Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2007
Indoor
2023
2022
2021
2020
2019
2017
2016
2015
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Cal Narber
11.50
PR
May 11
District B-5
2.
10
Cy Bullerman
11.67
May 11
District B-5
3.
12
Ben Johnson
11.95
PR
May 11
District B-5
4.
9
Kaleb Moural
12.62
Mar 30
Norris Invite
5.
11
Slate Watson
12.63
PR
Apr 11
Heartland Invitational
6.
9
Chen Guo
12.74c
May 1
Seward JV
7.
10
Carter Pursley
12.87
PR
Apr 5
Aurora Invitational
200 Meters
1.
11
Henry Penner
23.73
PR
May 11
District B-5
2.
11
Cal Narber
24.22
PR
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
3.
11
Caden Schuster
24.91
PR
May 11
District B-5
4.
11
Slate Watson
26.08
PR
Apr 11
Heartland Invitational
10
Cy Bullerman
26.08
May 6
Central Conference
6.
10
Cade Reichardt
26.34c
PR
May 1
Seward JV
7.
9
Chen Guo
26.74c
May 1
Seward JV
8.
10
Shae Foged
27.31
PR
Apr 11
Heartland Invitational
400 Meters
1.
11
Henry Penner
54.51
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
2.
9
Kaleb Moural
56.75
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
3.
10
Shae Foged
57.83
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4.
10
Cade Reichardt
58.75
PR
May 6
Central Conference
5.
11
Ian Boerkircher
58.91
PR
May 6
Central Conference
800 Meters
1.
9
Kane Fiala
2:12.63
PR
May 11
District B-5
2.
10
Garen Quandt
2:22.99
May 11
District B-5
3.
9
Blaine Bonifas
2:30.47
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4.
11
Jayden Herzberg
2:31.59
PR
Mar 30
Norris Invite
5.
9
Jeramiah Nunnenkamp
3:04.75
PR
Apr 11
Heartland Invitational
1600 Meters
1.
10
Ben Springer
4:50.78
Apr 24
Central Nebraska Track Championships
2.
9
Noah Huls
5:07.26
PR
May 11
District B-5
3.
10
Garen Quandt
5:53.17
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4.
9
Jeramiah Nunnenkamp
6:34.68
PR
Mar 30
Norris Invite
3200 Meters
1.
10
Ben Springer
10:23.29
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
9
Blaine Bonifas
13:34.05
Mar 30
Norris Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
Kody Bengston
15.83
May 11
District B-5
2.
10
Nick Hutsell
18.05
May 11
District B-5
3.
11
Trenton Kluck
18.68
PR
May 6
Central Conference
4.
9
Kolby Wessels
19.44c
May 1
Seward JV
5.
10
Seth Wonch
21.00
PR
Apr 11
Heartland Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Kody Bengston
41.22
May 11
District B-5
2.
11
Trenton Kluck
45.58
PR
May 11
District B-5
3.
9
Kolby Wessels
48.29
May 11
District B-5
4.
10
Nick Hutsell
50.00
Apr 11
Heartland Invitational
5.
10
Seth Wonch
52.20
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4x100 Relay
1.
Cal Narber
Ben Johnson
Kaleb Moural
Cy Bullerman
44.80
May 11
District B-5
2.
Cal Narber
Carter Pursley
Ben Johnson
Cy Bullerman
45.51
Apr 24
Central Nebraska Track Championships
3.
Cy Bullerman
Ben Johnson
Cal Narber
Carter Pursley
46.00
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
4.
Cade Reichardt
Caden Schuster
Cy Bullerman
Kolby Wessels
51.34c
May 1
Seward JV
4x400 Relay
1.
Kody Bengston
Henry Penner
Kaleb Moural
Ben Johnson
3:38.75
May 11
District B-5
2.
Kody Bengston
Ben Johnson
Jayden Herzberg
Kaleb Moural
3:41.89
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
3.
Kody Bengston
Jayden Herzberg
Kaleb Moural
Ben Johnson
3:42.31
May 6
Central Conference
4.
Kody Bengston
Henry Penner
Kaleb Moural
Jayden Herzberg
3:45.08
Apr 5
Aurora Invitational
5.
Ian Boerkircher
Shae Foged
Kane Fiala
Kole Fiala
4:06.60
Apr 11
Heartland Invitational
6.
Ian Boerkircher
Kane Fiala
Kole Fiala
Trenton Kluck
4:24.2h
May 1
Seward JV
4x800 Relay
1.
Noah Huls
Kane Fiala
Blaine Bonifas
Garen Quandt
9:22.07
May 11
District B-5
2.
Ben Springer
Noah Huls
Kane Fiala
Blaine Bonifas
9:38.48
Mar 30
Norris Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Caden Schuster
Cy Bullerman
Cade Reichardt
Jayden Herzberg
4:23.00
Apr 13
Dutch Zorn Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Dalton Peters
59' 11
PR
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
2.
12
Aaron Marlatt
47' 7
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
3.
12
Joel Springer
43' 10.25
PR
May 6
Central Conference
4.
10
Brandon Otto
27' 9
PR
May 1
Seward JV
Discus - 1.6kg
1.
12
Dalton Peters
166' 9
PR
Apr 5
Aurora Invitational
2.
12
Austin Allen
155' 5
PR
Apr 5
Aurora Invitational
3.
11
Caden Schuster
146' 4
May 11
District B-5
4.
10
Nick Hutsell
110' 3
PR
May 1
Seward JV
5.
10
Cam Jones
89' 9
May 1
Seward JV
6.
10
Brandon Otto
85' 4
PR
May 1
Seward JV
High Jump
1.
11
Henry Penner
5' 4
Apr 5
Aurora Invitational
9
Kaleb Moural
5' 4
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
Pole Vault
1.
10
Carter Pursley
13' 0
Apr 13
Dutch Zorn Invite
2.
12
Ben Johnson
12' 10
PR
May 6
Central Conference
3.
10
Seth Wonch
10' 10
May 11
District B-5
4.
9
Kole Fiala
9' 0
May 1
Seward JV
Long Jump
1.
9
Kaleb Moural
19' 0
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
2.
11
Ian Boerkircher
17' 4
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
3.
10
Cade Reichardt
17' 0
PR
May 1
Seward JV
Triple Jump
1.
11
Jayden Herzberg
40' 10.5
May 6
Central Conference
2.
10
Cade Reichardt
38' 5.5
May 11
District B-5
3.
10
Carter Pursley
35' 5.75
PR
Apr 13
Dutch Zorn Invite
4.
9
Trevor Dvorak
28' 7.5
PR
Apr 11
Heartland Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Brooke Williams
13.92
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
2.
9
Anna Johnson
14.08
PR
May 6
Central Conference
3.
9
Makayla Eberly
14.35
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4.
10
Ashton Roberts
14.47
Apr 11
Heartland Invitational
200 Meters
1.
10
Maya Nachtigal
27.58
PR
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
2.
11
Brooke Williams
27.78
PR
May 11
District B-5
3.
9
Anna Johnson
28.95
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4.
9
Makayla Eberly
30.00
PR
May 11
District B-5
5.
10
Ashton Roberts
30.63
Apr 11
Heartland Invitational
400 Meters
1.
9
Kyla Carlson
58.79
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
12
Emily Standage
59.03
May 11
District B-5
3.
10
Maya Nachtigal
1:02.22
PR
May 11
District B-5
4.
12
Adyson Narber
1:04.90
Apr 5
Aurora Invitational
5.
9
Paxtyn Dummer
1:06.39
PR
Apr 5
Aurora Invitational
6.
9
Kinsey McClain
1:07.24c
PR
May 1
Seward JV
800 Meters
1.
12
Emily Standage
2:19.88
PR
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
12
Adyson Narber
2:21.01
PR
May 6
Central Conference
3.
11
Kennedy Krejdl
2:25.59
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
4.
12
Jonna Bart
2:28.53
PR
Mar 30
Norris Invite
5.
10
Maya Nachtigal
2:33.18
PR
Mar 30
Norris Invite
6.
9
Kinsey McClain
2:38.45
May 6
Central Conference
7.
12
Taylor May
2:50.04
Apr 11
Heartland Invitational
8.
9
Danica Badura
2:50.2h
PR
May 1
Seward JV
1600 Meters
1.
12
Jonna Bart
5:15.06
PR
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
2.
11
Kennedy Krejdl
5:32.77
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
3.
12
Taylor May
6:22.3h
May 1
Seward JV
4.
10
Ashton Roberts
6:37.28
PR
May 11
District B-5
5.
10
Claire McCoy
7:05.6h
May 1
Seward JV
3200 Meters
1.
12
Jonna Bart
11:37.30
PR
Apr 24
Central Nebraska Track Championships
2.
11
Kennedy Krejdl
12:26.68
Mar 30
Norris Invite
3.
12
Hunter Koepke
13:13.55
May 11
District B-5
4.
10
Claire McCoy
15:05.95
PR
Apr 11
Heartland Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Tristian Kinsey
16.24
May 6
Central Conference
2.
10
Alyssa Roberts
18.14
May 11
District B-5
3.
9
Paxtyn Dummer
18.74
Mar 30
Norris Invite
4.
9
Kaylee Bond
19.65
PR
May 6
Central Conference
300m Hurdles - 30"
1.
10
Tristian Kinsey
48.74
May 11
District B-5
2.
9
Paxtyn Dummer
51.85
PR
May 11
District B-5
3.
10
Alyssa Roberts
55.39
PR
May 11
District B-5
4.
9
Kaylee Bond
59.30
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4x100 Relay
1.
Kyla Carlson
Keri Oswald
Paxtyn Dummer
Brooke Williams
53.80
Apr 5
Aurora Invitational
2.
Brooke Williams
Kyla Carlson
Keri Oswald
Paxtyn Dummer
53.99
Mar 30
Norris Invite
3.
Anna Johnson
Paxtyn Dummer
Corrie Schneider
Brooke Williams
54.09
May 11
District B-5
4.
Kyla Carlson
Paxtyn Dummer
Brooke Williams
Keri Oswald
54.11
Apr 13
Dutch Zorn Invite
5.
Anna Johnson
Paxtyn Dummer
Brooke Williams
Corrie Schneider
55.23
May 6
Central Conference
6.
Paxtyn Dummer
Anna Johnson
Keri Oswald
Corrie Schneider
55.27
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
7.
Kaylee Bond
Kiya Fort
Tristian Kinsey
Anna Johnson
59.44c
May 1
Seward JV
8.
Kaylee Bond
Kiya Fort
Lisa Oswald
Ashton Roberts
59.54
Apr 11
Heartland Invitational
4x400 Relay
1.
Maya Nachtigal
Kyla Carlson
Adyson Narber
Emily Standage
4:04.9h
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
Kyla Carlson
Paxtyn Dummer
Maya Nachtigal
Adyson Narber
4:07.38
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
4x800 Relay
1.
-
Kennedy Krejdl
Emily Standage
Adyson Narber
Jonna Bart
9:32.64
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
Jonna Bart
Maya Nachtigal
Adyson Narber
Emily Standage
10:03.55
Apr 5
Aurora Invitational
3.
Kennedy Krejdl
Maya Nachtigal
Adyson Narber
Emily Standage
10:08.57
Mar 30
Norris Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Maya Nachtigal
Adyson Narber
Emily Standage
Kennedy Krejdl
4:31.00
Apr 13
Dutch Zorn Invite
Shot Put - 4kg
1.
10
Riley Griffith
39' 0.75
May 11
District B-5
2.
12
Jordan Metzger
37' 4.75
PR
May 11
District B-5
3.
11
Vanessa Wergin
34' 8
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4.
9
Zoe Eckert
25' 3
Apr 11
Heartland Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Riley Griffith
115' 5
May 6
Central Conference
2.
11
Vanessa Wergin
103' 1
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
3.
12
Jordan Metzger
98' 6
PR
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
4.
9
Zoe Eckert
57' 8
Apr 11
Heartland Invitational
High Jump
1.
9
Kyla Carlson
4' 11
May 11
District B-5
2.
9
Anna Johnson
4' 9
PR
Apr 11
Heartland Invitational
Pole Vault
1.
12
Keri Oswald
11' 1
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
2.
9
Kyla Carlson
9' 0
PR
Apr 5
Aurora Invitational
3.
11
Neely Smith
8' 1
PR
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
4.
9
Kiya Fort
7' 6
Apr 11
Heartland Invitational
Long Jump
1.
12
Keri Oswald
16' 3.5
May 11
District B-5
2.
11
Brooke Williams
15' 3.75
PR
May 6
Central Conference
3.
9
Anna Johnson
14' 7.5
PR
Apr 11
Heartland Invitational
4.
9
Kinsey McClain
13' 2
May 1
Seward JV
5.
9
Makayla Eberly
13' 1.25
PR
Apr 11
Heartland Invitational
6.
12
Lisa Oswald
12' 3
PR
May 1
Seward JV
Triple Jump
1.
11
Corrie Schneider
35' 4
PR
Apr 20
Northwest Invite Dave Gee Invite
2.
10
Ashton Roberts
31' 5.75
May 11
District B-5
3.
9
Makayla Eberly
29' 11.75
PR
Apr 5
Aurora Invitational
4.
12
Lisa Oswald
29' 5.5
PR
May 1
Seward JV
5.
9
Kiya Fort
28' 3.5
PR
Apr 11
Heartland Invitational
*Recent improvement