Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2022
2021
2020
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Justin Franklin
11.8h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
2.
9
Dillon Weichel
12.26
May 7
Central 10 Conference
3.
9
Brandon Hinrichs
12.2h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
10
Cayman DeBoer
12.2h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
5.
10
Dawson DeBoer
12.81
Apr 14
Syracuse Invitational
200 Meters
1.
10
Jake Johnson
24.24
PR
May 12
B-3 District Meet
2.
12
Adrian Borch
24.3h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
3.
12
Jacob Johnson
24.89
Apr 28
Crete Invitational
4.
9
Brandon Hinrichs
25.44
PR
May 12
B-3 District Meet
5.
9
Jayson Klaumann
25.6h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
6.
10
Dawson DeBoer
26.14
Apr 28
Crete Invitational
7.
10
Cayman DeBoer
26.60
May 7
Central 10 Conference
400 Meters
1.
9
Brandon Hinrichs
56.47
May 7
Central 10 Conference
2.
9
Jeremiah Gray
57.05
PR
May 7
Central 10 Conference
3.
9
Jayson Klaumann
58.09
PR
Apr 28
Crete Invitational
4.
11
Damian Green
58.0h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
800 Meters
1.
11
Brent Hirsch
2:04.18
PR
May 12
B-3 District Meet
2.
9
Jeremiah Gray
2:18.75
PR
Apr 23
Yowell Invitational
3.
11
Garret Ragland
2:25.32
PR
Apr 28
Crete Invitational
4.
9
Devin Holliday
2:26.15
PR
May 12
B-3 District Meet
5.
9
Dalton Buxton
2:32.26
Apr 28
Crete Invitational
1600 Meters
1.
11
Patrick Ondrak
4:53.07
Apr 28
Crete Invitational
2.
12
Jonathan Engelman
5:24.54
Apr 14
Syracuse Invitational
3.
9
Braden Graham
5:29.41
May 12
B-3 District Meet
4.
11
Garret Ragland
5:41.0h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
5.
9
Jared Engelman
5:48.18
May 12
B-3 District Meet
3200 Meters
1.
11
Patrick Ondrak
10:15.23
PR
May 21
NSAA Class B State Championships
2.
12
Jonathan Engelman
11:31.48
May 12
B-3 District Meet
3.
11
Garret Ragland
11:35.97
PR
May 12
B-3 District Meet
4.
9
Jared Engelman
12:22.59
Apr 28
Crete Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Trevin Likens
17.3h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
2.
9
Dillon Weichel
17.79
May 7
Central 10 Conference
3.
9
Colton Starck
18.75
Apr 14
Syracuse Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Trevin Likens
44.47
PR
May 12
B-3 District Meet
2.
9
Dillon Weichel
49.33
Apr 28
Crete Invitational
3.
9
Colton Starck
49.46
Apr 14
Syracuse Invitational
4x100 Relay
1.
Justin Franklin
Damian Green
Jake Johnson
Cayman DeBoer
47.38
May 12
B-3 District Meet
2.
Dawson DeBoer
Jake Johnson
Justin Franklin
Damian Green
48.06
Apr 23
Yowell Invitational
3.
Cayman DeBoer
Justin Franklin
Damian Green
Jake Johnson
48.09
Apr 14
Syracuse Invitational
4.
Greg Borch
Justin Franklin
Damian Green
Jake Johnson
48.0h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
5.
Justin Franklin
Damian Green
Dawson DeBoer
Cayman DeBoer
49.93
May 7
Central 10 Conference
6.
Relay Team
58.80
Apr 14
Syracuse Invitational
4x400 Relay
1.
Damian Green
Jayson Klaumann
Brandon Hinrichs
Justin Franklin
3:46.61
May 12
B-3 District Meet
2.
Damian Green
Braden Graham
Dalton Buxton
Jeremiah Gray
4:02.29
Apr 28
Crete Invitational
3.
Damian Green
Braden Graham
Brandon Hinrichs
Jeremiah Gray
4:04.05
May 7
Central 10 Conference
4.
9
Jared Engelman
Jeremiah Gray
Dalton Buxton
Braden Graham
4:17.94
Apr 14
Syracuse Invitational
5.
9
Jared Engelman
Devin Holliday
Dalton Buxton
Jeremiah Gray
4:28.36
Apr 23
Yowell Invitational
6.
9
Devin Holliday
Jared Engelman
Isaac Robertson
Jayson Klaumann
4:35.0h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
4x800 Relay
1.
Brent Hirsch
Patrick Ondrak
Damian Green
Jake Johnson
8:55.66
Apr 23
Yowell Invitational
2.
Brent Hirsch
Damian Green
Jake Johnson
Patrick Ondrak
9:06.89
Apr 14
Syracuse Invitational
3.
Jeremiah Gray
Braden Graham
Damian Green
Garret Ragland
9:20.61
May 7
Central 10 Conference
4.
Jeremiah Gray
Patrick Ondrak
Damian Green
Jacob Johnson
9:21.10
Apr 28
Crete Invitational
5.
Justin Franklin
Damian Green
Jake Johnson
Braden Graham
9:46.44
May 12
B-3 District Meet
6.
Damian Green
Patrick Ondrak
Brent Hirsch
Jake Johnson
9:46.7h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Paul Mach
42' 6.5
Apr 14
Syracuse Invitational
2.
9
Trent Grizzle
39' 0
Apr 28
Crete Invitational
3.
12
Justin Franklin
30' 4.25
PR
Apr 23
Yowell Invitational
4.
12
Alfred Davis
29' 9
PR
May 7
Central 10 Conference
Discus - 1.6kg
1.
11
Paul Mach
141' 11
May 7
Central 10 Conference
2.
9
Dalton Buxton
120' 5
Apr 28
Crete Invitational
3.
10
Jake Johnson
110' 2
PR
Apr 23
Yowell Invitational
High Jump
1.
10
Cayman DeBoer
5' 11
May 12
B-3 District Meet
2.
9
Dalton Buxton
5' 8
PR
Apr 23
Yowell Invitational
3.
9
Colton Starck
4' 10
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
Pole Vault
1.
12
Greg Borch
13' 4
PR
Apr 14
Syracuse Invitational
2.
10
Adam Wasserman
11' 6
May 7
Central 10 Conference
3.
9
Jeremiah Gray
10' 6
PR
Apr 28
Crete Invitational
4.
9
Brandon Hinrichs
10' 0
PR
Apr 14
Syracuse Invitational
5.
10
Cayman DeBoer
9' 6
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
6.
10
Austin Barnts
9' 0
Apr 28
Crete Invitational
12
Justin Franklin
9' 0
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
Long Jump
1.
12
Adrian Borch
18' 9.75
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
2.
9
Isaac Robertson
17' 8.5
May 12
B-3 District Meet
3.
9
Jayson Klaumann
16' 6.5
May 7
Central 10 Conference
4.
10
Austin Barnts
15' 7.25
PR
May 7
Central 10 Conference
Triple Jump
1.
11
Brent Hirsch
42' 5.75
PR
May 21
NSAA Class B State Championships
2.
9
Isaac Robertson
37' 7
May 7
Central 10 Conference
3.
11
Garret Ragland
35' 6.5
PR
Apr 14
Syracuse Invitational
4.
9
Dillon Weichel
30' 3
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
Womens
100 Meters
1.
11
Hannah Yantz
14.13
PR
Apr 23
Yowell Invitational
2.
9
Janessa Swanda
14.48
PR
Apr 28
Crete Invitational
3.
9
Tori Likens
14.79
PR
Apr 14
Syracuse Invitational
4.
9
Lexi Borch
14.7h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
5.
10
Mararh Shumard
15.09
May 12
B-3 District Meet
6.
10
Ragen Schmidt
15.41
PR
May 7
Central 10 Conference
7.
10
Destini Warnke
16.5h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
200 Meters
1.
11
Hannah Yantz
29.84
Apr 14
Syracuse Invitational
2.
9
Lexi Borch
29.87
PR
May 12
B-3 District Meet
3.
9
Joy Ondrak
30.49
May 12
B-3 District Meet
4.
9
Tori Likens
32.0h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
5.
10
Ragen Schmidt
33.14
PR
May 7
Central 10 Conference
6.
10
Britney Scheetz
34.4h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
400 Meters
1.
11
Hannah Yantz
1:04.32
PR
May 12
B-3 District Meet
2.
10
Britney Scheetz
1:15.05
May 12
B-3 District Meet
3.
11
Haylee Gray
1:16.80
PR
May 12
B-3 District Meet
4.
10
Ragen Schmidt
1:21.55
PR
Apr 23
Yowell Invitational
800 Meters
1.
9
Mikasa Lierman
2:27.22
PR
May 12
B-3 District Meet
2.
11
Lilibeth Estrada
2:42.63
PR
Apr 23
Yowell Invitational
3.
10
Emily Burkley
2:49.44
PR
May 7
Central 10 Conference
4.
11
Shaye Stall
2:59.07
Apr 23
Yowell Invitational
5.
12
Anna Schouboe
3:00.4h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
6.
10
Britney Scheetz
3:00.57
Apr 14
Syracuse Invitational
1600 Meters
1.
9
Mikasa Lierman
5:58.60
PR
Apr 28
Crete Invitational
2.
11
Shaye Stall
6:00.81
May 12
B-3 District Meet
3.
11
Lilibeth Estrada
6:10.13
PR
May 12
B-3 District Meet
4.
10
Emily Burkley
6:29.6h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
3200 Meters
1.
10
Emily Burkley
13:10.72
Apr 28
Crete Invitational
2.
12
Anna Schouboe
14:41.32
Apr 28
Crete Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
9
Janessa Swanda
18.33
May 7
Central 10 Conference
2.
11
Megg Vaughn
19.68
PR
May 12
B-3 District Meet
3.
9
Rielee Achtemeier
19.7h
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
9
Janessa Swanda
52.73
May 12
B-3 District Meet
2.
11
Megg Vaughn
55.27
PR
May 12
B-3 District Meet
3.
9
Rielee Achtemeier
59.62
PR
May 12
B-3 District Meet
4x100 Relay
1.
Rielee Achtemeier
Joy Ondrak
Tori Likens
Hannah Yantz
55.36
May 12
B-3 District Meet
2.
Tori Likens
Hannah Yantz
Joy Ondrak
Rielee Achtemeier
56.63
Apr 28
Crete Invitational
3.
Hannah Yantz
Tori Likens
Joy Ondrak
Janessa Swanda
57.01
Apr 23
Yowell Invitational
4x400 Relay
1.
Janessa Swanda
Joy Ondrak
Hannah Yantz
Emily Burkley
4:45.29
Apr 28
Crete Invitational
2.
Hannah Yantz
Joy Ondrak
Mararh Shumard
Emily Burkley
4:47.07
May 7
Central 10 Conference
3.
Joy Ondrak
Hannah Yantz
Emily Burkley
Haylee Gray
4:54.26
Apr 14
Syracuse Invitational
4.
Joy Ondrak
Emily Burkley
Haylee Gray
Hannah Yantz
5:00.5h
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
5.
Hannah Yantz
Joy Ondrak
Emily Burkley
Haylee Gray
5:08.30
Apr 23
Yowell Invitational
4x800 Relay
1.
Emily Burkley
Shaye Stall
Lilibeth Estrada
Mikasa Lierman
10:34.45
May 12
B-3 District Meet
2.
Shaye Stall
Emily Burkley
Lilibeth Estrada
Mikasa Lierman
10:39.52
May 7
Central 10 Conference
3.
Lilibeth Estrada
Emily Burkley
Shaye Stall
Mikasa Lierman
10:47.51
Apr 28
Crete Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Jessa Eden
31' 9
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
2.
11
Haylee Gray
28' 1
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
3.
10
Destini Warnke
26' 7.5
PR
Apr 23
Yowell Invitational
4.
12
Paige Patton
25' 6.5
PR
Apr 14
Syracuse Invitational
5.
11
Mary Lawrence
25' 2.5
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
Discus - 1kg
1.
9
Jessa Eden
117' 3
Apr 14
Syracuse Invitational
2.
11
Mary Lawrence
114' 5
PR
Apr 23
Yowell Invitational
3.
10
Destini Warnke
96' 4
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
4.
12
Paige Patton
82' 9
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
High Jump
1.
9
Mikasa Lierman
4' 7
May 12
B-3 District Meet
Pole Vault
1.
9
Rielee Achtemeier
7' 7
May 12
B-3 District Meet
2.
9
Tori Likens
7' 0
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
3.
9
Lexi Borch
6' 0
PR
Apr 28
Crete Invitational
Long Jump
1.
11
Hannah Yantz
15' 3.5
PR
May 7
Central 10 Conference
2.
9
Janessa Swanda
15' 3
May 12
B-3 District Meet
3.
11
Megg Vaughn
12' 3
Apr 14
Syracuse Invitational
4.
10
Britney Scheetz
12' 2
PR
May 7
Central 10 Conference
5.
9
Lexi Borch
11' 1
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
Triple Jump
1.
9
Janessa Swanda
28' 8.5
PR
Mar 29
Beatrice Reserve Invitational
2.
9
Joy Ondrak
28' 1.5
Apr 23
Yowell Invitational
3.
11
Megg Vaughn
28' 1
PR
May 7
Central 10 Conference
*Recent improvement