Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Indoor
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2012
2011
2010
2009
2008
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Troy Clark II
11.27
PR
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.
9
Quan Williams
11.44
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
3.
11
Michael Keys Jr
11.99
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
4.
9
Joe Jones III
12.47
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
5.
9
Dylan Henderson
12.63
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
200 Meters
1.
9
Quan Williams
23.35
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.
11
Jace Douglas Jr
23.65
PR
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
3.
12
Latrell Garrett
24.34
PR
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
4.
11
Michael Keys Jr
24.74
Apr 23
TF South Invitational
5.
11
Noah Smith
24.99
PR
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
6.
9
Dylan Henderson
25.28
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
7.
9
Joe Jones III
30.82
PR
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
400 Meters
1.
12
Keshaun Jones
54.84
PR
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.
11
Michael McKinnie
55.46
Apr 16
Urbana Open
3.
12
George Kemp
55.78
PR
Apr 16
Urbana Open
4.
9
KaDre Lester-Straughter
1:04.21
PR
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
5.
9
Joe Jones III
1:08.96
PR
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
800 Meters
1.
12
George Kemp
2:00.42
PR
May 28
IHSA Boys 2A State Championships
2.
11
Antiwan Greene II
2:24.13
Apr 16
Urbana Open
3.
11
Antiwan Greene
2:33.19
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
1600 Meters
1.
12
George Kemp
4:44.59
PR
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
2.
11
Antiwan Greene II
5:56.93
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
110m Hurdles - 39"
1.
12
Shun Pierce
15.18
PR
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
2.
11
Demonte Sewell
17.09
PR
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
12
Shun Pierce
44.81
PR
Apr 23
TF South Invitational
4x100 Relay
1.
Troy Clark II
Michael Keys Jr
Noah Smith
Quan Williams
44.47
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
2.
Relay Team
45.00
Apr 23
TF South Invitational
3.
Dylan Henderson
Joe Jones III
KaDre Lester-Straughter
Michael Keys Jr
46.91
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:33.52
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.
Troy Clark II
Quan Williams
Michael Keys Jr
Jace Douglas Jr
1:37.60
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
3.
Troy Clark II
Latrell Garrett
Michael Joshua Jr
Quan Williams
1:38.32
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
4x400 Relay
1.
Relay Team
3:50.32
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.
Michael McKinnie
Keshaun Jones
George Kemp
Michael Keys Jr
3:52.36
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
3.
George Kemp
Keshaun Jones
Antiwan Greene II
Michael McKinnie
4:01.38
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
4.
Malik Lloyd
Milik Lloyd
Joshwa Mputu
Lenell Stevens Jr
4:29.48
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
4x800 Relay
1.
Malik Lloyd
Milik Lloyd
Chris Lawson
Antiwan Greene II
10:17.10
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
2.
Relay Team
11:23.15
Apr 23
TF South Invitational
Shot Put - 12lb
1.
12
Chukwuma Ifezue
47' 0
PR
Apr 16
Urbana Open
2.
9
Tyler Sudduth
44' 1.5
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
Discus - 1.6kg
1.
9
Tyler Sudduth
131' 1
May 28
IHSA Boys 2A State Championships
2.
12
Chukwuma Ifezue
92' 1
PR
Apr 23
TF South Invitational
High Jump
1.
10
Jarian Isby
5' 9
PR
May 19
IHSA 2A Boys Thornridge Sectional
2.
11
Demonte Sewell
5' 8
PR
Apr 23
TF South Invitational
Long Jump
1.
11
Demonte Sewell
18' 0.5
PR
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
2.
9
Dylan Henderson
17' 1
May 11
Southland Athletic Conference Boys Championships
3.
11
Nicolas Kidd
15' 2
PR
Apr 14
Elgin HS Boys Invitational
4.
10
Jarian Isby
14' 1
PR
Apr 23
TF South Invitational
Womens
100 Meters
1.
12
Amber Jones
12.24
PR
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
2.
11
Brittany Hollie
12.65
Apr 22
Lockport Girls Invitational
3.
9
Christen Wayne
13.85
PR
May 4
Southland Athletic Conference Girls Championships
200 Meters
1.
12
Amber Jones
24.90
(2.9)
May 21
IHSA Girls 2A State Championships
2.
11
Brittany Hollie
26.45
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
12
Dasia Evans
26.61
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
4.
10
Likkaya Keyes
26.84
(-1.0)
PR
Jun 4
Great Southwest Classic
5.
9
Christen Wayne
27.90
PR
May 4
Southland Athletic Conference Girls Championships
6.
11
Samaria Ross
29.83
Apr 22
Lockport Girls Invitational
7.
9
Taylor Valladay
29.99
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
400 Meters
1.
10
Likkaya Keyes
58.77
PR
Jun 4
Great Southwest Classic
2.
9
Christen Wayne
1:08.31
PR
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
3.
11
Samaria Ross
1:11.05
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4.
9
Eyvette Webb
1:19.05
PR
May 4
Southland Athletic Conference Girls Championships
800 Meters
1.
12
Zaria Tallie
2:30.08
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
2.
11
Zoe Kriha
2:46.12
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
3.
10
Nichelle Bradley
2:50.02
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4.
12
Joyvon Dickerson
2:57.75
May 4
Southland Athletic Conference Girls Championships
5.
9
Elicia Chambers
3:03.91
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
1600 Meters
1.
12
Joyvon Dickerson
6:59.62
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
2.
11
Zoe Kriha
7:21.06
PR
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
12
Laurencyia Murdock
18.19
May 4
Southland Athletic Conference Girls Championships
2.
11
Treasure Rodgers
19.93
May 4
Southland Athletic Conference Girls Championships
300m Hurdles - 30"
1.
12
Laurencyia Murdock
51.10
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
2.
11
Treasure Rodgers
58.11
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
4x100 Relay
1.
Brittany Hollie
India Lee
Likkaya Keyes
Amber Jones
48.49
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
2.
India Lee
Likkaya Keyes
Brittany Hollie
Amber Jones
48.89
May 21
IHSA Girls 2A State Championships
3.
Relay Team
49.18
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
4.
Brittany Hollie
Amber Jones
Likkaya Keyes
India Lee
49.68
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
5.
Joyce Banks
Eyvette Webb
Elicia Chambers
Jania Owens
53.09
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4x200 Relay -
1.
India Lee
Taylor Valladay
Brittany Hollie
Amber Jones
1:41.98
May 21
IHSA Girls 2A State Championships
2.
Taylor Valladay
Amber Jones
India Lee
Brittany Hollie
1:43.43
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
Relay Team
1:44.52
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
India Lee
Brittany Hollie
Taylor Valladay
Amber Jones
1:44.52
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
5.
India Lee
Brittany Hollie
Amber Jones
Likkaya Keyes
1:46.31
Apr 22
Lockport Girls Invitational
6.
Eyvette Webb
Joyce Banks
Elicia Chambers
Brandi Jackson
2:01.97
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4x400 Relay
1.
Brittany Hollie
Likkaya Keyes
Zaria Tallie
India Lee
3:58.04
May 21
IHSA Girls 2A State Championships
2.
Brittany Hollie
India Lee
Taylor Valladay
Likkaya Keyes
4:01.40
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
3.
Relay Team
4:08.29
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
4.
Brittany Hollie
Likkaya Keyes
India Lee
Zaria Tallie
4:08.91
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
5.
Brittany Hollie
Likkaya Keyes
Christen Wayne
India Lee
4:16.09
Apr 22
Lockport Girls Invitational
6.
Joyce Banks
Christen Wayne
Elicia Chambers
Jasmine omuruyi
5:04.68
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
4x800 Relay
1.
Nichelle Bradley
Joyvon Dickerson
Zoe Kriha
Zaria Tallie
10:51.66
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
2.
Nichelle Bradley
Joyvon Dickerson
Elicia Chambers
Eyvette Webb
11:31.85
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
3.
Relay Team
11:32.66
Apr 2
Jackie Joyner Kersee Relays
4.
Zoe Kriha
Nichelle Bradley
Eyvette Webb
Elicia Chambers
12:09.39
Apr 22
Lockport Girls Invitational
5.
Eyvette Webb
Elicia Chambers
Jasmine omuruyi
Treasure Rodgers
12:26.87
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Relay Team
1:52.23
Apr 2
Jackie Joyner Kersee Relays
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:47.99
Apr 2
Jackie Joyner Kersee Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Relay Team
16:53.76
Apr 2
Jackie Joyner Kersee Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Asia Williams
37' 5.5
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
2.
10
Jania Owens
30' 11
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
Discus - 1kg
1.
10
Asia Williams
90' 3
Apr 22
Lockport Girls Invitational
2.
10
Jania Owens
65' 5
PR
Apr 16
Oswego East Girls Invitational
High Jump
1.
12
Dasia Evans
5' 8
PR
May 4
Southland Athletic Conference Girls Championships
2.
10
Jania Owens
4' 6
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
3.
10
Brandi Jackson
4' 2
PR
Apr 23
Theresa Bugard Invitational
Long Jump
1.
12
Dasia Evans
16' 2
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
2.
10
Jania Owens
15' 3
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
Triple Jump
1.
12
Dasia Evans
34' 10
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
2.
12
Zaria Tallie
34' 0.5
PR
May 12
IHSA 2A Girls Hillcrest Sectional
*Recent improvement