Season:
2023 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2009
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Izayah Mahaney
11.49
May 5
Hoosier Conference Championships
2.
11
Cooper Altherr
12.07
PR
Apr 22
Muncie Central Relays
3.
10
Landon Spidel
12.14
PR
Apr 14
Eastbrook Invitational
4.
10
Caleb Farr
12.62
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
5.
9
Joe Clouser
13.17
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
6.
10
Dylan Rockwell
13.62
PR
Apr 14
Eastbrook Invitational
200 Meters
1.
9
Izayah Mahaney
23.48
PR
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
2.
10
Landon Spidel
25.57
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
3.
9
Joe Clouser
25.84
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
4.
11
Drake Johnson
27.25
PR
May 5
Hoosier Conference Championships
400 Meters
1.
12
Evan Long
54.17
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
2.
9
Joe Clouser
56.27
PR
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
3.
11
Jackson Money
57.00
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
4.
10
Landon Spidel
59.74
PR
Apr 14
Eastbrook Invitational
5.
11
Cayden Reily
1:01.16
PR
Apr 15
Big Orange Invitational
800 Meters
1.
12
Evan Long
1:57.64
PR
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
2.
10
Jaxsen Muncie
2:21.06
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
3.
11
Carter Marschke
2:24.66
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
4.
11
Alex Ryker
2:24.78
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
5.
9
Noah Walker
2:27.00
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
6.
10
Andrew Tragesser
2:44.92
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
1600 Meters
1.
12
Evan Long
4:19.83
PR
May 25
IHSAA Boys Regional 2 - Warsaw
2.
9
Noah Walker
5:06.94
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
3.
11
Alex Ryker
5:21.34
Apr 15
Big Orange Invitational
4.
10
Jaxsen Muncie
5:27.94
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
5.
11
Carter Marschke
5:38.97
Apr 15
Big Orange Invitational
6.
11
Cayden Reily
5:56.26
PR
Apr 14
Eastbrook Invitational
7.
10
Andrew Tragesser
6:00.43
Apr 22
Muncie Central Relays
1 Mile
1.
12
Evan Long
4:25.82
PR
Apr 14
Flashes Showcase Miracle Mile
3200 Meters
1.
12
Evan Long
10:05.30
Apr 22
Muncie Central Relays
2.
9
Noah Walker
11:00.38
PR
Apr 22
Muncie Central Relays
3.
10
Jaxsen Muncie
11:05.72
May 5
Hoosier Conference Championships
4.
11
Alex Ryker
12:52.29
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
5.
11
Carter Marschke
14:06.51
PR
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
110m Hurdles - 39"
1.
11
Cooper Altherr
15.84
May 5
Hoosier Conference Championships
2.
10
Dylan Rockwell
22.46
PR
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
300m Hurdles - 36"
1.
11
Cooper Altherr
40.64
May 25
IHSAA Boys Regional 2 - Warsaw
2.
10
Dylan Rockwell
55.09
PR
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
4x100 Relay
1.
Relay Team
46.57
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
2.
Izayah Mahaney
Cooper Altherr
Joe Clouser
Caleb Farr
47.03
Apr 15
Big Orange Invitational
3.
Caleb Farr
Izayah Mahaney
Jackson Money
Landon Spidel
47.29
Apr 28
Tipton Invitational
4.
Cooper Altherr
Landon Spidel
Joe Clouser
Izayah Mahaney
47.46
Apr 25
Northwestern Relays
5.
Izayah Mahaney
Drake Johnson
Caleb Farr
Landon Spidel
48.09
May 5
Hoosier Conference Championships
6.
Izayah Mahaney
Jackson Money
Joe Clouser
Caleb Farr
48.54
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
7.
Izayah Mahaney
Jackson Money
Joe Clouser
Landon Spidel
48.83
Apr 22
Muncie Central Relays
4x400 Relay
1.
Jackson Money
Joe Clouser
Cooper Altherr
Evan Long
3:40.59
Apr 25
Northwestern Relays
2.
Relay Team
3:42.85
May 1
Tipton vs Tri-Central, Elwood
Cooper Altherr
Jackson Money
Joe Clouser
Evan Long
3:42.85
Apr 28
Tipton Invitational
4.
Cooper Altherr
Joe Clouser
Jackson Money
Evan Long
3:55.50
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
4x800 Relay
1.
Jaxsen Muncie
Noah Walker
Eric Grimes
Evan Long
9:02.12
Apr 15
Big Orange Invitational
2.
Relay Team
9:21.62
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
3.
Evan Long
Carter Marschke
Alex Ryker
Jaxsen Muncie
9:21.73
Apr 22
Muncie Central Relays
4.
Carter Marschke
Eric Grimes
Noah Walker
Jaxsen Muncie
9:28.66
Apr 28
Tipton Invitational
5.
Noah Walker
Jaxsen Muncie
Alex Ryker
Carter Marschke
9:31.92
Apr 14
Eastbrook Invitational
6.
Evan Long
Noah Walker
Eric Grimes
Jaxsen Muncie
9:32.69
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
7.
Jaxsen Muncie
Noah Walker
Carter Marschke
Cayden Reily
9:49.46
May 5
Hoosier Conference Championships
8.
Carter Marschke
Eric Grimes
Noah Walker
Alex Ryker
10:26.75
Apr 25
Northwestern Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Carter Marschke
Izayah Mahaney
Joe Clouser
Cayden Reily
1:48.51
Apr 25
Northwestern Relays
2.
Izayah Mahaney
Caleb Farr
Landon Spidel
Cayden Reily
1:51.55
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
3.
Izayah Mahaney
Landon Spidel
Carter Marschke
Joe Clouser
1:52.15
Apr 22
Muncie Central Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Eric Grimes
Jaxsen Muncie
Noah Walker
Evan Long
11:51.07
Apr 25
Northwestern Relays
2.
Carter Marschke
Cayden Reily
Eric Grimes
Alex Ryker
13:15.31
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
3.
Alex Ryker
Andrew Tragesser
Carter Marschke
Jaxsen Muncie
13:23.85
Apr 22
Muncie Central Relays
4x110 Shuttle Hurdles - 39"
1.
Jackson Money
Landon Spidel
Cooper Altherr
Caleb Farr
1:09.50
Apr 25
Northwestern Relays
Shot Put - 12lb
1.
10
Logan Hufhand
35' 11.5
PR
Apr 28
Tipton Invitational
2.
9
Will Wolford
30' 7.25
PR
Apr 15
Big Orange Invitational
3.
9
Cam Ingle
20' 11.25
PR
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
Discus - 1.6kg
1.
10
Logan Hufhand
90' 7
May 5
Hoosier Conference Championships
2.
9
Will Wolford
80' 5
PR
Apr 14
Eastbrook Invitational
3.
9
Cam Ingle
48' 2
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
High Jump
1.
11
Jackson Money
6' 2
PR
Apr 15
Big Orange Invitational
2.
10
Landon Spidel
5' 8
PR
Apr 15
Big Orange Invitational
Pole Vault
1.
10
Caleb Farr
12' 0
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
2.
10
Dylan Rockwell
8' 0
PR
May 18
IHSAA Boys Track & Field Sectional 8 - Kokomo
Long Jump
1.
11
Jackson Money
19' 2
PR
Apr 15
Big Orange Invitational
2.
10
Landon Spidel
19' 1.75
PR
May 5
Hoosier Conference Championships
3.
9
Izayah Mahaney
17' 2
PR
Apr 25
Northwestern Relays
Womens
100 Meters
1.
11
Amelia Servies
14.60
PR
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
2.
10
Lorelai Tragesser
15.14
Apr 15
Big Orange Invitational
3.
9
Josie Butler
15.40
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
4.
11
Bre Muncie
16.68
PR
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
200 Meters
1.
9
Josie Butler
32.36
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
2.
11
Bre Muncie
34.27
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
400 Meters
1.
10
Anna Moses
1:09.08
PR
Apr 15
Big Orange Invitational
2.
11
Amelia Servies
1:10.97
May 5
Hoosier Conference Championships
3.
11
Abigail Hoover
1:12.38
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
4.
11
Bre Muncie
1:16.15
PR
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
5.
12
Jimena Artimez Azcarate
1:20.06
PR
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
800 Meters
1.
11
Abigail Hoover
2:38.71
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
2.
10
Anna Moses
2:55.61
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
3.
11
Lilly Boyer
3:02.04
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
4.
12
Jimena Artimez Azcarate
3:08.64
PR
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
1600 Meters
1.
10
Lucy Lightfoot
6:32.97
May 5
Hoosier Conference Championships
2.
12
Jimena Artimez Azcarate
6:46.03
PR
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
3.
11
Lilly Boyer
7:11.00
Apr 14
Eastbrook Invitational
3200 Meters
1.
12
Jimena Artimez Azcarate
15:20.64
PR
Apr 15
Big Orange Invitational
2.
10
Lucy Lightfoot
15:25.58
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
3.
11
Lilly Boyer
17:16.55
PR
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
100m Hurdles - 33"
1.
12
Rebekah Ankrum
17.77
PR
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
4x100 Relay
1.
Relay Team
59.16
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
4x400 Relay
1.
Abigail Hoover
Anna Moses
Lorelai Tragesser
Amelia Servies
4:47.54
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
2.
Relay Team
4:48.72
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
4x800 Relay
1.
Abigail Hoover
Anna Moses
Jimena Artimez Azcarate
Bre Muncie
11:32.61
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
2.
Abigail Hoover
Anna Moses
Lucy Lightfoot
Jimena Artimez Azcarate
12:04.03
Apr 14
Eastbrook Invitational
3.
Relay Team
12:06.32
May 1
Tipton vs Tri-Central, Elwood
Abigail Hoover
Anna Moses
Bre Muncie
Jimena Artimez Azcarate
12:06.32
Apr 28
Tipton Invitational
5.
Abigail Hoover
Anna Moses
Lilly Boyer
Jimena Artimez Azcarate
12:11.19
Apr 15
Big Orange Invitational
6.
Abigail Hoover
Anna Moses
Lilly Boyer
Lucy Lightfoot
12:27.34
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
7.
Bre Muncie
Jimena Artimez Azcarate
Lilly Boyer
Lucy Lightfoot
12:54.48
Apr 25
Northwestern Relays
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Abigail Hoover
Bre Muncie
Anna Moses
Jimena Artimez Azcarate
16:38.25
Apr 25
Northwestern Relays
Shot Put - 4kg
1.
9
Aly Hoover
25' 4.75
Apr 10
Western - Kokomo - Tipton
2.
12
Lindsey Royal
21' 7
PR
Apr 4
Tipton vs Eastern and Taylor
Discus - 1kg
1.
9
Aly Hoover
66' 8
PR
Apr 25
Northwestern Relays
2.
12
Lindsey Royal
58' 8
PR
Apr 8
Spring Wapahani Raider Relays
High Jump
1.
12
Rebekah Ankrum
5' 1
PR
Apr 28
Tipton Invitational
2.
10
Lorelai Tragesser
4' 4
Apr 28
Tipton Invitational
Pole Vault
1.
11
Amelia Servies
8' 6
PR
May 23
IHSAA Girls Regional 2 - Goshen
2.
9
Josie Butler
6' 6
PR
May 16
IHSAA Girls Sectional 8 - Kokomo
*Recent improvement