Season:
2010 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1999
1960
1901
Indoor
2023
2020
2019
2018
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
9
Ben Mainini
11.70
May 15
SCL Championships
2.
11
Alex Reynolds
12.24c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
3.
9
Cody Clemens
12.44c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
4.
10
Gabe Smith
12.53
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
5.
9
Jesse Mulder
13.04c
Apr 24
Lakeview Invitational
6.
10
Blake Cavanaugh
13.17
May 15
SCL Championships
200 Meters
1.
9
Ben Mainini
23.46
May 15
SCL Championships
2.
12
Ron Roberts
24.91
Apr 10
Burns Lions Invitational
3.
11
Alex Reynolds
25.27
PR
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
4.
11
Jon Gruber
25.64c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
5.
10
Blake Cavanaugh
26.44c
Apr 24
Lakeview Invitational
400 Meters
1.
12
Ron Roberts
54.85
PR
May 1
Sterling Bank Invitational
2.
10
Mitchell Deiter
56.54
PR
May 15
SCL Championships
3.
9
Devyn Baldovino
56.66
PR
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
4.
10
Ned Corning
58.76
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
5.
11
Ashneel Kumar
1:02.14c
PR
Apr 24
Lakeview Invitational
800 Meters
1.
9
Devyn Baldovino
2:06.8h
PR
Apr 17
Crater Rotary Classic
2.
12
Gabe Leal
2:07.70
PR
May 15
SCL Championships
3.
11
Ashneel Kumar
2:36.11
May 15
SCL Championships
1500 Meters
1.
9
Devyn Baldovino
4:21.02
PR
May 22
OSAA 2A State Championships Day 2
2.
12
Gabe Leal
4:38.55
May 15
SCL Championships
3.
9
Aaron Hargis
5:03.15
May 15
SCL Championships
4.
10
Awbry Comstock
5:07.65
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
5.
11
Ashneel Kumar
5:37.0h
Apr 22
Lost River Invitational
6.
9
Michael White
6:06.47
PR
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
7.
9
Jamie Kerr
6:15.5h
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
1 Mile
1.
9
Aaron Hargis
5:30.0h
PR
Mar 15
Crusader Relays
2.
10
Awbry Comstock
5:55.0h
Mar 15
Crusader Relays
3.
11
Ashneel Kumar
6:05.0h
PR
Mar 15
Crusader Relays
4.
9
Michael White
8:12.5h
PR
Mar 15
Crusader Relays
3000 Meters
1.
10
Awbry Comstock
10:35.9h
PR
May 15
SCL Championships
2.
11
Ashneel Kumar
11:37.05
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Payton Hamilton
16.47
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
2.
12
Ron Roberts
18.34c
PR
Apr 24
Lakeview Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Payton Hamilton
42.95
PR
May 22
OSAA 2A State Championships Day 2
2.
10
Gabe Smith
43.13
PR
Apr 17
Crater Rotary Classic
3.
12
Gabe Leal
49.94c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
4.
9
Jamie Kerr
57.54c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
4x100 Relay
1.
-
Gabe Smith
Payton Hamilton
Jon Gruber
Ben Mainini
45.18
May 22
OSAA 2A State Championships Day 2
2.
-
Jon Gruber
Payton Hamilton
Bryce Davis
Gabe Smith
45.32
May 15
SCL Championships
3.
-
Jon Gruber
Ben Mainini
Payton Hamilton
Bryce Davis
45.71
May 4
Chiloquin Invitational
4.
-
Gabe Smith
Cody Clemens
Rocky Clark
Payton Hamilton
45.84c
Apr 6
Lakeview 4 way
-
Payton Hamilton
Jon Gruber
Gabe Smith
Cody Clemens
45.84c
Apr 24
Lakeview Invitational
6.
-
Gabe Smith
Ben Mainini
Cody Clemens
Mitcchell Deiter
46.34c
Mar 15
Crusader Relays
7.
-
Rocky Clark
Payton Hamilton
Jon Gruber
Alex Reynolds
46.54c
Mar 15
Crusader Relays
8.
-
Jon Gruber
Alex Reynolds
Rocky Clark
Payton Hamilton
47.16
Apr 10
Burns Lions Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Alex Reynolds
Jon Gruber
Gabe Leal
Ron Roberts
1:40.7h
Mar 15
Crusader Relays
2.
-
Gabe Smith
Ben Mainini
Bryce Davis
Cody Clemens
1:58.4h
Mar 15
Crusader Relays
4x400 Relay
1.
-
Mitchell Deiter
Gabe Leal
Ned Corning
Devyn Baldovino
3:50.7h
Apr 24
Lakeview Invitational
2.
-
Mitchell Deiter
Ned Corning
Gabe Leal
Ron Roberts
3:51.15
May 4
Chiloquin Invitational
3.
-
Devyn Baldovino
Ned Corning
Ron Roberts
Gabe Leal
3:53.7h
Apr 22
Lost River Invitational
4.
-
Devyn Baldovino
Ron Roberts
Gabe Leal
Ned Corning
3:56.5h
Apr 6
Lakeview 4 way
4x800 Relay
1.
-
Gabe Leal
Ned Corning
Awbry Comstock
Devyn Baldovino
9:50.1h
Mar 15
Crusader Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Jon Gruber
Ivan Herrera
Payton Hamilton
Rocky Clark
1:43.0h
Mar 15
Crusader Relays
2.
-
Aaron Hargis
Cody Clemens
Mitcchell Deiter
Ben Mainini
1:44.0h
Mar 15
Crusader Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Ivan Herrera
41' 0.5
PR
May 15
SCL Championships
2.
12
Tate Frank
35' 0.5
PR
Apr 24
Lakeview Invitational
3.
9
Sam Ugalde
34' 5
Apr 10
Burns Lions Invitational
4.
11
Seth Ballaine
32' 11
May 15
SCL Championships
5.
10
Gabe Smith
28' 8.75
Mar 15
Crusader Relays
6.
12
Arnold Lopez
27' 6
PR
May 4
Chiloquin Invitational
7.
10
Michael McDonald
21' 4.75
PR
May 15
SCL Championships
Discus - 1.6kg
1.
11
Seth Ballaine
112' 4
PR
May 15
SCL Championships
2.
9
Sam Ugalde
92' 5
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
3.
11
David Albertson
89' 1
Apr 24
Lakeview Invitational
4.
12
Arnold Lopez
80' 0
PR
May 15
SCL Championships
5.
12
Ivan Herrera
75' 4
PR
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
6.
12
Tate Frank
72' 6
PR
Apr 22
Lost River Invitational
7.
10
Michael McDonald
67' 8
PR
May 15
SCL Championships
Javelin - 800g
1.
11
Payton Hamilton
148' 7
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
2.
11
Rocky Clark
146' 2
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
3.
11
Jon Gruber
140' 10
Apr 10
Burns Lions Invitational
4.
10
Michael McDonald
59' 7
PR
Mar 15
Crusader Relays
High Jump
1.
10
Bryce Davis
6' 1
Mar 15
Crusader Relays
2.
10
Kane Barry
5' 8
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
3.
10
Mitchell Deiter
5' 2
PR
Mar 15
Crusader Relays
Pole Vault
1.
10
Bryce Davis
12' 6
PR
May 4
Chiloquin Invitational
2.
10
Kane Barry
10' 6
PR
May 4
Chiloquin Invitational
Long Jump
1.
11
Jon Gruber
20' 8.5
PR
May 15
SCL Championships
2.
10
Bryce Davis
20' 6.5
Apr 24
Lakeview Invitational
3.
11
Payton Hamilton
19' 4
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
4.
11
Alex Reynolds
18' 7.5
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
5.
10
Mitchell Deiter
18' 2.5
Apr 6
Lakeview 4 way
6.
9
Ben Mainini
18' 2
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
7.
10
Gabe Smith
15' 11.75
Mar 15
Crusader Relays
8.
12
Ron Roberts
15' 10.25
Mar 15
Crusader Relays
9.
12
Ivan Herrera
14' 0
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
10.
9
Michael White
7' 1
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
Triple Jump
1.
11
Jon Gruber
41' 11.75
May 15
SCL Championships
2.
10
Ned Corning
36' 2
PR
Apr 22
Lost River Invitational
Womens
100 Meters
1.
9
Sam Gallagher
14.14c
PR
Apr 22
Lost River Invitational
2.
10
Ashley Bird
14.39
PR
May 15
SCL Championships
3.
11
Taylor Christensen
14.63
Apr 10
Burns Lions Invitational
4.
10
Kala Little
14.71
PR
May 15
SCL Championships
5.
10
Mallissa Sims
14.94c
PR
Apr 22
Lost River Invitational
6.
10
Becca Garrett
15.82
PR
May 4
Chiloquin Invitational
7.
9
Joley Powell
15.94c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
8.
9
Kali Botner
16.14c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
9.
10
Marissa Prock
16.54c
Apr 6
Lakeview 4 way
10.
12
Bailey Collins
16.64c
Apr 6
Lakeview 4 way
9
Sandra Castro
16.64c
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
200 Meters
1.
9
Darci Frederick
28.66
May 15
SCL Championships
2.
10
Ashley Bird
30.49
May 4
Chiloquin Invitational
3.
10
Kala Little
31.44c
PR
Apr 24
Lakeview Invitational
4.
9
Liz Helling
32.42
PR
May 4
Chiloquin Invitational
5.
10
Becca Garrett
33.24c
PR
Apr 24
Lakeview Invitational
6.
9
Sandra Castro
36.25
PR
May 15
SCL Championships
400 Meters
1.
9
Darci Frederick
1:05.54c
PR
Apr 24
Lakeview Invitational
2.
10
Becca Garrett
1:18.12
PR
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
800 Meters
1.
12
Ashley Baldovino
2:26.0h
Apr 17
Crater Rotary Classic
2.
12
Lacey Vandenberg
3:01.57
May 4
Chiloquin Invitational
1500 Meters
1.
12
Ashley Baldovino
4:54.89
PR
May 22
OSAA 2A State Championships Day 2
2.
12
Lacey Vandenberg
5:50.7h
Apr 17
Crater Rotary Classic
1 Mile
1.
12
Lacey Vandenberg
6:36.3h
PR
Mar 15
Crusader Relays
3000 Meters
1.
12
Ashley Baldovino
10:33.12
PR
May 22
OSAA 2A State Championships Day 2
2.
12
Lacey Vandenberg
12:30.7h
PR
May 15
SCL Championships
100m Hurdles - 33"
1.
10
Kala Little
19.44c
PR
Apr 24
Lakeview Invitational
2.
10
Mallissa Sims
19.94c
Apr 24
Lakeview Invitational
3.
9
Sam Gallagher
20.14c
Mar 15
Crusader Relays
4.
12
Amy Ortwein
20.44c
Apr 24
Lakeview Invitational
5.
10
Ashley Bird
20.87
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
6.
10
Becca Garrett
21.14c
Apr 6
Lakeview 4 way
300m Hurdles - 30"
1.
9
Sam Gallagher
55.64c
Apr 22
Lost River Invitational
2.
9
Liz Helling
57.69
PR
May 1
Sterling Bank Invitational
3.
10
Becca Garrett
1:04.10
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
4x100 Relay
1.
-
Ashley Baldovino
Taylor Christensen
Darci Frederick
Sam Gallagher
54.64c
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
2.
-
Ashley Baldovino
Darci Frederick
Sam Gallagher
Taylor Christensen
55.38
May 4
Chiloquin Invitational
3.
-
Taylor Christensen
Ashley Baldovino
Darci Frederick
Sam Gallagher
55.40
May 1
Sterling Bank Invitational
4.
-
Becca Garrett
Taylor Christensen
Darci Frederick
Kali Botner
56.04c
Apr 6
Lakeview 4 way
5.
-
Joley Powell
Mallissa Sims
Becca Garrett
Ashley Bird
56.22
Apr 10
Burns Lions Invitational
6.
-
Ashley Baldovino
Ashley Bird
Taylor Christensen
Kali Botner
57.04c
Apr 24
Lakeview Invitational
7.
-
Becca Garrett
Darci Frederick
Sam Gallagher
Kali Botner
59.14c
Mar 15
Crusader Relays
4x200 Relay -
1.
-
Mallissa Sims
Sam Gallagher
Darci Frederick
Kali Botner
2:06.4h
Mar 15
Crusader Relays
2.
-
Ashley Baldovino
Amy Ortwein
Karina Alfaro
Taylor Christensen
2:09.5h
Mar 15
Crusader Relays
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Darci Frederick
Sam Gallagher
Becca Garrett
Ashley Bird
2:08.6h
Mar 15
Crusader Relays
2.
-
Kali Botner
Ashley Baldovino
Lacey Vandenberg
Taylor Christensen
2:09.5h
Mar 15
Crusader Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Sylvia Leal
22' 3
Apr 10
Burns Lions Invitational
Discus - 1kg
1.
11
Alana Leet
97' 4
May 15
SCL Championships
2.
10
Sylvia Leal
74' 6
May 15
SCL Championships
3.
12
Bailey Collins
66' 3
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
4.
10
Marissa Prock
59' 6
May 15
SCL Championships
Javelin - 600g
1.
11
Alana Leet
93' 0
May 15
SCL Championships
2.
11
Taylor Christensen
90' 6
PR
May 1
Sterling Bank Invitational
3.
12
Karina Alfaro
88' 0
PR
Apr 6
Lakeview 4 way
4.
9
Joley Powell
75' 1
PR
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
5.
10
Marissa Prock
62' 1
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
6.
9
Liz Helling
56' 4
Apr 6
Lakeview 4 way
7.
12
Bailey Collins
52' 0
PR
Apr 10
Burns Lions Invitational
High Jump
1.
12
Amy Ortwein
4' 4
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
Pole Vault
1.
9
Darci Frederick
7' 6
May 1
Sterling Bank Invitational
2.
12
Karina Alfaro
7' 0
May 4
Chiloquin Invitational
3.
12
Amy Ortwein
6' 6
PR
Apr 14
Summit JV/Small Schools Invite
Long Jump
1.
11
Taylor Christensen
13' 9.75
PR
May 4
Chiloquin Invitational
2.
9
Kali Botner
13' 9
PR
May 1
Sterling Bank Invitational
3.
12
Karina Alfaro
13' 6.25
May 15
SCL Championships
4.
12
Ashley Baldovino
12' 9
PR
Apr 22
Lost River Invitational
Triple Jump
1.
9
Kali Botner
28' 4.5
PR
May 1
Sterling Bank Invitational
2.
12
Amy Ortwein
28' 4
Apr 22
Lost River Invitational
*Recent improvement