Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2003
Indoor
2024
2023
2019
2018
2015
2007
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
55 Meter Dash
1.
12
Conor Penington
6.55
PR
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
2.
12
Colton Wergin
6.82
PR
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
100 Meters
1.
12
Conor Penington
10.79
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
2.
12
Colton Wergin
11.31
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
3.
12
Trey Sachs
11.66
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
4.
12
Kam Ford
11.90
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
200 Meters
1.
12
Conor Penington
22.14c
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
2.
12
Kam Ford
24.00
(3.7)
PR
May 11
District B-1
3.
12
Trey Sachs
24.04c
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
4.
10
Evan Huggler
24.95
Apr 13
Kruger May Invitational
5.
9
Blaise Pecquet
25.24c
Apr 8
KOC Gretna Invite
400 Meters
1.
12
Trey Sachs
52.82
May 11
District B-1
2.
11
Ben Groves
52.98
PR
May 11
District B-1
3.
10
Corey Witt
56.62
PR
Mar 30
Norris Invite
4.
9
Kody Smallfoot
56.98
PR
May 11
District B-1
5.
10
Quin Sexton
57.27
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
6.
10
Evan Huggler
57.68
PR
Mar 30
Norris Invite
800 Meters
1.
11
Justin Karstetter
1:56.37
PR
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
10
Corey Witt
2:04.15
PR
May 2
EMC Conference Meet
3.
11
Brayden Adams
2:06.01
May 2
EMC Conference Meet
4.
11
Tyke Bischof
2:12.48
PR
May 11
District B-1
5.
9
Kody Smallfoot
2:16.04
Mar 30
Norris Invite
6.
10
Brock Otterberg
2:17.37
PR
Mar 30
Norris Invite
7.
11
Jacob Clarys
2:26.20
Apr 8
KOC Gretna Invite
8.
11
Tucker Charron
2:28.02
Apr 8
KOC Gretna Invite
1600 Meters
1.
11
Justin Karstetter
4:39.79
PR
Mar 30
Norris Invite
2.
10
Jorge Atayde
4:48.02
May 11
District B-1
3.
11
Brayden Adams
4:50.44
May 2
EMC Conference Meet
4.
10
Corey Witt
4:59.74
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
5.
10
Brock Otterberg
5:00.77
PR
May 11
District B-1
6.
9
Kody Smallfoot
5:01.24
Apr 8
KOC Gretna Invite
7.
11
Justin Hultquist
5:07.30
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
3200 Meters
1.
10
Jorge Atayde
10:46.96
Mar 30
Norris Invite
2.
10
Jaden Gebeke
10:50.19
May 11
District B-1
3.
11
Justin Hultquist
10:52.38
Apr 13
Kruger May Invitational
55m Hurdles - 39"
1.
11
Aaron English
9.32
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
2.
11
Max Lofgren
9.47
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
110m Hurdles - 39"
1.
11
Aaron English
16.34
(3.3)
PR
May 11
District B-1
2.
11
Max Lofgren
17.66
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
3.
9
Ben Pentico
19.14
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
300m Hurdles - 36"
1.
11
Logan Spanel
43.86
PR
May 11
District B-1
2.
9
Ben Pentico
46.86
Apr 13
Kruger May Invitational
4x100 Relay
1.
Colton Wergin
Conor Penington
Ben Groves
Trey Sachs
43.78
May 11
District B-1
2.
Conor Penington
Kam Ford
Colton Wergin
Trey Sachs
44.43
Apr 21
The Nebraska T&F Festival
3.
Conor Penington
Trey Sachs
Colton Wergin
Kam Ford
45.50
Mar 30
Norris Invite
4x400 Relay
1.
Ben Groves
Trey Sachs
Kam Ford
Justin Karstetter
3:33.09
May 11
District B-1
2.
Trey Sachs
Ben Groves
Justin Karstetter
Logan Spanel
3:37.73
Mar 30
Norris Invite
3.
Justin Karstetter
Ben Groves
Trey Sachs
Kam Ford
3:40.16
May 2
EMC Conference Meet
4.
Ben Groves
Trey Sachs
Corey Witt
Logan Spanel
3:41.58
Apr 13
Kruger May Invitational
5.
Evan Huggler
Ben Groves
Logan Spanel
Justin Karstetter
3:42.17
Apr 8
KOC Gretna Invite
6.
Relay Team
3:48.10
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
4x800 Relay
1.
Corey Witt
Jorge Atayde
Brayden Adams
Justin Karstetter
8:15.82
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
Corey Witt
Brayden Adams
Jorge Atayde
Justin Karstetter
8:20.18
May 11
District B-1
3.
Relay Team
8:50.30
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
4.
Kody Smallfoot
Tyke Bischof
Brock Otterberg
Jacob Clarys
8:56.63
May 2
EMC Conference Meet
5.
Tyke Bischof
Brock Otterberg
Jacob Clarys
Dominick Goben
8:58.67
Apr 13
Kruger May Invitational
6.
Jorge Atayde
Corey Witt
Brock Otterberg
Dominick Goben
9:11.27
Apr 8
KOC Gretna Invite
Shot Put - 12lb
1.
11
AJ Hagemann
52' 11.5
Apr 13
Kruger May Invitational
2.
9
Brett Swanson
44' 9
May 11
District B-1
3.
9
Zach Johannes
43' 11
May 2
EMC Conference Meet
4.
11
Lamonee Jackman Jr
40' 5.25
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
Discus - 1.6kg
1.
11
Lamonee Jackman Jr
153' 2
PR
May 11
District B-1
2.
11
AJ Hagemann
148' 5
PR
May 11
District B-1
3.
10
Lukose George
112' 2
Apr 8
KOC Gretna Invite
High Jump
1.
12
Reid Gates
6' 2
PR
May 11
District B-1
2.
11
Aaron English
6' 0
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
3.
9
Blaise Pecquet
5' 4
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
Pole Vault
1.
12
Dominic Giadinoto
10' 6
PR
May 11
District B-1
2.
12
Drew Harrahill
10' 0
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
Long Jump
1.
12
Reid Gates
21' 2
PR
May 11
District B-1
2.
11
Max Lofgren
18' 4.25
PR
May 11
District B-1
3.
9
Ben Pentico
17' 10
Apr 8
KOC Gretna Invite
Triple Jump
1.
11
Max Lofgren
40' 7
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
2.
9
Ben Pentico
38' 4.5
Apr 8
KOC Gretna Invite
3.
-
Blake Leise
33' 6
Apr 8
KOC Gretna Invite
Womens
55 Meter Dash
1.
12
Josie Kroger
7.61
PR
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
2.
11
Bella Hass
7.75
PR
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
100 Meters
1.
9
Lexie Gilbert
12.32
(4.3)
PR
May 11
District B-1
2.
12
Josie Kroger
12.54
(4.3)
PR
May 11
District B-1
3.
11
Bella Hass
13.00
(4.3)
PR
May 11
District B-1
4.
10
Emma Kroger
13.41
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
5.
9
Lizzie Schiefelbein
13.45
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
6.
12
Paige Renner
14.22
Apr 13
Kruger May Invitational
200 Meters
1.
9
Lexie Gilbert
25.66
(1.9)
May 11
District B-1
2.
12
Josie Kroger
27.14c
Apr 8
KOC Gretna Invite
3.
11
Bella Hass
28.04c
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
4.
10
Emma Kroger
28.24c
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
5.
12
Paige Renner
29.78
May 2
EMC Conference Meet
400 Meters
1.
9
Lizzie Schiefelbein
1:01.96
May 11
District B-1
2.
10
Renee Weidler
1:03.94
PR
May 2
EMC Conference Meet
800 Meters
1.
9
Grace Lamski
2:22.93
May 11
District B-1
2.
11
Kenya Faith
2:35.99
PR
May 2
EMC Conference Meet
3.
9
Josie Nichols
2:40.87
PR
May 2
EMC Conference Meet
4.
10
Jessica Charron
2:49.03
Apr 13
Kruger May Invitational
1600 Meters
1.
10
Hannah Pollan
5:29.31
PR
May 11
District B-1
2.
9
Grace Lamski
5:35.90
PR
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
3.
11
Christine Jacha
5:46.81
PR
May 11
District B-1
4.
9
Julia Young
6:16.09
PR
Mar 30
Norris Invite
3200 Meters
1.
10
Hannah Pollan
12:02.99
PR
May 11
District B-1
2.
12
Brooke Jewett
13:34.14
PR
May 11
District B-1
100m Hurdles - 33"
1.
11
Lauren Franzen
16.11
(.2)
May 20
NSAA Class B State Championship (F-Sa)
2.
11
Alexa Williams
17.61
Apr 13
Kruger May Invitational
3.
10
Kayla Feltz
17.89
(4.6)
PR
May 11
District B-1
4.
9
Anna Dewispelare
19.00
Apr 13
Kruger May Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
11
Lauren Franzen
51.00
May 11
District B-1
2.
10
Kayla Feltz
53.88
PR
May 11
District B-1
3.
9
Anna Dewispelare
57.93
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
4x100 Relay
1.
Bella Hass
Lexie Gilbert
Lizzie Schiefelbein
Josie Kroger
49.82
May 11
District B-1
2.
Relay Team
50.45
May 2
EMC Conference Meet
3.
Josie Kroger
Bella Hass
Emma Kroger
Lexie Gilbert
51.61
Apr 21
The Nebraska T&F Festival
4x400 Relay
1.
Grace Lamski
Kenya Faith
Lizzie Schiefelbein
Renee Weidler
4:22.63
May 11
District B-1
2.
Relay Team
4:28.50
Mar 30
Norris Invite
4x800 Relay
1.
Relay Team
10:38.96
Apr 8
KOC Gretna Invite
2.
Kenya Faith
Josie Nichols
Christine Jacha
Jessica Charron
10:40.03
May 11
District B-1
Shot Put - 4kg
1.
9
Lauren Anderson
35' 7
May 11
District B-1
2.
11
Brynn Ferguson
34' 5.25
May 11
District B-1
3.
9
Cassidy Weigert
33' 0
PR
Apr 13
Kruger May Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Brynn Ferguson
122' 10
May 11
District B-1
2.
9
Lauren Anderson
92' 6
Apr 8
KOC Gretna Invite
High Jump
1.
12
Maya Frazier
5' 0
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
2.
9
Sydney Roberts
4' 8
Apr 8
KOC Gretna Invite
3.
10
Lexi Carollo
4' 2
PR
Mar 30
Norris Invite
Pole Vault
1.
11
Alexa Williams
9' 4
PR
May 11
District B-1
2.
12
Cat Sobus
9' 0
May 11
District B-1
Long Jump
1.
9
Emma Crouch
16' 8
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
2.
9
Sydney Roberts
15' 6
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
3.
11
Rachel Klassen
15' 2.5
Apr 13
Kruger May Invitational
4.
10
Trinity Thompson
14' 1
PR
Apr 8
KOC Gretna Invite
5.
10
Emma Kroger
13' 9
PR
Mar 22
Nebraska Wesleyan Class B
6.
9
Katiya Melcher
12' 11.75
Mar 30
Norris Invite
Triple Jump
1.
9
Sydney Roberts
33' 2.25
May 11
District B-1
2.
11
Rachel Klassen
32' 3
PR
Mar 30
Norris Invite
3.
9
Emma Crouch
31' 9
May 11
District B-1
4.
10
Trinity Thompson
29' 5
PR
Mar 30
Norris Invite
*Recent improvement