Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Matthew LaRoche
10.89
(.7)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
11
Stanley Thomas
11.10
(.7)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
3.
12
Jonathan Osinga
11.18
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
4.
9
Octavious Cummings
11.60
Mar 6
Manatee Hurricane Invitational
5.
12
Unknown Campbell-Burgess
11.76
(.6)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
6.
12
Teddy Deas
12.07
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
7.
12
Tony Anderson
12.70
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
200 Meters
1.
12
Jonathan Osinga
21.60
(.2)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
10
Matthew LaRoche
23.03
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
3.
12
Trevor Durrant
23.29
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
4.
11
Stanley Thomas
23.40
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
5.
12
Teddy Deas
24.41
(1.1)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
6.
9
Octavious Cummings
24.85
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
7.
12
Tony Anderson
25.37
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
400 Meters
1.
12
Trevor Durrant
51.77
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
2.
12
Jonathan Osinga
51.90
PR
Mar 28
Wally Keller Invite
3.
11
Ben Durrant
52.13
Apr 16
FHSAA 4A District 8
4.
11
Juvens Delise
52.26
Apr 2
Sarasota County Championships
5.
9
Skylar Razwilavich
54.32
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
6.
9
Kevin Kapadia
56.94
Apr 16
FHSAA 4A District 8
7.
11
Stephen Whiting
59.00
Mar 6
Manatee Hurricane Invitational
800 Meters
1.
12
Willi Castrovince
1:59.67
PR
May 2
FHSAA 4A State Championships
2.
12
Michael Barnes
2:01.64
PR
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
3.
11
Juvens Delise
2:05.92
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
4.
10
Bow Gill
2:07.81
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
5.
9
Kevin Kapadia
2:09.66
Apr 2
Sarasota County Championships
1600 Meters
1.
9
Phillip Cutchineal
4:45.14
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
12
William Castrovince
4:50.14
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
3.
10
Evan Weisberger
4:52.95
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
4.
11
Kevin Shahan
4:56.25
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
5.
10
Dillon Garrett
4:58.94
Mar 6
Manatee Hurricane Invitational
3200 Meters
1.
10
Evan Weisberger
10:33.90
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
10
Louis Dietrich
10:58.58
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
3.
9
Phillip Cutchineal
11:11.21
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
4.
11
Kevin Shahan
11:21.83
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
5.
11
Jesse Rossetti
11:32.23
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
110m Hurdles - 39"
1.
12
Marquis Faison
16.12
(.4)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
11
Anthony Brown
16.60
(2.8)
Apr 16
FHSAA 4A District 8
300m Hurdles - 36"
1.
11
Anthony Brown
42.97
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
2.
12
Marquis Faison
43.42
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
4x100 Relay
1.
-
matthew LaRoche
Teddy Deas
Stanley Thomas
Jonathan Osinga
42.65
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
2.
-
Relay Team
42.69
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
4x100 Relay - Throwers
1.
-
Relay Team
54.05
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:39.93
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:25.42
Apr 2
Sarasota County Championships
2.
-
Jonathan Osinga
William Castrovince
Juvens Delise
Trevor Durrant
3:26.23
Apr 16
FHSAA 4A District 8
3.
Jonathan Osinga
William Castrovince
Michael Barnes
Trevor Durrant
3:33.33
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
4x800 Relay
1.
-
Michael Barnes
Bow Gill
Juvens Delise
William Castrovince
8:08.71
May 2
FHSAA 4A State Championships
2.
-
Relay Team
8:17.85
Apr 4
Florida Relays
4x1600 Relay
1.
-
Relay Team
20:31.63
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
1:39.51
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:15.30
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
11:57.03
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
-
Relay Team
1:05.76
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Will Glesge
46' 6
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
12
Daniel Gonzalez
39' 3
Apr 16
FHSAA 4A District 8
3.
10
Oliver Barolette
38' 2
Apr 16
FHSAA 4A District 8
4.
12
Jonathan Howell
36' 6.25
PR
Mar 6
Manatee Hurricane Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Will Glesge
154' 9
PR
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
2.
12
Jonathan Howell
114' 2.75
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
3.
12
Daniel Gonzalez
106' 4
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
4.
10
Oliver Barolette
84' 5
Apr 16
FHSAA 4A District 8
5.
9
Dylan Gales
79' 8
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
High Jump
1.
12
Ibsen Marcial
6' 8
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
11
Kevin Shahan
6' 2
PR
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
3.
11
Anthony Brown
5' 2
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
12
Marquis Faison
5' 2
PR
Mar 6
Manatee Hurricane Invitational
Pole Vault
1.
12
Matt Detert
12' 6
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
2.
12
Zack Werdell
12' 0
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
3.
12
Rodrigo Amaya
11' 6
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
Long Jump
1.
12
Ibsen Marcial
22' 11.75
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
9
Darren Thomas
21' 0.5
Apr 2
Sarasota County Championships
3.
11
Nyreon Washington
19' 11
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
4.
12
Trevor Durrant
19' 0
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
5.
12
Teddy Deas
18' 7.5
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
6.
12
Daniel Campbell-Burgess
16' 11
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
7.
12
Unknown Campbell-Burgess
16' 6.5
PR
Mar 6
Manatee Hurricane Invitational
Triple Jump
1.
12
Ibsen Marcial
44' 8.5
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
2.
11
Ben Durrant
38' 8
Apr 2
Sarasota County Championships
3.
9
Darren Thomas
38' 2.5
Apr 2
Sarasota County Championships
4.
11
Walkens Dorismond
33' 11
Apr 16
FHSAA 4A District 8
Womens
100 Meters
1.
10
Armani Seale
12.77
(2.2)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
11
Ka-Jah-Da Mckoy
13.34
(.4)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
3.
9
Carley Lovett
13.77
(2.2)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
4.
10
Jenoi Clough
13.89
(.4)
Apr 16
FHSAA 4A District 8
5.
9
Blaire Bennice
15.25
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
200 Meters
1.
10
Armani Seale
26.19
(1.5)
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
11
Ka-Jah-Da Mckoy
27.77
(1.5)
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
3.
9
Alexis Francavilla
27.82
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
400 Meters
1.
11
Nicole Raczka
1:03.09
PR
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
2.
11
Taylor Cannon
1:09.28
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
800 Meters
1.
10
Shelby Cutchineal
2:20.15
PR
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
2.
10
Lindsay Boethig
2:30.64
Apr 2
Sarasota County Championships
3.
9
Emily Rumisek
2:41.33
Apr 2
Sarasota County Championships
4.
10
Aubrey Kirsch
2:42.97
Apr 2
Sarasota County Championships
1600 Meters
1.
12
Jamie Weisberger
5:20.12
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
12
Sydney Guenther
5:41.86
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
3.
10
Lindsay Boethig
5:43.98
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
4.
10
Aubrey Kirsch
5:55.45
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
5.
9
Emily Rumisek
6:00.48
Apr 16
FHSAA 4A District 8
6.
10
Darielle Costa
6:03.81
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
3200 Meters
1.
12
Jamie Weisberger
11:55.82
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
2.
10
Kaley Boethig
12:28.42
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
3.
12
Sydney Guenther
12:31.48
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
4.
10
Darielle Costa
12:49.24
Apr 2
Sarasota County Championships
100m Hurdles - 33"
1.
10
morgan Gloster
18.61
PR
Apr 2
Sarasota County Championships
2.
12
Jasmine Banks
19.12
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
3.
10
Jenoi Clough
19.71
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
12
Jasmine Banks
52.38
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
10
Jenoi Clough
56.16
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
4x100 Relay
1.
-
Ka-Jah-Da Mckoy
Alexis Francavilla
Jenoi Clough
Armani Seale
50.13
Apr 16
FHSAA 4A District 8
2.
-
Relay Team
51.02
Apr 2
Sarasota County Championships
4x100 Relay - Throwers
1.
-
Relay Team
1:02.92
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:53.58
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4x400 Relay
1.
-
Nicole Raczka
Taylor Cannon
Jasmine Banks
Shelby Cutchineal
4:22.11
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
2.
-
Relay Team
4:27.30
Apr 4
Florida Relays
4x800 Relay
1.
-
Kaley Boethig
Sydney Guenther
Lindsay Boethig
Shelby Cutchineal
9:52.17
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
2.
-
Relay Team
10:08.17
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4x1600 Relay
1.
-
Relay Team
25:26.71
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
2:19.20
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Relay Team
4:52.32
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
-
Relay Team
13:29.03
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4x55 Shuttle Hurdles - 33"
1.
-
Relay Team
1:14.77
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Jasmine Banks
37' 0
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
2.
9
Catera Pinkney
24' 5
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
3.
12
Brooke Harris
24' 2
PR
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4.
9
Megan Knecht
23' 9.75
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Brooke Harris
94' 11
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
2.
11
Nicole Raczka
80' 0
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
3.
9
Catera Pinkney
71' 2
PR
Apr 16
FHSAA 4A District 8
4.
11
Alexis Turner
59' 0
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
High Jump
1.
9
Carley Lovett
4' 10
Apr 2
Sarasota County Championships
2.
12
Savannah Seale
4' 8
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
3.
12
Kim Richards
4' 6
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
4.
9
Blaire Bennice
4' 2
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
Pole Vault
1.
12
Shauna Naudascher
8' 6
PR
Feb 27
Sarasota Riverview Ram Invitational
2.
10
Brooke Fisher
7' 6
Apr 16
FHSAA 4A District 8
3.
12
Jamie Weisberger
6' 6
PR
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
Long Jump
1.
9
Alexis Francavilla
17' 1.5
Apr 22
FHSAA 4A Region 2
2.
10
Armani Seale
16' 0.75
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
3.
10
Jenoi Clough
15' 4.5
Apr 16
FHSAA 4A District 8
4.
11
Ka-Jah-Da Mckoy
15' 1
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
Triple Jump
1.
9
Alexis Francavilla
35' 8.25
PR
Mar 20
Charlotte Tarpon Invitational
2.
12
Jasmine Banks
31' 0.25
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
3.
12
Savannah Seale
30' 6
Feb 20
9th Annual North Port Bobcat Relays
4.
10
Jenoi Clough
29' 2
Apr 16
FHSAA 4A District 8
*Recent improvement