Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Indoor
2020
2019
2018
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Jadin Casey
11.31
PR
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
12
Daniel Pendergast
11.54
PR
May 2
Wayne Estes Invitational
3.
11
John Diepstraten
11.76
PR
May 2
Wayne Estes Invitational
4.
11
Joshua Barker
12.12
PR
May 2
Wayne Estes Invitational
5.
10
Braxton Roth
12.21
PR
Mar 28
Gene Hughes Invitational
6.
10
Ty Thrall
12.61
Apr 25
Bob Reed RCIA
7.
9
Dustin Saxon
12.70
Apr 25
Bob Reed RCIA
8.
9
Justin Saxon
12.88
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
9.
9
Carson Rauch
13.38
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
10.
10
Mason Griffin
13.57
PR
May 9
Polson ABC
11.
9
Hunter Riley
13.68
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
12.
9
Jadon Tipps
14.14c
PR
Apr 14
Smelter City Invitational
13.
9
Alex Richardson
14.84c
PR
May 2
Wayne Estes Invitational
200 Meters
1.
12
Jadin Casey
22.74
PR
Apr 11
MCPS Invitational
2.
12
Daniel Pendergast
23.29
PR
Apr 28
Dillon Invite
3.
11
John Diepstraten
24.19
PR
May 2
Wayne Estes Invitational
4.
10
Ty Thrall
24.86
May 15
Southwestern A Divisional
5.
10
James Fry
25.36
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
6.
9
Dustin Saxon
25.54
Apr 25
Bob Reed RCIA
7.
10
Chayse Richards
25.55
May 2
Wayne Estes Invitational
8.
9
Carson Rauch
27.04
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
9.
10
Mason Griffin
27.26
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
400 Meters
1.
12
Jadin Casey
49.29
PR
May 15
Southwestern A Divisional
2.
12
Daniel Pendergast
51.26
PR
May 15
Southwestern A Divisional
3.
9
Dustin Saxon
55.76
Apr 25
Bob Reed RCIA
4.
11
John Diepstraten
56.61
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
5.
9
Justin Saxon
57.96
May 9
Polson ABC
6.
9
Matt Eischen
1:09.66
May 9
Polson ABC
800 Meters
1.
11
Dustin Pape
2:13.42
May 9
Polson ABC
2.
10
Matthew Cowan
2:18.70
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
3.
9
Matt Eischen
2:43.47
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
1600 Meters
1.
11
Rial Johnson
4:54.40
May 15
Southwestern A Divisional
2.
11
Benetto Fernandez
5:01.90
May 15
Southwestern A Divisional
3.
11
Dustin Pape
5:15.90
PR
May 15
Southwestern A Divisional
3200 Meters
1.
11
Rial Johnson
10:50.40
May 15
Southwestern A Divisional
2.
11
Benetto Fernandez
11:21.00
May 15
Southwestern A Divisional
110m Hurdles - 39"
1.
12
Daniel Pendergast
15.40
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Jadin Casey
39.43
PR
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
12
Daniel Pendergast
39.44
PR
Apr 28
Dillon Invite
4x100 Relay
1.
-
Dustin Pape
James Fry
Joshua Barker
John Diepstraten
44.17
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
-
Relay Team
45.08
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
3.
-
Joshua Barker
John Diepstraten
James Fry
Dustin Pape
46.04
May 15
Southwestern A Divisional
4.
-
James Fry
Joshua Barker
John Diepstraten
Braxton Roth
46.72
May 2
Wayne Estes Invitational
5.
-
Chayse Richards
James Fry
Joshua Barker
Daniel Pendergast
47.86
Mar 28
Gene Hughes Invitational
6.
-
Daniel Pendergast
Joshua Barker
John Diepstraten
James Fry
49.97
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
4x400 Relay
1.
-
Daniel Pendergast
Dustin Saxon
James Fry
Jadin Casey
3:30.66
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
-
Daniel Pendergast
James Fry
Dustin Saxon
Jadin Casey
3:32.29
May 9
Polson ABC
3.
-
Joshua Barker
Jadin Casey
Daniel Pendergast
John Diepstraten
3:37.65
Apr 11
MCPS Invitational
4.
-
Relay Team
3:38.04
Apr 21
Top 10 Meet
5.
-
Dustin Saxon
Dustin Pape
James Fry
John Diepstraten
3:41.40
May 15
Southwestern A Divisional
6.
-
Joshua Barker
Daniel Pendergast
James Fry
John Diepstraten
3:52.09
May 2
Wayne Estes Invitational
7.
-
Dustin Saxon
Justin Saxon
Chayse Richards
Matthew Cowan
3:56.87
Apr 25
Bob Reed RCIA
8.
-
Joshua Barker
Benetto Fernandez
Rial Johnson
Jadin Casey
4:02.89
Mar 28
Gene Hughes Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Joe Nalls
36' 7
PR
Apr 14
Smelter City Invitational
2.
10
Mason Griffin
31' 10
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
3.
9
Hunter Riley
30' 11
Apr 25
Bob Reed RCIA
4.
9
Alex Richardson
28' 7
PR
May 9
Polson ABC
5.
11
James Standish
27' 10
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
Discus - 1.6kg
1.
12
Joe Nalls
118' 10
PR
Apr 11
MCPS Invitational
2.
10
Matthew Cowan
103' 4
May 2
Wayne Estes Invitational
3.
9
Hunter Riley
90' 5
May 9
Polson ABC
4.
10
Mason Griffin
87' 3
PR
May 9
Polson ABC
5.
9
Alex Richardson
80' 7
PR
May 9
Polson ABC
6.
11
James Standish
73' 5
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
Javelin - 800g
1.
11
John Diepstraten
170' 11
PR
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
10
James Fry
129' 3
Apr 11
MCPS Invitational
3.
10
Matthew Cowan
127' 3
May 2
Wayne Estes Invitational
4.
9
Hunter Riley
111' 8
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
5.
10
Mason Griffin
105' 9
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
6.
9
Alex Richardson
87' 9
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
7.
9
Jadon Tipps
85' 6
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
High Jump
1.
12
Jadin Casey
6' 0
Apr 9
Darby/Florence
Long Jump
1.
10
Braxton Roth
19' 8
PR
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
10
Chayse Richards
19' 7.5
PR
May 9
Polson ABC
3.
10
James Fry
19' 3.5
PR
May 9
Polson ABC
4.
11
Joshua Barker
17' 10
Apr 11
MCPS Invitational
5.
9
Justin Saxon
16' 0.75
Apr 25
Bob Reed RCIA
Triple Jump
1.
10
Braxton Roth
41' 7.5
PR
May 15
Southwestern A Divisional
2.
10
James Fry
40' 2.5
PR
May 15
Southwestern A Divisional
Womens
100 Meters
1.
9
Sage Irina Chimo
15.46
PR
May 9
Polson ABC
2.
9
Wesley Jensen
15.64c
PR
May 2
Wayne Estes Invitational
3.
9
Joslyn Carlson
16.16
PR
Apr 11
MCPS Invitational
4.
9
Virginia Miller
17.94c
PR
Apr 14
Smelter City Invitational
200 Meters
1.
9
Faith Zeiler
31.84
PR
Apr 11
MCPS Invitational
400 Meters
1.
9
Megan Pendergast
1:05.46
Apr 25
Bob Reed RCIA
2.
9
Joslyn Carlson
1:19.89
Mar 28
Gene Hughes Invitational
800 Meters
1.
9
Sage Irina Chimo
2:49.40
PR
Mar 28
Gene Hughes Invitational
2.
11
Gabreille Lykins
3:03.56
PR
May 9
Polson ABC
1600 Meters
1.
9
Heidi Lykins
5:59.52
PR
May 9
Polson ABC
3200 Meters
1.
9
Heidi Lykins
13:14.90
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
2.
11
Gabreille Lykins
15:01.07
PR
May 9
Polson ABC
100m Hurdles - 33"
1.
9
Megan Pendergast
17.34
May 2
Wayne Estes Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
9
Megan Pendergast
47.49
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
4x100 Relay
1.
-
Faith Zeiler
Megan Pendergast
Sage Irina Chimo
Mariah Hinson
55.78
May 9
Polson ABC
2.
-
Cassidy Pearson
Sage Irina Chimo
Mariah Hinson
Megan Pendergast
56.33
Apr 25
Bob Reed RCIA
3.
-
Ashlynn Harrington
Megan Pendergast
Sage Irina Chimo
Mariah Hinson
57.46
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
4.
-
Ember Kleen
Faith Zeiler
Ashlynn Harrington
Megan Pendergast
59.04
Mar 28
Gene Hughes Invitational
4x400 Relay
1.
-
Megan Pendergast
Sage Irina Chimo
Faith Zeiler
Mariah Hinson
4:26.40
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
-
Faith Zeiler
Sage Irina Chimo
Ember Kleen
Mariah Hinson
4:31.20
May 9
Polson ABC
3.
-
Faith Zeiler
Mariah Hinson
Sage Irina Chimo
Cassidy Pearson
4:36.53
May 15
Southwestern A Divisional
4.
-
Cassidy Pearson
Megan Pendergast
Payton Tillotson
Joslyn Carlson
4:38.80
Apr 11
MCPS Invitational
5.
-
Payton Tillotson
Megan Pendergast
Joslyn Carlson
Cassidy Pearson
4:45.89
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
6.
-
Sage Irina Chimo
Joslyn Carlson
Megan Pendergast
Payton Tillotson
4:53.90
Mar 28
Gene Hughes Invitational
7.
-
Faith Zeiler
Mariah Hinson
Sage Irina Chimo
Ember Kleen
4:58.26
Apr 25
Bob Reed RCIA
Shot Put - 4kg
1.
10
Payton Tillotson
31' 0
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Payton Tillotson
99' 4
May 2
Wayne Estes Invitational
2.
10
Ashlynn Harrington
89' 0
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
3.
9
Virginia Miller
14' 2
Apr 25
Bob Reed RCIA
Javelin - 600g
1.
10
Mariah Hinson
119' 6
May 23
MHSA Class A State Championship Day 2
2.
10
Payton Tillotson
84' 4
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
3.
10
Ashlynn Harrington
56' 8
PR
Mar 28
Gene Hughes Invitational
4.
9
Wesley Jensen
53' 8
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
5.
12
Cassidy Pearson
51' 3
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
High Jump
1.
12
Cassidy Pearson
4' 10
PR
May 15
Southwestern A Divisional
2.
9
Joslyn Carlson
4' 4
May 15
Southwestern A Divisional
Long Jump
1.
10
Mariah Hinson
16' 4
May 15
Southwestern A Divisional
2.
9
Megan Pendergast
15' 0
Mar 28
Gene Hughes Invitational
3.
11
Ember Kleen
13' 6
PR
May 9
Polson ABC
4.
12
Cassidy Pearson
13' 2.75
Apr 25
Bob Reed RCIA
5.
9
Faith Zeiler
13' 2
PR
May 9
Polson ABC
6.
9
Wesley Jensen
9' 3
PR
May 2
Wayne Estes Invitational
7.
9
Virginia Miller
8' 6
May 9
Polson ABC
Triple Jump
1.
10
Mariah Hinson
34' 7
May 9
Polson ABC
2.
9
Megan Pendergast
32' 8.25
May 15
Southwestern A Divisional
3.
9
Sage Irina Chimo
29' 10
PR
May 9
Polson ABC
4.
12
Cassidy Pearson
29' 7.5
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
5.
9
Faith Zeiler
28' 5.25
PR
Apr 25
Bob Reed RCIA
6.
11
Ember Kleen
27' 9
PR
May 9
Polson ABC
7.
9
Wesley Jensen
20' 7.5
PR
Apr 18
Columbia Falls Iceberg Invitational
*Recent improvement