Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1960
1945
1901
Indoor
2017
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Nate Compton
12.44c
Apr 6
Coquille Twilight Meet
10
Tristan Dixon
12.44c
Apr 6
Coquille Twilight Meet
3.
12
Exander Storm
12.70
PR
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
4.
10
Chris Elmer
13.50
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
5.
10
James Wolfe
13.65
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
6.
12
Jacob Skretting
14.29
PR
Apr 27
Central Coast Invitational
200 Meters
1.
12
Exander Storm
25.91
PR
Apr 13
104th Annual Coos County Championship
2.
11
Nate Compton
26.34c
Apr 6
Coquille Twilight Meet
3.
10
James Wolfe
28.75
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
4.
12
Jacob Skretting
30.51
PR
May 1
BHHS Twighlight
5.
10
Tanner Flood
30.90
PR
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
400 Meters
1.
12
Tyler Sinclair
1:01.33
Apr 13
104th Annual Coos County Championship
2.
10
James Wolfe
1:04.74c
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
3.
11
Cody Hagen
1:09.76
PR
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
4.
10
Tanner Flood
1:10.84c
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
800 Meters
1.
12
Tyler Sinclair
2:18.72
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
2.
10
Thomson Hallmark
2:20.00
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
3.
11
Nate Compton
2:20.8h
PR
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
4.
10
Tanner Flood
2:45.09
May 1
BHHS Twighlight
1500 Meters
1.
10
Thomson Hallmark
4:52.66
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
2.
11
Cody Hagen
5:24.79
May 1
BHHS Twighlight
3.
10
Tanner Flood
5:50.8h
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
1 Mile
1.
10
Thomson Hallmark
5:29.31
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
3000 Meters
1.
10
Thomson Hallmark
11:42.15
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
2.
11
Cody Hagen
11:45.55
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
300m Hurdles - 36"
1.
10
Tristan Dixon
46.94c
Apr 6
Coquille Twilight Meet
4x100 Relay
1.
-
Tyler Sinclair
Tristan Dixon
Chris Elmer
Brandon Bowen
49.04c
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
2.
-
Tristan Dixon
Chris Elmer
Nate Compton
Jacob Skretting
49.33
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
3.
-
Relay Team
50.97
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
-
Brandon Bowen
Tyler Sinclair
Thomson Hallmark
Tristan Dixon
50.97
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
5.
-
Nate Compton
Jacob Skretting
Exander Storm
Chris Elmer
50.98
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
6.
-
Brandon Bowen
Tyler Sinclair
Tristan Dixon
Chris Elmer
51.40
May 1
BHHS Twighlight
7.
-
Nate Compton
Jacob Skretting
James Wolfe
Chris Elmer
52.34c
Apr 6
Coquille Twilight Meet
4x400 Relay
1.
-
Tyler Sinclair
Jacob Skretting
Thomson Hallmark
Nate Compton
4:16.43
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
2.
-
Cody Hagen
Thomson Hallmark
James Wolfe
Nate Compton
4:30.65
Apr 27
Central Coast Invitational
3.
-
James Wolfe
Cody Hagen
Thomson Hallmark
Nate Compton
4:32.4h
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
4.
-
Relay Team
4:33.25
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
-
Tanner Flood
Thomson Hallmark
Jacob Skretting
James Wolfe
4:33.25
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
6.
-
Warren Andy
Brandon Bowen
Tanner Flood
Wilson Hodge
4:40.89
Apr 13
104th Annual Coos County Championship
Shot Put - 12lb
1.
11
Wilson Hodge
46' 0.5
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
2.
9
Brandon Bowen
41' 1.5
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
3.
12
Jacob Skretting
31' 3.25
PR
Apr 6
Coquille Twilight Meet
4.
9
Warren Andy
31' 1
PR
May 1
BHHS Twighlight
5.
12
Exander Storm
30' 3
PR
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
Discus - 1.6kg
1.
11
Wilson Hodge
140' 11
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
2.
9
Brandon Bowen
116' 1
May 1
BHHS Twighlight
3.
12
Tyler Sinclair
87' 4
Apr 27
Central Coast Invitational
4.
9
Warren Andy
76' 0
PR
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
5.
10
Tanner Flood
63' 6
PR
Apr 6
Coquille Twilight Meet
Javelin - 800g
1.
12
Tyler Sinclair
133' 7
PR
May 1
BHHS Twighlight
2.
10
Chris Elmer
126' 5
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
3.
9
Warren Andy
113' 9
PR
May 1
BHHS Twighlight
4.
12
Jacob Skretting
96' 9
PR
Apr 6
Coquille Twilight Meet
High Jump
1.
12
Tyler Sinclair
5' 8
May 12
Special District 1 (3a) Regional Championships
Pole Vault
1.
10
Tristan Dixon
11' 0
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
Long Jump
1.
10
Chris Elmer
16' 4.25
May 1
BHHS Twighlight
2.
11
Nate Compton
16' 1.75
Mar 20
Waldport Invite
Triple Jump
1.
10
Tristan Dixon
36' 2
PR
Apr 6
Coquille Twilight Meet
Womens
100 Meters
1.
11
Joselynn Smith
14.44c
Apr 6
Coquille Twilight Meet
2.
9
Kaitlyn Dixon
14.82
PR
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
3.
11
Jasmyn Wenner
16.54c
PR
Apr 6
Coquille Twilight Meet
200 Meters
1.
9
Kaitlyn Dixon
33.00
PR
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
2.
11
Jasmyn Wenner
35.14
PR
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
3.
10
Elisabeth Thomas
40.45
PR
May 1
BHHS Twighlight
400 Meters
1.
11
Logun Mather
1:11.70
PR
Apr 27
Central Coast Invitational
800 Meters
1.
11
Jasmyn Wenner
3:23.68
Apr 27
Central Coast Invitational
4x100 Relay
1.
-
Joselynn Smith
Logun Mather
Kaitlyn Dixon
Jasmyn Wenner
58.38
Apr 27
Central Coast Invitational
2.
-
Kaitlyn Dixon
Jasmyn Wenner
Joselynn Smith
Logun Mather
59.65
Apr 13
104th Annual Coos County Championship
3.
-
Kaitlyn Dixon
Avery Hong
Jasmyn Wenner
Logun Mather
59.83
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
4.
-
Jasmyn Wenner
Kaitlyn Dixon
Joselynn Smith
Logun Mather
59.94
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
Shot Put - 4kg
1.
9
Kaitlyn Dixon
30' 4.25
May 5
Grants Pass Rotary Invitational Track and Field Meet
2.
10
Dariane Clements
26' 0.5
PR
Mar 20
Waldport Invite
3.
12
Rebecca Moore
19' 2
PR
May 1
BHHS Twighlight
4.
10
Elisabeth Thomas
18' 1.25
Apr 6
Coquille Twilight Meet
5.
9
Caroline Newman
17' 9
Apr 6
Coquille Twilight Meet
Discus - 1kg
1.
9
Caroline Newman
77' 7
Apr 13
104th Annual Coos County Championship
2.
9
Kaitlyn Dixon
74' 6
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
3.
10
Dariane Clements
59' 1
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
4.
10
Elisabeth Thomas
49' 8
PR
May 1
BHHS Twighlight
5.
12
Rebecca Moore
44' 7
PR
May 1
BHHS Twighlight
Javelin - 600g
1.
10
Dariane Clements
72' 1
May 11
Special District 1 (3a) Regional Championships
2.
11
Jasmyn Wenner
68' 10
PR
Apr 6
Coquille Twilight Meet
3.
10
Elisabeth Thomas
58' 9
Apr 6
Coquille Twilight Meet
4.
9
Caroline Newman
53' 8
Apr 13
104th Annual Coos County Championship
5.
12
Rebecca Moore
49' 10
PR
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
High Jump
1.
11
Logun Mather
4' 4
Apr 6
Coquille Twilight Meet
2.
11
Joselynn Smith
4' 2
PR
Mar 20
Waldport Invite
3.
11
Jasmyn Wenner
3' 10
PR
Apr 20
Jack Blum Reedsport Invitational
Long Jump
1.
11
Logun Mather
13' 5
Apr 21
12th Annual Prefontaine Rotary Invitational
2.
11
Joselynn Smith
13' 2
Mar 22
Siuslaw Icebreaker
3.
11
Jasmyn Wenner
11' 4
May 1
BHHS Twighlight
*Recent improvement