Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Ben Rogers
11.51
PR
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
2.
10
Jason D'Amico
11.86
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
3.
9
Justin Nebel
11.90
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4.
12
Tyler Hickey
11.95
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
5.
11
Sam Hudnall
12.02
PR
May 4
Kane County Boys
6.
10
Joe Boenzi
12.11
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
7.
11
Noah Parsons
12.38
PR
May 4
Kane County Boys
200 Meters
1.
12
Ben Rogers
23.00
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
2.
10
Tim Roels
23.11
May 10
Upstate Eight Boys River Division
3.
12
Tyler Hickey
23.41
PR
May 4
Kane County Boys
4.
11
Dan Acton
23.55
PR
May 4
Kane County Boys
5.
9
Justin Nebel
23.79
PR
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
6.
11
Sam Hudnall
24.31
PR
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
7.
-
Matt Schmalz
26.29
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
400 Meters
1.
11
Justin Davis
49.77
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
2.
10
Tim Roels
52.09
May 10
Upstate Eight Boys River Division
3.
10
Stephan Guevara
53.74
PR
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
4.
10
David Tork
57.62
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
800 Meters
1.
12
Peter Archibald
1:52.16
PR
May 26
IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
2.
11
Nathan Wendt
2:00.39
May 10
Upstate Eight Boys River Division
3.
11
Dan Herrera
2:05.87
May 4
Kane County Boys
4.
9
Mitchell Deamanopulos
2:11.12
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
5.
9
Andrew Krieger
2:13.21
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
1600 Meters
1.
12
Peter Archibald
4:25.81
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
2.
11
Michael Bianchina
4:27.34
May 4
Kane County Boys
3.
11
Nathan Wendt
4:35.21
May 4
Kane County Boys
4.
11
Dan Herrera
4:48.17
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
5.
10
Sam Urben
4:49.10
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
6.
10
Blain Bartel
4:50.81
May 10
Upstate Eight Boys River Division
3200 Meters
1.
11
Michael Bianchina
9:39.17
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
2.
11
Ryan Rasmussen
10:17.81
May 10
Upstate Eight Boys River Division
3.
10
Blain Bartel
10:25.35
PR
May 4
Kane County Boys
4.
11
Ryan Rasmussan
10:29.15
PR
May 4
Kane County Boys
5.
10
Dan MacDonald
10:49.51
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
6.
9
Justin Poythress
10:50.75
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
110m Hurdles - 39"
1.
12
Zac Miller
15.49
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
2.
12
Brian Favis
17.44
PR
May 4
Kane County Boys
3.
-
Patrick Niedbala
17.95
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4.
-
Tyler Ulin
18.51
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
5.
10
James Carroll
23.72
May 10
Upstate Eight Boys River Division
300m Hurdles - 36"
1.
12
Zac Miller
42.52
PR
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
2.
10
Tyler Schleicher
45.54
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
3.
-
Tyler Ulin
47.91
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4.
9
Jack Johnson
49.69
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
44.11
May 10
Upstate Eight Boys River Division
2.
-
Dan Acton
Zac Miller
Tim Roels
Ben Rogers
44.25
May 4
Kane County Boys
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:32.61
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
2.
-
Jordan Midgley
Noah Parsons
Justin Nebel
Sam Hudall
1:35.52
May 4
Kane County Boys
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:25.99
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
2.
-
Peter Archibald
Tim Roels
Sam Hudall
Dan Acton
3:28.42
May 4
Kane County Boys
4x800 Relay
1.
-
Peter Archibald
Michael Bianchina
Justin Davis
Nathan Wendt
7:55.63
May 4
Kane County Boys
2.
-
Relay Team
8:00.21
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
Shot Put - 12lb
1.
12
Kevin Carlson
48' 3
PR
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
2.
11
Kyle McNeil
48' 2
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
3.
11
Nathan Balettie
44' 6
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4.
10
Jason D'Amico
43' 3
May 10
Upstate Eight Boys River Division
5.
-
Christopher Goodale
35' 1.5
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
Discus - 1.6kg
1.
11
Kyle McNeil
157' 5
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
2.
10
Jason D'Amico
139' 8
May 10
Upstate Eight Boys River Division
3.
11
Nathan Balettie
138' 3
May 4
Kane County Boys
4.
9
Matthew Weston
101' 8
May 10
Upstate Eight Boys River Division
High Jump
1.
11
Dan Hart
5' 9
PR
May 4
Kane County Boys
2.
12
Markus Warner
5' 5
PR
May 4
Kane County Boys
10
James Carroll
5' 5
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4.
9
Tom Sweet
5' 3
May 10
Upstate Eight Boys River Division
Pole Vault
1.
11
Dan Acton
13' 3
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
2.
10
James Carroll
11' 9
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
Long Jump
1.
12
Ben Rogers
22' 10
(1.1)
PR
May 26
IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
2.
9
Justin Nebel
20' 0.75
May 17
IHSA 3A Boys St. Charles North Sectional
3.
10
Mike Richards
17' 5
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4.
10
David Tork
16' 7.5
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
Triple Jump
1.
12
Ben Rogers
46' 9
(4.1)
PR
May 26
IHSA 3A Boys State Track & Field Championships
2.
9
Pace Temple
41' 11.5
PR
May 4
Kane County Boys
3.
10
Mike Richards
35' 5
May 10
Upstate Eight Boys River Division
4.
-
Bijan Jafari
30' 6.5
PR
May 10
Upstate Eight Boys River Division
Womens
100 Meters
1.
12
Mady Temple
13.28
May 5
UEC River Division Girls Championships
2.
9
Janie McCloughan
13.32
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
3.
10
Isabella Medina
13.77
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
12
Katie Costello
13.89
May 5
UEC River Division Girls Championships
5.
9
Paige Korte
14.07
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
200 Meters
1.
11
Ashley Puff
26.96
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
2.
9
Hannah Davison
27.53
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
3.
12
Kim Lenhart
28.58
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
12
Katie Costello
29.06
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
5.
10
Isabella Medina
29.37
May 10
IHSA 3A Sectional
6.
11
Isabeau Guglielmo
33.69
May 10
IHSA 3A Sectional
400 Meters
1.
10
Hundley Ignoffo
1:01.60
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
2.
12
Erica Lagger
1:01.78
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
3.
11
Emma Anderson
1:04.17
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
4.
10
Isabella Medina
1:04.28
May 5
UEC River Division Girls Championships
5.
12
Kim Lenhart
1:05.13
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
6.
9
Mary-Kate Fee
1:07.11
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
800 Meters
1.
9
Kylie Monahan
2:33.62
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
12
Ashley Dudman
2:33.94
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
3.
9
Annie McCarthy
2:34.61
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
10
Ana Samples Unk
2:36.17
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
5.
9
Marin Leone
2:38.32
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
6.
10
Becky Geneser
2:43.39
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
1600 Meters
1.
10
Kathryn Adelman
5:16.12
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
9
Jill McDowell
5:41.29
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
3.
9
Kylie Monahan
6:00.23
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
9
Taylor Gooding
6:00.55
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
3200 Meters
1.
10
Sydney Geils
12:01.64
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
12
Kristi Shogren
12:09.89
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
3.
9
Marin Leone
12:48.23
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
10
Katie Anderson
14:24.02
May 5
UEC River Division Girls Championships
100m Hurdles - 33"
1.
10
Aimee Dappas
16.81
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
12
Taylor Keating
17.96
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
300m Hurdles - 30"
1.
12
Kailie Briza
49.96
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
10
Aimee Dappas
50.98
May 10
IHSA 3A Sectional
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
49.56
May 10
IHSA 3A Sectional
4x200 Relay -
1.
-
Relay Team
1:48.92
May 5
UEC River Division Girls Championships
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:09.64
May 10
IHSA 3A Sectional
4x800 Relay
1.
-
Relay Team
9:59.20
Mar 5
DGS Mustang Relays
Shot Put - 4kg
1.
12
Megan Malone
35' 1
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
11
Allie Pospisil
32' 10
May 5
UEC River Division Girls Championships
3.
11
Katie Kelly
29' 10
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
11
Rachel Benjamin
26' 8.75
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
Discus - 1kg
1.
12
Megan Malone
101' 4
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
2.
12
Allison Wright
89' 0.5
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
3.
11
Rachel Benjamin
70' 4
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
10
Jenny Leise
68' 9
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
High Jump
1.
9
Veronica Ramming
4' 9
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
11
Emma Anderson
4' 9
May 10
IHSA 3A Sectional
3.
9
Liz Markuson
4' 4
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
10
Erin Morgan
4' 4
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
Pole Vault
1.
11
Jenna Ginsberg
9' 9
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
11
Hayley Carroll
9' 3
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
3.
11
Kelly McKenna
8' 9
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
10
Amelia Grady
7' 3
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
Long Jump
1.
12
Kailie Briza
17' 4.75
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
9
Paige Korte
16' 1
May 10
IHSA 3A Sectional
3.
11
Brittany Joy
13' 2
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
4.
9
Emily Chang
12' 0
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
Triple Jump
1.
9
Hannah Davison
37' 4.25
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
2.
9
Kate Rogers
33' 3
PR
May 10
IHSA 3A Sectional
3.
10
Annie Mistak
25' 10.5
PR
May 5
UEC River Division Girls Championships
*Recent improvement