Season:
2014 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
Indoor
2018
2013
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Charles Sudduth
11.08
May 23
ASAA 4A State Championships
2.
12
Danny Eagan
11.59
PR
May 23
ASAA 4A State Championships
3.
9
Josh Cummings
11.69
Apr 26
LHS
4.
11
Prince Cooks
11.83
May 2
Anchorage Invite
5.
11
Marquece McCrae
11.96
PR
Apr 26
LHS
6.
10
Micah Banks
12.09
May 2
Anchorage Invite
7.
11
Ryan Kramer
12.11
PR
May 10
Hutchison/West Valley
8.
9
Mekhi Omnik
12.34
PR
May 2
Anchorage Invite
9.
11
Sam Carney-Braveman
12.36
PR
Apr 26
LHS
10.
9
Jonas Post
12.66
PR
Apr 26
LHS
11.
11
Deacon Damario
12.81
PR
May 3
Monroe/Lathrop
12.
11
Jesse Mayo
13.47
PR
May 3
Monroe/Lathrop
13.
11
Caleb Stout
13.83
PR
May 3
Monroe/Lathrop
14.
11
Ethan Berkeland
13.98
PR
May 3
Monroe/Lathrop
200 Meters
1.
12
Daniel Remington
22.92
PR
May 23
ASAA 4A State Championships
2.
12
Danny Eagan
23.52
PR
May 23
ASAA 4A State Championships
3.
9
Josh Cummings
24.28
PR
May 17
Region VI Championships
4.
11
Charles Sudduth
24.35
May 31
Brian Young Invitational
5.
11
Marquece McCrae
24.58
PR
May 17
Region VI Championships
6.
11
Ryan Kramer
24.62
PR
May 17
Region VI Championships
7.
10
Micah Banks
24.85
May 10
Hutchison/West Valley
8.
11
Sam Carney-Braveman
25.17
PR
May 2
Anchorage Invite
9.
10
Michael Bonar
25.83
May 2
Anchorage Invite
10.
9
Mekhi Omnik
26.06
PR
Apr 26
LHS
11.
11
Deacon Damario
26.10
PR
May 3
Monroe/Lathrop
12.
9
Jesus Ayala
26.50
Apr 26
LHS
400 Meters
1.
12
Daniel Remington
50.30
PR
May 17
Region VI Championships
2.
10
Spencer Herron
55.96
PR
May 10
Hutchison/West Valley
3.
12
David Swenson
56.14
PR
May 2
Anchorage Invite
4.
10
Micah Banks
56.65
PR
May 2
Anchorage Invite
5.
11
Tommy O'Donoghue
57.62
PR
May 10
Hutchison/West Valley
6.
10
Michael Bonar
58.26
PR
May 17
Region VI Championships
7.
9
Jesus Ayala
59.34
PR
Apr 26
LHS
8.
11
Jaxon Brooks
1:02.57
PR
Apr 26
LHS
800 Meters
1.
10
Spencer Herron
2:09.47
May 17
Region VI Championships
2.
12
Erich Hoefler
2:10.56
PR
Apr 26
LHS
3.
11
Max Donaldson
2:11.94
PR
Apr 26
LHS
4.
11
Jesse Mayo
2:12.77
Apr 26
LHS
5.
11
Tommy O'Donoghue
2:14.04
May 3
Anchorage Invite Day 2
6.
11
Tristan Sayre
2:15.09
May 3
Monroe/Lathrop
7.
10
Jonathan Gates
2:16.32
Apr 26
LHS
8.
11
Ethan Berkeland
2:16.99
PR
May 17
Region VI Championships
9.
9
Keel Simon
2:17.45
May 10
Hutchison/West Valley
10.
9
Tristan O'Donoghue
2:23.15
PR
Apr 26
LHS
11.
9
Quinn Vinlove
2:27.36
May 2
Anchorage Invite
12.
9
Benjamin Keener
2:30.41
PR
May 10
Hutchison/West Valley
13.
9
Aidan Earnest
2:30.68
May 2
Anchorage Invite
14.
9
Everett Darrow
2:32.27
May 2
Anchorage Invite
15.
9
Scott Jacobs
2:33.82
PR
May 2
Anchorage Invite
16.
9
Elliot Kenaston
2:33.94
May 3
Monroe/Lathrop
17.
9
David Chen
2:36.35
PR
May 3
Monroe/Lathrop
18.
9
Finn Swingle
2:37.83
PR
May 2
Anchorage Invite
19.
9
Stan Rogers
2:53.21
May 2
Anchorage Invite
20.
9
Jasper Holton
3:22.53
PR
May 3
Monroe/Lathrop
1600 Meters
1.
12
Erich Hoefler
4:37.90
PR
May 17
Region VI Championships
2.
11
Tristan Sayre
4:44.81
PR
May 17
Region VI Championships
3.
11
Max Donaldson
4:45.71
PR
May 17
Region VI Championships
4.
9
Keel Simon
4:54.55
May 17
Region VI Championships
5.
9
Aaron Bravo
5:01.30
May 17
Region VI Championships
6.
11
Jesse Mayo
5:03.18
May 3
Monroe/Lathrop
7.
10
Spencer Herron
5:06.07
May 2
Anchorage Invite
8.
11
Ethan Berkeland
5:08.80
PR
May 17
Region VI Championships
9.
9
Aidan Earnest
5:16.52
May 17
Region VI Championships
10.
10
Jonathan Gates
5:18.26
PR
May 2
Anchorage Invite
11.
9
Everett Darrow
5:27.68
May 2
Anchorage Invite
12.
9
Quinn Vinlove
5:29.39
May 10
Hutchison/West Valley
13.
11
Grant Ackerman
5:31.48
May 3
Monroe/Lathrop
14.
9
Elliot Kenaston
5:31.63
May 3
Monroe/Lathrop
15.
9
Tristan O'Donoghue
5:40.04
May 2
Anchorage Invite
16.
9
Benjamin Keener
5:46.78
PR
May 2
Anchorage Invite
17.
9
David Chen
5:56.05
PR
May 3
Monroe/Lathrop
18.
9
Stan Rogers
6:08.05
May 2
Anchorage Invite
19.
10
Max Tamillo
6:11.21
Apr 26
LHS
3200 Meters
1.
12
Erich Hoefler
9:52.49
PR
May 23
ASAA 4A State Championships
2.
11
Tristan Sayre
10:07.23
PR
May 17
Region VI Championships
3.
9
Aaron Bravo
10:56.59
May 17
Region VI Championships
4.
9
Quinn Vinlove
11:09.37
PR
May 17
Region VI Championships
5.
9
Aidan Earnest
11:41.71
PR
May 17
Region VI Championships
6.
9
Everett Darrow
11:42.28
May 17
Region VI Championships
7.
11
Grant Ackerman
11:42.55
PR
May 17
Region VI Championships
8.
9
Scott Jacobs
11:57.20
PR
May 17
Region VI Championships
9.
9
Finn Swingle
12:11.89
PR
May 2
Anchorage Invite
10.
9
Jacob Hanson
13:32.88
PR
May 10
Hutchison/West Valley
110m Hurdles - 39"
1.
11
Sam Carney-Braveman
16.90
May 10
Hutchison/West Valley
2.
11
Ryan Kramer
18.20
PR
May 10
Hutchison/West Valley
3.
9
Mekhi Omnik
18.58
PR
May 10
Hutchison/West Valley
4.
9
Jesiah Roe
20.32
PR
May 10
Hutchison/West Valley
300m Hurdles - 36"
1.
11
Sam Carney-Braveman
44.22
May 17
Region VI Championships
2.
11
Ryan Kramer
44.49
PR
May 17
Region VI Championships
3.
9
Mekhi Omnik
45.17
PR
May 10
Hutchison/West Valley
4.
9
Jesus Ayala
47.85
May 17
Region VI Championships
5.
9
Jesiah Roe
48.03
PR
May 10
Hutchison/West Valley
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
44.46
May 24
ASAA 4A State Championships
2.
-
Prince Cooks
Josh Cummings
Danny Eagan
Charles Sudduth
44.54
May 17
Region VI Championships
3.
-
Michael Bonar
Deacon Damario
Mekhi Omnik
Ryan Kramer
48.76
May 10
Hutchison/West Valley
4.
-
Jonas Post
Mekhi Omnik
Deacon Damario
Marquece McCrae
49.12
Apr 26
LHS
4x200 Relay -
1.
-
Charles Sudduth
Josh Cummings
Danny Eagan
Daniel Remington
1:31.92
May 17
Region VI Championships
2.
-
Relay Team
1:32.29
May 24
ASAA 4A State Championships
3.
-
Micah Banks
Josh Cummings
Danny Eagan
Daniel Remington
1:34.22
May 10
Hutchison/West Valley
4.
-
Deacon Damario
Jaxon Brooks
Jesus Ayala
Mekhi Omnik
1:41.36
Apr 26
LHS
4x400 Relay
1.
-
Micah Banks
Daniel Remington
David Swenson
Spencer Herron
3:55.55
May 17
Region VI Championships
2.
-
Benjamin Koenig
Keel Simon
Jonathan Gates
Spencer Herron
3:55.79
Apr 26
LHS
3.
-
Relay Team
3:57.26
May 2
Anchorage Invite
4.
-
Spencer Herron
Keel Simon
Ethan Berkeland
Tommy O'Donoghue
3:58.15
May 10
Hutchison/West Valley
5.
-
Tristan Sayre
Max Donaldson
Jesse Mayo
Erich Hoefler
4:01.01
May 10
Hutchison/West Valley
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
8:42.86
May 24
ASAA 4A State Championships
2.
-
Spencer Herron
Jesse Mayo
Tommy O'Donoghue
Max Donaldson
8:48.51
May 17
Region VI Championships
3.
-
Grant Ackerman
Ethan Berkeland
Quinn Vinlove
Aidan Earnest
9:42.42
May 10
Hutchison/West Valley
4.
9
Aaron Bravo
Everett Darrow
Quinn Vinlove
Tristan O'Donoghue
9:52.60
Apr 26
LHS
5.
9
Everett Darrow
Dawson Verley
Stan Rogers
Tristan O'Donoghue
10:13.81
May 10
Hutchison/West Valley
6.
-
Stan Rogers
Jasper Holton
Trae Curtis
James Cloyd
10:50.74
Apr 26
LHS
Shot Put - 12lb
1.
11
Joaquin Martines
38' 9.75
May 17
Region VI Championships
2.
12
Rhoadie West
37' 7
PR
Apr 26
LHS
3.
12
Michael Williams
34' 0.75
May 10
Hutchison/West Valley
4.
9
Jake Foshee
32' 0.75
May 17
Region VI Championships
5.
12
Lyndon Coryell
30' 9
PR
Apr 26
LHS
6.
11
Caleb Stout
29' 1
PR
May 3
Monroe/Lathrop
7.
11
Felix Wiedenmann
27' 0.75
PR
May 3
Monroe/Lathrop
8.
12
Anthony Kline
23' 9
PR
May 3
Monroe/Lathrop
Discus - 1.6kg
1.
11
Joaquin Martines
137' 3
May 17
Region VI Championships
2.
12
Rhoadie West
123' 10
PR
May 2
Anchorage Invite
3.
12
Michael Williams
103' 11
PR
May 17
Region VI Championships
4.
9
Jake Foshee
101' 3
May 17
Region VI Championships
5.
11
Caleb Stout
92' 2
PR
May 17
Region VI Championships
6.
12
Lyndon Coryell
91' 3.25
PR
Apr 26
LHS
7.
11
Felix Wiedenmann
79' 3
PR
May 17
Region VI Championships
8.
12
Daniel Remington
76' 5
PR
May 2
Anchorage Invite
9.
12
Anthony Kline
64' 8.5
PR
May 3
Monroe/Lathrop
High Jump
1.
12
David Swenson
5' 10
PR
May 3
Anchorage Invite Day 2
2.
11
Marquece McCrae
5' 2
PR
May 10
Hutchison/West Valley
11
Josef Maier
5' 2
PR
May 10
Hutchison/West Valley
4.
9
Keel Simon
5' 0
PR
Apr 26
LHS
Long Jump
1.
11
Marquece McCrae
17' 10.75
PR
May 10
Hutchison/West Valley
2.
12
Michael Williams
17' 9
PR
May 17
Region VI Championships
3.
12
David Swenson
17' 6.5
PR
May 17
Region VI Championships
4.
10
Micah Banks
17' 2
May 17
Region VI Championships
5.
12
Taylor Sawchuk
15' 6.75
May 3
Monroe/Lathrop
6.
10
Michael Bonar
14' 9.5
PR
May 2
Anchorage Invite
7.
9
Jesiah Roe
13' 10
PR
May 3
Monroe/Lathrop
Triple Jump
1.
12
David Swenson
35' 5.25
PR
May 17
Region VI Championships
2.
9
Logan Biden
34' 0.75
PR
May 17
Region VI Championships
3.
12
Taylor Sawchuk
30' 8
PR
May 17
Region VI Championships
4.
11
Josef Maier
30' 7.75
PR
May 10
Hutchison/West Valley
Womens
100 Meters
1.
9
Ileana Casiano
13.40
PR
May 17
Region VI Championships
2.
12
Patty Eagan
13.61
May 23
ASAA 4A State Championships
3.
11
Katherine Alexander
13.99
May 10
Hutchison/West Valley
4.
11
Summer Britton
14.26
May 2
Anchorage Invite
5.
9
Lydia Samuel
14.68
PR
May 17
Region VI Championships
6.
11
Jazmine Jones
14.75
May 2
Anchorage Invite
7.
9
Breanna Slater
14.80
PR
May 2
Anchorage Invite
8.
10
Ashley Pompa
14.92
PR
May 2
Anchorage Invite
9.
10
Melissa Spaulding
15.23
PR
Apr 26
LHS
10.
11
Marisa Baun
15.66
PR
Apr 26
LHS
11.
9
Payton Sorenson
16.10
PR
May 10
Hutchison/West Valley
200 Meters
1.
12
Patty Eagan
27.72
May 2
Anchorage Invite
2.
11
Katherine Alexander
28.95
May 10
Hutchison/West Valley
3.
9
Jenna Difolco
30.66
May 10
Hutchison/West Valley
4.
9
Lydia Samuel
30.95
PR
May 17
Region VI Championships
5.
10
Ashley Pompa
30.99
PR
May 2
Anchorage Invite
6.
9
Keira Unangst
31.65
PR
May 10
Hutchison/West Valley
400 Meters
1.
10
Brooke Gottmeier
1:03.55
PR
May 2
Anchorage Invite
2.
12
Patty Eagan
1:07.13
PR
May 10
Hutchison/West Valley
3.
10
Giorgie Michel
1:07.80
PR
May 10
Hutchison/West Valley
4.
9
Keira Unangst
1:08.46
PR
May 17
Region VI Championships
5.
9
Maryssa Irizarry
1:24.35
PR
Apr 26
LHS
800 Meters
1.
10
Brooke Gottmeier
2:21.54
PR
May 31
Brian Young Invitational
2.
9
Jenna Difolco
2:36.12
Apr 26
LHS
3.
10
Giorgie Michel
2:40.64
PR
Apr 26
LHS
4.
9
Nieca Murphy
2:41.93
May 2
Anchorage Invite
5.
9
Emily Maynard
2:43.40
PR
May 2
Anchorage Invite
1600 Meters
1.
10
Brooke Gottmeier
5:25.48
PR
May 3
Anchorage Invite Day 2
2.
9
Jenna Difolco
5:29.65
May 24
ASAA 4A State Championships
3.
10
Giorgie Michel
5:45.70
PR
May 17
Region VI Championships
4.
9
Nieca Murphy
5:53.09
May 17
Region VI Championships
5.
9
Emily Maynard
6:00.22
PR
May 2
Anchorage Invite
3200 Meters
1.
9
Jenna Difolco
11:27.21
PR
May 23
ASAA 4A State Championships
2.
9
Nieca Murphy
13:01.04
May 17
Region VI Championships
3.
9
Emily Maynard
13:14.32
PR
May 17
Region VI Championships
100m Hurdles - 33"
1.
11
Jazmine Jones
18.23
May 17
Region VI Championships
2.
11
Sabrina Nichols
19.38
May 17
Region VI Championships
3.
11
Summer Britton
20.21
Apr 26
LHS
300m Hurdles - 30"
1.
11
Summer Britton
52.95
May 3
Anchorage Invite Day 2
2.
9
Madeline Ko
53.34
May 3
Anchorage Invite Day 2
3.
11
Jazmine Jones
55.09
PR
May 10
Hutchison/West Valley
4x100 Relay
1.
-
Summer Britton
Katherine Alexander
Patty Eagan
Illeana Casiano
52.77
May 17
Region VI Championships
2.
-
Relay Team
53.18
May 24
ASAA 4A State Championships
3.
-
Madeline Ko
Katherine Alexander
Patty Eagan
Illeana Casiano
53.24
May 10
Hutchison/West Valley
4.
-
Katherine Alexander
Melissa Spaulding
Patty Eagan
Illeana Casiano
55.56
Apr 26
LHS
5.
-
Lydia Samuel
Marisa Baun
Keira Unangst
Ashley Pompa
59.80
May 10
Hutchison/West Valley
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:52.23
May 3
Anchorage Invite Day 2
2.
-
Brooke Gottmeier
Katherine Alexander
Illeana Casiano
Patty Eagan
1:53.40
May 10
Hutchison/West Valley
3.
-
Illeana Casiano
Melissa Spaulding
Katherine Alexander
Patty Eagan
1:56.09
Apr 26
LHS
4.
-
Lydia Samuel
Breanna Slater
Keira Unangst
Ashley Pompa
2:05.89
May 10
Hutchison/West Valley
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:24.73
May 24
ASAA 4A State Championships
2.
-
Patty Eagan
Giorgie Michel
Nieca Murphy
Brooke Gottmeier
4:25.43
May 17
Region VI Championships
3.
-
Brooke Gottmeier
Keira Unangst
Nieca Murphy
Giorgie Michel
4:31.68
May 10
Hutchison/West Valley
4x800 Relay
1.
-
Giorgie Michel
Emily Maynard
Nieca Murphy
Brooke Gottmeier
11:09.56
May 17
Region VI Championships
2.
-
Relay Team
11:14.70
May 10
Hutchison/West Valley
Shot Put - 4kg
1.
9
Ileana Casiano
27' 9.25
May 10
Hutchison/West Valley
2.
12
Presley Coryell
27' 4.75
PR
Apr 26
LHS
3.
12
Kyrstin Allen
26' 11
Apr 26
LHS
4.
11
Sabrina Nichols
24' 7.5
May 2
Anchorage Invite
5.
9
Zoe Thorsen
22' 0.5
May 3
Monroe/Lathrop
Discus - 1kg
1.
12
Presley Coryell
95' 10
PR
May 17
Region VI Championships
2.
9
Ileana Casiano
92' 8
May 10
Hutchison/West Valley
3.
9
Zoe Thorsen
58' 9
May 10
Hutchison/West Valley
4.
11
Vanessa Wetterhall
54' 1.5
PR
May 3
Monroe/Lathrop
High Jump
1.
9
Madeline Ko
5' 0
PR
May 3
Anchorage Invite Day 2
2.
9
Breanna Slater
4' 9
May 17
Region VI Championships
3.
11
Sabrina Nichols
4' 8
PR
May 3
Anchorage Invite Day 2
4.
10
Kyla Lathon
4' 6
PR
Apr 26
LHS
5.
9
Celeste Jensen
3' 10
PR
Apr 26
LHS
Long Jump
1.
9
Madeline Ko
15' 8
May 17
Region VI Championships
2.
9
Breanna Slater
14' 2.75
PR
May 2
Anchorage Invite
3.
11
Sabrina Nichols
13' 3
PR
May 10
Hutchison/West Valley
4.
11
Summer Britton
12' 8.5
May 17
Region VI Championships
5.
10
Ashley Pompa
12' 0.5
PR
May 10
Hutchison/West Valley
6.
10
Melissa Spaulding
11' 10
PR
Apr 26
LHS
7.
9
Celeste Jensen
11' 3.5
PR
Apr 26
LHS
8.
11
Audrey Freeman
10' 10
PR
May 2
Anchorage Invite
Triple Jump
1.
9
Madeline Ko
33' 0.25
May 31
Brian Young Invitational
2.
9
Breanna Slater
28' 11
PR
May 17
Region VI Championships
*Recent improvement