Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1999
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1984
1982
1981
1980
1979
1976
1975
1973
1966
Indoor
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Kendall Nelson
11.88
PR
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
2.
9
Will Brunson
12.62
PR
May 3
Suburban Central Conference-JV
3.
10
Chyle Kluttz
12.81
PR
May 4
Suburban Central Conference-Varsity
4.
9
Silas Roberson
12.86
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
5.
9
Jaylen Burdine
12.88
PR
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
6.
10
Devin Miller
13.12
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
7.
11
Derrick Wilson
13.37
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
8.
11
Anthony Robinson
13.87
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
200 Meters
1.
11
Kar'Mel Brewer
23.94
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
2.
10
Tyree King
25.74
May 3
Suburban Central Conference-JV
9
Silas Roberson
25.74
Apr 15
Henle Holmes Invitational
4.
11
Derrick Wilson
25.88
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
5.
10
Chyle Kluttz
25.96
May 4
Suburban Central Conference-Varsity
6.
9
Jaylen Burdine
26.58
PR
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
7.
11
Anthony Robinson
26.94
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
8.
9
Patrick Booker
27.02
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
400 Meters
1.
11
Kar'Mel Brewer
52.34
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
2.
11
Kalab Butler
58.69
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
3.
10
Peter Pinnell
1:04.20
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
4.
9
Patrick Booker
1:06.46
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
800 Meters
1.
11
Joseph Tronicek
2:15.08
PR
May 3
Suburban Central Conference-JV
2.
9
Jaylen Burdine
2:15.17
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
3.
12
Jervon Hughes
2:27.51
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
4.
10
Aaron Meuser
2:28.81
PR
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
5.
11
Austin Wortham
2:29.19
PR
May 4
Suburban Central Conference-Varsity
6.
12
Zack Kottkamp
2:32.06
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
7.
10
Peter Pinnell
2:32.73
PR
May 3
Suburban Central Conference-JV
1600 Meters
1.
12
Zack Kottkamp
5:22.26
PR
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
2.
11
Joseph Tronicek
5:31.36
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
3.
10
Everett Hicks
5:48.19
PR
May 3
Suburban Central Conference-JV
4.
9
Ryan Casey
5:48.73
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
5.
9
Josh Kottkamp
7:12.66
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
3200 Meters
1.
12
Zack Kottkamp
13:07.03
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
2.
10
Everett Hicks
14:26.22
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
300m Hurdles - 33"
1.
12
Kendall Nelson
41.05
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Kendall Nelson
40.00
PR
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
11
Austin Wortham
56.85
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
4x100 Relay
1.
Ramone Agard
Kar'Mel Brewer
Kalab Butler
Kendall Nelson
45.11
May 4
Suburban Central Conference-Varsity
2.
Kalab Butler
Kar'Mel Brewer
Kendall Nelson
Ramone Agard
45.13
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
3.
Kar'Mel Brewer
Jaylen Burdine
Kalab Butler
Ramone Agard
47.03
Apr 9
Mineral Area Relays
4.
Kalab Butler
Silas Roberson
Chyle Kluttz
Tyree King
48.49
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
5.
Devin Miller
Will Brunson
Joe Jones
Silas Roberson
51.45
May 3
Suburban Central Conference-JV
6.
Devin Miller
Joe Jones
Will Brunson
Silas Roberson
51.56
Apr 9
Mineral Area Relays
4x200 Relay -
1.
Kar'Mel Brewer
Ramone Agard
Kendall Nelson
Silas Roberson
1:34.82
May 4
Suburban Central Conference-Varsity
2.
Kar'Mel Brewer
Silas Roberson
Kendall Nelson
Ramone Agard
1:34.90
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
3.
Kar'Mel Brewer
Jaylen Burdine
Kendall Nelson
Ramone Agard
1:36.13
Apr 9
Mineral Area Relays
4.
Chyle Kluttz
Silas Roberson
Tyree King
Aaron Meuser
1:40.25
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
5.
Tyree King
Joe Jones
Jaylen Burdine
Silas Roberson
1:43.77
May 3
Suburban Central Conference-JV
6.
Will Brunson
Silas Roberson
Patrick Booker
Anthony Robinson
1:45.00
Apr 1
Robert G. Brunette Invitational
7.
Silas Roberson
Patrick Booker
Chyle Kluttz
Tyree King
1:46.28
Apr 9
Mineral Area Relays
4x400 Relay
1.
Kar'Mel Brewer
Kalab Butler
Kendall Nelson
Ramone Agard
3:35.35
Apr 15
Henle Holmes Invitational
2.
Kar'Mel Brewer
Jaylen Burdine
Kendall Nelson
Ramone Agard
3:35.97
Apr 9
Mineral Area Relays
3.
Chyle Kluttz
Joe Jones
Patrick Booker
Tyree King
4:01.80
Apr 9
Mineral Area Relays
4x800 Relay
1.
Jervon Hughes
Joseph Tronicek
Austin Wortham
Aaron Meuser
9:41.98
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
2.
Jervon Hughes
Austin Wortham
Joseph Tronicek
Aaron Meuser
9:50.94
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
3.
Joseph Tronicek
Ryan Casey
Peter Pinnell
Aaron Meuser
9:52.99
May 3
Suburban Central Conference-JV
4.
Aaron Meuser
Joseph Tronicek
Austin Wortham
Jervon Hughes
9:58.58
Apr 9
Mineral Area Relays
5.
Aaron Meuser
Ryan Casey
Jervon Hughes
Joseph Tronicek
10:14.28
Apr 1
Robert G. Brunette Invitational
6.
Jervon Hughes
Joseph Tronicek
Ryan Casey
Aaron Meuser
10:14.59
Apr 15
Henle Holmes Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Jervon Hughes
Joseph Tronicek
Austin Wortham
Zack Kottkamp
13:26.56
Apr 15
Henle Holmes Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Ralph Grady-Liska
44' 6
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
2.
11
Eric Wilson
39' 11
PR
May 4
Suburban Central Conference-Varsity
3.
10
Christopher Skaggs
29' 9.5
Apr 1
Robert G. Brunette Invitational
4.
12
Joey Biondo
28' 11
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
5.
9
Tommy Wieneman
27' 10
May 3
Suburban Central Conference-JV
6.
10
Vince Wieneman
22' 6
Apr 9
Mineral Area Relays
Discus - 1.6kg
1.
11
Eric Wilson
108' 1
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
2.
10
Christopher Skaggs
102' 5.5
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
3.
9
Tommy Wieneman
78' 7
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
4.
12
Ralph Grady-Liska
76' 8
PR
Apr 1
Robert G. Brunette Invitational
5.
10
Vince Wieneman
61' 10
PR
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
Long Jump
1.
9
Jaylen Burdine
18' 2.5
Apr 9
Mineral Area Relays
2.
9
Joe Jones
17' 8.5
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
3.
10
Tyree King
16' 8
PR
Apr 15
Henle Holmes Invitational
4.
9
Will Brunson
16' 0
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
5.
9
Patrick Booker
14' 0.5
Apr 1
Robert G. Brunette Invitational
Triple Jump
1.
9
Joe Jones
39' 9
PR
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
2.
10
Aaron Meuser
36' 4
Apr 15
Henle Holmes Invitational
3.
9
Silas Roberson
34' 0
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
4.
9
Will Brunson
33' 8
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
Womens
100 Meters
1.
10
Jayda Buchannon
13.61
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
2.
11
Keishon Burdine
14.10
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
3.
10
Ellen Wermuth
15.17
PR
May 3
Suburban Central Conference-JV
4.
9
Brennae Chaney
15.38
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
200 Meters
1.
10
Jayda Buchannon
26.72
PR
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
2.
11
Keishon Burdine
28.90
PR
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
3.
10
Ellen Wermuth
31.19
PR
May 3
Suburban Central Conference-JV
4.
9
Brennae Chaney
31.97
May 3
Suburban Central Conference-JV
400 Meters
1.
10
Jayda Buchannon
59.87
PR
May 21
MSHSAA Class 3 Sectional 1
2.
11
Keishon Burdine
1:07.98
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
800 Meters
1.
10
Angel Casey
2:58.27
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
2.
10
Felicity McCrea
3:50.65
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
1600 Meters
1.
10
Angel Casey
6:42.49
PR
May 14
MSHSAA Class 3 District 2
2.
10
Felicity McCrea
8:05.03
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
4x200 Relay -
1.
Keishon Burdine
Natalia Harris
Brennae Chaney
Jayda Buchannon
2:01.69
Apr 9
Mineral Area Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Eura Webb
33' 0.75
PR
May 28
MSHSAA Class 3 State Championships
2.
10
Jailyn Goliday
31' 6.5
PR
Apr 1
Robert G. Brunette Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Jalia Conner
91' 6
Apr 15
Henle Holmes Invitational
2.
10
Jailyn Goliday
81' 4
Mar 19
Michael Rodgers Invitation
3.
11
Shana Allen
52' 10
PR
Apr 23
Lindenwood Lion Invitational
Triple Jump
1.
9
Brennae Chaney
27' 10
PR
Apr 9
Mineral Area Relays
*Recent improvement