Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2020
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Trey Milner
11.64
PR
Apr 21
Hershey Invite
2.
9
John Fegley
12.13
PR
Apr 17
Chase County Invite
3.
11
Michael May
12.20
Mar 24
Cambridge Invitational
10
David Almanza
12.20
PR
May 10
C-10 District
5.
11
Justin German
12.35
Mar 24
Cambridge Invitational
6.
9
Sheldon Bartholomew
12.64
PR
Apr 17
Chase County Invite
7.
9
Jeffrey Dickey
12.77
Mar 24
Cambridge Invitational
8.
9
Sergio Almanza
13.09
Apr 17
Chase County Invite
9.
9
Jake Lueth
13.75
PR
Apr 17
Chase County Invite
10.
12
Tyrell Bartholomew
14.60
Mar 24
Cambridge Invitational
200 Meters
1.
11
Kale Gockley
23.94c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
9
John Fegley
24.34
PR
Apr 17
Chase County Invite
3.
10
Trey Milner
24.60
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
4.
11
Michael May
25.10
PR
Apr 17
Chase County Invite
5.
10
David Almanza
25.16
PR
Apr 17
Chase County Invite
6.
9
Jeffrey Dickey
26.00
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
7.
9
Sheldon Bartholomew
26.63
Apr 17
Chase County Invite
8.
10
Shay Eidson
26.90
PR
Apr 17
Chase County Invite
9.
9
Sergio Almanza
27.00
Apr 17
Chase County Invite
10.
9
Jake Lueth
28.84
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
400 Meters
1.
10
Daniel Sullivan
53.84c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
10
Trey Milner
54.00
Apr 17
Chase County Invite
3.
11
Kale Gockley
55.10
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
10
David Almanza
55.10
Apr 23
McCook JV Invite
5.
11
Michael May
55.20
Apr 13
Sutherland Invite
6.
10
Kevin German
57.50
Apr 23
McCook JV Invite
7.
9
Kelton Fisher
58.00
PR
Apr 23
McCook JV Invite
8.
9
Jeffrey Dickey
1:00.54c
Apr 5
E. Lee Todd Invite
400 Meters - Relay Split
1.
10
Trey Milner
53.2h
PR
May 10
C-10 District
2.
10
Daniel Sullivan
53.6h
PR
May 10
C-10 District
11
Kale Gockley
53.6h
PR
Apr 17
Chase County Invite
4.
10
David Almanza
53.7h
PR
May 10
C-10 District
5.
11
Michael May
54.5h
Mar 31
Ed Moore Invite
800 Meters
1.
10
Daniel Sullivan
2:04.40
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
2.
9
Holden Dreiling
2:13.6h
Apr 17
Chase County Invite
3.
9
Travis Luhrs
2:17.1h
Mar 24
Cambridge Invitational
4.
10
Andrew Vaverek
2:20.20
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
5.
9
Stephen Welsh
2:28.0h
May 10
C-10 District
6.
10
Garrett Thompson
2:30.1h
PR
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
1600 Meters
1.
10
Daniel Sullivan
4:55.1h
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
2.
9
Holden Dreiling
5:00.2h
Apr 23
McCook JV Invite
3.
9
Travis Luhrs
5:02.0h
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
4.
10
Andrew Vaverek
5:23.8h
PR
Apr 17
Chase County Invite
5.
10
Garrett Thompson
5:24.5h
Apr 17
Chase County Invite
6.
9
Stephen Welsh
5:47.0h
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
7.
10
Adam Crapson
6:23.9h
PR
Apr 23
McCook JV Invite
3200 Meters
1.
9
Holden Dreiling
10:56.0h
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
10
Andrew Vaverek
11:31.5h
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
3.
10
Garrett Thompson
11:56.0h
Apr 21
Hershey Invite
4.
9
Stephen Welsh
12:51.7h
Mar 24
Cambridge Invitational
5.
10
Adam Crapson
13:47.9h
PR
Apr 23
McCook JV Invite
110m Hurdles - 39"
1.
9
Kelton Fisher
17.00
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
2.
10
Kevin German
18.10
Apr 21
Hershey Invite
3.
11
Justin German
18.62
PR
Apr 21
Hershey Invite
4.
10
Trey Milner
19.80
Mar 24
Cambridge Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
10
Kevin German
42.20
May 10
C-10 District
2.
10
Trey Milner
43.54c
PR
Apr 5
E. Lee Todd Invite
3.
9
Jeffrey Dickey
49.10
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
4x100 Relay
1.
-
David Almanza
Kale Gockley
Kevin German
Trey Milner
47.40
Apr 13
Sutherland Invite
2.
-
Kelton Fisher
Kale Gockley
Kevin German
Trey Milner
47.50
Mar 24
Cambridge Invitational
3.
-
Jeffrey Dickey
Kale Gockley
Kevin German
David Almanza
48.75
Apr 17
Chase County Invite
4.
-
John Fegley
Jeffrey Dickey
Sergio Almanza
Kevin German
49.60
May 10
C-10 District
5.
-
John Fegley
Shay Eidson
Jeffrey Dickey
Kevin German
49.70
Apr 23
McCook JV Invite
6.
-
Jeffrey Dickey
John Fegley
Kevin German
David Almanza
49.90
Apr 21
Hershey Invite
7.
-
Shay Eidson
Sergio Almanza
Jake Lueth
Jeffrey Dickey
50.40
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
8.
-
Justin German
Justus Wallin
Isaac Sorensen
Brian Bell
51.24c
Apr 5
E. Lee Todd Invite
9.
-
Isaac Sorensen
Jeffrey Dickey
John Fegley
Kevin German
51.30
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
4x100 Relay - Throwers
1.
-
Justin German
Justus Wallin
Isaac Sorensen
Brian Bell
51.20
Apr 17
Chase County Invite
2.
-
Tyrell Bartholomew
Justus Wallin
Isaac Sorensen
Justin German
52.50
Apr 21
Hershey Invite
4x400 Relay
1.
-
Trey Milner
Kale Gockley
David Almanza
Dan Sullivan
3:34.20
May 10
C-10 District
2.
Relay Team
3:37.15
May 18
Nebraska Class C State Meet
3.
-
Trey Milner
Kale Gockley
Dan Sullivan
Michael May
3:37.8h
Apr 17
Chase County Invite
4.
-
Trey Milner
Kelton Fisher
David Almanza
Dan Sullivan
3:37.90
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
5.
-
David Almanza
Kale Gockley
Dan Sullivan
Michael May
3:42.4h
Mar 31
Ed Moore Invite
6.
-
David Almanza
Kelton Fisher
Kevin German
Dan Sullivan
3:45.20
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
7.
-
David Almanza
Jeffrey Dickey
Travis Luhrs
Kelton Fisher
3:53.8h
Apr 23
McCook JV Invite
4x800 Relay
1.
-
Andrew Vaverek
Holden Dreiling
Garrett Thompson
Stephen Welsh
9:37.4h
Mar 24
Cambridge Invitational
2.
-
Travis Luhrs
Andrew Vaverek
Holden Dreiling
Garrett Thompson
9:38.7h
Apr 23
McCook JV Invite
3.
-
Andrew Vaverek
Travis Luhrs
Garrett Thompson
Stephen Welsh
9:40.4h
Apr 17
Chase County Invite
4.
-
Travis Luhrs
Stephen Welsh
Jeffrey Dickey
Andrew Vaverek
9:50.5h
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
Shot Put - 12lb
1.
10
Justus Wallin
44' 0
Apr 23
McCook JV Invite
2.
11
Justin German
41' 8
May 10
C-10 District
3.
11
Brian Bell
41' 3.25
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
4.
10
Steven Brown-Cravey
32' 11.25
PR
Apr 5
E. Lee Todd Invite
5.
9
Isaac Sorensen
31' 8.5
May 10
C-10 District
Discus - 1.6kg
1.
11
Brian Bell
150' 8
Apr 17
Chase County Invite
2.
10
Justus Wallin
127' 1
Apr 23
McCook JV Invite
3.
11
Justin German
124' 3
PR
Apr 23
McCook JV Invite
4.
9
Isaac Sorensen
102' 0
Apr 23
McCook JV Invite
5.
10
Steven Brown-Cravey
73' 2
PR
Apr 5
E. Lee Todd Invite
High Jump
1.
9
Kelton Fisher
5' 6
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
9
Travis Luhrs
5' 6
Mar 24
Cambridge Invitational
Pole Vault
1.
11
Kale Gockley
12' 0
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
2.
9
Jake Lueth
10' 6
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
3.
10
Shay Eidson
10' 0
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
Long Jump
1.
10
Shay Eidson
18' 6
Apr 23
McCook JV Invite
2.
10
David Almanza
17' 9
Mar 24
Cambridge Invitational
3.
9
Sheldon Bartholomew
17' 4.75
PR
Apr 23
McCook JV Invite
4.
11
Michael May
17' 3
Mar 24
Cambridge Invitational
5.
9
Sergio Almanza
15' 5.5
Mar 24
Cambridge Invitational
6.
9
Jake Lueth
15' 3
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
7.
12
Tyrell Bartholomew
12' 4.5
Apr 17
Chase County Invite
Triple Jump
1.
9
Kelton Fisher
38' 11.5
Apr 21
Hershey Invite
2.
10
Shay Eidson
36' 10.25
Apr 17
Chase County Invite
3.
9
Sheldon Bartholomew
36' 1
PR
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
4.
9
Jake Lueth
34' 1
PR
Apr 23
McCook JV Invite
5.
12
Tyrell Bartholomew
26' 10
Apr 5
E. Lee Todd Invite
Womens
100 Meters
1.
10
Kristen Jussel
13.10
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
2.
11
Morgan Fisher
13.40
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
3.
10
Andrea Hogsett
13.60
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
4.
9
Makenna Wallin
13.70
Apr 21
Hershey Invite
5.
9
Aubrey Fisher
14.54c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
200 Meters
1.
10
Kristen Jussel
28.10
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
2.
11
Morgan Fisher
28.20
PR
Apr 17
Chase County Invite
3.
9
Makenna Wallin
28.40
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
10
Andrea Hogsett
28.40
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
5.
12
Kacia Smith
31.30
Mar 24
Cambridge Invitational
400 Meters
1.
10
Kristen Jussel
1:02.94c
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
12
Kacia Smith
1:05.60
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
3.
9
Makenna Wallin
1:06.70
PR
Apr 13
Sutherland Invite
4.
10
Alyssa Fisher
1:08.60
PR
Apr 21
Hershey Invite
5.
11
Madison Vaverek
1:17.00
PR
Apr 17
Chase County Invite
800 Meters
1.
9
Paige Spady
2:37.30
Mar 24
Cambridge Invitational
2.
12
Chantal Heathers
2:40.50
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
3.
10
Alyssa Fisher
2:43.1h
PR
Apr 17
Chase County Invite
4.
12
Kacia Smith
2:45.10
PR
Apr 17
Chase County Invite
5.
11
Madison Vaverek
3:01.30
Mar 24
Cambridge Invitational
1600 Meters
1.
9
Paige Spady
5:50.50
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
2.
10
Alyssa Fisher
6:25.00
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
3.
10
Mallory Coleman
6:35.50
Apr 17
Chase County Invite
4.
12
Breanna Krutsinger
6:46.90
Apr 21
Hershey Invite
3200 Meters
1.
9
Paige Spady
12:48.30
Apr 21
Hershey Invite
2.
10
Mallory Coleman
14:32.00
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
3.
12
Breanna Krutsinger
14:38.60
PR
Apr 17
Chase County Invite
4.
12
Devon Vaverek
17:42.70
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kristen Jussel
15.50
PR
Apr 17
Chase County Invite
2.
9
Aubrey Fisher
16.60
PR
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
3.
11
Sandra Jones
18.70
Apr 17
Chase County Invite
300m Hurdles - 30"
1.
10
Kristen Jussel
46.00
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
2.
9
Aubrey Fisher
49.90
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
3.
10
Alyssa Fisher
52.50
PR
May 10
C-10 District
4.
11
Sandra Jones
58.90
Apr 13
Sutherland Invite
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
53.20
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
2.
-
Morgan Fisher
Andrea Hogsett
Aubrey Fisher
Kristen Jussel
54.64c
Mar 31
Ed Moore Invite
3.
-
Morgan Fisher
Makenna Wallin
Aubrey Fisher
Kristen Jussel
54.94c
Apr 5
E. Lee Todd Invite
4.
-
Bridget Langin
Ally Vrbas
Bethany Sorensen
Kaycee Bubak
57.44c
Apr 5
E. Lee Todd Invite
5.
-
Anna Bauerle
Jodi Koellner
Valeria Cervantes
MaKenna Ketter
1:01.94c
Apr 5
E. Lee Todd Invite
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:11.60
May 10
C-10 District
2.
-
Makenna Wallin
Aubrey Fisher
Kacia Smith
Kristen Jussel
4:23.1h
Apr 5
E. Lee Todd Invite
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:48.40
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
2.
-
Kacia Smith
Alyssa Fisher
Chantal Heathers
Paige Spady
10:48.8h
Apr 5
E. Lee Todd Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Jodi Koellner
34' 5
May 10
C-10 District
2.
9
Valeria Cervantes
33' 6.75
May 10
C-10 District
3.
10
Ally Vrbas
31' 10.25
May 10
C-10 District
4.
10
Anna Bauerle
28' 5
Mar 24
Cambridge Invitational
5.
10
Bridget Langin
27' 11
PR
Apr 21
Hershey Invite
6.
11
Bethany Sorensen
26' 10.75
PR
Apr 23
McCook JV Invite
7.
12
Katie Engbrecht
24' 7.75
Apr 17
Chase County Invite
Discus - 1kg
1.
10
Jodi Koellner
112' 6
Apr 23
McCook JV Invite
2.
10
Anna Bauerle
100' 2
PR
Apr 21
Hershey Invite
3.
10
Ally Vrbas
97' 11
Apr 23
McCook JV Invite
4.
9
Valeria Cervantes
97' 0
Apr 23
McCook JV Invite
5.
12
Katie Engbrecht
87' 7
PR
Apr 5
E. Lee Todd Invite
6.
10
Bridget Langin
87' 3
PR
Apr 5
E. Lee Todd Invite
7.
11
Bethany Sorensen
71' 0
PR
Apr 17
Chase County Invite
High Jump
1.
9
Paige Spady
4' 8
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
9
Mindy Castle
4' 8
PR
Mar 24
Cambridge Invitational
3.
9
MaKenna Ketter
4' 6
Apr 23
McCook JV Invite
Pole Vault
1.
10
Andrea Hogsett
8' 0
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
2.
10
Alyssa Fisher
7' 6
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
9
Mindy Castle
7' 6
PR
May 4
Dundy County-Stratton Twilight
4.
9
Aubrey Fisher
6' 0
PR
Apr 23
McCook JV Invite
Long Jump
1.
11
Morgan Fisher
14' 7
Mar 31
Ed Moore Invite
2.
9
Mindy Castle
13' 10
PR
Apr 17
Chase County Invite
3.
9
Emma Bauerle
13' 8.5
PR
Apr 17
Chase County Invite
4.
9
MaKenna Ketter
13' 3.5
PR
Apr 23
McCook JV Invite
5.
9
Makenna Wallin
13' 2.5
Apr 23
McCook JV Invite
6.
10
Kaycee Bubak
12' 6
Mar 24
Cambridge Invitational
7.
10
Topainga Kahle
11' 9.25
PR
Apr 23
McCook JV Invite
8.
11
Cleo Dinnel
11' 6.25
PR
Apr 23
McCook JV Invite
Triple Jump
1.
9
Emma Bauerle
30' 5
Apr 17
Chase County Invite
2.
9
Mindy Castle
30' 2
PR
Mar 31
Ed Moore Invite
10
Kaycee Bubak
30' 2
Mar 24
Cambridge Invitational
4.
9
MaKenna Ketter
29' 8
Apr 27
SPVA Conference @ Sutherland
5.
10
Topainga Kahle
25' 7.25
PR
Apr 23
McCook JV Invite
6.
11
Cleo Dinnel
24' 5
PR
Apr 23
McCook JV Invite
*Recent improvement