Season:
2018 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2011
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Fernando Mercado
11.37
(2.4)
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
2.
11
Marc Vega
11.79
(.9)
Mar 21
GMAC South Qualifier
3.
12
Oscar Hernandez
11.82
(3.2)
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
4.
11
Claudio Trillo
11.84c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
9
Christian Guzman
11.84c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
6.
9
Ryan Cuvilly
11.91
(3.2)
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
7.
10
Noah Bitter
11.94c
(1.4)
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
12
Abdullah Hashem
11.94c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
9.
12
Jared Lago
12.71
(.9)
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
10.
12
Jose Zuleta
12.73
(-1.2)
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
11.
9
Travis Truong
12.84c
(3.4)
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
12.
12
Alexander Taboas
12.87
(-.5)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
13.
11
Tyler Ramirez
13.48
(-1.0)
Feb 17
Louie Bing Classic
200 Meters
1.
10
Fernando Mercado
22.77
(-1.5)
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2.
12
Ivan Algarbe
23.38
(1.7)
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
3.
12
Abdullah Hashem
23.79
(-.5)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
4.
11
Claudio Trillo
23.80
(2.0)
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
5.
12
Jared Lago
24.13
(-.9)
PR
Feb 17
Louie Bing Classic
6.
11
Marc Vega
24.65
(-.3)
Feb 17
Louie Bing Classic
7.
9
Ryan Cuvilly
24.74c
(3.2)
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
8.
12
Jordan Woodburn
25.41
(-.2)
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
9.
9
Travis Truong
25.84c
(3.2)
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
10.
12
Sebastian Diaz
25.98
(.6)
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
11.
12
Jose Zuleta
26.47
(-.2)
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
12.
9
Carlos Santiago
27.04c
(3.2)
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
13.
9
Enzo Truville
28.14c
(1.8)
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
400 Meters
1.
10
Fernando Mercado
51.36
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
2.
12
Abdullah Hashem
53.24
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
3.
12
Ivan Algarbe
53.54c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
4.
12
Omar Hernandez
53.87
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
5.
12
Nicholas Pujals
54.94c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
6.
11
Claudio Trillo
55.24c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
7.
9
Christian Guzman
56.37
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
8.
9
Enzo Truville
1:03.84c
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
9.
10
Mateo Barrantes
1:04.81
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
800 Meters
1.
12
Nicholas Pujals
2:05.09
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2.
9
Jose David Sanchez
2:06.89
PR
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
3.
12
Guillermo Rojas
2:07.56
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
4.
9
Alejandro Morillo
2:10.56
PR
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
5.
11
Santiago Hernandez
2:10.68
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
6.
12
Omar Hernandez
2:12.8h
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
7.
9
Christian Guzman
2:15.94
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
8.
10
Mateo Barrantes
2:18.34
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
9.
12
Jared Lago
2:23.19
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
10.
9
Enzo Truville
2:25.49
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
11.
10
Alonso Paredes
2:26.67
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
12.
10
Kevin Sanchez
2:33.79
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
13.
9
Carlos Santiago
2:34.6h
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
14.
11
Diego Franco
2:37.46
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
15.
11
Carlos Gill-Vidal
2:38.40
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
16.
12
Ivan Garcia
2:40.97
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
17.
11
Tyler Ramirez
2:42.35
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
18.
12
Sebastian Lazo
2:44.76
Feb 17
Louie Bing Classic
19.
11
Christian Estay
2:48.02
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
20.
12
Alexander Taboas
2:53.16
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
21.
11
Geovanhy Ruiz
3:07.09
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
1600 Meters
1.
12
Guillermo Rojas
4:28.73
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2.
9
Sabastian Salgado
4:38.60
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
3.
11
Yader Portocarrero
4:41.14
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
4.
9
Alejandro Morillo
4:43.87
PR
Feb 17
Louie Bing Classic
5.
11
Santiago Hernandez
5:07.02
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
6.
10
Zachary Hernandez
5:07.33
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
7.
10
Jordan Lopez
5:24.42
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
8.
9
Saul Balcarcel
5:31.50
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
9.
11
Carlos Gill-Vidal
5:45.30
Mar 21
GMAC South Qualifier
10.
12
Ivan Garcia
6:15.00
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
11.
11
Christian Estay
6:39.50
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
3200 Meters
1.
12
Guillermo Rojas
9:39.35
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
2.
9
Alejandro Morillo
10:06.56
PR
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
3.
10
Zachary Hernandez
11:29.81
Mar 21
GMAC South Qualifier
4.
10
Jordan Lopez
11:41.52
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
5.
11
Yader Portocarrero
11:46.0h
Mar 27
Belen Home Meet #4
6.
12
Neville Caceres
12:58.4h
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
110m Hurdles - 39"
1.
12
Matthew Gonzalez
15.54c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
2.
11
Claudio Trillo
15.79
(1.4)
Apr 16
FHSAA 4A District 16
3.
12
Austin Phanitdasack
16.88
(1.1)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
4.
12
Neville Caceres
17.44c
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
5.
10
Alonso Paredes
18.82
(1.2)
Apr 16
FHSAA 4A District 16
6.
12
Ivan Algarbe
19.87
(-1.5)
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
300m Hurdles - 36"
1.
12
Austin Phanitdasack
41.44
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2.
12
Ivan Algarbe
43.34
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
3.
12
Matthew Gonzalez
45.17
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
4.
12
Neville Caceres
45.77
Feb 17
Louie Bing Classic
5.
10
Alonso Paredes
46.77
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
6.
9
Travis Truong
51.97
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2k Steeplechase
1.
12
Nicholas Pujals
6:45.92
PR
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
2.
11
Yader Portocarrero
6:53.71
PR
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
3.
12
Austin Phanitdasack
7:43.16
PR
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
44.27
Mar 24
GMAC Championships
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:33.57
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
4x400 Relay
1.
Fernando Mercado
Ivan Algarbe
Omar Hernandez
Nicholas Pujals
3:29.40
Apr 26
FHSAA 4A Region 4
2.
Relay Team
3:30.04
Apr 16
FHSAA 4A District 16
4x800 Relay
1.
Nicholas Pujals
Guillermo Rojas
Jose David Sanchez
Sabastian Salgado
8:17.38
Apr 26
FHSAA 4A Region 4
2.
Relay Team
8:20.49
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
3.
Jose David Sanchez
Santiago Hernandez
Sabastian Salgado
Nicholas Pujals
8:29.21
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
4x1600 Relay
1.
Relay Team
19:51.87
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
13:32.56
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Relay Team
1:07.20
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Oscar Hernandez
38' 5.75
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
2.
12
Manuel Vazquez
36' 9.25
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
3.
11
Carlos Sanchez-Sarmiento
29' 4.25
PR
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
4.
12
Ivan Algarbe
29' 3.5
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
5.
12
Arturo Fuentes
28' 5
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
6.
11
Evan Ward
28' 1
Apr 16
FHSAA 4A District 16
7.
9
Lucas Abreu
25' 6.75
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
Discus - 1.6kg
1.
12
Manuel Vazquez
139' 7.5
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
2.
12
Oscar Hernandez
138' 9
PR
Mar 27
Belen Home Meet #4
3.
12
Omar Hernandez
109' 4.5
PR
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
4.
12
Arturo Fuentes
83' 10.25
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
5.
9
Lucas Abreu
74' 7
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
High Jump
1.
9
Ryan Cuvilly
5' 8
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
2.
11
Yader Portocarrero
5' 6.25
Feb 17
Louie Bing Classic
Pole Vault
1.
10
Noah Bitter
12' 9.5
May 5
FHSAA 4A State Track & Field Championships
2.
12
Eduardo Chavez
11' 6.25
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
3.
11
Joshua Monzon
10' 6
Feb 17
Louie Bing Classic
4.
12
Omar Hernandez
9' 6.25
PR
Feb 17
Louie Bing Classic
5.
12
Sebastian Diaz
8' 6.25
Apr 16
FHSAA 4A District 16
Long Jump
1.
10
Fernando Mercado
19' 9.5
Apr 16
FHSAA 4A District 16
2.
11
Marc Vega
17' 7.5
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
3.
12
Jordan Woodburn
15' 7
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
Triple Jump
1.
12
Sebastian Diaz
38' 8.25
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
2.
10
Alonso Paredes
37' 8.75
Mar 21
GMAC South Qualifier
3.
11
Claudio Trillo
34' 5.5
PR
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
Womens
100 Meters
1.
9
Victoria Farinas
12.39
(2.8)
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
2.
11
Deantha McKoy
13.28
(-.3)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
3.
12
Marie-France Desir
13.35
(2.5)
PR
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
4.
12
Lizt Del Castillo
13.37
(1.5)
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
5.
12
Vania Loayza
13.96
(.5)
Apr 16
FHSAA 4A District 16
6.
11
Vanessa Rojas
14.32
(2.3)
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
7.
12
Arianna Vital
15.57
(1.7)
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
200 Meters
1.
9
Victoria Farinas
26.74c
(3.2)
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
2.
11
Deantha McKoy
27.54
(.4)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
3.
12
Marie-France Desir
28.70
(2.9)
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
4.
11
Vanessa Rojas
29.07
(.2)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
5.
12
Vania Loayza
29.44
(2.4)
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
6.
12
Yaire Rodriguez
29.45
(.3)
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
7.
10
Valeria Ruffo
29.60
(.3)
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
8.
10
Jennifer Gonzalez
30.74c
(1.9)
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
9.
10
Isabella Ricardo
31.94c
(3.2)
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
10.
12
Arianna Vital
32.33
(.1)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
400 Meters
1.
12
Isabella Gonzalez
1:06.85
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
2.
10
Valeria Ruffo
1:07.51
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
3.
11
Deantha McKoy
1:09.17
Feb 17
Louie Bing Classic
4.
12
Taylor Tejera
1:09.19
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
5.
12
Sophia Samardjich
1:09.21
PR
Feb 17
Louie Bing Classic
6.
12
Gennessis Salgado
1:10.17
Apr 16
FHSAA 4A District 16
7.
10
Jennifer Gonzalez
1:12.28
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
8.
9
Ana Pereira
1:14.84c
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
800 Meters
1.
9
Ana Rodriguez
2:19.74
PR
May 5
FHSAA 4A State Track & Field Championships
2.
12
Ana Feria
2:37.83
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
3.
12
Taylor Tejera
2:39.82
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
4.
10
Vanishka Villafane
2:44.35
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
5.
12
Gennessis Salgado
2:45.89
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
6.
10
Isaura Ziga
2:52.52
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
7.
10
Caterina Cardozo
2:56.14
Mar 21
GMAC South Qualifier
8.
9
Noelle Lacandazo
3:00.2h
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
9.
10
Alyah Rodrigfuez
3:21.93
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
10.
11
Leonor Reyes
3:33.93
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
11.
12
Jazlyn Feliciano
3:45.93
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
1600 Meters
1.
9
Ana Rodriguez
5:20.44
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2.
10
Bianca Banato
5:34.44
Feb 17
Louie Bing Classic
3.
10
Vanishka Villafane
6:04.2h
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
4.
12
Ana Feria
6:25.18
Feb 17
Louie Bing Classic
5.
10
Isaura Ziga
6:29.89
Apr 16
FHSAA 4A District 16
6.
12
Nicole Sved
6:30.51
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
7.
12
Lauren Potesta
6:34.34
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
8.
10
Fiona Shi
6:53.59
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
9.
10
Alyah Rodrigfuez
7:41.99
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
3200 Meters
1.
10
Bianca Banato
11:40.51
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
2.
12
Kayla Hogan
13:55.48
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
3.
12
Nicole Sved
14:20.41
Apr 16
FHSAA 4A District 16
4.
12
Lauren Potesta
15:47.88
Feb 17
Louie Bing Classic
100m Hurdles - 33"
1.
10
Sanai Solomon
16.67
(1.4)
Apr 16
FHSAA 4A District 16
2.
12
Marie-France Desir
17.68
(.4)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
3.
12
Mercy Gonzalez
20.29
(.0)
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
4.
12
Sophia Samardjich
21.16
(.0)
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
5.
10
Jennifer Gonzalez
21.82
(-.4)
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
300m Hurdles - 30"
1.
10
Sanai Solomon
53.34c
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
2.
10
Bianca Banato
54.74c
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
3.
12
Sophia Samardjich
55.33
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
4.
10
Anna Arriaga
1:01.44c
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
5.
10
Jennifer Gonzalez
1:02.12
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2k Steeplechase
1.
10
Bianca Banato
7:56.50
Mar 23
UNF Pre-State Invitational
4x100 Relay
1.
Relay Team
53.06
Mar 24
GMAC Championships
4x200 Relay -
1.
Relay Team
2:00.21
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:20.13
Apr 16
FHSAA 4A District 16
2.
Ana Rodriguez
Taylor Tejera
Vanessa Rojas
Gennessis Salgado
4:24.31
Apr 26
FHSAA 4A Region 4
4x800 Relay
1.
Relay Team
10:20.06
Mar 2
Sam Burley Hall of Fame Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
15:48.55
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
4x100 Shuttle Hurdles - 33"
1.
Relay Team
1:21.88
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Samantha Narvaez
31' 2
PR
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
2.
9
Ana Pereira
24' 5.25
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
3.
10
Danielle Cazea
24' 3
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
4.
12
Amber De La Cruz
22' 5
PR
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
5.
11
Chrysanthe Muchallah
19' 11.25
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
Discus - 1kg
1.
12
Samantha Narvaez
103' 1.75
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
2.
10
Chloe Word
73' 4
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
3.
9
Giuliana Matus
55' 7.75
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 16
4.
10
Danielle Cazea
48' 10.25
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
5.
9
Eyleen Alvarez
48' 2
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
6.
11
Sarah Ali-Darwish
47' 10
PR
Mar 21
GMAC South Qualifier
7.
9
Angeli Barcelo
44' 11.25
PR
Apr 7
Ransom Everglades Freshman/Sophomore Meet
High Jump
1.
12
Jennifer Perez
4' 8
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
Pole Vault
1.
12
Lizt Del Castillo
10' 0
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
2.
10
Anna Arriaga
7' 5.75
Mar 17
Dade County Youth Fair HS Championships
3.
9
Ana Pereira
6' 6
PR
Mar 24
GMAC Championships
4.
9
Eileen Rodriguez
5' 10.75
PR
Feb 17
Louie Bing Classic
Long Jump
1.
12
Marie-France Desir
13' 9.75
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
2.
12
Vania Loayza
13' 6.5
PR
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
3.
11
Deantha McKoy
13' 1
PR
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
4.
12
Gennessis Salgado
12' 6.5
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
Triple Jump
1.
12
Taylor Tejera
32' 9.25
PR
Feb 24
Ferguson Falcon Invite
2.
12
Marie-France Desir
30' 9
Feb 19
Fr. Luis Ripoll S.J. Relays
*Recent improvement