Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Mens
100 Meters
1.
12
Wayne Conley II
10.88
(2.9)
PR
Apr 9
Belleville West Norm Armstrong Invitational
2.
12
Enyinnaya Nwagwu Jr.
10.98
(.6)
PR
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
3.
12
Nikolas Norton
11.10
(3.5)
PR
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
4.
12
Kaleb Brown
11.11
(3.5)
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
5.
11
Kenneth Davis Jr
11.53
May 6
Ignatius Friday Invite
6.
9
Jimmie Maxson III
11.54
May 9
CCL Frosh Soph Championships
7.
10
Raymone Saffold
11.89
PR
May 9
CCL Frosh Soph Championships
8.
12
Denver Wafer
11.91
PR
May 14
Chicago Catholic League Varsity Championship
9.
9
Samuel Gyimah
12.08
May 9
CCL Frosh Soph Championships
10.
10
DJ Stewart
12.12
(.0)
PR
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
11.
9
Key'Andre White
12.38
PR
May 9
CCL Frosh Soph Championships
12.
11
Calvin Lee
12.51
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
13.
12
Camden Martin
12.63
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
14.
11
Logan Rice
12.82
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
15.
11
Ian Meza
12.97
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
16.
9
Peter McLaughlin
13.76
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
200 Meters
1.
12
Enyinnaya Nwagwu Jr.
21.78
(-1.8)
PR
May 28
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.
12
Wayne Conley II
22.88
(-2.4)
PR
Apr 9
Belleville West Norm Armstrong Invitational
3.
11
Kenneth Davis Jr
23.42
PR
May 6
Ignatius Friday Invite
4.
11
Logan Rice
24.05
PR
May 14
Chicago Catholic League Varsity Championship
5.
9
Jimmie Maxson III
24.30
May 9
CCL Frosh Soph Championships
6.
12
Denver Wafer
24.49
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
7.
10
Raymone Saffold
24.85
PR
May 9
CCL Frosh Soph Championships
8.
9
Samuel Gyimah
24.87
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
9.
9
Key'Andre White
25.34
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
10.
10
DJ Stewart
25.76
PR
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
11.
11
Ian Meza
26.12
PR
May 6
Ignatius Friday Invite
12.
11
Benito Ortiz
27.40
PR
May 6
Ignatius Friday Invite
400 Meters
1.
12
Enyinnaya Nwagwu Jr.
49.83
PR
May 28
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.
12
Nikolas Norton
53.10
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
3.
12
Denver Wafer
56.85
Apr 9
Belleville West Norm Armstrong Invitational
4.
11
Ian Meza
57.15
May 14
Chicago Catholic League Varsity Championship
5.
9
Jimmie Maxson III
59.52
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
6.
11
Benito Ortiz
1:02.43
PR
May 6
Ignatius Friday Invite
7.
9
Peter McLaughlin
1:08.29
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
800 Meters
1.
11
Ian Meza
2:12.76
May 6
Ignatius Friday Invite
2.
11
Benito Ortiz
2:19.23
PR
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
3.
9
Peter McLaughlin
2:35.08
PR
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
1600 Meters
1.
11
Benito Ortiz
5:18.53
PR
Apr 9
Belleville West Norm Armstrong Invitational
2.
11
Ian Meza
5:23.86
PR
Apr 9
Belleville West Norm Armstrong Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Calvin Lee
17.89
(1.8)
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
300m Hurdles - 36"
1.
11
Calvin Lee
44.82
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
4x100 Relay
1.
Wayne Conley II
Kaleb Brown
EJ Nwagwu
Nikolas Norton
42.40
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
2.
Nikolas Norton
EJ Nwagwu
Jimmie Maxson III
Kaleb Brown
42.75
May 28
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
3.
Relay Team
43.65
May 14
Chicago Catholic League Varsity Championship
4.
-
Wayne Conley
Nikolas Norton
Kaleb Brown
EJ Nwagwu
43.86
Apr 16
Kankakee Kays Coed Invite
5.
Denver Wafer
Calvin Lee
Camden Martin
DJ Stewart
46.14
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
6.
Keyandre White
Samuel Gyimah
Jimmie Maxson III
Raymone Saffold
46.51
May 9
CCL Frosh Soph Championships
7.
Raymone Saffold
Jimmie Maxson III
Samuel Gyimah
Tommy Bonner
46.90
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
4x200 Relay -
1.
Kenneth Davis Jr
Nikolas Norton
Kaleb Brown
Jimmie Maxson III
1:30.52
May 28
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
2.
EJ Nwagwu
Wayne Conley II
Nikolas Norton
Kaleb Brown
1:32.64
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
3.
Kaleb Brown
Nikolas Norton
EJ Nwagwu
Wayne Conley II
1:33.41
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
4.
Relay Team
1:35.85
May 14
Chicago Catholic League Varsity Championship
5.
Jimmie Maxson III
Samuel Gyimah
Raymone Saffold
Keyandre White
1:38.79
May 9
CCL Frosh Soph Championships
6.
Raymone Saffold
Jimmie Maxson III
Samuel Gyimah
Tommy Bonner
1:39.12
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
4x400 Relay
1.
Raymone Saffold
Jimmie Maxson III
Tommy Bonner
Peter McLaughlin
4:18.00
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:45.61
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
Shot Put - 12lb
1.
9
Sincere Kelly
36' 5.75
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
2.
9
David Delacy
27' 5.25
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
Discus - 1.6kg
1.
9
Sincere Kelly
83' 9
Apr 28
St. Rita Co-Ed Open #2
2.
9
David Delacy
66' 3.75
Apr 21
St. Rita's Night Of Relays
High Jump
1.
11
Logan Rice
5' 7.75
PR
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
Long Jump
1.
12
Camden Martin
18' 1
(.0)
PR
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
2.
11
Calvin Lee
16' 6
(.0)
PR
May 19
IHSA Class 2A TRB Sectional #5 - Chicago (St. Rita)
Triple Jump
1.
12
Camden Martin
38' 11
PR
May 28
IHSA 2A Boys State Track & Field Championships
*Recent improvement