Season:
2012 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1981
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1970
1968
1967
1966
1965
1960
1959
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Agi Tamez
11.54
PR
Apr 5
Ontario JV
2.
12
Tyler Applegate
11.65
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
3.
12
Levi Maag
11.70
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
4.
9
Sage Delong
12.06
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
5.
9
Connor Eyler
12.23
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
6.
9
Johnathon Harrison
12.24
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
7.
10
Michael Winslow
12.36
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
8.
12
Tyson Eddy
12.44c
PR
Apr 10
Parma Invite
9.
10
Drake Montgomery
12.62
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
10.
9
Kye Yraguen
13.32
PR
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
200 Meters
1.
9
Johnathon Harrison
24.65
PR
Apr 5
Ontario JV
2.
9
Connor Eyler
25.29
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
3.
12
Levi Maag
25.49
May 5
Heinz Invitational
4.
9
Sage Delong
25.51
PR
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
5.
10
Drake Montgomery
25.67
PR
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
6.
10
Michael Winslow
26.26
PR
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
400 Meters
1.
9
Johnathon Harrison
56.09
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
2.
10
Michael Winslow
58.70
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
800 Meters
1.
11
Marcelino Leyva
2:12.77
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
2.
10
Kevin Munoz
2:22.73
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
1500 Meters
1.
11
Marcelino Leyva
4:58.04
PR
May 5
Heinz Invitational
2.
11
Tyler Flint
5:04.9h
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
3.
10
Kevin Munoz
5:05.84
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
1600 Meters
1.
11
Tyler Flint
5:36.0h
PR
Apr 10
Parma Invite
3000 Meters
1.
11
Marcelino Leyva
10:49.8h
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
2.
11
Tyler Flint
11:21.4h
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
3200 Meters
1.
11
Tyler Flint
12:25.60
Mar 15
New Plymouth meet (full)
110m Hurdles - 39"
1.
9
Sage Delong
17.30
(.4)
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
2.
10
Tyrel Raven
23.56
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
300m Hurdles - 36"
1.
9
Sage Delong
43.55
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
2.
10
Tyrel Raven
57.14c
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
4x100 Relay
1.
-
Conner Eyler
Levi Maag
Sage Delong
Tyler Applegate
45.42
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
2.
-
Jonathon Harrison
Levi Maag
Tyler Applegate
Agi Tamez
46.04c
Apr 24
Viking Invitational (Full)
3.
-
Tyson Eddy
Tyler Applegate
Levi Maag
Sage Delong
46.66
May 5
Heinz Invitational
4.
-
Sage Delong
Jonathon Harrison
Tyler Applegate
Tyson Eddy
46.94c
Apr 10
Parma Invite
5.
-
Levi Maag
Agi Tamez
Sage Delong
Jonathon Harrison
47.67
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
6.
-
Sage Delong
Jonathon Harrison
Levi Maag
Agi Tamez
47.98
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
7.
-
Sage Delong
Tyler Applegate
Levi Maag
Jonathon Harrison
48.03
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
8.
9
Sage Delong
Jonathon Harrison
Conner Eyler
Kye Yraguen
48.20
Apr 5
Ontario JV
9.
-
Agi Tamez
Jonathon Harrison
Sage Delong
Michael Winslow
48.34c
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
10.
-
Agi Tamez
Sage Delong
Jonathon Harrison
Levi Maag
48.43
Mar 15
New Plymouth meet (full)
4x200 Relay -
1.
-
Jonathon Harrison
Sage Delong
Conner Eyler
Levi Maag
1:42.5h
Apr 10
Parma Invite
4x400 Relay
1.
-
Agi Tamez
Marcelino Leyva
Drake Montgomery
Sage Delong
3:44.24
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
2.
-
Agi Tamez
Drake Montgomery
Marcelino Leyva
Sage Delong
3:44.60
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
-
Agi Tamez
Sage Delong
Drake Montgomery
Jonathon Harrison
3:44.6h
Apr 24
Viking Invitational (Full)
4.
-
Relay Team
3:48.53
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
5.
-
Jonathon Harrison
Sage Delong
Agi Tamez
Michael Winslow
3:50.1h
Apr 10
Parma Invite
6.
-
Michael Winslow
Jonathon Harrison
Agi Tamez
Sage Delong
3:52.0h
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
7.
-
Michael Winslow
Jonathon Harrison
Drake Montgomery
Sage Delong
3:52.1h
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Conner Eyler
Sage Delong
Jonathon Harrison
Marcelino Leyva
4:10.8h
Apr 10
Parma Invite
2.
-
Conner Eyler
Drake Montgomery
Jonathon Harrison
Marcelino Leyva
4:19.5h
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
3.
-
Marcelino Leyva
Michael Winslow
Drake Montgomery
Jonathon Harrison
4:24.48
Mar 15
New Plymouth meet (full)
Shot Put - 12lb
1.
9
Kye Yraguen
38' 1.5
PR
Apr 5
Ontario JV
2.
12
Derek Burkhardt
37' 10.75
Apr 10
Parma Invite
3.
10
Lane Maupin
37' 5.75
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
4.
12
Caleb Keller
33' 5
PR
Apr 24
Viking Invitational (Full)
Discus - 1.6kg
1.
12
Tyler Applegate
130' 3
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
2.
9
Kye Yraguen
111' 10
PR
Apr 10
Parma Invite
3.
12
Derek Burkhardt
100' 5
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
4.
12
Caleb Keller
97' 3
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
5.
10
Lane Maupin
90' 8
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
6.
12
Levi Maag
81' 2
PR
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
7.
10
Tyrel Raven
75' 4
PR
Apr 5
Ontario JV
Javelin - 800g
1.
12
Derek Burkhardt
152' 9
May 5
Heinz Invitational
2.
10
Lane Maupin
124' 7
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
3.
10
Drake Montgomery
123' 11
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
4.
9
Kye Yraguen
101' 9
PR
Apr 24
Viking Invitational (Full)
5.
10
Tyrel Raven
92' 7
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
High Jump
1.
12
Tyson Eddy
6' 0
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
2.
10
Tyrel Raven
5' 4
Apr 24
Viking Invitational (Full)
3.
10
Agi Tamez
5' 2
Apr 5
Ontario JV
Pole Vault
1.
10
Drake Montgomery
9' 6
Apr 5
Ontario JV
Long Jump
1.
12
Tyler Applegate
20' 10.25
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
2.
12
Tyson Eddy
18' 9
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
3.
10
Agi Tamez
18' 7.5
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
4.
9
Sage Delong
17' 1
Mar 15
New Plymouth meet (full)
5.
10
Drake Montgomery
16' 9
Mar 15
New Plymouth meet (full)
6.
9
Connor Eyler
15' 0.5
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
Triple Jump
1.
12
Tyler Applegate
40' 1.5
PR
May 5
Heinz Invitational
2.
10
Agi Tamez
39' 0.5
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
3.
10
Tyrel Raven
32' 11
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
Womens
100 Meters
1.
11
Megan Williams
12.83
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
2.
10
Lauren Young
13.62
PR
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
3.
9
Kimber Hawkins
13.90
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
4.
9
Kylee DeLong
13.95
Apr 5
Ontario JV
5.
9
Kami Hawkins
14.30
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
6.
12
Kayla Bailey
14.51
Mar 15
New Plymouth meet (full)
7.
9
Madison Johnson
14.91
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
8.
10
Molly Hood
14.94
PR
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
9.
10
Allison Jones
15.09
PR
Apr 5
Ontario JV
200 Meters
1.
11
Megan Williams
27.74c
Mar 15
New Plymouth meet (full)
2.
11
Becca Hawkins
28.23
PR
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
3.
10
Lauren Young
28.73
PR
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
4.
9
Kaley Cope
30.24c
PR
Apr 10
Parma Invite
5.
10
Molly Hood
30.54c
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
6.
10
Hailey Applegate
30.94c
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
7.
9
Kami Hawkins
31.14c
Apr 24
Viking Invitational (Full)
8.
10
Rachel Schons
31.64c
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
9.
10
Allison Jones
33.14c
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
400 Meters
1.
9
Kami Hawkins
1:04.88
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
2.
9
Hannah Bates
1:06.47
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
3.
12
Kassie Anthony
1:06.78
May 5
Heinz Invitational
4.
9
Kaley Cope
1:06.84c
Apr 24
Viking Invitational (Full)
5.
10
Rachel Schons
1:09.74c
PR
Apr 24
Viking Invitational (Full)
6.
10
Hailey Applegate
1:11.21
PR
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
800 Meters
1.
9
Kimber Hawkins
2:26.52
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
2.
12
Kassie Anthony
2:30.25
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
3.
9
Kami Hawkins
2:44.0h
PR
Apr 10
Parma Invite
4.
9
Madison Johnson
2:48.2h
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
5.
9
Clarissa Padgett
2:52.26
PR
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
6.
10
Halsey Mooney
2:56.54
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
1500 Meters
1.
12
Kassie Anthony
5:18.71
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
2.
9
Clarissa Padgett
5:56.7h
PR
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
3.
11
Daphne Mattos
6:00.57
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
4.
12
Diana Carrillo
6:02.75
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
5.
10
Halsey Mooney
6:12.9h
PR
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
6.
9
Taysia Smith
7:44.0h
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
1600 Meters
1.
9
Clarissa Padgett
6:31.9h
PR
Apr 10
Parma Invite
2.
11
Daphne Mattos
6:55.94
Mar 15
New Plymouth meet (full)
3.
12
Diana Carrillo
7:02.53
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
4.
10
Halsey Mooney
7:03.92
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
3000 Meters
1.
11
Daphne Mattos
13:17.9h
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
2.
9
Clarissa Padgett
13:24.8h
PR
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
3.
12
Diana Carrillo
13:30.5h
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
4.
10
Halsey Mooney
14:13.4h
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
5.
10
Rachel Schons
14:59.68
PR
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
3200 Meters
1.
12
Kassie Anthony
13:03.8h
Apr 10
Parma Invite
2.
11
Daphne Mattos
14:23.0h
Apr 10
Parma Invite
3.
12
Diana Carrillo
15:35.11
PR
Mar 15
New Plymouth meet (full)
100m Hurdles - 33"
1.
9
Madison Johnson
16.41
Apr 5
Ontario JV
2.
10
Spencer Childs
17.03
PR
Apr 5
Ontario JV
3.
9
Hannah Bates
17.26
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
4.
12
Katherine Rasmussen
18.34c
Apr 27
Vale Relays (Full)
5.
12
Kayla Bailey
18.64c
Apr 27
Vale Relays (Full)
6.
9
Kaley Cope
20.54c
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
300m Hurdles - 30"
1.
9
Hannah Bates
49.26
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
2.
9
Kaley Cope
50.51
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
3.
9
Madison Johnson
53.94c
PR
Apr 10
Parma Invite
4.
10
Spencer Childs
55.41
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
5.
10
Billie Walker
55.84c
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
6.
11
Lea Fulk
58.11
Mar 15
New Plymouth meet (full)
4x100 Relay
1.
-
Becca Hawkins
Lauren Young
Kimber Hawkins
Megan Williams
52.94c
Apr 24
Viking Invitational (Full)
2.
-
Becca Hawkins
Lauren Young
Kami Hawkins
Megan Williams
53.05
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
3.
-
Megan Williams
Becca Hawkins
Kylee Delong
Lauren Young
53.54c
Apr 10
Parma Invite
4.
-
Megan Williams
Lauren Young
Kimber Hawkins
Kylie Delong
53.87
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
5.
-
Lauren Young
Becca Hawkins
Kimber Hawkins
Kami Hawkins
54.76
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
6.
-
Becca Hawkins
Lauren Young
Kimber Hawkins
Kylee Delong
55.30
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
7.
-
Hailey Applegate
Lauren Young
Molly Hood
Kaley Cope
55.54c
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
8.
-
Kylie Delong
Kayla Bailey
Hailey Applegate
Lauren Young
56.43
Mar 15
New Plymouth meet (full)
9.
9
Kylie Delong
Hannah Bates
Madison Johnson
Kaylee Cope
56.95
Apr 5
Ontario JV
10.
-
Kayla Bailey
Hailey Applegate
Kami Hawkins
Madison Johnson
56.97
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
11.
-
Molly Hood
Allison Jones
Spencer Childs
Hailey Applegate
57.47
Apr 5
Ontario JV
12.
-
Kaley Cope
Halsey Mooney
Hailee Hemenway
Allison Jones
59.17
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
4x200 Relay -
1.
-
Hailey Applegate
Molly Hood
Kami Hawkins
Kimber Hawkins
1:58.8h
Apr 10
Parma Invite
2.
-
Becca Hawkins
Kimber Hawkins
Hailey Applegate
Kami Hawkins
2:00.42
Mar 15
New Plymouth meet (full)
4x400 Relay
1.
-
Kassie Anthony
Kami Hawkins
Kimber Hawkins
Hannah Bates
4:17.41
May 19
OSAA 3A State Championships - Day 2
2.
-
Relay Team
4:21.44
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
3.
9
Kami Hawkins
Kimber Hawkins
Madison Johnson
Kaley Cope
4:27.41
May 5
Heinz Invitational
4.
-
Kassie Anthony
Kimber Hawkins
Becca Hawkins
Hannah Bates
4:28.2h
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
5.
-
Hannah Bates
Kami Hawkins
Kimber Hawkins
Kassie Anthony
4:28.75
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
6.
-
Kassie Anthony
Hannah Bates
Kami Hawkins
Kimber Hawkins
4:30.10
Mar 15
New Plymouth meet (full)
-
Kassie Anthony
Becca Hawkins
Kimber Hawkins
Kami Hawkins
4:30.1h
Apr 10
Parma Invite
8.
-
Kimber Hawkins
Kami Hawkins
Becca Hawkins
Hannah Bates
4:32.6h
Apr 24
Viking Invitational (Full)
9.
9
Hannah Bates
Kami Hawkins
Kimber Hawkins
Kaley Cope
4:34.70
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
10.
-
Madison Johnson
Rachel Schons
Halsey Mooney
Kaley Cope
4:51.1h
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Kami Hawkins
Kimber Hawkins
Becca Hawkins
Kassie Anthony
2:05.73
Mar 15
New Plymouth meet (full)
2.
-
Kami Hawkins
Lauren Young
Kaylee Cope
Kylie Delong
2:07.6h
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
3.
-
Hailey Applegate
Megan Williams
Kylee Delong
Molly Hood
2:11.2h
Apr 10
Parma Invite
Shot Put - 4kg
1.
9
Mandy Wolfe
33' 9
Apr 27
Vale Relays (Full)
2.
9
Kelly Fulk
30' 7
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
3.
12
Nikki Thomas
27' 6
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
4.
9
Teagan Wick
23' 9
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
Discus - 1kg
1.
9
Mandy Wolfe
109' 5
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
2.
11
Lea Fulk
81' 5
PR
Apr 10
Parma Invite
3.
12
Brittany Garred
69' 1
PR
Apr 13
La Grande Invitational
4.
9
Kelly Fulk
67' 11
PR
May 11
E. O. L. District Meet Day 1
5.
12
Nikki Thomas
56' 4
PR
May 5
Heinz Invitational
6.
9
Teagan Wick
39' 1
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
Javelin - 600g
1.
12
Brittany Garred
104' 7
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
2.
11
Lea Fulk
102' 10
PR
Apr 24
Viking Invitational (Full)
3.
12
Nikki Thomas
97' 6
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
4.
9
Kelly Fulk
87' 10
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
5.
9
Mandy Wolfe
75' 1
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
6.
10
Allison Jones
74' 0
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
7.
9
Hailee Hemenway
66' 4
PR
Apr 5
Ontario JV
8.
9
Teagan Wick
64' 3
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
High Jump
1.
12
Katherine Rasmussen
5' 0
PR
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
2.
10
Spencer Childs
4' 10
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
11
Lea Fulk
4' 10
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
4.
10
Lauren Young
4' 6
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
9
Madison Johnson
4' 6
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
9
Hannah Bates
4' 6
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
10
Billie Walker
4' 6
PR
Apr 24
Viking Invitational (Full)
8.
9
Hailee Hemenway
4' 4
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
9.
9
Teagan Wick
4' 2
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
10
Rachel Schons
4' 2
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
Pole Vault
1.
9
Kylee DeLong
9' 9
Apr 24
Viking Invitational (Full)
2.
12
Katherine Rasmussen
8' 6
Apr 27
Vale Relays (Full)
3.
10
Spencer Childs
6' 6
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
Long Jump
1.
11
Becca Hawkins
16' 1
Apr 27
Vale Relays (Full)
2.
9
Kami Hawkins
14' 10
Apr 27
Vale Relays (Full)
3.
10
Lauren Young
14' 9
Apr 27
Vale Relays (Full)
4.
10
Hailey Applegate
14' 3
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
5.
11
Megan Williams
13' 6
Apr 6
Oregon Trail Invitational (Full)
6.
10
Molly Hood
13' 3.25
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
7.
12
Kayla Bailey
13' 3
Apr 13
La Grande Invitational
8.
10
Allison Jones
12' 6.5
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
9.
9
Clarissa Padgett
12' 4.5
PR
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
10.
9
Vanessa Carrillo
11' 5.5
PR
Apr 27
Vale Relays (Full)
11.
9
Kimber Hawkins
10' 10
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
Triple Jump
1.
11
Becca Hawkins
32' 10.5
Apr 24
Viking Invitational (Full)
2.
10
Hailey Applegate
31' 11.75
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
3.
10
Molly Hood
31' 7.5
PR
May 12
E. O. L. District Meet Day 2
4.
9
Kaley Cope
29' 1
Apr 13
Eastern Oregon 1A Invitational
5.
9
Hannah Bates
27' 1
PR
Mar 23
Diana Thurmond Invitational
6.
9
Hailee Hemenway
26' 3
PR
Apr 10
Parma Invite
7.
10
Allison Jones
24' 2
PR
Apr 5
Ontario JV
8.
9
Vanessa Carrillo
23' 11.5
PR
Apr 20
Crane Rancher's Invitational
*Recent improvement