 4
Central Conference Meet
Long Jump
1.
9
Brynn Hirschfeld
16' 6.5
PR
May 9
B-5 District
2.
9
Destiny Shephard
13' 10.5
PR
Apr 18
Yowell Invite
3.
10
Olivia Johnson
13' 2.75
PR
Mar 26
Beatrice JV Invite
4.
9
Kaylee Woods
13' 1.25
PR
Apr 4
Hastings 9th Grade Invite
Triple Jump
1.
12
Eybrany Alvarado
32' 8.75
May 9
B-5 District
2.
9
Destiny Shephard
31' 8.5
PR
Apr 26
Holdrege Invite
3.
9
Kaylee Woods
29' 8.75
PR
Apr 26
Holdrege Invite
*Recent improvement