Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Indoor
2007
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
6
Matt McDowell
13.5h
May 2
5/6 Hancock County Invite
2.
7
Coulter Fry
13.9h
May 3
Warsaw Meet
3.
8
Ray Markey
14.2h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
4.
5
Wyatt Link
14.9h
Apr 19
Central Invite
5.
5
Peyton Brown
15.4h
PR
May 3
Warsaw Meet
6.
6
Hayden Roberts
17.1h
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
7.
7
Brady Webster
17.5h
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
200 Meters
1.
6
Matt McDowell
30.0h
May 2
5/6 Hancock County Invite
2.
8
Ray Markey
30.3h
PR
Apr 14
Bobcat Relays
3.
7
Eli Newton
30.4h
PR
May 3
Warsaw Meet
4.
5
Wyatt Link
31.7h
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
5.
6
Ethan James
34.1h
May 2
5/6 Hancock County Invite
6.
5
Peyton Brown
34.9h
PR
May 3
Warsaw Meet
7.
6
Max Richardson
36.3h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
8.
6
Colton Walker
37.0h
May 2
5/6 Hancock County Invite
9.
5
Braxton Cordell
38.2h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
400 Meters
1.
7
Eli Newton
1:04.2h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
2.
6
Matt McDowell
1:06.9h
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
3.
8
Ray Markey
1:13.9h
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4.
6
Ethan James
1:17.7h
May 2
5/6 Hancock County Invite
5.
6
Matt Hopper
1:18.1h
PR
May 7
Carthage Sectionals
6.
5
Aiden Shoemaker
1:19.0h
May 2
5/6 Hancock County Invite
7.
5
Peyton Brown
1:24.5h
May 3
Warsaw Meet
8.
6
Hayden Roberts
1:42.0h
May 2
5/6 Hancock County Invite
800 Meters
1.
7
Eli Newton
2:44.2h
Apr 12
NCJH Small Meet #2
2.
5
Rand Palmer
2:56.4h
PR
May 7
Carthage Sectionals
3.
5
Aiden Shoemaker
3:03.8h
PR
Apr 14
Bobcat Relays
4.
6
Hayden Roberts
4:26.2h
Apr 12
NCJH Small Meet #2
1600 Meters
1.
6
Matt McDowell
5:30.5h
May 7
Carthage Sectionals
2.
5
Aiden Shoemaker
6:10.0h
PR
May 7
Carthage Sectionals
3.
5
Rand Palmer
6:13.9h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4.
6
Hayden Roberts
6:35.2h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
5.
6
Ethan James
7:13.9h
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
6.
6
Matt Hopper
7:26.4h
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
7.
5
Peyton Brown
7:46.9h
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
8.
8
Ray Markey
8:22.6h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
9.
5
Braxton Cordell
8:32.5h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
10.
7
Brady Webster
8:47.2h
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
110m Hurdles - 30"
1.
7
Brayden McGinity
19.7h
PR
May 7
Carthage Sectionals
2.
6
Matt Hopper
23.3h
May 2
5/6 Hancock County Invite
3.
6
Hayden Roberts
24.3h
PR
May 3
Warsaw Meet
4.
5
Braxton Cordell
29.7h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
4x100 Relay
1.
Wyatt Link
Coulter Fry
Matt McDowell
Eli Newton
55.7h
May 7
Carthage Sectionals
2.
Coulter Fry
Wyatt Link
Matt McDowell
Eli Newton
56.1h
Apr 14
Bobcat Relays
3.
Wyatt Link
Eli Newton
Matt McDowell
Coulter Fry
56.4h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4.
Wyatt Link
Coulter Fry
Matt Hopper
Matt McDowell
57.1h
May 3
Warsaw Meet
5.
Relay Team
57.6h
Apr 12
NCJH Small Meet #2
6.
Matt Hopper
Wyatt Link
Matt McDowell
Aiden Shoemaker
1:05.4h
May 2
5/6 Hancock County Invite
4x200 Relay -
1.
Ethan James
Rand Palmer
Colton Walker
Brayden McGinity
2:12.3h
May 7
Carthage Sectionals
2.
Ethan James
Brayden McGinity
Rand Palmer
Colton Walker
2:14.4h
May 3
Warsaw Meet
3.
Brayden McGinity
Colton Walker
Rand Palmer
Ethan James
2:20.4h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4.
Relay Team
2:21.2h
Apr 12
NCJH Small Meet #2
5.
Matt Hopper
Ethan James
Braxton Cordell
Colton Walker
2:25.1h
Apr 14
Bobcat Relays
6.
Peyton Brown
Ethan James
Rand Palmer
Colton Walker
2:25.9h
May 2
5/6 Hancock County Invite
4x400 Relay
1.
Brayden McGinity
Eli Newton
Ethan James
Rand Palmer
4:54.3h
Apr 14
Bobcat Relays
2.
Ethan James
Brayden McGinity
Eli Newton
Aiden Shoemaker
4:57.3h
May 7
Carthage Sectionals
3.
Aiden Shoemaker
Brayden McGinity
Eli Newton
Ethan James
4:58.0h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4.
Aiden Shoemaker
Peyton Brown
Ethan James
Brayden McGinity
5:13.0h
May 3
Warsaw Meet
5.
Relay Team
5:14.7h
Apr 12
NCJH Small Meet #2
6.
Ethan James
Matt Hopper
Aiden Shoemaker
Rand Palmer
5:25.9h
May 2
5/6 Hancock County Invite
Shot Put - 4kg
1.
6
Max Richardson
23' 9
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
2.
7
Brady Webster
19' 8
PR
Apr 19
Central Invite
3.
6
Colton Walker
16' 2.5
May 7
Carthage Sectionals
4.
5
Peyton Brown
11' 11
PR
Apr 14
Bobcat Relays
Discus - 1kg
1.
6
Max Richardson
75' 7
Apr 19
Central Invite
2.
7
Brady Webster
44' 8
PR
May 7
Carthage Sectionals
3.
6
Colton Walker
44' 1
May 2
5/6 Hancock County Invite
4.
5
Aiden Shoemaker
32' 0
PR
Apr 14
Bobcat Relays
High Jump
1.
6
Matt Hopper
4' 4
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
2.
6
Hayden Roberts
3' 10
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
3.
7
Brady Webster
3' 6
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
Long Jump
1.
6
Matt McDowell
15' 9
May 7
Carthage Sectionals
2.
8
Ray Markey
13' 7.5
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
3.
7
Coulter Fry
13' 6
Apr 19
Central Invite
4.
5
Wyatt Link
11' 4.5
Apr 12
NCJH Small Meet #2
Womens
100 Meters
1.
6
Carly Tate
14.2h
May 2
5/6 Hancock County Invite
2.
7
Alyssa Chapin
15.3h
May 3
Warsaw Meet
7
Karissa Johnson
15.3h
PR
Apr 19
Central Invite
4.
5
Madilyn Finch
16.5h
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
5.
5
Camryn Dysert
16.9h
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
200 Meters
1.
6
Carly Tate
30.6h
May 2
5/6 Hancock County Invite
2.
7
Karissa Johnson
33.4h
PR
May 3
Warsaw Meet
3.
5
Madilyn Finch
35.6h
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
400 Meters
1.
7
Kylee Mendes
1:14.5h
May 7
Carthage Sectionals
2.
7
Alyssa Chapin
1:20.9h
Apr 19
Central Invite
3.
5
Camryn Dysert
1:22.6h
May 7
Carthage Sectionals
4.
5
Madilyn Finch
1:24.6h
Apr 19
Central Invite
5.
6
Abbie Johnson
1:28.6h
PR
May 2
5/6 Hancock County Invite
800 Meters
1.
7
Karissa Johnson
3:30.5h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
2.
6
Baylee McEntee
3:38.2h
PR
May 3
Warsaw Meet
1600 Meters
1.
7
Alyssa Chapin
7:50.6h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
2.
6
Baylee McEntee
8:39.1h
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
100m Hurdles - 30"
1.
7
Kylee Mendes
18.4h
PR
May 3
Warsaw Meet
2.
-
Mendez Mendez
20.3h
PR
Apr 14
Bobcat Relays
3.
5
Camryn Dysert
22.3h
May 3
Warsaw Meet
7
Karissa Johnson
22.3h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4x100 Relay
1.
Alyssa Chapin
Karissa Johnson
Kylee Mendes
Carly Tate
59.9h
May 7
Carthage Sectionals
2.
Alyssa Chapin
Kylee Mendes
Carly Tate
Karissa Johnson
1:00.8h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
3.
Alyssa Chapin
Karissa Johnson
Camryn Dysert
Carly Tate
1:02.4h
Apr 14
Bobcat Relays
4.
Relay Team
1:03.7h
Apr 12
NCJH Small Meet #2
5.
Camryn Dysert
Abbie Johnson
Baylee McEntee
Carly Tate
1:09.0h
May 2
5/6 Hancock County Invite
4x200 Relay -
1.
Camryn Dysert
Madilyn Finch
Abbie Johnson
Baylee McEntee
2:24.4h
May 3
Warsaw Meet
2.
Misty Maloney
Baylee McEntee
Camryn Dysert
Madilyn Finch
2:29.0h
Apr 19
Central Invite
3.
Camryn Dysert
Madilyn Finch
Abbie Johnson
Misty Maloney
2:31.8h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4x400 Relay
1.
Alyssa Chapin
Camryn Dysert
Abbie Johnson
Misty Maloney
5:39.4h
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
2.
Alyssa Chapin
Kylee Mendes
Abbie Johnson
Camryn Dysert
5:45.0h
Apr 19
Central Invite
3.
Alyssa Chapin
Daphne Shoemaker
Madilyn Finch
Camryn Dysert
5:58.3h
Apr 14
Bobcat Relays
4.
Relay Team
5:58.9h
Apr 12
NCJH Small Meet #2
5.
Baylee McEntee
Alyssa Chapin
Camryn Dysert
Kylee Mendes
5:59.0h
May 3
Warsaw Meet
6.
Alyssa Chapin
Camryn Dysert
Madilyn Finch
Baylee McEntee
6:04.1h
May 7
Carthage Sectionals
Shot Put - 4kg
1.
7
Katherin Charles
26' 5.5
PR
May 7
Carthage Sectionals
2.
6
Baylee McEntee
25' 6
PR
May 3
Warsaw Meet
3.
6
Abbie Johnson
22' 11.5
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
Discus - 1kg
1.
6
Abbie Johnson
67' 9
May 3
Warsaw Meet
2.
7
Katherin Charles
56' 5
May 3
Warsaw Meet
3.
6
Baylee McEntee
49' 0
PR
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
Long Jump
1.
7
Karissa Johnson
12' 6
PR
Apr 12
NCJH Small Meet #2
2.
6
Carly Tate
11' 10.5
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
3.
7
Alyssa Chapin
10' 2.5
Apr 23
7/8 Hancock County Invite
4.
6
Baylee McEntee
8' 11
May 2
5/6 Hancock County Invite
*Recent improvement