Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Indoor
2022
2020
2019
2018
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Wade Luly
11.97
PR
Apr 29
Whitefish A.R.M. Invitational
2.
11
Zachary Torgerson
12.04
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
3.
12
Andrew Johnson
12.09
PR
May 13
District 1-B
4.
10
Wyatt Brusven
12.54
May 13
District 1-B
5.
9
Joshua Buck
14.84
Apr 22
Columbia Falls Invitational
200 Meters
1.
12
Wade Luly
23.27
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
2.
12
Andrew Johnson
24.26
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
3.
11
Zachary Torgerson
24.50
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
4.
12
Justen Henke
24.73
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
5.
12
Colt Pederson
26.09
PR
Apr 11
Great Falls area JV meet
6.
11
Kaden Leck
28.04c
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
400 Meters
1.
12
Wade Luly
50.65
PR
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
2.
12
Justen Henke
51.92
PR
May 13
District 1-B
3.
12
Andrew Johnson
53.04
PR
May 6
Archie Roe
4.
11
Jonathan Henke
55.01
PR
May 13
District 1-B
5.
11
Zachary Torgerson
56.00
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
6.
10
Tucker Tustian
1:00.41
May 6
Archie Roe
11
Kaden Leck
1:00.41
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
800 Meters
1.
12
Wade Luly
2:00.80
PR
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
2.
12
Justen Henke
2:02.97
PR
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
3.
11
Jonathan Henke
2:09.11
PR
May 2
Cascade Top 10
4.
10
Tucker Tustian
2:18.54
PR
May 13
District 1-B
5.
11
Barrett Hansen
2:25.12
PR
May 6
Archie Roe
6.
12
Brodey White
2:29.71
PR
May 6
Archie Roe
7.
11
Noah Dean
2:51.79
PR
May 6
Archie Roe
8.
9
Michael Sanchez
3:00.31
PR
May 6
Archie Roe
1600 Meters
1.
10
Tucker Tustian
4:55.41
PR
May 20
Northern B Divisional
2.
11
Barrett Hansen
5:25.06
PR
May 13
District 1-B
3.
11
Jonathan Henke
5:32.85
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
4.
12
Brodey White
5:47.10
PR
May 6
Archie Roe
5.
11
Noah Dean
6:01.06
PR
May 6
Archie Roe
6.
9
Michael Sanchez
6:43.72
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
3200 Meters
1.
11
Barrett Hansen
11:45.36
May 2
Cascade Top 10
2.
12
Brodey White
12:38.90
PR
May 20
Northern B Divisional
3.
11
Logan Watson
12:51.45
PR
May 13
District 1-B
4.
11
Noah Dean
12:56.59
PR
May 13
District 1-B
110m Hurdles - 39"
1.
12
Colt Pederson
16.86
May 20
Northern B Divisional
2.
10
Wyatt Brusven
17.27
(.6)
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
3.
11
Jonathan Henke
25.82
PR
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Colt Pederson
42.48
PR
May 20
Northern B Divisional
2.
10
Wyatt Brusven
44.33
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
3.
11
Jonathan Henke
49.80
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
4x100 Relay
1.
Zachary Torgerson
Johnson Andrew
Colt Pederson
Wade Luly
45.39
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
2.
Jonathan Henke
Kaden Leck
Justen Henke
Logan Watson
47.73
Apr 5
Cal Wearley Memorial
3.
Jonathan Henke
Kaden Leck
Logan Watson
Wyatt Brusven
48.03
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
4.
Justen Henke
Andrew Johnson
Colt Pederson
Wade Luly
48.24c
Apr 15
Bigfork Invitational
5.
Johnson Andrew
Wyatt Brusven
Zachary Torgerson
Wade Luly
48.74c
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
6.
Wade Luly
Zachary Torgerson
Colt Pederson
Wyatt Brusven
48.80
Apr 5
Cal Wearley Memorial
4x400 Relay
1.
Justen Henke
Jonathan Henke
Andrew Johnson
Wade Luly
3:25.46
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
2.
Justen Henke
Zachary Torgerson
Andrew Johnson
Wade Luly
3:35.16
Apr 22
Columbia Falls Invitational
3.
Johnson Andrew
Justen Henke
Colt Pederson
Wade Luly
3:36.69
Apr 11
Great Falls area JV meet
4.
Zachary Torgerson
Colt Pederson
Johnson Andrew
Wade Luly
3:40.62
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
5.
Justen Henke
Colt Pederson
Andrew Johnson
Wade Luly
3:40.7h
Apr 15
Bigfork Invitational
6.
Jonathan Henke
Justen Henke
Andrew Johnson
Wade Luly
3:42.82
May 2
Cascade Top 10
7.
Johnson Andrew
Wade Luly
Colt Pederson
Zachary Torgerson
3:46.1h
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
8.
Zachary Torgerson
Wyatt Brusven
Logan Watson
Colt Pederson
3:51.23
May 6
Archie Roe
9.
Wyatt Brusven
Jonathan Henke
Colt Pederson
Logan Watson
3:54.41
Apr 29
Whitefish A.R.M. Invitational
10.
Jonathan Henke
Kaden Leck
Logan Watson
Justen Henke
3:55.40
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
11.
Wyatt Brusven
Jonathan Henke
Logan Watson
Kaden Leck
3:56.13
Apr 22
Columbia Falls Invitational
12.
Wyatt Brusven
Jonathan Henke
Kaden Leck
Logan Watson
4:06.0h
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
13.
Barrett Hansen
Marcus Irvin
Kaden Leck
Tucker Tustian
4:09.22
Apr 29
Whitefish A.R.M. Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Marcus Irvin
40' 9.5
PR
May 20
Northern B Divisional
2.
12
Colt Pederson
30' 7.5
Apr 21
Choteau Open
3.
9
Joshua Buck
22' 7
May 13
District 1-B
Discus - 1.6kg
1.
12
Marcus Irvin
119' 4
PR
May 13
District 1-B
2.
11
Kaden Leck
84' 2
PR
May 13
District 1-B
3.
9
Joshua Buck
59' 5
May 13
District 1-B
Javelin - 800g
1.
12
Marcus Irvin
140' 3
PR
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
2.
11
Kaden Leck
121' 1
PR
May 6
Archie Roe
3.
10
Wyatt Brusven
96' 6
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
4.
9
Joshua Buck
59' 6
May 13
District 1-B
High Jump
1.
11
Logan Watson
5' 4
PR
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
Pole Vault
1.
10
Wyatt Brusven
11' 0
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
2.
12
Brodey White
9' 6
PR
May 13
District 1-B
3.
11
Jonathan Henke
9' 0
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
4.
9
Michael Sanchez
6' 6
PR
Apr 11
Great Falls area JV meet
Long Jump
1.
11
Logan Watson
18' 9
PR
May 6
Archie Roe
2.
12
Marcus Irvin
17' 2
PR
May 13
District 1-B
3.
10
Tucker Tustian
15' 7.25
PR
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
4.
11
Jonathan Henke
14' 6.5
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
Triple Jump
1.
12
Marcus Irvin
38' 4.25
PR
May 13
District 1-B
2.
11
Logan Watson
38' 3.25
PR
May 13
District 1-B
Womens
100 Meters
1.
12
Ashton Daniels
14.28
PR
May 13
District 1-B
2.
9
Allyson Bleecker
14.40
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
3.
12
Olivia Stewart
14.79
Apr 22
Columbia Falls Invitational
4.
9
Brook Luly
15.34c
PR
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
5.
9
Makayla Haight
15.41
PR
May 6
Archie Roe
200 Meters
1.
9
Allyson Bleecker
29.72
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
2.
12
Ashton Daniels
30.04
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
3.
9
Makayla Haight
32.28
PR
Apr 29
Whitefish A.R.M. Invitational
400 Meters
1.
12
Ashton Daniels
1:07.49
PR
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
2.
9
Brook Luly
1:08.64c
Apr 15
Bigfork Invitational
3.
10
Carly Parsell
1:11.78
PR
Apr 11
Great Falls area JV meet
4.
11
Brittany Brusven
1:12.78
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
5.
9
Alexis McCracken
1:13.44
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
6.
9
Makayla Haight
1:15.47
PR
May 6
Archie Roe
7.
9
Brogan McAllister
1:15.50
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
8.
12
Olivia Stewart
1:18.98
Apr 5
Cal Wearley Memorial
800 Meters
1.
9
Brook Luly
2:32.30
May 20
Northern B Divisional
2.
10
Carly Parsell
2:40.34
PR
May 20
Northern B Divisional
3.
9
Alexis McCracken
2:46.21
PR
May 20
Northern B Divisional
4.
9
Makayla Haight
3:11.60
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
1600 Meters
1.
10
Carly Parsell
6:05.74
May 13
District 1-B
2.
10
Kaylee Appley
6:25.72
PR
May 13
District 1-B
3.
9
Alexis McCracken
6:28.14
PR
May 20
Northern B Divisional
3200 Meters
1.
10
Kaylee Appley
13:52.14
PR
May 20
Northern B Divisional
2.
9
Makayla Haight
15:26.88
May 20
Northern B Divisional
3.
12
Sam Aklestad
19:56.47
PR
May 13
District 1-B
100m Hurdles - 33"
1.
12
Allisa Buck
17.60
PR
May 20
Northern B Divisional
2.
9
Brogan McAllister
20.88
Apr 22
Columbia Falls Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Allisa Buck
52.55
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
2.
9
Brogan McAllister
59.69
PR
Apr 29
Whitefish A.R.M. Invitational
4x100 Relay
1.
9
Makayla Haight
Brook Luly
Brogan McAllister
Allyson Knight
55.15
May 20
Northern B Divisional
2.
Olivia Stewart
Brook Luly
Brogan McAllister
Allyson Knight
55.69
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
3.
Brittany Brusven
Allyson Knight
Brogan McAllister
Olivia Stewart
56.86
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
4.
Allyson Knight
Olivia Stewart
Brook Luly
Makayla Haight
57.00
May 2
Cascade Top 10
5.
Allisa Buck
Brook Luly
Allyson Knight
Olivia Stewart
57.14c
Apr 15
Bigfork Invitational
6.
Makayla Haight
Brook Luly
Allyson Knight
Olivia Stewart
57.54
Apr 22
Columbia Falls Invitational
7.
Olivia Stewart
Brook Luly
Allyson Knight
Brogan McAllister
57.89
Apr 11
Great Falls area JV meet
8.
9
Brook Luly
Allyson Knight
Brogan McAllister
Makayla Haight
58.00
May 6
Archie Roe
9.
Brittany Brusven
Brook Luly
Allyson Knight
Olivia Stewart
58.84
Apr 5
Cal Wearley Memorial
10.
Brittany Brusven
Allyson Knight
Olivia Stewart
Brook Luly
1:00.94c
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
4x400 Relay
1.
Brittany Brusven
Allisa Buck
Ashton Daniels
Brook Luly
4:32.69
May 20
Northern B Divisional
2.
Ashton Daniels
Allisa Buck
Brittany Brusven
Brook Luly
4:33.21
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
3.
Kaylee Appley
Brook Luly
Carly Parsell
Brittany Brusven
4:36.24
Apr 11
Great Falls area JV meet
4.
Relay Team
4:38.21
Apr 22
Columbia Falls Invitational
5.
Allisa Buck
Carly Parsell
Brook Luly
Brittany Brusven
4:38.40
May 6
Archie Roe
6.
Brittany Brusven
Ashton Daniels
Brook Luly
Alexis McCracken
4:40.47
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
7.
Brittany Brusven
Brook Luly
Carly Parsell
Brogan McAllister
4:41.79
Apr 29
Whitefish A.R.M. Invitational
8.
Kaylee Appley
Makayla Haight
Allyson Knight
Carly Parsell
4:51.0h
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
9.
Allisa Buck
Brook Luly
Brogan McAllister
Kaylee Appley
4:53.0h
Apr 15
Bigfork Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Sam Aklestad
34' 7
PR
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
2.
11
Brittany Brusven
28' 11
May 13
District 1-B
3.
12
Olivia Stewart
28' 3
PR
May 13
District 1-B
4.
12
Dakota Reel
26' 8
PR
May 13
District 1-B
5.
9
Brogan McAllister
23' 9
May 13
District 1-B
Discus - 1kg
1.
11
Brittany Brusven
97' 9
May 13
District 1-B
2.
12
Sam Aklestad
89' 7
May 6
Archie Roe
12
Dakota Reel
89' 7
PR
May 6
Archie Roe
Javelin - 600g
1.
12
Dakota Reel
102' 4
PR
May 20
Northern B Divisional
2.
12
Sam Aklestad
92' 1
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
3.
11
Brittany Brusven
89' 0
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
4.
12
Ashton Daniels
82' 0
PR
May 13
District 1-B
High Jump
1.
11
Brittany Brusven
4' 8
May 13
District 1-B
2.
9
Brook Luly
4' 6
PR
May 13
District 1-B
3.
12
Dakota Reel
4' 2
PR
May 13
District 1-B
9
Brogan McAllister
4' 2
PR
May 13
District 1-B
Pole Vault
1.
12
Olivia Stewart
9' 0
PR
Apr 8
Choteau Acantha Invitational
2.
10
Kaylee Appley
7' 0
PR
May 20
Northern B Divisional
3.
9
Brogan McAllister
6' 0
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
Long Jump
1.
9
Brook Luly
15' 6
Apr 29
Whitefish A.R.M. Invitational
2.
12
Olivia Stewart
13' 6.5
Apr 1
Cut Bank Booster Invite
3.
9
Makayla Haight
13' 2.25
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
4.
9
Brogan McAllister
12' 8
PR
Apr 5
Cal Wearley Memorial
5.
9
Allyson Bleecker
12' 1
PR
Apr 22
Columbia Falls Invitational
Triple Jump
1.
11
Brittany Brusven
32' 2.75
PR
May 27
MHSA State Meet Class AA & B
2.
12
Olivia Stewart
29' 6.75
May 13
District 1-B
3.
9
Brogan McAllister
27' 4.75
Apr 11
Great Falls area JV meet
*Recent improvement