Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1975
1960
Indoor
2019
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Jacob Bruce
11.68
PR
Apr 14
Lower Columbia Invitational
2.
10
Jaedan Abel
11.84c
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
3.
10
Andrew Roberts
12.94c
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
4.
10
Payton Smith
13.37
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
5.
9
Cade Carter
13.48
PR
May 7
Cowapa JV District
6.
9
Cody Kruse
14.74c
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
7.
10
Anthony Rivera
14.86
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
8.
9
Iven Uranga
14.94c
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
9.
10
Charles Mason
16.69
PR
May 7
Cowapa JV District
10.
9
Taylor Olson
18.54
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
200 Meters
1.
11
Jacob Bruce
23.19
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
10
Spencer Lentini
24.64
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
3.
10
Andrew Roberts
25.92
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
11
Wyatt Kerns
25.92
PR
May 7
Cowapa JV District
5.
11
Sean Peterson
27.09
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
6.
10
Jaedan Abel
28.23
(.9)
PR
Apr 21
Jewell Invitational
7.
9
Cade Carter
28.42
PR
May 7
Cowapa JV District
8.
10
Payton Smith
30.83
Apr 25
Clatskanie League Meet
9.
9
Iven Uranga
31.47
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
10.
10
Anthony Rivera
32.34c
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
400 Meters
1.
10
Thomas Souther
54.78
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
11
Jacob Bruce
57.00
Apr 25
Clatskanie League Meet
3.
10
Jaedan Abel
57.47
May 7
Cowapa JV District
4.
11
Kenneth Guerr
58.44c
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
5.
11
Sean Peterson
1:02.64c
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
6.
11
Jack Richardson
1:05.79
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
7.
11
Ethan Buss
1:09.47
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
8.
10
Charles Mason
1:26.92
PR
Apr 12
LCL Meet @ OES
800 Meters
1.
10
Thomas Souther
2:12.17
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
11
Kenneth Guerr
2:15.06
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
3.
10
Jaedan Abel
2:21.6h
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
4.
11
Sean Peterson
2:25.2h
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
5.
11
Nathaniel Falls
2:30.09
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
6.
9
Cade Carter
2:37.51
Apr 20
Kalama Twilight Invite
7.
9
Adam Fugere
2:44.2h
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
8.
9
Alex Patton
2:45.24
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
1500 Meters
1.
10
Thomas Souther
4:41.8h
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
2.
10
Jaedan Abel
4:45.28
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
3.
11
Kenneth Guerr
4:52.39
Apr 25
Clatskanie League Meet
4.
12
Gonzalo Cubero Gutie
5:26.30
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
5.
9
Cade Carter
5:31.9h
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
6.
9
Adam Fugere
5:32.1h
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
7.
9
Alex Patton
5:33.9h
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
8.
10
Isaiah Bamford
6:25.0h
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
9.
10
Charles Mason
8:10.34
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
1600 Meters
1.
10
Thomas Souther
5:02.16
Apr 20
Kalama Twilight Invite
2.
12
Gonzalo Cubero Gutie
5:45.64
PR
Apr 20
Kalama Twilight Invite
3000 Meters
1.
10
Jaedan Abel
10:33.08
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
10
Thomas Souther
10:58.15
Apr 12
LCL Meet @ OES
3.
11
Kenneth Guerr
11:20.07
Mar 20
St. Helens at Scappoose
4.
9
Adam Fugere
11:50.77
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
5.
9
Alex Patton
12:25.15
Mar 20
St. Helens at Scappoose
6.
10
Anthony Rivera
15:16.15
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
3200 Meters
1.
10
Jaedan Abel
11:26.96
PR
Apr 20
Kalama Twilight Invite
2.
11
Kenneth Guerr
11:47.73
PR
Apr 20
Kalama Twilight Invite
110m Hurdles - 39"
1.
12
Peyton Reed
16.21
(.7)
PR
May 18
OSAA 3A State Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Peyton Reed
41.63
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
10
Jaedan Abel
52.52
Apr 21
Jewell Invitational
4x100 Relay
1.
Jaedan Abel
Andrew Roberts
Adam Fugere
Ethan Buss
53.86
Apr 20
Kalama Twilight Invite
2.
Relay Team
54.76
Apr 25
Clatskanie League Meet
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Thomas Souther
Peyton Reed
Jaedan Abel
Kenneth Guerr
12:23.94
Apr 14
Lower Columbia Invitational
Shot Put - 12lb
1.
10
Easton Crape
47' 6
Apr 14
Lower Columbia Invitational
2.
9
Cody Kruse
39' 0.5
Apr 14
Lower Columbia Invitational
3.
11
Brady Boyer
32' 1
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
4.
10
Charles Mason
30' 2.5
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
5.
10
Thomas Souther
29' 9
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
Discus - 1.6kg
1.
10
Easton Crape
129' 9
May 18
OSAA 3A State Championships
2.
9
Cody Kruse
103' 3
Apr 25
Clatskanie League Meet
3.
11
Jack Richardson
102' 8
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
4.
10
Spencer Lentini
67' 1
PR
May 7
Cowapa JV District
5.
11
Brady Boyer
61' 2
Mar 20
St. Helens at Scappoose
6.
11
Brennan Hinton
55' 10
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
Javelin - 800g
1.
11
Jack Richardson
133' 8
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
2.
11
Nathaniel Falls
123' 5
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
3.
10
Andrew Roberts
113' 3
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
4.
10
Payton Smith
108' 7
Mar 20
St. Helens at Scappoose
5.
10
Easton Crape
103' 3
Apr 12
LCL Meet @ OES
6.
10
Anthony Rivera
85' 8
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
7.
11
Brennan Hinton
80' 5
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
8.
10
Jaedan Abel
55' 8
May 7
Cowapa JV District
9.
9
Taylor Olson
41' 5
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
Pole Vault
1.
10
Spencer Lentini
12' 0
May 18
OSAA 3A State Championships
2.
11
Nathaniel Falls
11' 0
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
Long Jump
1.
11
Jacob Bruce
20' 4
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
2.
11
Ethan Buss
16' 2
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
3.
11
Brennan Hinton
15' 2
Mar 20
St. Helens at Scappoose
11
Sean Peterson
15' 2
PR
Apr 12
LCL Meet @ OES
5.
11
Wyatt Kerns
14' 11
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
6.
10
Isaiah Bamford
14' 9.5
Mar 20
St. Helens at Scappoose
7.
10
Jaedan Abel
12' 8.5
PR
Apr 21
Jewell Invitational
Triple Jump
1.
11
Brennan Hinton
32' 10
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
10
Andrew Roberts
31' 3
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
Womens
100 Meters
1.
12
Rusti Gates
13.94
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
2.
9
Lilianna Flores
14.04c
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
10
Hannah Farrell
14.04c
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
4.
9
Hailey Lane
14.96
PR
Apr 12
LCL Meet @ OES
5.
12
Alexandra Charlier
15.03
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
6.
10
Regan Zielinski
15.24c
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
7.
9
Jessika Cameron
15.44
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
8.
9
Alexa Price
21.44c
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
200 Meters
1.
11
Maria Alberto
30.24c
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
2.
9
Lilianna Flores
30.53
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
3.
9
Hailey Lane
30.70
PR
May 7
Cowapa JV District
4.
10
Regan Zielinski
31.34c
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
5.
10
Hannah Farrell
31.70
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
6.
12
Alexandra Charlier
31.74
PR
May 7
Cowapa JV District
7.
9
Jessika Cameron
32.71
PR
May 7
Cowapa JV District
8.
12
Bailey Crape
32.80
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
9.
11
Laura Nagel
36.74
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
10.
12
Rusti Gates
29:06.00
Apr 25
Clatskanie League Meet
400 Meters
1.
9
Hailey Lane
1:12.24
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
9
Lilianna Flores
1:13.04
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
3.
12
Lauren Rice
1:19.70
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
4.
11
Laura Nagel
1:22.46
PR
Apr 14
Lower Columbia Invitational
400 Meters - Relay Split
1.
12
Rusti Gates
1:06.8h
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
2.
9
Lilianna Flores
1:10.2h
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
3.
11
Maria Alberto
1:14.0h
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
4.
9
Hailey Lane
1:15.0h
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
800 Meters
1.
11
Maria Alberto
2:55.26
Apr 21
Jewell Invitational
2.
10
Sydney Crawford
2:55.28
May 7
Cowapa JV District
1500 Meters
1.
10
Sydney Crawford
5:46.52
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
11
Maria Alberto
7:05.44
PR
Apr 12
LCL Meet @ OES
100m Hurdles - 33"
1.
12
Rusti Gates
19.74c
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
2.
9
Lilianna Flores
19.97
Apr 12
LCL Meet @ OES
300m Hurdles - 30"
1.
12
Rusti Gates
52.72
Apr 14
Lower Columbia Invitational
2.
9
Lilianna Flores
53.73
May 4
Spudder Track & Field Classic
4x100 Relay
1.
Maria Alberto
Hailey Lane
Lilianna Flores
Alexandra Charlier
55.96
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
Maria Alberto
Rusti Gates
Lilianna Flores
Hannah Farrell
55.98
Mar 20
St. Helens at Scappoose
3.
Maria Alberto
Lilianna Flores
Hannah Farrell
Hailey Lane
56.19
Apr 14
Lower Columbia Invitational
4.
Relay Team
56.73
Apr 25
Clatskanie League Meet
5.
Maria Alberto
Hannah Farrell
Rusti Gates
Alexandra Charlier
56.83
Apr 12
LCL Meet @ OES
6.
Alexandra Charlier
Jessika Cameron
Bailey Crape
Hannah Farrell
59.11
Apr 20
Kalama Twilight Invite
7.
Bailey Crape
Laura Nagel
Alexandra Charlier
Lauren Rice
1:06.19
Mar 20
St. Helens at Scappoose
4x400 Relay
1.
Maria Alberto
Hailey Lane
Sydney Crawford
Lilianna Flores
4:45.87
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
Relay Team
4:46.3h
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
3.
Maria Alberto
Hailey Lane
Lilianna Flores
Sydney Crawford
4:50.29
Apr 14
Lower Columbia Invitational
4.
Maria Alberto
Rusti Gates
Hailey Lane
Lilianna Flores
4:55.85
Apr 12
LCL Meet @ OES
5.
Maria Alberto
Rusti Gates
Alexandra Charlier
Sydney Crawford
4:56.33
Mar 20
St. Helens at Scappoose
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Hannah Farrell
Maria Alberto
Rusti Gates
Sydney Crawford
15:21.79
Apr 14
Lower Columbia Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Bailey Crape
25' 3
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
10
Regan Zielinski
24' 9
Mar 20
St. Helens at Scappoose
3.
12
Alexandra Charlier
22' 11.5
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
4.
9
Katie Hackenberg
22' 7
Apr 21
Jewell Invitational
9
Becca Campbell
22' 7
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
6.
9
Hailey Lane
22' 5
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
7.
12
Lauren Rice
22' 1.5
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
Discus - 1kg
1.
12
Lauren Rice
83' 3
PR
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
9
Becca Campbell
72' 3
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
3.
10
Brianna Searle
69' 6
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
4.
12
Bailey Crape
60' 1
Apr 12
LCL Meet @ OES
5.
10
Regan Zielinski
56' 4
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
6.
9
Katie Hackenberg
51' 5
Apr 25
Clatskanie League Meet
7.
9
Hailey Lane
48' 0
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
8.
12
Alexandra Charlier
45' 9
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
9.
11
Laura Nagel
33' 4
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
Javelin - 600g
1.
10
Brianna Searle
73' 7
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
2.
11
Laura Nagel
69' 6
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
3.
12
Lauren Rice
66' 5
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
4.
9
Katie Hackenberg
54' 5
May 7
Cowapa JV District
5.
9
Becca Campbell
50' 9
PR
Apr 20
Kalama Twilight Invite
6.
12
Bailey Crape
46' 5
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
7.
12
Alexandra Charlier
45' 11
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
High Jump
1.
12
Breanna Edwards
5' 2
May 12
3A-1 Lewis & Clark League District Championships
2.
12
Rusti Gates
4' 10
Apr 25
Clatskanie League Meet
Long Jump
1.
12
Rusti Gates
14' 9
PR
May 2
LCL Meet @ Rainier HS
2.
12
Bailey Crape
12' 9
PR
Apr 25
Clatskanie League Meet
3.
9
Jessika Cameron
11' 7
PR
Mar 20
St. Helens at Scappoose
4.
12
Lauren Rice
10' 4.75
PR
Mar 15
Rainier Intrasquad Meet
5.
11
Laura Nagel
9' 2.75
PR
May 7
Cowapa JV District
*Recent improvement