Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2014
2013
2012
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
11
Brayan Rodela
7.27
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
2.
10
Trenton Kopecky
7.39
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
3.
11
Michael Collicott
7.46
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
100 Meters
1.
10
Cody Smith
11.86
PR
May 1
Holdrege Invite
2.
11
Brayan Rodela
11.98
(2.3)
PR
May 7
GNAC Conference Championship
3.
11
Michael Collicott
12.36
Apr 23
Dennis Smith Invitational
4.
10
DeAngelo Nicolarsen
12.41
(3.2)
May 7
GNAC Conference Championship
200 Meters
1.
10
Cody Smith
24.43
PR
Apr 10
Kearney High Invite
2.
11
Brayan Rodela
25.13
May 1
Holdrege Invite
3.
11
Michael Collicott
25.28
Apr 23
Dennis Smith Invitational
4.
10
DeAngelo Nicolarsen
25.76
PR
May 13
District A-4 Championships
5.
10
Trenton Kopecky
26.20
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
400 Meters
1.
11
Josh Dycus
53.31
May 1
Holdrege Invite
2.
10
Zane Bender
53.44
May 7
GNAC Conference Championship
3.
9
Seth Simonson
55.07
Apr 10
Kearney High Invite
4.
12
Addison Belau
55.22
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
5.
9
Lukaas Simonson
56.09
May 13
District A-4 Championships
6.
12
Ryder Mays
56.23
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
7.
10
Cody Smith
57.83
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
800 Meters
1.
11
Josh Dycus
2:01.54
May 7
GNAC Conference Championship
2.
9
Seth Simonson
2:02.90
May 1
Holdrege Invite
3.
12
Jack Foreman
2:03.32
PR
May 13
District A-4 Championships
4.
12
Addison Belau
2:03.42
PR
May 1
Holdrege Invite
5.
12
Ryder Mays
2:09.34
PR
May 13
District A-4 Championships
6.
12
Nick Hein
2:13.44
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
7.
12
Sam Roth
2:17.20
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
1600 Meters
1.
12
Jack Foreman
4:44.02
PR
May 1
Holdrege Invite
2.
9
Nick Lewis
4:52.84
May 13
District A-4 Championships
3.
12
Nick Hein
5:00.75
PR
May 13
District A-4 Championships
4.
11
Daulten Sadd
5:02.06
Apr 10
Kearney High Invite
5.
12
Tonny Nguyen
5:25.26
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
6.
12
Zach Evans
5:25.80
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
1 Mile
1.
9
Nick Lewis
5:10.18
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
2.
12
Zach Evans
5:28.00
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
3.
12
Tonny Nguyen
5:31.68
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
3200 Meters
1.
11
Daulten Sadd
10:37.37
Apr 23
Dennis Smith Invitational
2.
9
Nick Lewis
10:47.84
May 1
Holdrege Invite
3.
12
Tonny Nguyen
11:01.99
PR
May 13
District A-4 Championships
4.
12
Zach Evans
11:27.86
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
55m Hurdles - 39"
1.
10
Carlos Cervantes
8.53
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
2.
11
Bryant Essink
9.40
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
110m Hurdles - 39"
1.
10
Carlos Cervantes
15.89
PR
May 1
Holdrege Invite
2.
11
Bryant Essink
17.59
(4.1)
PR
May 7
GNAC Conference Championship
300m Hurdles - 36"
1.
10
Carlos Cervantes
42.89
PR
May 1
Holdrege Invite
2.
10
Cody Smith
44.34
PR
May 7
GNAC Conference Championship
3.
11
Bryant Essink
45.55
PR
May 13
District A-4 Championships
4x100 Relay
1.
-
Carlos Cervantes
Michael Collicot
Brayan Rodela
Cody Smith
46.52
May 1
Holdrege Invite
2.
-
Brayan Rodela
Cody Smith
DeAngelo Nicolarsen
Carlos Cervantes
46.59
May 7
GNAC Conference Championship
3.
-
Relay Team
47.26
Apr 23
Dennis Smith Invitational
4x400 Relay
1.
-
Zane Bender
Josh Dycus
Jack Foreman
Tylan Matthias
3:33.04
May 1
Holdrege Invite
2.
-
Zane Bender
Tylan Matthias
Josh Dycus
Jack Foreman
3:35.96
Apr 23
Dennis Smith Invitational
3.
-
Relay Team
3:36.63
Apr 10
Kearney High Invite
4.
-
Zane Bender
Josh Dycus
Addison Belau
Tylan Matthias
3:37.11
May 7
GNAC Conference Championship
5.
-
Addison Belau
Tylan Matthias
Ryder Mays
Josh Dycus
3:47.26
Mar 19
UNK Indoor Class A
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:07.85
May 23
Class A State Championship Meet Day 2
2.
Addison Belau
Josh Dycus
Tylan Matthias
Seth Simonson
8:17.62
May 13
District A-4 Championships
3.
-
Jack Foreman
Lukaas Simonson
Ryder Mays
Tylan Matthias
8:27.28
May 7
GNAC Conference Championship
4.
-
Jack Foreman
Addison Belau
Tylan Matthias
Ryder Mays
8:32.59
Apr 23
Dennis Smith Invitational
5.
-
Tylan Matthias
Lukaas Simonson
Ryder Mays
Nick Hein
8:42.10
May 1
Holdrege Invite
6.
-
Addison Belau
Jack Foreman
Tylan Matthias
Ryder Mays
8:57.43
Mar 19
UNK Indoor Class A
Shot Put - 12lb
1.
12
Travis Hartwig
54' 6
PR
May 13
District A-4 Championships
2.
11
Dylan Rutt
48' 10
PR
May 7
GNAC Conference Championship
3.
12
Tyler Musgrave
48' 0
PR
May 7
GNAC Conference Championship
4.
12
Jeff Keele
44' 5.5
Mar 19
UNK Indoor Class A
5.
12
Dylan Croon
34' 1
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
Discus - 1.6kg
1.
11
Dylan Rutt
166' 2
PR
May 1
Holdrege Invite
2.
12
Diego Ventura
148' 0
PR
May 13
District A-4 Championships
3.
12
Travis Hartwig
147' 4
PR
May 7
GNAC Conference Championship
High Jump
1.
9
Seth Simonson
5' 6
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
2.
11
Richard Norris
5' 4
May 1
Holdrege Invite
11
Sam Fincher
5' 4
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
Pole Vault
1.
11
Nate Stolzenberg
11' 6
May 1
Holdrege Invite
2.
10
Josh Peterson
11' 0
Apr 23
Dennis Smith Invitational
3.
9
Austin Seamann
9' 6
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
Long Jump
1.
10
Cade Adler
20' 3.5
PR
May 13
District A-4 Championships
2.
12
Sam Roth
18' 8.75
PR
May 7
GNAC Conference Championship
3.
10
Misael Heras
18' 5
May 7
GNAC Conference Championship
4.
9
James Arneson
18' 2.5
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
5.
11
Matt Krontz
17' 11.75
PR
May 13
District A-4 Championships
6.
9
Luke Wilkie
16' 4.5
Apr 10
Kearney High Invite
Triple Jump
1.
10
Cade Adler
41' 0.5
PR
May 13
District A-4 Championships
2.
11
Matt Krontz
38' 4
PR
May 13
District A-4 Championships
3.
12
Sam Roth
37' 0.75
PR
May 13
District A-4 Championships
4.
9
James Arneson
36' 3.25
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
5.
9
Luke Wilkie
34' 8.75
Apr 10
Kearney High Invite
Womens
55 Meter Dash
1.
9
Kennedy McCoy
7.80
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
2.
11
Reganne Markle
7.88
Mar 19
UNK Indoor Class A
3.
10
Savannah Santos
8.57
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
100 Meters
1.
9
Kennedy McCoy
13.08
Apr 10
Kearney High Invite
2.
11
Reganne Markle
13.11
May 1
Holdrege Invite
3.
11
Rae Markle
13.34
Apr 23
Dennis Smith Invitational
4.
12
Madeline Warrick
14.07
(3.4)
PR
May 7
GNAC Conference Championship
5.
10
Savannah Santos
14.37
PR
May 13
District A-4 Championships
6.
12
Summer Drummond
15.92
PR
May 1
Holdrege Invite
200 Meters
1.
9
Kennedy McCoy
27.08
PR
Apr 10
Kearney High Invite
2.
11
Rae Markle
27.29
May 13
District A-4 Championships
3.
11
Reganne Markle
27.83
May 1
Holdrege Invite
4.
9
Amber Pavelka
28.52
PR
May 1
Holdrege Invite
5.
11
Jamie Johnson
29.43
PR
Apr 10
Kearney High Invite
6.
12
Madeline Warrick
30.36
PR
Apr 10
Kearney High Invite
7.
10
Savannah Santos
30.41
PR
May 1
Holdrege Invite
8.
9
Tatiem Bender
30.83
(3.6)
PR
May 7
GNAC Conference Championship
9.
10
Morgan Dirks
32.48
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
10.
12
Summer Drummond
35.70
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
400 Meters
1.
9
Amber Pavelka
1:04.77
Apr 23
Dennis Smith Invitational
2.
10
Kelsey Ripperger
1:06.32
May 7
GNAC Conference Championship
3.
10
Savannah Santos
1:10.73
PR
Apr 10
Kearney High Invite
4.
12
Jordan Graviette
1:12.99
Apr 10
Kearney High Invite
5.
11
Autumn Wilkie
1:13.72
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
800 Meters
1.
10
Kelsey Ripperger
2:36.59
Apr 23
Dennis Smith Invitational
2.
12
Isabelle Weber
2:56.78
PR
May 1
Holdrege Invite
3.
10
Natalia Kleinjan
3:12.48
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
4.
12
Nyabong Duang
3:13.15
Apr 23
Dennis Smith Invitational
5.
10
Phoebe Dunbar
3:33.62
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
1600 Meters
1.
12
Chloe Ferrone
6:14.19
PR
May 13
District A-4 Championships
2.
10
Anahi Chacon
6:44.34
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
3.
9
Stella Langthaler
7:31.97
PR
May 1
Holdrege Invite
1 Mile
1.
9
Emma Albers
6:40.12
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
2.
10
Anahi Chacon
7:06.21
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
3.
10
Bethany Gydesen
7:28.61
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
3200 Meters
1.
12
Chloe Ferrone
13:17.42
May 13
District A-4 Championships
55m Hurdles - 33"
1.
10
Phoebe Dunbar
10.51
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
2.
10
Savannah DeBoer
11.19
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
100m Hurdles - 33"
1.
9
Julie Pedroza
18.99
(4.0)
May 7
GNAC Conference Championship
2.
10
Phoebe Dunbar
19.04
May 1
Holdrege Invite
3.
10
Savannah DeBoer
20.07
(3.5)
May 7
GNAC Conference Championship
300m Hurdles - 30"
1.
9
Julie Pedroza
52.79
May 7
GNAC Conference Championship
2.
12
Chloe Ferrone
57.40
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
3.
10
April Harrison
1:01.22
PR
May 7
GNAC Conference Championship
4.
10
Phoebe Dunbar
1:02.10
Apr 23
Dennis Smith Invitational
4x100 Relay
1.
-
Madeline Warrick
Amber Pavelka
Savannah Santos
Reganne Markle
53.17
May 1
Holdrege Invite
2.
Jamie Johnson
Rae Markle
Amber Pavelka
Madeline Warrick
53.63
May 13
District A-4 Championships
3.
-
Relay Team
53.90
Apr 10
Kearney High Invite
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:26.30
Apr 10
Kearney High Invite
2.
-
Amber Pavelka
Julie Pedroza
Kelsey Ripperger
Jordan Graviette
4:28.61
May 1
Holdrege Invite
3.
Jamie Johnson
Amber Pavelka
Kelsey Ripperger
Savannah Santos
4:32.87
May 13
District A-4 Championships
4.
-
Kennedy McCoy
Kelsey Ripperger
Amber Pavelka
Jamie Johnson
4:33.45
Mar 19
UNK Indoor Class A
5.
-
Amber Pavelka
Kelsey Ripperger
Savannah Santos
Jordan Graviette
4:34.48
Apr 23
Dennis Smith Invitational
6.
-
Amber Pavelka
Kelsey Ripperger
Julie Pedroza
Savannah Santos
4:34.79
May 7
GNAC Conference Championship
4x800 Relay
1.
-
Autumn Wilkie
Emma Albers
Anahi Chacon
Natalia Kleinjan
12:21.47
Mar 19
UNK Indoor Class A
Shot Put - 4kg
1.
11
Libby Knapple
38' 10.25
PR
May 23
Class A State Championship Meet Day 2
2.
11
Olivia Nicolarsen
35' 0.75
May 7
GNAC Conference Championship
3.
10
Shyann Chitty
32' 1
PR
May 1
Holdrege Invite
4.
-
Olivia Douglas
30' 1
PR
Apr 10
Kearney High Invite
5.
10
Kendra Quiroz
28' 5
Mar 19
UNK Indoor Class A
Discus - 1kg
1.
11
Libby Knapple
122' 9
May 13
District A-4 Championships
2.
11
Olivia Nicolarsen
108' 10
Mar 19
UNK Indoor Class A
3.
10
Kendra Quiroz
102' 7
May 7
GNAC Conference Championship
4.
10
Shyann Chitty
90' 6
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
High Jump
1.
9
Tatiem Bender
4' 10
PR
Apr 23
Dennis Smith Invitational
2.
9
Julie Pedroza
4' 8
Apr 23
Dennis Smith Invitational
3.
12
Christy Ventura
4' 0
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
Pole Vault
1.
11
Jamie Johnson
8' 1
Apr 10
Kearney High Invite
2.
10
Savannah DeBoer
7' 0
PR
Mar 19
UNK Indoor Class A
Long Jump
1.
11
Rae Markle
17' 3
Apr 10
Kearney High Invite
2.
11
Reganne Markle
16' 5.5
May 23
Class A State Championship Meet Day 2
3.
12
Jordan Graviette
15' 8.75
May 13
District A-4 Championships
4.
12
Madeline Warrick
14' 5.25
PR
May 13
District A-4 Championships
Triple Jump
1.
12
Jordan Graviette
32' 6
PR
May 7
GNAC Conference Championship
2.
12
Madeline Warrick
29' 11
PR
May 7
GNAC Conference Championship
3.
12
Christy Ventura
28' 9.5
PR
May 13
District A-4 Championships
*Recent improvement