Season:
2006 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Marc DesJardin
11.82
PR
May 12
Wapiti League District Meet
2.
12
Kasey Ashmead
11.88
PR
May 5
Heppner Invitational
3.
12
Nolin Page
11.91
PR
Apr 7
Lions Invitational
4.
12
Octavio Hernandez
12.54c
PR
Apr 25
Vale Invitational
5.
12
Josh Westmoreland
12.77
PR
May 12
Wapiti League District Meet
6.
9
Seth Schriber
14.86
PR
May 12
Wapiti League District Meet
200 Meters
1.
12
Kasey Ashmead
24.11
PR
May 5
Heppner Invitational
2.
12
Nolin Page
24.34c
PR
Apr 25
Vale Invitational
3.
10
Ryne Smith
24.74c
Apr 25
Vale Invitational
4.
11
Marc DesJardin
25.09
Mar 21
South Wapiti Duals
5.
12
Octavio Hernandez
25.84c
PR
Apr 25
Vale Invitational
6.
12
Josh Westmoreland
26.54c
PR
Apr 25
Vale Invitational
400 Meters
1.
12
Kasey Ashmead
51.64c
PR
Apr 25
Vale Invitational
2.
11
Joe Stinnett
53.42
PR
Apr 20
Vallivue Invitational
3.
11
Laramie Horn
55.24c
Mar 17
Umatilla Icebreaker
4.
11
Eric Coats
55.35
Apr 15
Burns Lions Invitational
5.
12
Brandon Lovell
56.44c
PR
Apr 25
Vale Invitational
6.
12
Gus Stiner
56.84c
Apr 11
Vale
800 Meters
1.
11
Eric Coats
2:04.6h
PR
Apr 25
Vale Invitational
2.
9
Greg Whelan
2:20.60
May 12
Wapiti League District Meet
3.
9
Nathan Wunz
2:27.14
May 12
Wapiti League District Meet
4.
9
Parker Burton
2:29.47
PR
May 12
Wapiti League District Meet
5.
11
Chance Ferguson
2:32.36
PR
Mar 21
South Wapiti Duals
1500 Meters
1.
11
Caleb Sturgill
4:28.82
PR
May 12
Wapiti League District Meet
2.
10
Hunter Born
4:54.9h
May 2
Burns Invitational
3.
10
Rhett Elliott
4:58.0h
May 2
Burns Invitational
4.
10
Brady Long
5:05.34
May 12
Wapiti League District Meet
5.
9
Tyler Webb
5:27.26
PR
May 12
Wapiti League District Meet
6.
11
Christoph Lampert
5:45.50
PR
Mar 21
South Wapiti Duals
3000 Meters
1.
11
Caleb Sturgill
9:50.31
May 5
Heppner Invitational
2.
10
Hunter Born
10:48.66
May 5
Heppner Invitational
3.
11
Aaron Humbird
10:54.6h
PR
Mar 17
Umatilla Icebreaker
4.
10
Rhett Elliott
10:59.22
May 12
Wapiti League District Meet
5.
10
Brady Long
11:24.34
May 12
Wapiti League District Meet
6.
12
Talyn Elliott
11:32.55
PR
May 12
Wapiti League District Meet
7.
9
Tyler Webb
11:49.5h
PR
Apr 25
Vale Invitational
8.
12
Josh Westmoreland
11:59.2h
PR
Apr 25
Vale Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Dustin Kreger
16.86
May 19
OSAA 2A State Championships Day 1
2.
11
Jamison Soupir
17.78
May 5
Heppner Invitational
3.
10
Andrew Judd
18.01
May 12
Wapiti League District Meet
300m Hurdles - 36"
1.
11
Dustin Kreger
44.54c
May 2
Burns Invitational
2.
11
Jamison Soupir
45.74c
May 2
Burns Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Adrian Reed
44' 7.5
PR
Apr 20
Vallivue Invitational
2.
9
Jimmy Cook
39' 2
May 12
Wapiti League District Meet
3.
9
Cole Maley
35' 2
May 12
Wapiti League District Meet
4.
9
James Webb
34' 3.5
May 12
Wapiti League District Meet
5.
9
Lincoln Moiser
27' 7
May 12
Wapiti League District Meet
6.
9
Daniel DesJardin
26' 0.5
May 2
Burns Invitational
7.
9
Nathan Roy
25' 9.75
May 2
Burns Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Adrian Reed
136' 0
PR
May 5
Heppner Invitational
2.
9
Jimmy Cook
104' 11
May 2
Burns Invitational
3.
9
Cole Maley
101' 1.5
May 5
Heppner Invitational
4.
9
Nathan Roy
76' 0
May 2
Burns Invitational
5.
9
Lincoln Moiser
54' 10
May 12
Wapiti League District Meet
6.
9
Daniel DesJardin
51' 8
PR
May 2
Burns Invitational
Javelin - 800g
1.
9
Jimmy Cook
172' 11
May 19
OSAA 2A State Championships Day 1
2.
11
Ben Dieker
143' 5
May 12
Wapiti League District Meet
3.
11
Aaron Humbird
141' 1
Mar 21
South Wapiti Duals
4.
12
Nolin Page
137' 9
PR
May 5
Heppner Invitational
5.
12
Gus Stiner
130' 8
PR
Apr 25
Vale Invitational
6.
9
James Webb
105' 4
May 2
Burns Invitational
High Jump
1.
11
Dustin Kreger
6' 4
Apr 25
Vale Invitational
2.
9
Jimmy Cook
5' 8
Apr 7
Lions Invitational
3.
9
James Webb
5' 4
PR
May 2
Burns Invitational
12
Gus Stiner
5' 4
PR
Apr 15
Burns Lions Invitational
5.
9
Bill Sevey
5' 0
Apr 15
Burns Lions Invitational
Pole Vault
1.
10
Chris Boyer
10' 6
PR
May 12
Wapiti League District Meet
2.
10
Andrew Judd
10' 0
Apr 25
Vale Invitational
3.
9
Corey Goit
9' 6
PR
May 5
Heppner Invitational
4.
9
Ethan Bellinger
9' 0
Apr 25
Vale Invitational
5.
10
Jacob Lallatin
8' 0
May 12
Wapiti League District Meet
Long Jump
1.
11
Ben Dieker
20' 0.75
PR
May 12
Wapiti League District Meet
2.
11
Alex Bremner
18' 10
May 2
Burns Invitational
3.
11
Chance Ferguson
18' 4
PR
May 2
Burns Invitational
4.
11
Jamison Soupir
18' 1.5
May 12
Wapiti League District Meet
5.
10
Ryne Smith
16' 5
PR
Apr 25
Vale Invitational
6.
9
Isaac Whitman
16' 1.5
Mar 21
South Wapiti Duals
7.
9
Nathan Wunz
15' 9.25
May 12
Wapiti League District Meet
Triple Jump
1.
11
Alex Bremner
41' 10.75
May 12
Wapiti League District Meet
2.
11
Ben Dieker
40' 10
May 2
Burns Invitational
3.
9
Isaac Whitman
38' 11
May 12
Wapiti League District Meet
4.
11
Jamison Soupir
37' 8
PR
May 5
Heppner Invitational
5.
11
Chance Ferguson
35' 8.5
PR
Apr 15
Burns Lions Invitational
6.
9
Nathan Wunz
34' 9
Apr 15
Burns Lions Invitational
Womens
100 Meters
1.
9
Emily Johns
13.81
PR
May 12
Wapiti League District Meet
2.
9
Aleesia Shaffer
14.78
PR
May 12
Wapiti League District Meet
3.
9
Katelyn Page
14.95
Mar 21
South Wapiti Duals
200 Meters
1.
10
Sabrina Hoffman
28.17
PR
May 5
Heppner Invitational
2.
9
Emily Johns
28.23
PR
May 5
Heppner Invitational
3.
9
Katelyn Page
29.61
PR
May 5
Heppner Invitational
4.
9
Aleesia Shaffer
30.24
PR
Mar 21
South Wapiti Duals
400 Meters
1.
10
Sabrina Hoffman
1:03.42
PR
May 5
Heppner Invitational
2.
9
Katelyn Page
1:07.24c
PR
Apr 15
Burns Lions Invitational
3.
11
Danielle Barry
1:09.25
Apr 7
Lions Invitational
800 Meters
1.
11
Danielle Barry
2:31.9h
May 2
Burns Invitational
2.
11
Robin Dunn
2:55.7h
PR
Mar 17
Umatilla Icebreaker
3.
11
Jeannie Allen
3:06.2h
PR
Apr 15
Burns Lions Invitational
4.
12
Brenna Caughlin
1:33:09.0h
PR
Apr 29
Grant Union Classic
1500 Meters
1.
11
Danielle Barry
5:47.5h
PR
Mar 17
Umatilla Icebreaker
2.
11
Angie Allen
5:47.83
May 12
Wapiti League District Meet
3000 Meters
1.
11
Angie Allen
13:38.0h
Apr 11
Vale
3200 Meters
1.
11
Angie Allen
14:18.3h
PR
Apr 20
Vallivue Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
9
Jacee Retherford
17.56
May 12
Wapiti League District Meet
2.
11
Jyla Hill
17.84c
Apr 11
Vale
Shot Put - 4kg
1.
12
Brenna Caughlin
33' 4
PR
Apr 25
Vale Invitational
2.
9
Katelyn Page
30' 9.5
Apr 15
Burns Lions Invitational
3.
9
Aleesia Shaffer
25' 3
PR
Apr 25
Vale Invitational
4.
11
Mandy Berry
24' 4.5
May 12
Wapiti League District Meet
5.
9
Reasoner Leanna
23' 8
PR
Apr 25
Vale Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Lindsey Duncan
104' 7
Apr 7
Lions Invitational
2.
12
Brenna Caughlin
103' 8
PR
May 5
Heppner Invitational
3.
9
Reasoner Leanna
75' 0
PR
May 12
Wapiti League District Meet
4.
11
Mandy Berry
62' 3
May 12
Wapiti League District Meet
Javelin - 600g
1.
12
Lindsey Duncan
101' 8
PR
Mar 17
Umatilla Icebreaker
2.
12
Brenna Caughlin
74' 6
PR
Apr 25
Vale Invitational
3.
11
Mandy Berry
60' 11
PR
Mar 21
South Wapiti Duals
4.
9
Aleesia Shaffer
56' 1
PR
Mar 21
South Wapiti Duals
High Jump
1.
12
Shanley Day
5' 0
Apr 29
Grant Union Classic
2.
10
Marzuri Waggoner
4' 8
PR
Apr 7
Lions Invitational
Pole Vault
1.
11
Rebecca Holliday
7' 0
PR
Apr 29
Grant Union Classic
2.
11
Jeannie Allen
6' 6
PR
May 12
Wapiti League District Meet
Long Jump
1.
9
Jacee Retherford
15' 6.5
Apr 29
Grant Union Classic
2.
10
Sabrina Hoffman
14' 6
PR
Apr 11
Vale
3.
11
Sarah Cary
14' 5
May 12
Wapiti League District Meet
4.
11
Jyla Hill
14' 1.75
May 5
Heppner Invitational
5.
10
Marzuri Waggoner
13' 10
PR
Apr 29
Grant Union Classic
Triple Jump
1.
11
Jyla Hill
32' 9
May 12
Wapiti League District Meet
2.
9
Jacee Retherford
31' 6.5
Apr 29
Grant Union Classic
3.
11
Sarah Cary
30' 8.75
Apr 7
Lions Invitational
4.
10
Marzuri Waggoner
30' 1.5
PR
May 12
Wapiti League District Meet
5.
10
Sabrina Hoffman
28' 6
Mar 17
Umatilla Icebreaker
*Recent improvement