Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
60 Meter Dash
1.
12
Jackson Winter
7.45
Mar 23
Dan Lennon Invitational
2.
10
Matthew Hup
8.11
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
3.
10
Tanner Wiese
8.22
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
100 Meters
1.
12
Jackson Winter
11.26
PR
May 4
Luverne True Team
2.
10
Cyris Halverson
11.71
PR
May 4
Luverne True Team
3.
10
Matthew Hup
12.62
May 12
Big South Conference
4.
10
Tanner Wiese
12.89
Apr 23
Worthington Invite
5.
10
Connor Peterson
13.10
Apr 11
Brandon Valley Invite
6.
9
Jedidiah Dooyema
13.27
May 21
Subsection
7.
8
Austin Winter
13.51
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
8.
9
Jordy Thone
13.79
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
9.
9
Ben Wagner
14.00
PR
Mar 31
Luverne Invitational
10.
9
Eli Haugom
14.12
Mar 31
Luverne Invitational
11.
-
Joel Kruse
14.89
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
12.
-
Nicholas Rogers
15.71
Apr 23
Worthington Invite
200 Meters
1.
12
Jackson Winter
22.71
PR
Apr 23
Worthington Invite
2.
12
Trenton Rops
23.41
PR
May 4
Luverne True Team
3.
10
Cyris Halverson
24.64c
Apr 14
Fairmont Triangular
4.
10
Griffin Ahrendt
25.12
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
5.
11
Mitchell Muller
25.76
PR
Mar 31
Luverne Invitational
6.
10
Brandon Winter
25.87
PR
Mar 31
Luverne Invitational
7.
9
Jordy Thone
26.72
Apr 23
Worthington Invite
8.
10
Matthew Hup
26.90
Apr 11
Brandon Valley Invite
9.
8
Austin Winter
27.04
May 21
Subsection
10.
10
Tanner Wiese
27.39
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
11.
9
Eli Haugom
27.40
Apr 11
Brandon Valley Invite
12.
9
Ben Wagner
27.50
Apr 23
Worthington Invite
13.
10
Connor Peterson
28.45
Mar 31
Luverne Invitational
14.
8
Hunter Hamann
28.91
PR
Mar 31
Luverne Invitational
15.
9
Jedidiah Dooyema
29.31
Mar 31
Luverne Invitational
16.
-
Joel Kruse
32.53
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
17.
-
Nicholas Rogers
33.87
Mar 31
Luverne Invitational
400 Meters
1.
12
Payton Stemper
52.72
PR
May 15
Class A True Team State Meet
2.
10
Brandon Winter
54.94
May 28
Section 3A
3.
12
Jackson Winter
54.98
PR
May 4
Luverne True Team
4.
12
Drew Weis
55.87
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
5.
10
Jeremiah Dooyema
1:00.39
Mar 23
Dan Lennon Invitational
6.
9
Jordy Thone
1:00.58
May 12
Big South Conference
7.
9
Jedidiah Dooyema
1:01.53
Apr 23
Worthington Invite
8.
8
Austin Winter
1:01.77
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
9.
9
Tucker Oeltjunbruns
1:04.28
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
10.
9
Jayden Renken
1:06.10
PR
Apr 11
Brandon Valley Invite
11.
8
Hunter Hamann
1:06.57
Mar 31
Luverne Invitational
12.
-
Dalton DeSollar
1:06.75
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
13.
-
Jonah Friedrichsen
1:11.19
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
14.
-
Carter Baumberger
1:13.20
Mar 31
Luverne Invitational
15.
-
Joel Kruse
1:13.69
PR
Mar 31
Luverne Invitational
16.
-
Nicholas Rogers
1:17.12
Mar 31
Luverne Invitational
800 Meters
1.
12
Payton Stemper
2:01.26
PR
Jun 6
MSHSL Class A Finals
2.
12
Drew Weis
2:07.09
May 15
Class A True Team State Meet
3.
12
Ethan Marshall
2:08.06
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
4.
10
Jeremiah Dooyema
2:19.32
Apr 23
Worthington Invite
5.
12
Mitchell Oehlerts
2:23.64
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
6.
8
Austin Winter
2:25.54
Apr 23
Worthington Invite
7.
-
Dalton DeSollar
2:26.68
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
8.
8
Hunter Hamann
2:28.93
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
9.
9
Tucker Oeltjunbruns
2:31.30
PR
Apr 11
Brandon Valley Invite
10.
9
Jayden Renken
2:38.72
PR
May 21
Subsection
11.
11
Derek Krueger
2:41.43
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
12.
-
Carter Baumberger
2:50.04
Apr 23
Worthington Invite
13.
-
Jonah Friedrichsen
2:52.47
Mar 31
Luverne Invitational
1600 Meters
1.
12
Payton Stemper
4:45.39
PR
May 4
Luverne True Team
2.
12
Ethan Marshall
4:48.56
PR
May 4
Luverne True Team
3.
12
Drew Weis
4:56.36
May 7
Trojan Relays
4.
12
Mitchell Oehlerts
5:27.12
Mar 31
Luverne Invitational
5.
-
Dalton DeSollar
5:27.15
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
6.
9
Chandler Eitreim
5:29.10
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
7.
-
Jonah Friedrichsen
5:42.85
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
8.
9
Tucker Oeltjunbruns
5:44.11
PR
Mar 31
Luverne Invitational
9.
9
Jayden Renken
6:09.92
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
10.
-
Carter Baumberger
6:18.12
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
3200 Meters
1.
12
Ethan Marshall
10:43.22
PR
Apr 23
Worthington Invite
2.
-
Dalton DeSollar
11:26.91
May 4
Luverne True Team
3.
9
Chandler Eitreim
11:44.93
PR
Mar 31
Luverne Invitational
4.
12
Mitchell Oehlerts
11:50.55
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
5.
9
Jayden Renken
12:42.56
PR
May 12
Big South Conference
6.
-
Carter Baumberger
14:14.46
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
60m Hurdles - 39"
1.
12
Trenton Rops
9.01
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
2.
11
Mitchell Muller
10.33
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
12
Trenton Rops
15.45
PR
May 28
Section 3A
2.
11
Mitchell Muller
16.81
May 28
Section 3A
300m Hurdles - 36"
1.
12
Trenton Rops
40.49
PR
May 15
Class A True Team State Meet
2.
11
Mitchell Muller
43.48
May 28
Section 3A
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
47.69
May 28
Section 3A
2.
-
Cyris Halverson
Tanner Wiese
Brandon Winter
Mitchell Muller
48.44c
Apr 14
Fairmont Triangular
3.
-
Cyris Halverson
Tanner Wiese
Griffin Ahrendt
Mitchell Muller
49.05
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
4.
-
Cyris Halverson
Tanner Wiese
Matthew Hup
Griffin Ahrendt
49.35
May 4
Luverne True Team
5.
-
Cyris Halverson
Eli Haugom
Ben Wagner
Tanner Wiese
50.83
Mar 31
Luverne Invitational
6.
-
Cyris Halverson
Tanner Wiese
Matt Hup
Eli Haugom
50.95
May 12
Big South Conference
7.
-
Cyris Halverson
Tanner Wiese
Brandon Winter
Griffin Ahrendt
51.46
May 7
Trojan Relays
8.
-
Hunter Hamann
Jed Dooyema
Jordy Thone
Austin Winter
56.00
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:34.07
May 28
Section 3A
2.
-
Jackson Winter
Cyris Halverson
Griffin Ahrendt
Trenton Rops
1:35.03
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
3.
-
Jackson Winter
Payton Stemper
Griffin Ahrendt
Trenton Rops
1:35.7h
Apr 14
Fairmont Triangular
4.
-
Jackson Winter
Cyris Halverson
Brandon Winter
Trenton Rops
1:35.94
Apr 23
Worthington Invite
5.
-
Jackson Winter
Cyris Halverson
Mitchell Muller
Trenton Rops
1:37.72
May 7
Trojan Relays
6.
-
Cyris Halverson
Mitchell Muller
Brandon Winter
Griffin Ahrendt
1:39.98
May 4
Luverne True Team
7.
-
Cyris Halverson
Brandon Winter
Mitchell Muller
Griffin Ahrendt
1:40.14
May 12
Big South Conference
8.
9
Eli Haugom
Tucker Oeltjunbruns
Jayden Renken
Ben Wagner
1:49.98
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
9.
-
Hunter Hamann
Jordy Thone
Damian Reese
Jed Dooyema
1:50.16
Mar 31
Luverne Invitational
10.
-
Hunter Hamann
Jed Dooyema
Jordy Thone
Austin Winter
1:51.76
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
4x400 Relay
1.
-
Payton Stemper
Drew Weis
Ethan Marshall
Brandon Winter
3:40.67
May 12
Big South Conference
2.
-
Relay Team
3:41.03
May 15
Class A True Team State Meet
3.
-
Payton Stemper
Drew Weis
Brandon Winter
Ethan Marshall
3:41.61
May 4
Luverne True Team
4.
-
Payton Stemper
Drew Weis
Ethan Marshall
Mitchell Oehlerts
3:42.70
Apr 23
Worthington Invite
5.
-
Payton Stemper
Ethan Marshall
Mitchell Oehlerts
JJ Dooyema
3:47.39
Mar 31
Luverne Invitational
6.
-
Drew Weis
Ethan Marshall
Mitchell Oehlerts
Brandon Winter
3:52.3h
Apr 14
Fairmont Triangular
7.
-
Brandon Winter
JJ Dooyema
Jordy Thone
Ben Wagner
4:01.70
May 7
Trojan Relays
4x800 Relay
1.
-
Drew Weis
Ethan Marshall
JJ Dooyema
Payton Stemper
8:27.78
May 12
Big South Conference
2.
-
Relay Team
8:28.60
Jun 6
MSHSL Class A Finals
3.
-
Payton Stemper
Drew Weis
Ethan Marshall
Mitchell Oehlerts
8:30.19
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
4.
-
Payton Stemper
Drew Weis
Mitchell Oehlerts
Ethan Marshall
8:36.0h
Apr 14
Fairmont Triangular
5.
-
Drew Weis
JJ Dooyema
Austin Winter
Jordy Thone
9:09.13
May 4
Luverne True Team
6.
-
Payton Stemper
JJ Dooyema
Mitchell Oehlerts
Dalton DeSollar
9:11.80
Mar 31
Luverne Invitational
7.
-
Drew Weis
Ethan Marshall
Austin Winter
JJ Dooyema
9:12.05
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
8.
-
Drew Weis
Ethan Marshall
Chandler Eitreim
Tucker Oeltjunbruns
9:17.39
Mar 31
Luverne Invitational
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
3:43.37
May 1
Howard Wood Dakota Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
Logan Stratton
47' 7
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
2.
10
Dylan Thorson
42' 7
May 12
Big South Conference
3.
11
Brennan Hart
39' 0
Mar 31
Luverne Invitational
4.
12
DJ Reker
38' 0
Mar 31
Luverne Invitational
5.
11
Dylan Westerbur
36' 10
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
6.
9
Brogan Hart
35' 8
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
7.
11
Elijah Click
34' 4
PR
Mar 31
Luverne Invitational
12
Charlie Sietsema
34' 4
PR
Mar 31
Luverne Invitational
9.
10
Josh Schoneman
33' 5
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
10.
11
AJ Haan
28' 8
PR
Mar 31
Luverne Invitational
11.
10
Matthew Schmuck
28' 2
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
12.
10
Jonathan Diaz
24' 8
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
Discus - 1.6kg
1.
12
DJ Reker
137' 6
PR
May 28
Section 3A
2.
10
Logan Stratton
133' 8
May 28
Section 3A
3.
11
Brennan Hart
115' 0
Apr 14
Fairmont Triangular
4.
10
Jonathan Diaz
110' 7
PR
Mar 31
Luverne Invitational
5.
10
Josh Schoneman
102' 10
PR
Mar 31
Luverne Invitational
6.
12
Charlie Sietsema
102' 5
PR
Mar 31
Luverne Invitational
7.
10
Dylan Thorson
99' 5
Apr 23
Worthington Invite
8.
9
Brogan Hart
92' 4
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
9.
11
Dylan Westerbur
90' 5
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
10.
11
Elijah Click
76' 5
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
11.
10
Matthew Schmuck
68' 10
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
12.
11
AJ Haan
62' 1
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
High Jump
1.
10
Griffin Ahrendt
5' 4
May 12
Big South Conference
2.
9
Eli Haugom
5' 3
May 21
Subsection
3.
9
Ben Wagner
5' 0
Apr 23
Worthington Invite
4.
-
Joel Kruse
4' 2
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
Pole Vault
1.
10
Matthew Hup
12' 0
May 7
Trojan Relays
2.
10
Matt Hup
11' 0
May 15
Class A True Team State Meet
3.
11
Mitchell Muller
10' 6
PR
Apr 14
Fairmont Triangular
10
Jeremiah Dooyema
10' 6
Mar 31
Luverne Invitational
5.
9
Jedidiah Dooyema
9' 6
May 21
Subsection
Long Jump
1.
10
Tanner Wiese
17' 11.5
PR
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
2.
10
Griffin Ahrendt
16' 11
May 12
Big South Conference
3.
10
Cyris Halverson
16' 3
May 4
Luverne True Team
4.
9
Eli Haugom
15' 5
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
5.
9
Ben Wagner
15' 1.75
Apr 23
Worthington Invite
Triple Jump
1.
10
Griffin Ahrendt
38' 11.5
May 21
Subsection
2.
11
Mitchell Muller
36' 10
May 7
Trojan Relays
3.
9
Eli Haugom
31' 10
May 21
Subsection
4.
9
Ben Wagner
29' 8.5
PR
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
Womens
60 Meter Dash
1.
12
Tayla Peterson
8.57
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
2.
10
Tianna Doppenberg
8.66
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
3.
9
Sierra Schmuck
8.67
Mar 23
Dan Lennon Invitational
100 Meters
1.
12
Tayla Peterson
12.91
PR
May 4
Luverne True Team
2.
10
Tianna Doppenberg
13.26
May 28
Section 3A
3.
9
Sierra Schmuck
13.30
PR
May 4
Luverne True Team
4.
9
Joci Oye
13.44
PR
May 21
Subsection
5.
8
Mackenzie Petersen
14.04c
PR
Apr 11
Brandon Valley Invite
6.
-
Meghan Mollberg
14.24c
Apr 27
Worthington MS
7.
-
Sydney Biever
14.33
Apr 23
Worthington Invite
8.
7
Ivy Hudson
14.44
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
9.
9
Greta Ahrendt
14.82
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
10.
9
Melissa Teal
14.95
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
11.
-
Gracie Hudson
15.12
Apr 23
Worthington Invite
12.
-
Alyssa Nattress
15.39
Mar 31
Luverne Invitational
13.
7
Mallory Thorson
15.91
Mar 31
Luverne Invitational
14.
-
Hannah Ehlers
16.02
PR
Mar 31
Luverne Invitational
15.
9
Jacinda Hustoft
16.15
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
16.
-
Madi Flom
16.31
PR
Mar 31
Luverne Invitational
200 Meters
1.
12
Tayla Peterson
25.99
PR
May 28
Section 3A
2.
12
Naomi Dooyema
26.91
PR
May 4
Luverne True Team
3.
10
Tianna Doppenberg
28.04
Apr 23
Worthington Invite
4.
9
Sierra Schmuck
28.10
Apr 11
Brandon Valley Invite
5.
9
Joci Oye
28.53
PR
May 21
Subsection
6.
10
Courtney Siebenahler
28.90
Apr 11
Brandon Valley Invite
7.
7
Ivy Hudson
29.44c
Apr 27
Worthington MS
8.
8
Mackenzie Petersen
29.64
Mar 31
Luverne Invitational
9.
-
Sydney Biever
29.70
Apr 23
Worthington Invite
10.
9
Greta Ahrendt
30.02
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
11.
9
Melissa Teal
30.92
PR
Apr 23
Worthington Invite
12.
-
Gracie Hudson
31.04c
Apr 27
Worthington MS
13.
-
Meghan Mollberg
31.39
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
14.
-
Alyssa Nattress
31.73
Apr 23
Worthington Invite
15.
7
Mallory Thorson
33.36
Mar 31
Luverne Invitational
16.
-
Madi Flom
33.96
PR
Mar 31
Luverne Invitational
17.
-
Justyce Ripka
35.31
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
18.
9
Jacinda Hustoft
35.58
Mar 31
Luverne Invitational
400 Meters
1.
12
Tayla Peterson
1:00.73
May 15
Class A True Team State Meet
2.
9
Joci Oye
1:04.53
PR
Mar 31
Luverne Invitational
3.
-
Sydney Biever
1:05.13
PR
May 21
Subsection
4.
7
Ivy Hudson
1:06.97
PR
May 28
Section 3A
5.
10
Shelbie Nath
1:07.50
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
6.
10
Mariah Aukes
1:10.25
Mar 23
Dan Lennon Invitational
7.
10
Bergin Flom
1:13.05
Mar 31
Luverne Invitational
8.
-
Gracie Hudson
1:13.13
Apr 23
Worthington Invite
9.
-
Meghan Mollberg
1:13.27
PR
May 21
Subsection
10.
9
Samantha Pierce
1:13.53
May 7
Trojan Relays
11.
-
Madi Flom
1:13.89
PR
Apr 23
Worthington Invite
12.
7
Claire Baustian
1:14.23
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
13.
9
Greta Ahrendt
1:15.03
PR
Mar 31
Luverne Invitational
14.
8
Madison Reisdorfer
1:17.39
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
15.
-
Isabel Smeins
1:29.57
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
800 Meters
1.
8
Gabrielle Ferrell
2:25.40
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
2.
10
Madison Schandelmeier
2:31.22
May 4
Luverne True Team
3.
8
Jadyn Anderson
2:37.12
Mar 23
Dan Lennon Invitational
4.
10
Mariah Aukes
2:44.71
Mar 31
Luverne Invitational
5.
7
Mallory Thorson
2:48.74
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
6.
8
Madison Reisdorfer
2:50.25
May 12
Big South Conference
7.
10
Bergin Flom
2:50.36
May 15
Class A True Team State Meet
8.
9
Samantha Pierce
3:00.76
PR
May 21
Subsection
9.
-
Madi Flom
3:01.0h
PR
Apr 27
Worthington MS
10.
-
Justyce Ripka
3:05.94
PR
Apr 23
Worthington Invite
11.
12
Michelle Reyes
3:14.36
PR
Apr 23
Worthington Invite
12.
12
Madison Stearns
3:16.53
Mar 23
Dan Lennon Invitational
13.
12
Alexis Hanson
3:17.20
PR
Mar 31
Luverne Invitational
14.
-
Isabel Smeins
3:18.86
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
15.
-
Bailey Anderson
3:26.15
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
16.
12
Monaya Hustoft
3:26.91
Mar 31
Luverne Invitational
17.
12
Sierra Somnis
3:46.33
PR
Apr 23
Worthington Invite
1600 Meters
1.
8
Gabrielle Ferrell
5:15.88
PR
May 15
Class A True Team State Meet
2.
10
Madison Schandelmeier
5:32.06
May 4
Luverne True Team
3.
8
Jadyn Anderson
5:44.27
Mar 31
Luverne Invitational
4.
8
Madison Reisdorfer
6:04.28
PR
Apr 23
Worthington Invite
5.
7
Claire Baustian
6:32.08
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
6.
-
Justyce Ripka
7:06.0h
PR
Apr 27
Worthington MS
7.
12
Alexis Hanson
7:06.01
PR
Apr 23
Worthington Invite
8.
10
Bergin Flom
7:09.59
Mar 23
Dan Lennon Invitational
9.
-
Isabel Smeins
7:12.49
PR
Apr 23
Worthington Invite
10.
12
Monaya Hustoft
7:32.76
PR
Apr 23
Worthington Invite
11.
-
Bailey Anderson
7:35.77
PR
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
12.
12
Michelle Reyes
7:44.92
PR
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
13.
12
Madison Stearns
7:51.45
Mar 31
Luverne Invitational
14.
12
Sierra Somnis
8:46.35
PR
Mar 31
Luverne Invitational
15.
11
Mira Uithoven
8:48.40
PR
Mar 31
Luverne Invitational
3200 Meters
1.
8
Gabrielle Ferrell
11:28.10
PR
Jun 6
MSHSL Class A Finals
2.
10
Madison Schandelmeier
12:09.96
Mar 31
Luverne Invitational
3.
8
Madison Reisdorfer
13:19.08
PR
May 21
Subsection
4.
7
Claire Baustian
13:37.41
Apr 23
Worthington Invite
5.
10
Mariah Aukes
13:40.10
May 7
Trojan Relays
6.
-
Justyce Ripka
15:34.54
PR
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
7.
12
Alexis Hanson
15:38.25
PR
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
8.
12
Monaya Hustoft
17:28.37
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
60m Hurdles - 33"
1.
12
Kynzie Smedsrud
10.58
Mar 23
Dan Lennon Invitational
2.
11
Jaidyn Elbers
11.29
Mar 23
Dan Lennon Invitational
3.
9
Samantha Pierce
11.53
PR
Mar 23
Dan Lennon Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Kynzie Smedsrud
16.29
PR
May 28
Section 3A
2.
11
Jaidyn Elbers
17.98
May 21
Subsection
3.
8
Mackenzie Petersen
18.27
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
4.
9
Samantha Pierce
19.32
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
300m Hurdles - 30"
1.
12
Kynzie Smedsrud
48.40
May 4
Luverne True Team
2.
11
Jaidyn Elbers
50.21
May 15
Class A True Team State Meet
3.
8
Mackenzie Petersen
52.90
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
4.
9
Samantha Pierce
55.88
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
51.60
May 28
Section 3A
2.
-
Sierra Schmuck
Naomi Dooyema
Joci Oye
Tianna Doppenberg
52.85
May 12
Big South Conference
3.
-
Sydney Biever
Ivy Hudson
Meghan Mollberg
Alyssa Nattress
52.99
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
4.
-
Sydney Biever
Hannah Ehlers
Madi Flom
Gracie Hudson
59.41
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
5.
-
Meghan Mollberg
Mallory Thorson
Alyssa Nattress
Hannah Ehlers
1:00.41
Mar 31
Luverne Invitational
6.
-
Alyssa Nattress
Jacinda Hustoft
Madi Flom
Hannah Ehlers
1:01.12
Apr 23
Worthington Invite
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:45.08
Jun 6
MSHSL Class A Finals
2.
-
Sierra Schmuck
Naomi Dooyema
Kynzie Smedsrud
Tayla Peterson
1:48.43
May 12
Big South Conference
3.
-
Sierra Schmuck
Naomi Dooyema
Kynzie Smedsrud
Joci Oye
1:49.88
May 4
Luverne True Team
4.
-
Sydney Biever
Melissa Teal
Greta Ahrendt
Meghan Mollberg
1:59.25
Apr 23
Worthington Invite
5.
-
Sydney Biever
Meghan Mollberg
Ivy Hudson
Alyssa Nattress
1:59.88
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
6.
-
Sydney Biever
Hannah Ehlers
Madi Flom
Gracie Hudson
2:05.06
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
7.
-
Mackenzie Petersen
Melissa Teal
Greta Ahrendt
Jacinda Hustoft
2:05.61
Mar 31
Luverne Invitational
8.
-
Melissa Teal
Greta Ahrendt
Justyce Ripka
Jacinda Hustoft
2:08.90
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
4x400 Relay
1.
-
Gabrielle Ferrell
Madi Schandelmeier
Jaidyn Elbers
Tianna Doppenberg
4:24.83
May 4
Luverne True Team
2.
-
Relay Team
4:26.11
May 15
Class A True Team State Meet
3.
-
Jadyn Anderson
Gabrielle Ferrell
Jaidyn Elbers
Madi Schandelmeier
4:26.41
Mar 31
Luverne Invitational
4.
-
Gabrielle Ferrell
Jaidyn Elbers
Joci Oye
Mackenzie Petersen
4:26.69
May 7
Trojan Relays
5.
-
Gabrielle Ferrell
Jaidyn Elbers
Shelbie Nath
Samantha Pierce
4:30.06
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
6.
-
Gabrielle Ferrell
Jaidyn Elbers
Mackenzie Petersen
Sydney Biever
4:30.94
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
7.
-
Gabrielle Ferrell
Mariah Aukes
Jaidyn Elbers
Mackenzie Petersen
4:31.6h
Apr 14
Fairmont Triangular
8.
-
Sydney Biever
Jaidyn Elbers
Mackenzie Petersen
Tianna Doppenberg
4:31.70
May 12
Big South Conference
9.
-
Gabrielle Ferrell
Jaidyn Elbers
Mackenzie Petersen
Ivy Hudson
4:33.88
Apr 23
Worthington Invite
10.
-
Mariah Aukes
Shelbie Nath
Justyce Ripka
Bergin Flom
4:50.53
Mar 31
Luverne Invitational
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
10:17.60
Apr 11
Brandon Valley Invite
2.
-
Gabrielle Ferrell
Madi Schandelmeier
Mallory Thorson
Mariah Aukes
10:39.09
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
3.
-
Madi Schandelmeier
Mariah Aukes
Mallory Thorson
Madison Reisdorfer
10:55.72
Apr 23
Worthington Invite
4.
-
Gabrielle Ferrell
Mallory Thorson
Claire Baustian
Madison Reisdorfer
10:57.44
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
5.
-
Jadyn Anderson
Mariah Aukes
Claire Baustian
Bergin Flom
11:08.20
Mar 31
Luverne Invitational
6.
-
Madi Schandelmeier
Gabrielle Ferrell
Madison Reisdorfer
Madison Stearns
11:08.41
Mar 31
Luverne Invitational
7.
-
Mariah Aukes
Madison Reisdorfer
Mallory Thorson
Mackenzie Petersen
11:10.99
May 4
Luverne True Team
8.
-
Madison Reisdorfer
Mariah Aukes
Mackenzie Petersen
Mallory Thorson
11:25.92
May 7
Trojan Relays
9.
-
Mackenzie Petersen
Mallory Thorson
Sydney Biever
Samantha Pierce
11:27.02
May 12
Big South Conference
10.
-
Mariah Aukes
Claire Baustian
Madison Reisdorfer
Mallory Thorson
11:51.7h
Apr 14
Fairmont Triangular
11.
-
Mackenzie Petersen
Shelbie Nath
Justyce Ripka
Bailey Anderson
13:15.75
Mar 31
Luverne Invitational
12.
-
Justyce Ripka
Alexis Hanson
Monaya Hustoft
Michelle Reyes
13:15.87
Apr 17
Luverne Cardinal Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:38.73
Mar 23
Dan Lennon Invitational
Shot Put - 4kg
1.
11
Morgan Edwards
39' 6.5
PR
Apr 11
Brandon Valley Invite
2.
10
Kammon Sawtelle
34' 2
Apr 23
Worthington Invite
Discus - 1kg
1.
11
Morgan Edwards
121' 3
PR
May 28
Section 3A
2.
10
Kammon Sawtelle
114' 6
May 12
Big South Conference
High Jump
1.
8
Mackenzie Petersen
4' 6
May 12
Big South Conference
10
Bergin Flom
4' 6
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
10
Shelbie Nath
4' 6
Mar 31
Luverne Invitational
4.
9
Samantha Pierce
4' 4
Mar 23
Dan Lennon Invitational
5.
7
Mallory Thorson
4' 0
PR
Apr 27
Worthington MS
6.
7
Claire Baustian
3' 10
Apr 16
Pipestone Junior High Meet
7.
-
Micayla Murphy
3' 8
PR
Apr 27
Worthington MS
-
Bailey Anderson
3' 8
PR
Apr 27
Worthington MS
Pole Vault
1.
10
Bergin Flom
8' 6
May 21
Subsection
2.
10
Madison Schandelmeier
7' 6
Mar 31
Luverne Invitational
3.
10
Mariah Aukes
7' 0
May 7
Trojan Relays
4.
-
Hannah Ehlers
6' 6
PR
Mar 31
Luverne Invitational
Long Jump
1.
10
Tianna Doppenberg
15' 7
Apr 28
Bob Nangle Arrow Relays
2.
10
Courtney Siebenahler
15' 5
Apr 14
Fairmont Triangular
3.
7
Mallory Thorson
13' 8
Apr 11
Brandon Valley Invite
4.
9
Greta Ahrendt
12' 7
PR
Apr 27
Worthington MS
5.
-
Meghan Mollberg
11' 9
PR
Apr 27
Worthington MS
Triple Jump
1.
10
Courtney Siebenahler
34' 8.25
May 28
Section 3A
2.
12
Kynzie Smedsrud
31' 8
Mar 31
Luverne Invitational
3.
10
Tianna Doppenberg
29' 3.5
Mar 31
Luverne Invitational
4.
7
Mallory Thorson
27' 5.5
May 21
Subsection
5.
9
Greta Ahrendt
25' 7
PR
Apr 27
Worthington MS
*Recent improvement