Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1993
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Josh Gaskins
11.61
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
12
Anthony Genovese
12.13
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
10
William Maloney
12.72
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
200 Meters
1.
11
Nick Douglas
23.36
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
2.
12
Josh Gaskins
23.85
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
12
Anthony Genovese
24.39
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
12
Andrew Kalinowski
24.77
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
400 Meters
1.
10
Pat Petrushanis
54.19
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
12
Nathan Shnipes
56.94
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
10
William Maloney
58.34
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
800 Meters
1.
10
Tom Johnson
2:08.41
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
1600 Meters
1.
12
Kyle Casiglio
4:34.26
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
3200 Meters
1.
10
Joshua Wells
10:24.90
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
11
Jason Schnipes
10:53.06
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2 Miles
1.
10
Joshua Wells
10:43.82
PR
May 8
39 Hartford Public Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Tim Scalzi
15.99
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
2.
12
Timothy Scalzi
16.08
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Timothy Scalzi
40.17
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
10
Tim Scalzi
40.23
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
11
Darian Murray
43.75
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
11
Brian Niedzwiecki
47.32
Apr 24
2010 O'Grady Relays
400m Hurdles - 36"
1.
10
Tim Scalzi
59.42
PR
May 8
39 Hartford Public Invitational
2.
11
Darian Murray
1:02.10
PR
May 8
39 Hartford Public Invitational
2k Steeplechase
1.
11
Jordan Vidal
7:09.80
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
2.
9
Jacob Mabee
7:19.93
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
3.
10
Kyle Bederman
7:28.87
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
4.
10
Joshua Wells
7:32.64
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
5.
-
Nick Buchanan
7:43.23
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
3k Steeplechase
1.
11
Jason Shnipes
10:49.51
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
2.
10
Joshua Wells
11:17.79
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
4x100 Relay
1.
-
Josh Gaskins
Nick Douglas
Anthony Genovese
Shaquill Holman
44.00
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
2.
-
Shaquill Holman
Nick Douglas
Josh Gaskins
Anthony Genovese
44.03
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
-
Nicholas Douglas
Josh Gaskins
Anthony Genovese
Shaquill Holman
44.09
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
4.
-
Relay Team
48.11
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:34.83
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4x400 Relay
1.
-
Raymond Bendolph
Nicholas Douglas
Thomas Johnson
Darian Murray
3:34.28
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
-
Relay Team
3:43.02
Apr 24
2010 O'Grady Relays
3.
-
Ray Bendolph
Tom Johnson
Pat Petrushanis
Nick Douglas
3:44.01
May 8
39 Hartford Public Invitational
4x800 Relay
1.
-
Kyle Casiglio
Tom Johnson
Jason Schnipes
Ray Bendolph
8:18.19
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
2.
-
Kyle Casiglio
Ray Bendolph
Tom Johnson
Jason Schnipes
8:25.43
May 8
39 Hartford Public Invitational
3.
-
Raymond Bendolph
Kyle Casiglio
Thomas Johnson
Jason Shnipes
8:25.86
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
4.
-
Relay Team
8:48.30
Apr 24
2010 O'Grady Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Nick Douglas
Shaquill Holman
Pat Petrushanis
Kyle Casiglio
3:43.30
May 8
39 Hartford Public Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
11:02.71
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Richard Raffael
37' 9
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
10
Greg Bukoski
33' 8
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
10
Jason Martins
33' 5
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
10
James Keleman
32' 1
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
5.
10
William Maloney
29' 6.5
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
Discus - 1.6kg
1.
11
Richard Azzarito
101' 5
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
12
Alex Oppel
99' 5
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
3.
-
Richie Azzarito
90' 0
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4.
10
Ishan Patel
88' 2
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
5.
10
Jason Martins
86' 3
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
6.
10
Greg Bukoski
80' 1
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
7.
10
James Keleman
70' 10
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
8.
11
Richard Raffael
69' 9
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
Javelin - 800g
1.
12
Alex Oppel
154' 11
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
2.
10
James Keleman
140' 3
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
3.
10
Ishan Patel
130' 6
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
High Jump
1.
11
Stephen Leopold
6' 2
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
12
Steve Leopold
5' 8
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
3.
11
Shanar Lorhte
5' 2
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
12
Nick Oswiecimski
5' 0
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Pole Vault
1.
12
Nick Oswiecimski
9' 6
Apr 24
2010 O'Grady Relays
2.
12
Steve Leopold
8' 0
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Long Jump
1.
11
Shaquill Holman
21' 11
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
11
Shanar Lorhte
19' 1
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
12
Andrew Kalinowski
17' 3.25
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4.
10
William Maloney
16' 2.5
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
5.
-
Damien Nimely
13' 6.5
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Triple Jump
1.
11
Shaquill Holman
43' 6
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
11
Darian Murray
40' 1
PR
May 8
39 Hartford Public Invitational
3.
12
Andrew Kalinowski
37' 5.25
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
11
Brian Niedzwiecki
35' 1.5
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Decathlon -
1.
10
William Maloney
1784
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
Womens
100 Meters
1.
11
Felicia Mingrone
13.27
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
9
Dominga Gleason
14.40
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
10
Carley Nemergut
14.43
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
200 Meters
1.
11
Felicia Mingrone
27.36
(.8)
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
11
Kelly Niland
28.35
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
12
Elese Desautels
29.34
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
400 Meters
1.
12
Julies Ly
1:06.49
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
10
Stephanie Giuliani
1:09.26
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
800 Meters
1.
12
Chloe Ashcroft
2:20.92
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
12
Megan Carroll
2:25.45
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
3.
9
Emma Floberg
2:27.89
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
4.
11
Molly Hanko
2:29.38
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
5.
12
Katie O'Brien
2:34.87
PR
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
1600 Meters
1.
12
Megan Carroll
5:15.67
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
11
Kelsey Grimmer
5:28.42
PR
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
3.
11
Jessica Cowell
5:38.19
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
9
Kelly Messemer
5:47.32
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
5.
12
Katie Bailey
5:49.89
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
6.
9
Emily McNeil
5:49.92
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
7.
9
Micaela Joyce
6:40.26
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
8.
10
Sharon Scott
6:46.58
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
9.
12
Lindsey Kovacs
6:47.87
PR
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
10.
10
Kayla Kmetz
7:20.61
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3200 Meters
1.
12
Megan Carroll
11:43.48
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
11
Kelsey Grimmer
11:46.59
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
11
Jessica Cowell
12:27.56
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
9
Kelly Messemer
12:43.03
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
5.
12
Tiffany Kaelin
12:48.40
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
6.
9
Emily McNeil
13:16.94
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
7.
10
Megan Mabee
13:29.08
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
100m Hurdles - 33"
1.
9
Shannon Langdon
17.95
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
11
Sonali Rodrigues
17.96
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
9
Kylie English
18.19
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
300m Hurdles - 30"
1.
9
Kylie English
49.84
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
9
Shannon Langdon
49.92
PR
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
3.
11
Sonali Rodrigues
51.00
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
400m Hurdles - 30"
1.
9
Shannon Langdon
1:11.26
May 8
39 Hartford Public Invitational
2.
9
Kylie English
1:12.56
PR
May 8
39 Hartford Public Invitational
3.
11
Sonali Rodrigues
1:15.06
PR
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
4.
9
Emma Floberg
1:15.32
PR
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
2k Steeplechase
1.
11
Kelsey Grimmer
7:42.74
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
2.
12
Megan Carroll
8:07.87
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
3.
11
Jessica Cowell
8:16.84
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
4.
9
Emily McNeil
8:30.43
PR
May 8
39 Hartford Public Invitational
5.
9
Kelly Messemer
8:33.45
PR
May 8
39 Hartford Public Invitational
6.
12
Katie Bailey
8:57.16
PR
Jun 16
CIAC Decathlon & Heptathlon Championships
4x100 Relay
1.
-
Carley Nemergut
Dominga Gleason
Ellie Desautels
Felicia Mingrone
53.81
May 8
39 Hartford Public Invitational
2.
-
Carley Nemergut
Dominga Gleason
Elese Desautels
Kelly Niland
54.45
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
-
Elese Desautels
Dominga Gleason
Carley Nemergut
Kelly Niland
55.34
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
4.
-
Relay Team
55.90
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:53.10
Apr 24
2010 O'Grady Relays
2.
-
Kylie English
Shannon Langdon
Julies Ly
Emma Floberg
1:57.21
May 8
39 Hartford Public Invitational
4x400 Relay
1.
-
Chloe Ashcroft
Kylie English
Emma Floberg
Shannon Langdon
4:14.83
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
-
Chloe Ashcroft
Shannon Langdon
Kylie English
Felicia Mingrone
4:17.06
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
-
Felicia Mingrone
Kylie English
Shannon Langdon
Chloe Ashcroft
4:17.64
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
4.
-
Chloe Ashcroft
Molly Hanko
Felicia Mingrone
Sonali Rodrigues
4:20.04
May 8
39 Hartford Public Invitational
5.
-
Kylie English
Shannon Langdon
Julies Ly
Emma Floberg
4:31.54
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
6.
-
Relay Team
4:47.42
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4x800 Relay
1.
-
Emma Floberg
Jessica Cowell
Kelly Messemer
Molly Hanko
9:55.35
May 8
39 Hartford Public Invitational
2.
-
Molly Hanko
Kelsey Grimmer
Jessica Cowell
Emma Floberg
10:03.70
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
-
Megan Carroll
Emma Floberg
Kelsey Grimmer
Chloe Ashcroft
10:06.44
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
4.
-
Chloe Ashcroft
Megan Carroll
Jessica Cowell
Emma Floberg
10:07.27
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
5.
-
Relay Team
10:16.27
Apr 24
2010 O'Grady Relays
6.
-
Molly Hanko
Kelsey Murphy
Jessica Cowell
Katie O'Brien
10:37.79
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
7.
-
Kelly Messemer
Emily McNeil
Tiffany Kaelin
Emma Floberg
10:53.97
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:40.65
Apr 24
2010 O'Grady Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
12:41.30
Apr 24
2010 O'Grady Relays
2.
-
Kelsey Grimmer
Felicia Mingrone
Chloe Ashcroft
Megan Carroll
13:07.59
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
Shot Put - 4kg
1.
10
Jessica Hartmayer
32' 4
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
2.
10
Olivia Chamberland
27' 3.25
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
-
Ashley Brakewood
21' 4
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4.
-
Amber Serrano
18' 9.5
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Discus - 1kg
1.
10
Jessica Hartmayer
94' 3
Apr 17
6th Irv Black Invitational (Day 2)
2.
10
Olivia Chamberland
66' 11
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
12
Christy O'Keefe
62' 1
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
12
Brienne Marks
54' 6
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Javelin - 600g
1.
10
Jessica Hartmayer
87' 10
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
12
Alicia Young
80' 4
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
3.
-
Allie Young
75' 11
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4.
12
Brienne Marks
74' 3
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
5.
10
Olivia Chamberland
63' 5
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
6.
-
Amber Serrano
51' 10
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
High Jump
1.
12
Julies Ly
4' 6
PR
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
10
Cynthia Moreno
4' 6
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
3.
12
Jessica DeFelice
4' 4
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Pole Vault
1.
12
Megan Manzo
6' 6
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
Long Jump
1.
12
Megan Manzo
15' 4
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
2.
12
Brianna Wood
15' 2.25
Jun 3
CIAC Class LL State Track & Field Championships
3.
10
Carley Nemergut
11' 11.5
Apr 24
2010 O'Grady Relays
4.
10
Carmelissa Lobello
11' 10
Apr 24
2010 O'Grady Relays
Triple Jump
1.
12
Brianna Wood
32' 3
May 25
Southern Connecticut Conference Track & Field Champions..
2.
12
Megan Manzo
30' 2
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
3.
12
Elese Desautels
28' 8
PR
May 17
SCC Eastern Sectional Meet
4.
10
Carmelissa Lobello
27' 0
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
5.
12
Ellie Desautels
26' 5
PR
Apr 24
2010 O'Grady Relays
*Recent improvement