Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2009
2007
Indoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Jerrill Smith
11.09
(2.4)
PR
May 11
District B-1
2.
11
Daveon Jones
11.10
(2.8)
PR
May 11
District B-1
3.
11
Dashawn Bates
11.25
(2.2)
May 11
District B-1
4.
11
Larry Graham
11.33
Apr 21
The Nebraska T&F Festival
5.
11
Jordan Phillips
11.93
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
6.
11
Johnathan Seabrough
12.21
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
7.
9
Xavier Askew
13.09
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
200 Meters
1.
12
Jerrill Smith
22.43
PR
Apr 21
The Nebraska T&F Festival
2.
11
Larry Graham
23.37
Apr 13
Kruger May Invitational
3.
11
Gerald Smith
24.09
(3.7)
PR
May 11
District B-1
4.
11
Dq Perry
24.64
(4.3)
PR
May 11
District B-1
5.
11
Prince Brown
25.14
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
6.
11
Jordan Phillips
25.85
PR
Apr 4
Nebraska City Invitational
7.
9
Jason Zach
26.52
Apr 17
Plattsmouth JV
8.
9
Xavier Askew
26.69
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
400 Meters
1.
11
Larry Graham
52.95
May 11
District B-1
2.
10
Kevin Butler
54.31
PR
May 11
District B-1
3.
10
Nasim Mcqueen
54.60
PR
May 11
District B-1
4.
11
Gerald Smith
57.58
PR
Mar 30
Platteview Invitational
5.
12
Cordell Cade
57.98
PR
Mar 30
Platteview Invitational
6.
11
Dashun Bush
58.09
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
7.
9
Jason Zach
59.48
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
8.
9
DEONTAI RAY
1:03.52
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
800 Meters
1.
11
Jason Landin
2:03.68
PR
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
9
Josh Reed
2:05.27
May 11
District B-1
3.
12
Elias Langdon
2:07.51
PR
May 11
District B-1
4.
11
Daniel Brady
2:27.90
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
1600 Meters
1.
11
Jason Landin
4:46.8h
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
12
Reed Davis
4:57.67
PR
May 11
District B-1
3.
11
Tony Chol
5:19.87
May 11
District B-1
4.
11
Bryce Turnbull
5:20.03
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
5.
11
Daniel Brady
5:24.54
PR
Mar 30
Platteview Invitational
6.
10
Zach Parker
5:30.13
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
3200 Meters
1.
12
Reed Davis
10:33.29
PR
May 11
District B-1
2.
9
Alex O'Donnell
11:24.02
PR
Mar 30
Platteview Invitational
3.
11
Tony Chol
11:36.38
Apr 13
Kruger May Invitational
4.
11
Bryce Turnbull
12:23.89
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
5.
10
Jeff Carson
12:50.37
PR
May 11
District B-1
6.
10
Zach Parker
13:05.57
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
110m Hurdles - 39"
1.
11
Tijaih Davis
14.41
(5.1)
May 11
District B-1
2.
11
TJ Davis
15.01
Apr 4
Nebraska City Invitational
3.
12
Trey Harrell
17.04
PR
Mar 30
Platteview Invitational
4.
12
Dylan Randall
18.50
PR
Mar 30
Platteview Invitational
5.
10
Jeff Carson
18.75
Apr 13
Kruger May Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Tijaih Davis
39.81
May 11
District B-1
2.
11
TJ Davis
41.41
PR
Apr 4
Nebraska City Invitational
3.
12
Dylan Randall
43.80
PR
May 11
District B-1
4.
11
Kyree Hazelton
45.03
PR
Mar 30
Platteview Invitational
5.
10
Jeff Carson
47.60
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
6.
10
Davion Saunsoci
48.37
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
4x100 Relay
1.
Dashawn Bates
Tijaih Davis
Daveon Jones
Jerrill Smith
44.03
May 11
District B-1
2.
Jerrill Smith
Tijah Davis
Larry Graham
Dashawn Bates
44.15
Apr 13
Kruger May Invitational
3.
Dashawn Bates
Tijaih Davis
Larry Graham
Jerrill Smith
44.61
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
4.
Jerrill Smith
TJ Davis
Larry Graham
Gerald Smith
45.30
Apr 4
Nebraska City Invitational
5.
XAVIER ASKEW
Davion Saunsoci
Jordan Phillips
PRINCE BROWN
47.80
Apr 17
Plattsmouth JV
4x400 Relay
1.
Kevin Butler
Dashawn Bates
Larry Graham
Tijaih Davis
3:26.1h
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
Kevin Butler
Tijah Davis
Larry Graham
Dashawn Bates
3:34.29
Apr 13
Kruger May Invitational
3.
Kevin Butler
Larry Graham
Elias Langdon
Nasim Mcqueen
3:38.06
Apr 4
Nebraska City Invitational
4.
Dashawn Bates
Nasim Mcqueen
Kevin Butler
Tijah Davis
3:44.24
Mar 30
Platteview Invitational
5.
Jeff Carson
JASON ZACH
PRINCE BROWN
Jordan Phillips
4:04.64
Apr 17
Plattsmouth JV
4x800 Relay
1.
Kevin Butler
Jason Landin
Elias Langdon
Josh Reed
8:14.15
May 11
District B-1
2.
Josh Reed
Kevin Butler
Elias Langdon
Jason Landin
8:28.20
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
3.
Jason Landin
Elias Langdon
Reed Davis
Kevin Butler
8:30.80
Mar 30
Platteview Invitational
4.
BRYCE TURNBULL
Daniel Brady
JASON ZACH
Deontay Davis
9:37.79
Apr 17
Plattsmouth JV
Shot Put - 12lb
1.
11
Mike Mitchell
46' 6.5
May 11
District B-1
2.
10
Romeo Wright
40' 11
May 11
District B-1
3.
11
Ian Cowen
39' 11
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
4.
12
Trevor Walton
38' 6.5
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
5.
12
Tai Larsen
37' 3
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Tai Larsen
119' 10
PR
May 11
District B-1
2.
11
Mike Mitchell
116' 0
Apr 13
Kruger May Invitational
3.
12
Trevor Walton
107' 11
PR
May 11
District B-1
4.
10
Romeo Wright
82' 0
Apr 17
Plattsmouth JV
5.
11
Ian Cowen
79' 0
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
High Jump
1.
10
Davion Saunsoci
5' 9
PR
May 11
District B-1
2.
11
Gerald Smith
5' 8
PR
May 11
District B-1
11
Dashawn Bates
5' 8
Mar 30
Platteview Invitational
4.
12
Trey Harrell
5' 0
Apr 4
Nebraska City Invitational
Long Jump
1.
12
Kymani Bell
21' 3
PR
May 11
District B-1
2.
12
Ky-mani Bell
20' 2
PR
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
3.
10
Nasim Mcqueen
19' 8.75
May 11
District B-1
4.
11
Dashawn Bates
19' 5
May 11
District B-1
5.
11
Jordan Phillips
18' 7
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
6.
11
Dq Perry
18' 2.5
PR
Apr 4
Nebraska City Invitational
7.
11
Deontay Davis
16' 8.5
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
8.
11
Prince Brown
16' 4
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
Triple Jump
1.
12
Cordell Cade
42' 11.5
PR
May 11
District B-1
2.
12
Kymani Bell
42' 9
PR
May 11
District B-1
3.
10
Nasim Mcqueen
39' 10.5
Apr 13
Kruger May Invitational
4.
11
Dashun Bush
39' 2.75
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
5.
11
Johnathan Seabrough
33' 9
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
6.
9
DEONTAI RAY
31' 5.5
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
Womens
100 Meters
1.
12
Mike Ross
13.38
(3.5)
PR
May 11
District B-1
2.
9
Makayla Brown
13.45
PR
Apr 27
Frontier Conference
3.
12
Veaughan Johnson
13.75
Apr 17
Plattsmouth JV
4.
9
Shyleshia Avant
14.13
PR
Apr 11
Plattsmouth Invitational
5.
10
Jenika Brown
14.58
PR
May 4
Raymond Central
6.
9
Passion Bennett
14.79
Apr 17
Plattsmouth JV
7.
9
Amber Arndt
18.27
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
200 Meters
1.
9
Makayla Brown
26.32
(1.9)
PR
May 11
District B-1
2.
12
Veaughan Johnson
28.81
Apr 11
Plattsmouth Invitational
3.
10
Ouida Stewart
31.19
PR
Mar 30
Platteview Invitational
4.
9
Madi Schurman
31.60
PR
Apr 11
Plattsmouth Invitational
5.
9
Katie Thompson
32.45
Apr 27
Frontier Conference
6.
9
Savannah Jones
34.61
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
7.
11
Carnasha McMillian
34.78
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
8.
9
Amber Arndt
38.97
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
400 Meters
1.
10
Jenika Brown
1:07.72
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
2.
10
Ouida Stewart
1:12.76
PR
Apr 27
Frontier Conference
3.
9
Priscilla Nader
1:16.41
PR
May 4
Raymond Central
4.
9
Jessica Lukert
1:17.38
Apr 27
Frontier Conference
5.
11
Maddison Jenning
1:21.70
PR
Mar 30
Platteview Invitational
6.
9
Harmony Herek
1:28.62
PR
Mar 30
Platteview Invitational
7.
9
Josie Tuttle
1:35.90
PR
Mar 30
Platteview Invitational
800 Meters
1.
10
Jenika Brown
2:51.41
PR
Apr 11
Plattsmouth Invitational
2.
9
Jessica Bright
2:53.05
May 4
Raymond Central
3.
9
Priscilla Nader
2:53.10
PR
Apr 27
Frontier Conference
4.
9
Jessica Lukert
2:54.32
Apr 11
Plattsmouth Invitational
1600 Meters
1.
9
Jessica Bright
6:10.90
PR
May 11
District B-1
2.
9
Maria Forbes
6:30.94
PR
Apr 27
Frontier Conference
3.
9
Jessica Lukert
6:57.81
PR
Mar 30
Platteview Invitational
4.
10
Ouida Stewart
7:19.05
PR
Apr 27
Frontier Conference
5.
9
Kaleigh DiMuaro
8:09.95
PR
May 4
Raymond Central
3200 Meters
1.
9
Maria Forbes
13:54.72
PR
May 4
Raymond Central
2.
9
Jessica Bright
14:01.88
Apr 27
Frontier Conference
3.
9
Kaleigh DiMuaro
18:24.50
PR
Apr 27
Frontier Conference
100m Hurdles - 33"
1.
10
Hope Barger
19.27
(2.6)
PR
May 11
District B-1
2.
9
Madi Schurman
20.87
May 4
Raymond Central
3.
9
Grace Runge
21.30
PR
May 4
Raymond Central
4.
9
Josie Tuttle
25.80
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
300m Hurdles - 30"
1.
9
Grace Runge
57.42
PR
May 11
District B-1
2.
9
Madi Schurman
58.51
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
3.
10
Hope Barger
59.95
Apr 11
Plattsmouth Invitational
4x100 Relay
1.
Shyleshia Avant
Makayla Brown
Mike Ross
Veaughan Johnson
52.41
May 11
District B-1
2.
Relay Team
54.15
Apr 27
Frontier Conference
3.
Shyleshia Avant
Makayla Brown
Veaughan Johnson
Mike Ross
54.61
May 4
Raymond Central
4x400 Relay
1.
Jenika Brown
Hope Barger
Jessica Lukert
Priscilla Nader
4:47.32
May 11
District B-1
2.
Relay Team
4:58.14
Apr 27
Frontier Conference
3.
Jenika Brown
Carnasha McMillian
Hope Barger
Madi Schurman
5:04.67
May 4
Raymond Central
4x800 Relay
1.
Jessica Bright
Maria Forbes
Jessica Lukert
Jenika Brown
11:01.76
May 11
District B-1
2.
Relay Team
11:07.08
Apr 27
Frontier Conference
3.
Maria Forbes
Jessica Lukert
Jessica Bright
Jenika Brown
11:47.07
May 4
Raymond Central
Shot Put - 4kg
1.
9
Lillian Costello
28' 3.25
PR
Apr 27
Frontier Conference
2.
9
Laura Fisher
28' 0
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
3.
9
Macaiah Weaver
25' 8.25
Apr 27
Frontier Conference
4.
9
Saphira Gekas
25' 5
PR
May 4
Raymond Central
5.
9
Mitzi Lopez
25' 0
PR
Mar 30
Platteview Invitational
6.
9
Selena Thomas
24' 10
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
7.
9
Kaleigh DiMuaro
20' 2.5
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
Discus - 1kg
1.
9
Laura Fisher
68' 0
PR
Apr 27
Frontier Conference
2.
11
Justina Smith
67' 9
Apr 13
Kruger May Invitational
3.
9
Lillian Costello
64' 1
PR
May 4
Raymond Central
4.
9
Dezz Brown
61' 8
PR
Mar 30
Platteview Invitational
5.
9
Macaiah Weaver
53' 3.5
PR
Apr 11
Plattsmouth Invitational
6.
9
Saphira Gekas
51' 8
PR
Apr 27
Frontier Conference
7.
9
Selena Thomas
50' 11
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
8.
9
Kaleigh DiMuaro
45' 11.5
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
9.
9
Kayla Gomez
44' 9
PR
Mar 30
Platteview Invitational
High Jump
1.
12
Cameron Minlend
5' 1
PR
May 11
District B-1
Long Jump
1.
9
Makayla Brown
17' 3.75
PR
May 11
District B-1
2.
9
Shyleshia Avant
16' 2.75
PR
Apr 11
Plattsmouth Invitational
3.
9
Katie Thompson
15' 2.75
Apr 11
Plattsmouth Invitational
4.
12
Mike Ross
14' 2.5
PR
Apr 11
Plattsmouth Invitational
5.
10
Hope Barger
13' 7.25
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
6.
12
Kandace Stubben
13' 0
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
Triple Jump
1.
9
Katie Thompson
32' 7.5
May 11
District B-1
2.
9
Shyleshia Avant
32' 1.25
PR
Apr 11
Plattsmouth Invitational
3.
12
Kandace Stubben
26' 7
PR
Apr 27
Frontier Conference
4.
9
Chardinae Bluett
26' 4
PR
Apr 17
Plattsmouth JV
*Recent improvement