Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2006
2004
2002
2001
2000
1999
1998
1995
Indoor
2024
2023
2022
2016
2015
2013
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Asher Kuhn
11.61
Apr 7
Lakeview Invite
2.
11
Matt Vaughn
11.70
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
3.
10
Ashton Hoffman
11.70
PR
Apr 7
Lakeview Invite
4.
11
Lucas Fay
12.02
PR
Apr 7
Lakeview Invite
5.
12
Landon Koppenhoefer
12.17
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
6.
12
Austin Etheridge
12.61
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
7.
11
Abhinav Burri
12.76
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
8.
10
Josh Ficke
12.80
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
9.
9
Wil Bacin
12.98
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
10.
10
Aneesh Burri
13.22
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
11.
9
Leo Gianni
13.30
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
12.
9
Ajay Singh
13.32
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
13.
12
Colin Dickey
13.34
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
14.
9
Maahish Kumar
13.48
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
15.
12
Drew Grau
13.60
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
16.
10
Jackson Sladen-York
13.65
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
17.
10
Jacob Reusser
13.75
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
18.
11
Kieran Allan
13.80
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
19.
12
Bailey Pennington
13.90
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
20.
11
Jake Chellman
14.02
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
21.
10
Jared Curtis
14.07
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
22.
9
Nick Gates
14.41
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
23.
10
Deyton Lee
14.45
May 9
Gull Lake JV Invite
24.
9
Gavin Frantz
16.75
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
200 Meters
1.
10
Tanner Spencer
23.09
May 13
SMAC Championships
2.
11
Matt Vaughn
23.25
PR
May 13
SMAC Championships
3.
12
Landon Koppenhoefer
24.35
PR
May 13
SMAC Championships
4.
10
Brady Martin
24.49
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
5.
10
Ashton Hoffman
24.60
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
6.
12
Matt Stocker
24.64
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
7.
11
Asher Kuhn
25.07
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
8.
11
Nathan Garrity
25.50
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
9.
11
Lucas Fay
25.85
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
10.
10
Ashton Strefling
26.20
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
11.
10
Mason Jahnke
26.20
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
12.
12
Austin Etheridge
26.21
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
13.
10
Josh Ficke
26.22
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
14.
9
Leo Gianni
26.30
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
15.
9
Wil Bacin
26.66
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
16.
10
Michael Burkhart
26.93
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
17.
10
Aneesh Burri
27.18
May 9
Gull Lake JV Invite
18.
11
Abhinav Burri
27.22
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
19.
11
Kaidyn Boehm
27.47
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
20.
12
Colin Dickey
27.66
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
21.
11
David Garber
28.14
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
22.
9
Ajay Singh
28.19
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
23.
12
Bailey Pennington
28.76
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
24.
10
Deyton Lee
30.45
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
25.
9
Nick Gates
30.93
May 9
Gull Lake JV Invite
400 Meters
1.
12
Matt Stocker
52.59
PR
May 13
SMAC Championships
2.
10
Brady Martin
54.19
PR
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
3.
11
Brad Mills
55.68
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
4.
11
Zach Ort
57.12
May 13
SMAC Championships
5.
10
Ashton Strefling
58.79
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
6.
9
Leo Gianni
1:01.18
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
800 Meters
1.
10
Braedyn Arend
2:01.39
PR
May 13
SMAC Championships
2.
9
Kieran Smith
2:08.50
PR
Apr 21
Eddies Invitational
3.
11
Brad Mills
2:14.02
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4.
10
Dante Mondardo
2:24.64
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
5.
11
Kaidyn Boehm
2:32.24
Apr 7
Lakeview Invite
6.
10
Bergen Fischer
2:41.04
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
1600 Meters
1.
10
Braedyn Arend
4:56.29
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
2.
9
Kieran Smith
5:02.70
PR
Apr 21
Eddies Invitational
3.
10
Dante Mondardo
5:20.71
PR
Apr 28
Don Lukens Invitational
4.
11
Mason Laurin
5:35.63
Apr 28
Don Lukens Invitational
5.
11
Kaidyn Boehm
5:42.67
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
6.
12
Cohen Hall
5:43.75
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
7.
12
Val Heppler
5:44.64
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
8.
10
Bergen Fischer
5:58.96
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
3200 Meters
1.
11
Mason Laurin
11:52.35
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
12
Cohen Hall
12:06.99
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
3.
12
Val Heppler
12:45.29
PR
Apr 28
Don Lukens Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Noah Willemin
16.67
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
2.
10
Leelan Marcano
19.12
PR
May 13
SMAC Championships
3.
12
Tyler Slayback
19.53
PR
Apr 7
Lakeview Invite
4.
10
Dylan Moore
20.23
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
5.
9
Isaac Emerson
20.50
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
6.
10
Jake Tetzlaff
21.59
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
7.
9
Maahish Kumar
21.76
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
300m Hurdles - 36"
1.
10
Leelan Marcano
46.21
PR
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
2.
11
Noah Willemin
47.40
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
3.
10
Dylan Moore
48.31
PR
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
4.
9
Isaac Emerson
48.80
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
5.
9
Maahish Kumar
49.67
May 9
Gull Lake JV Invite
6.
12
Tyler Slayback
49.75
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
7.
10
Jake Tetzlaff
50.45
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4x100 Relay
1.
Matt Vaughn
Tanner Spencer
Landon Koppenhoefer
Trevor Olson
44.72
Apr 15
Carmon Cripe Relays
2.
Matt Vaughn
Tanner Spencer
Asher Kuhn
Ashton Hoffman
45.03
Apr 21
Eddies Invitational
3.
Matt Vaughn
Tanner Spencer
Landon Koppenhoefer
Asher Kuhn
46.17
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4.
Matt Vaughn
Lucas Fay
Asher Kuhn
Ashton Hoffman
46.34
Apr 7
Lakeview Invite
5.
Asher Kuhn
Lucas Fay
Wil Bacin
Ashton Hoffman
47.74
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
6.
Asher Kuhn
Ashton Hoffman
Lucas Fay
Wil Bacin
47.94
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
7.
Wil Bacin
Austin Etheridge
Josh Ficke
Lucas Fay
49.85
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
8.
Wil Bacin
Maahish Kumar
Bailey Pennington
Tyler Slayback
49.99
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
9.
Jacob Reusser
Nathan Garrity
Wil Bacin
Ashton Strefling
50.40
May 9
Gull Lake JV Invite
10.
David Garber
Nathan Garrity
Michael Burkhart
Bailey Pennington
50.41
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
11.
Jake Tetzlaff
Isaac Emerson
Dylan Moore
Josh Ficke
50.53
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
12.
Isaac Emerson
Jake Tetzlaff
Maahish Kumar
Abhinav Burri
50.54
May 9
Gull Lake JV Invite
13.
Jake Chellman
Drew Grau
Ashton Strefling
Kieran Allan
51.08
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
14.
Leelan Marcano
Isaac Emerson
Dylan Moore
Jake Tetzlaff
51.10
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
15.
Dylan Moore
Jake Tetzlaff
Isaac Emerson
Josh Ficke
51.12
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
16.
Kieran Allan
Jake Chellman
Ashton Strefling
Drew Grau
51.38
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
17.
Drew Grau
Sam Stampfly
Jake Chellman
Kieran Allan
51.39
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
18.
Michael Burkhart
Nathan Garrity
Mason Jahnke
Bailey Pennington
51.59
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
19.
Abhinav Burri
Aneesh Burri
Jacob Reusser
Deyton Lee
52.09
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
20.
Josh Ficke
Nick Gates
Colin Dickey
Abhinav Burri
52.29
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
21.
Drew Grau
Jake Chellman
Sam Stampfly
Kieran Allan
52.52
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
22.
Nathan Garrity
Michael Burkhart
David Garber
Mason Jahnke
53.82
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
23.
Colin Dickey
Max Fujawa
Nick Gates
Leo Gianni
53.84
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
24.
Logan Boyle
Juan Del hoyo montalvo
Tyler Vanderveen
Jackson Sladen-York
56.16
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
25.
Juan Del hoyo montalvo
Blake Bacon
Gavin Frantz
Braeden Smith
57.06
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
26.
Austin Etheridge
Logan Boyle
Tyler Vanderveen
Jackson Sladen-York
57.31
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
27.
Blake Bacon
Logan Boyle
Jared Curtis
Juan Del hoyo montalvo
57.81
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
28.
Aneesh Burri
Nick Gates
Deyton Lee
Jacob Reusser
58.15
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
29.
Blake Bacon
Juan Del hoyo montalvo
Gavin Frantz
Braeden Smith
58.18
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
30.
Nick Gates
Maahish Kumar
Ajay Singh
Ashton Strefling
58.69
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
31.
Colin Dickey
Bailey Pennington
Austin Etheridge
Tyler Slayback
1:07.96
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
4x200 Relay -
1.
Tanner Spencer
Landon Koppenhoefer
Trevor Olson
Matt Vaughn
1:33.90
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
Matt Vaughn
Tanner Spencer
Landon Koppenhoefer
Trevor Olson
1:34.06
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
3.
Matt Vaughn
Tanner Spencer
Trevor Olson
Landon Koppenhoefer
1:34.08
Apr 28
Don Lukens Invitational
4.
Matt Vaughn
Tanner Spencer
Matt Stocker
Ashton Hoffman
1:34.65
Apr 21
Eddies Invitational
5.
Tanner Spencer
Trevor Olson
Landon Koppenhoefer
Ashton Hoffman
1:35.18
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
6.
Tanner Spencer
Trevor Olson
John Emerson
Landon Koppenhoefer
1:35.47
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
7.
Austin Etheridge
Josh Ficke
Brady Martin
Ashton Strefling
1:43.68
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
8.
Kaidyn Boehm
Wil Bacin
Ashton Strefling
Leo Gianni
1:49.80
May 9
Gull Lake JV Invite
4x400 Relay
1.
Matt Stocker
Tanner Spencer
Brad Mills
Brady Martin
3:36.15
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
2.
Matt Stocker
Tanner Spencer
Brad Mills
Braedyn Arend
3:39.37
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
3.
Matt Stocker
Trevor Olson
Brad Mills
Landon Koppenhoefer
3:40.78
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
4.
Matt Stocker
Braedyn Arend
Brad Mills
Tanner Spencer
3:41.51
Apr 21
Eddies Invitational
5.
Matt Stocker
Trevor Olson
Brad Mills
Tanner Spencer
3:44.42
Apr 28
Don Lukens Invitational
6.
Matt Stocker
Dylan Moore
Brad Mills
Isaac Emerson
3:51.32
Apr 15
Carmon Cripe Relays
7.
Braedyn Arend
Brady Martin
Ashton Strefling
Kaidyn Boehm
4:05.95
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
8.
Kieran Smith
Bergen Fischer
Dante Mondardo
John Emerson
4:23.45
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
4x800 Relay
1.
Matt Stocker
Braedyn Arend
Kieran Smith
Zach Ort
8:29.22
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
Matt Stocker
Braedyn Arend
Brad Mills
Kieran Smith
8:34.84
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
3.
Matt Stocker
Braedyn Arend
Brad Mills
Brady Martin
9:08.54
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
4.
Kaidyn Boehm
Mason Laurin
Dante Mondardo
Bergen Fischer
10:10.52
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Asher Kuhn
Ashton Hoffman
Lucas Fay
Noah Willemin
1:51.31
Apr 15
Carmon Cripe Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Cohen Hall
Ashton Strefling
Kaidyn Boehm
Dante Mondardo
14:36.63
Apr 15
Carmon Cripe Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Matt Vaughn
46' 1.5
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
2.
12
Drew Grau
44' 1.5
PR
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
3.
11
Jake Chellman
42' 7.5
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
4.
10
Sam Stampfly
39' 10
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
5.
11
Kieran Allan
37' 0
May 9
Gull Lake JV Invite
6.
11
Zach Ort
36' 0
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
7.
10
Christopher Judkins
35' 5.25
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
8.
11
Blake Bacon
34' 10
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
9.
10
Braeden Smith
33' 1
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
10.
10
Jared Curtis
32' 5
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
11.
10
Jackson Sladen-York
32' 0.75
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
12.
10
Leelan Marcano
30' 11
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
13.
10
Tyler Vanderveen
30' 8
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
14.
10
Logan Boyle
30' 0
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
15.
11
Juan Del hoyo montalvo
29' 9
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
16.
9
Gavin Frantz
27' 0
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
Discus - 1.6kg
1.
11
Matt Vaughn
143' 1
May 13
SMAC Championships
2.
11
Jake Chellman
133' 5.5
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
3.
12
Drew Grau
116' 4
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4.
11
Blake Bacon
105' 5
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
5.
10
Leelan Marcano
95' 1
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
6.
11
Kieran Allan
93' 9
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
7.
10
Logan Boyle
93' 5
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
8.
10
Tyler Vanderveen
89' 10
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
9.
10
Jackson Sladen-York
88' 6
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
10.
10
Sam Stampfly
86' 7.75
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
11.
10
Braeden Smith
83' 1.25
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
12.
10
Jared Curtis
82' 5.5
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
13.
11
Zach Ort
82' 2
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
14.
9
Gavin Frantz
80' 3.5
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
15.
10
Christopher Judkins
79' 5.5
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
16.
11
Juan Del hoyo montalvo
71' 4.5
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
High Jump
1.
12
Trevor Olson
6' 1
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
2.
12
Jack Larson
5' 10
PR
Apr 7
Lakeview Invite
3.
11
Brad Mills
5' 4
PR
Apr 7
Lakeview Invite
4.
11
Matt Vaughn
5' 0
PR
Apr 15
Carmon Cripe Relays
10
Jacob Reusser
5' 0
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
10
Deyton Lee
5' 0
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
12
Tyler Slayback
5' 0
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
8.
10
Christopher Judkins
4' 10
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
Pole Vault
1.
10
Mason Jahnke
12' 1
May 13
SMAC Championships
2.
11
Nathan Garrity
9' 6
May 9
Gull Lake JV Invite
11
David Garber
9' 6
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
10
Michael Burkhart
9' 6
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
Long Jump
1.
12
Jack Larson
19' 7
PR
May 13
SMAC Championships
2.
12
Trevor Olson
18' 5.5
PR
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
3.
11
Asher Kuhn
18' 2.25
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
4.
11
Lucas Fay
17' 8
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
5.
9
Wil Bacin
17' 6.5
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
6.
10
Brady Martin
17' 3
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
7.
12
Austin Etheridge
16' 6
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
8.
10
Jacob Reusser
15' 9.75
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
9.
9
Maahish Kumar
15' 1
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
10.
10
Aneesh Burri
14' 8.5
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
11.
10
Jake Tetzlaff
14' 5
May 9
Gull Lake JV Invite
12.
10
Ashton Hoffman
14' 4.75
PR
Apr 15
Carmon Cripe Relays
Womens
100 Meters
1.
10
Paige Lies
13.35
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
2.
9
Avery Vroon
13.51
PR
Apr 28
Don Lukens Invitational
3.
11
Elle Winkelmann
13.59
PR
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
4.
10
Paige Benedict
13.72
Apr 7
Lakeview Invite
5.
9
Aylin Sanchez
13.96
PR
Apr 7
Lakeview Invite
6.
11
Sofia Baber
15.07
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
7.
11
Parker Keim
15.77
PR
Apr 21
Eddies Invitational
8.
10
Lettie Reeves
18.36
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
200 Meters
1.
10
Paige Lies
27.39
PR
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
2.
9
Avery Vroon
27.97
(2.2)
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
3.
10
Sydney Fujawa
28.38
(2.8)
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
4.
10
Elise Cross
29.15
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
5.
10
Paige Benedict
29.65
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
6.
9
Audrey Olmsted
29.72
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
7.
11
Elle Winkelmann
29.72
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
8.
9
Aylin Sanchez
30.63
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
9.
9
Lucy Garber
31.08
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
10.
11
Sofia Baber
31.75
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
11.
11
Michaela Norbey
32.67
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
12.
11
Emma Muzumara
33.28
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
13.
11
Parker Keim
33.37
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
400 Meters
1.
9
Kate Ort
1:00.13
May 26
2023 MITCA D2 Team State
2.
10
Elise Cross
1:09.45
PR
May 13
SMAC Championships
3.
9
Audrey Olmsted
1:09.91
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4.
9
Lucy Garber
1:11.81
May 9
Gull Lake JV Invite
5.
10
Hazel Lemon
1:22.37
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
800 Meters
1.
10
Preslee Perkins
2:23.36
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
2.
10
Kaylee Sprague
2:25.59
PR
Apr 28
Don Lukens Invitational
3.
9
Lucy Garber
2:45.99
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
4.
9
Isabella Totzke
3:07.28
PR
Apr 7
Lakeview Invite
1600 Meters
1.
10
Kaylee Sprague
5:20.80
PR
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
10
Preslee Perkins
5:46.49
PR
Apr 7
Lakeview Invite
3.
9
Madelyn Tude Thuot
6:18.05
PR
Apr 15
Carmon Cripe Relays
4.
9
Lucy Garber
6:18.22
PR
May 13
SMAC Championships
5.
9
Isabella Totzke
6:50.33
PR
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
3200 Meters
1.
10
Preslee Perkins
12:57.67
PR
Apr 7
Lakeview Invite
2.
9
Madelyn Tude Thuot
13:30.71
PR
Apr 21
Eddies Invitational
3.
9
Lucy Garber
14:26.02
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
4.
9
Isabella Totzke
14:44.17
PR
Apr 28
Don Lukens Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
11
Kelsey Msipa
17.72
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
11
Emma Muzumara
19.48
(.3)
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
3.
11
Michaela Norbey
20.32
PR
Apr 21
Eddies Invitational
4.
9
Lydia Beran
20.96
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
5.
11
Ja'Niya Young
21.17
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
300m Hurdles - 30"
1.
10
Annika DeJong
49.91
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
2.
11
Michaela Norbey
56.64
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
3.
9
Lydia Beran
57.91
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4.
11
Emma Muzumara
1:02.21
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
5.
11
Kelsey Msipa
1:04.66
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
4x100 Relay
1.
Paige Lies
Sydney Fujawa
Elle Winkelmann
Avery Vroon
52.08
May 26
2023 MITCA D2 Team State
2.
Paige Lies
Elise Cross
Elle Winkelmann
Avery Vroon
53.41
Apr 21
Eddies Invitational
3.
Kelsey Msipa
Sydney Fujawa
Elle Winkelmann
Avery Vroon
53.58
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4.
Paige Lies
Elle Winkelmann
Paige Benedict
Kelsey Msipa
53.63
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
5.
Paige Lies
Elle Winkelmann
Abrielle Harrell
Avery Vroon
53.98
Apr 15
Carmon Cripe Relays
6.
Elle Winkelmann
Sydney Fujawa
Kelsey Msipa
Avery Vroon
54.17
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
7.
Elle Winkelmann
Sydney Fujawa
Abrielle Harrell
Paige Benedict
54.63
Apr 7
Lakeview Invite
8.
Elle Winkelmann
Sydney Fujawa
Abrielle Harrell
Elise Cross
54.79
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
9.
Aylin Sanchez
Sydney Fujawa
Elise Cross
Parker Keim
57.37
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
10.
Aylin Sanchez
Sofia Baber
Michaela Norbey
Tayah Lewis
58.73
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
11.
Sofia Baber
Lydia Beran
Emma Muzumara
Aylin Sanchez
58.96
May 9
Gull Lake JV Invite
4x200 Relay -
1.
Paige Lies
Avery Vroon
Elle Winkelmann
Kate Ort
1:50.23
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
Paige Lies
Sydney Fujawa
Elise Cross
Elle Winkelmann
1:54.16
Apr 21
Eddies Invitational
4x400 Relay
1.
Avery Steffes
Kate Ort
Annika DeJong
Kaylee Sprague
4:12.47
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
Preslee Perkins
Kate Ort
Annika DeJong
Kaylee Sprague
4:20.28
Apr 28
Don Lukens Invitational
3.
Elle Winkelmann
Emily Patterson
Hazel Lemon
Luciana Garber
4:48.43
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
4x800 Relay
1.
Avery Steffes
Emily Patterson
Kaylee Sprague
Annika DeJong
10:17.48
May 19
MHSAA LP Region 14-2 @ Berrien Springs
2.
Relay Team
10:25.30
Apr 28
Don Lukens Invitational
3.
Avery Steffes
Kate Ort
Kaylee Sprague
Annika DeJong
10:29.03
Apr 25
Lakeshore @ Portage Central
4.
Emily Patterson
Luciana Garber
Isabella Totzke
Neve Rydzinski
11:41.68
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
5.
Avery Steffes
Haylee Woods
Neve Rydzinski
Isabella Totzke
11:45.69
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Paige Lies
Avery Vroon
Elle Winkelmann
Kate Ort
1:58.51
Apr 15
Carmon Cripe Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Haylee Woods
Audrey Olmsted
Abigail Winsman
Madelyn Tude Thuot
15:46.20
Apr 15
Carmon Cripe Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Hazel Lemon
29' 10
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
2.
9
Sophia Godush
26' 11
PR
May 5
St. Joe/Benton Harbor Rotary Meet
3.
11
Ja'Niya Young
25' 1
PR
Apr 15
Carmon Cripe Relays
4.
11
Cydney Bacon
24' 3
PR
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
5.
11
Natalie Rolling
23' 8
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
6.
11
Maya Schmidt
20' 3
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
7.
9
Brooklynn Hill
17' 1
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
Discus - 1kg
1.
11
Natalie Rolling
83' 7
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
2.
11
Cydney Bacon
70' 9.25
Apr 21
Eddies Invitational
3.
10
Hazel Lemon
66' 4
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
4.
11
Ja'Niya Young
66' 1.5
May 9
Gull Lake JV Invite
5.
9
Sophia Godush
64' 1
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
6.
11
Maya Schmidt
41' 8
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
7.
9
Brooklynn Hill
41' 4.5
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
High Jump
1.
10
Abrielle Harrell
5' 1
Apr 7
Lakeview Invite
2.
9
Lydia Beran
4' 2
PR
Apr 7
Lakeview Invite
Pole Vault
1.
10
Sydney Fujawa
9' 0
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
2.
11
Parker Keim
7' 6
May 8
St. Joe and Lakeshore at Mattawan
3.
9
Kate Ort
6' 0
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
Long Jump
1.
10
Paige Lies
16' 9
PR
Apr 21
Eddies Invitational
2.
11
Elle Winkelmann
14' 0
PR
May 26
2023 MITCA D2 Team State
3.
11
Emma Muzumara
12' 6
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
11
Parker Keim
12' 6
PR
Apr 18
Portage Northern at Lakeshore
5.
11
Sofia Baber
11' 11.75
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
6.
11
Michaela Norbey
11' 9
PR
Apr 11
Lakeshore at St. Joe
7.
9
Lucy Garber
10' 2
PR
May 9
Gull Lake JV Invite
*Recent improvement