Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
1954
Indoor
2024
2020
2019
2018
2016
2012
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Sam Garbrecht
11.43
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
12
Cody Martin
11.91
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
3.
12
Jacob Allen
11.99
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
4.
9
Korbin Sharp
12.16
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
5.
12
Tyler Cross
12.44
PR
Apr 30
Madras Invitational
6.
9
Colby Simeral
12.75
PR
Apr 30
Madras Invitational
7.
9
Dalton Gonzales
12.94
May 4
Central Oregon JV Championships
200 Meters
1.
11
Sam Garbrecht
23.14
PR
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
2.
9
Korbin Sharp
24.01
Apr 23
Summit Invitational
3.
12
Cody Martin
24.10
PR
Apr 23
Summit Invitational
4.
12
Jacob Allen
25.65
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
5.
12
Izaak Kanzig
25.67
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
6.
9
Dalton Gonzales
25.94
May 4
Central Oregon JV Championships
7.
9
Colby Simeral
25.96
PR
Apr 30
Madras Invitational
8.
12
Tyler Cross
26.59
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
400 Meters
1.
12
Colton Mannhalter
52.16
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
10
Jordan Pollard
54.48
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
3.
12
Izaak Kanzig
55.38
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
4.
12
Cody Martin
56.44
Apr 30
Madras Invitational
5.
9
Dalton Gonzales
57.43
May 6
Wally Ciochetti Invitational
6.
9
Colby Simeral
58.47
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
800 Meters
1.
12
Izaak Kanzig
2:02.46
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
12
Jadon Bachtold
2:05.40
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
3.
9
Asher Bachtold
2:10.77
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
4.
10
Jordan Pollard
2:14.72
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
5.
12
Dyut Fetrow
2:18.36
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
1500 Meters
1.
12
Jadon Bachtold
4:11.70
May 21
OSAA 4A State Championships
2.
12
TJ Hooks
4:20.76
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
3.
10
Jordan Pollard
4:38.33
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
4.
12
Izaak Kanzig
4:40.69
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
5.
9
Asher Bachtold
4:41.03
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
6.
12
Dyut Fetrow
4:51.17
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
7.
12
Kyle Martin
4:51.79
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
3000 Meters
1.
12
TJ Hooks
9:11.67
PR
May 21
OSAA 4A State Championships
2.
12
Jadon Bachtold
9:38.23
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
3.
10
Jordan Pollard
9:52.31
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
4.
9
Colby Simeral
10:27.57
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
5.
12
Izaak Kanzig
10:41.64
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
6.
12
Kyle Martin
11:50.8h
PR
Apr 30
Madras Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
11
Keegan Greaney
16.28
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
2.
12
Seth Larson
17.73
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Keegan Greaney
40.28
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
9
Skyler Larson
50.22
May 4
Central Oregon JV Championships
3.
9
Orry Abbenhuis
59.13
Mar 16
Sisters @ Bend High
4x100 Relay
1.
Cody Martin
Jacob Allen
Sam Garbrecht
Colton Mannhalter
44.87
Apr 30
Madras Invitational
2.
Cody Martin
Sam Garbrecht
Colton Mannhalter
Keegan Greaney
44.98
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
3.
Cody Martin
Jacob Allen
Sam Garbrecht
Keegan Greaney
45.21
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
4.
Dalton Gonzales
Tyler Cross
Colton Mannhalter
Korbin Sharp
47.66
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
5.
Dalton Gonzales
Tyler Cross
Korbin Sharp
Colby Simerol
48.27
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
4x400 Relay
1.
Sam Garbrecht
Colton Mannhalter
Keegan Greaney
Jadon Bachtold
3:25.02
May 21
OSAA 4A State Championships
2.
Sam Garbrecht
Jadon Bachtold
Keegan Greaney
Colton Mannhalter
3:29.98
May 6
Wally Ciochetti Invitational
3.
Colton Mannhalter
Jadon Bachtold
Sam Garbrecht
Keegan Greaney
3:32.33
Apr 30
Madras Invitational
4.
Cody Martin
Jadon Bachtold
Sam Garbrecht
Keegan Greaney
3:35.31
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
5.
Korbin Sharp
Asher Bachtold
Dyut Fetrow
Izaak Kanzig
3:43.17
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
6.
Korbin Sharp
Izaak Kanzig
Colton Mannhalter
Colby Simerol
3:45.05
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
7.
Cody Martin
Tyler Cross
Dyut Fetrow
Sam Garbrecht
4:01.26
Mar 16
Sisters @ Bend High
Shot Put - 12lb
1.
12
Rory Petterson
36' 6.5
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
2.
10
Brady Wessel
33' 7.5
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
3.
10
David Perez
32' 5.5
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
Discus - 1.6kg
1.
12
Rory Petterson
111' 2
PR
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
2.
10
David Perez
96' 5
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
3.
10
Brady Wessel
92' 9
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
Javelin - 800g
1.
12
Seth Larson
145' 6
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
10
Jordan Pollard
121' 3
Mar 16
Sisters @ Bend High
3.
12
Izaak Kanzig
84' 1
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
4.
10
David Perez
84' 0
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
High Jump
1.
9
Korbin Sharp
5' 6
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
9
Zach Anderson
5' 6
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
3.
11
Sam Lewis
5' 5
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
4.
12
Jadon Bachtold
5' 4
Mar 16
Sisters @ Bend High
5.
9
Skyler Larson
5' 2
May 4
Central Oregon JV Championships
12
Seth Larson
5' 2
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
7.
9
Orry Abbenhuis
4' 6
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
Pole Vault
1.
12
Dyut Fetrow
12' 4
PR
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
2.
11
Sam Lewis
12' 0
May 6
Wally Ciochetti Invitational
3.
9
Orry Abbenhuis
8' 0
Mar 16
Sisters @ Bend High
4.
9
Skyler Larson
7' 0
May 4
Central Oregon JV Championships
Long Jump
1.
12
Colton Mannhalter
20' 1
PR
Apr 30
Madras Invitational
2.
11
Keegan Greaney
18' 11
PR
Apr 30
Madras Invitational
3.
11
Sam Garbrecht
17' 8.75
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
4.
9
Zach Anderson
17' 1
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
5.
12
Tyler Cross
17' 0.5
PR
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
6.
11
Sam Lewis
16' 5
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
7.
10
David Perez
16' 1.5
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
8.
12
Jacob Allen
16' 1
PR
Apr 30
Madras Invitational
Triple Jump
1.
11
Keegan Greaney
38' 11.5
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
2.
11
Sam Lewis
36' 1.5
May 4
Central Oregon JV Championships
3.
12
Dyut Fetrow
32' 11.5
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
Womens
100 Meters
1.
10
Erynn Ricker
12.80
(1.4)
May 21
OSAA 4A State Championships
2.
10
Mandi Calavan
13.04
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
3.
11
Katie Aryanfard
14.17
Mar 16
Sisters @ Bend High
4.
11
Brooke Christman
16.09
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
200 Meters
1.
10
Mandi Calavan
26.54
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
2.
10
Erynn Ricker
28.47
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
3.
9
Amy Hills
29.46
PR
May 4
Central Oregon JV Championships
4.
11
Katie Aryanfard
29.92
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
5.
10
Rylee Weber
30.45
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
6.
12
Tessa O' Hern
31.54
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
7.
11
Brooke Christman
34.71
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
400 Meters
1.
12
Macadia Calavan
1:01.60
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
10
Rylee Weber
1:04.92
PR
Apr 23
Summit Invitational
3.
9
Alexa Stewart
1:06.50
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
4.
12
Betsy Ausman
1:10.65
Apr 30
Madras Invitational
800 Meters
1.
9
Tate Ricker
2:37.03
May 6
Wally Ciochetti Invitational
2.
12
Macadia Calavan
2:37.38
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
3.
9
Alexa Stewart
2:37.40
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
4.
9
Amy Hills
2:38.43
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
5.
10
Rylee Weber
2:38.81
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
6.
11
Sophie Borders
2:44.82
PR
Apr 30
Madras Invitational
7.
9
Molly Winter
2:48.05
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
8.
11
Zidane Galant-Laporte
2:49.19
PR
Apr 30
Madras Invitational
1500 Meters
1.
9
Tate Ricker
5:25.69
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
11
Sophie Borders
5:27.10
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
3.
9
Molly Winter
5:40.06
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
4.
11
Zidane Galant-Laporte
5:45.51
PR
Apr 30
Madras Invitational
5.
12
Megan Calarco
5:46.36
Apr 30
Madras Invitational
3000 Meters
1.
11
Sophie Borders
11:58.50
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
2.
12
Megan Calarco
12:36.40
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
3.
11
Zidane Galant-Laporte
12:44.40
PR
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
4.
9
Molly Winter
13:09.08
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
100m Hurdles - 33"
1.
11
Sabrina Reifschneider
16.00
(1.2)
May 21
OSAA 4A State Championships
2.
12
Michaela Miller
16.25
(-.2)
May 21
OSAA 4A State Championships
3.
9
Kendra Sitz
17.38
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
300m Hurdles - 30"
1.
12
Michaela Miller
47.91
May 6
Wally Ciochetti Invitational
2.
11
Sabrina Reifschneider
48.24
May 6
Wally Ciochetti Invitational
3.
9
Kendra Sitz
51.27
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
4x100 Relay
1.
Sabrina Reifschneider
Erynn Ricker
Michaela Miller
Mandi Calavan
50.61
May 21
OSAA 4A State Championships
2.
Sabrina Reifschneider
Mandi Calavan
Michaela Miller
Erynn Ricker
50.73
May 6
Wally Ciochetti Invitational
3.
Katie Arayanfard
Macadia Calavan
Mandi Calavan
Michaela Miller
51.74
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
4.
Katie Arayanfard
Mandi Calavan
Michaela Miller
Erynn Ricker
51.75
Apr 30
Madras Invitational
5.
Macadia Calavan
Mandi Calavan
Michaela Miller
Erynn Ricker
52.04c
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
6.
Macadia Calavan
Katie Arayanfard
Mandi Calavan
Erynn Ricker
52.50
Mar 16
Sisters @ Bend High
7.
Sabrina Reifschneider
Mandi Calavan
Kendra Sitz
Alexa Stewart
53.52
Apr 23
Summit Invitational
8.
Sabrina Reifschneider
Kendra Sitz
Alexa Stewart
Rylee Weber
54.81
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
4x400 Relay
1.
Mandi Calavan
Sabrina Reifschneider
Rylee Weber
Macadia Calavan
4:10.59
May 21
OSAA 4A State Championships
2.
Sabrina Reifschneider
Macadia Calavan
Mandi Calavan
Rylee Weber
4:15.20
May 6
Wally Ciochetti Invitational
3.
Mandi Calavan
Macadia Calavan
Sabrina Reifschneider
Rylee Weber
4:21.41
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
4.
Mandi Calavan
Macadia Calavan
Kendra Sitz
Rylee Weber
4:21.88
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
5.
Macadia Calavan
Mandi Calavan
Alexa Stewart
Rylee Weber
4:29.00
Mar 16
Sisters @ Bend High
6.
Mandi Calavan
Alexa Stewart
Rylee Weber
Molly Winter
4:37.68
Apr 30
Madras Invitational
7.
Sabrina Reifschneider
Tate Ricker
Alexa Stewart
Molly Winter
4:42.50
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
8.
Alexa Stewart
Betsy Ausman
Tate Ricker
Molly Winter
4:47.04
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
Shot Put - 4kg
1.
12
Nina Horner
31' 4.75
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
2.
12
Marissa Young
25' 9.75
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
3.
12
Tara Greaney
24' 5.5
Mar 16
Sisters @ Bend High
4.
9
Abbey Busick
21' 11.75
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
5.
9
Meaghan Greaney
20' 9
Apr 30
Madras Invitational
Discus - 1kg
1.
12
Tara Greaney
81' 10
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
2.
12
Betsy Ausman
80' 10
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
3.
12
Nina Horner
66' 0
PR
Apr 30
Madras Invitational
4.
11
Julianne Meeter
60' 10
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
5.
9
Meaghan Greaney
60' 9
Apr 30
Madras Invitational
6.
9
Abbey Busick
59' 9
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
Javelin - 600g
1.
11
Julianne Meeter
115' 0
Mar 16
Sisters @ Bend High
2.
12
Nina Horner
92' 7
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
3.
12
Tara Greaney
91' 9
PR
Apr 30
Madras Invitational
4.
9
Meaghan Greaney
79' 2
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
5.
9
Abbey Busick
77' 7
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
6.
9
Alexa Stewart
61' 4
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
7.
9
Molly Winter
54' 1
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
High Jump
1.
12
Nina Horner
4' 10
PR
May 12
4A-5 Sky-Em League Championships Day 1
2.
9
Abbey Busick
4' 4
Apr 23
Summit Invitational
3.
9
Tate Ricker
4' 2
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
Pole Vault
1.
10
Erynn Ricker
10' 0
May 21
OSAA 4A State Championships
12
Tessa O' Hern
10' 0
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
3.
10
Nicole Kersavage
8' 6
May 4
Central Oregon JV Championships
4.
9
Amy Hills
7' 0
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
Long Jump
1.
10
Erynn Ricker
16' 5
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
2.
9
Kendra Sitz
14' 9.5
PR
May 6
Wally Ciochetti Invitational
3.
12
Betsy Ausman
13' 11.5
PR
Apr 23
Summit Invitational
4.
10
Nicole Kersavage
13' 9.5
Apr 30
Madras Invitational
5.
11
Katie Aryanfard
13' 9
PR
Apr 30
Madras Invitational
6.
12
Tessa O' Hern
13' 8
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
7.
12
Nina Horner
13' 3
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
8.
12
Tara Greaney
11' 11.5
PR
Mar 16
Sisters @ Bend High
9.
9
Abbey Busick
11' 8
PR
Apr 12
Sisters & Cottage Grove @ Sweet Home
10.
10
Emma Parks
11' 0
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
11
Zidane Galant-Laporte
11' 0
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
12.
9
Meaghan Greaney
8' 10
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
Triple Jump
1.
12
Michaela Miller
34' 2.5
PR
Apr 30
Madras Invitational
2.
12
Betsy Ausman
29' 9
PR
Apr 20
Sister and Sutherlin @ Sweet Home
3.
10
Nicole Kersavage
28' 10
Apr 30
Madras Invitational
4.
12
Marissa Young
28' 4
PR
Apr 30
Madras Invitational
5.
12
Tara Greaney
27' 4
PR
May 14
4A-5 Sky-Em League Championships Day 2
6.
10
Emma Parks
23' 7.5
PR
Apr 7
Sisters and Sweet Home @ Elmira
*Recent improvement