Season:
2014 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1998
1997
Indoor
2023
2022
2020
2019
2016
2015
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
10
Tanner Oberhansley
12.01
May 5
2A District VI Championships
2.
10
Corbin Waugh
12.14
May 5
2A District VI Championships
3.
10
Michael Mower
12.44c
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
4.
12
Taylor Davidson
12.54c
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
5.
9
Bradley Fabanich
12.96
PR
May 5
2A District VI Championships
6.
12
Kevin Nedrow
12.99
PR
May 5
2A District VI Championships
7.
10
Luke Nedrow
13.34c
Apr 30
Firth Quad Meet
8.
12
Dacoda Phelps
13.44c
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
9.
11
Forest Moon
14.15
Apr 17
Salmon-Challis Invite
10.
11
Blaine Marshall
14.33
May 5
2A District VI Championships
11.
11
Sterling Hardman
14.54c
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
200 Meters
1.
11
Aaron Williams
23.38
May 5
2A District VI Championships
2.
12
Taylor Davidson
25.28
PR
May 5
2A District VI Championships
3.
12
Bryant Dye
25.30
Apr 25
Tiger/Grizz Invitational
4.
10
Michael Mower
25.54c
Mar 20
West J. IceBreaker
5.
10
Tanner Oberhansley
25.64c
Mar 20
West J. IceBreaker
6.
10
Corbin Waugh
25.73
May 5
2A District VI Championships
7.
9
Seth Toenjes
26.14c
Apr 30
Firth Quad Meet
8.
10
Jared Williams
26.64c
Apr 30
Firth Quad Meet
9.
12
Kevin Nedrow
26.74c
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
10.
12
Fernando Neverez
27.09
PR
May 5
2A District VI Championships
11.
10
Luke Nedrow
27.64c
Apr 30
Firth Quad Meet
12.
11
Forest Moon
29.74c
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
13.
11
Sterling Hardman
29.91
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
14.
11
Blaine Marshall
30.31
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
400 Meters
1.
11
Jacob Smith
53.94c
Apr 30
Firth Quad Meet
2.
12
Josh Allen
54.54c
PR
Apr 24
Ririe Invite
3.
9
Seth Toenjes
57.10
PR
May 5
2A District VI Championships
4.
10
Michael Mower
57.14c
PR
Apr 24
Ririe Invite
5.
12
Bryant Dye
58.64c
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
6.
12
Fernando Neverez
58.84c
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
7.
11
Aaron Williams
59.42
Apr 17
Salmon-Challis Invite
8.
12
Taylor Davidson
59.49
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
9.
10
Jared Williams
1:00.75
May 5
2A District VI Championships
10.
10
Luke Nedrow
1:01.10
May 5
2A District VI Championships
800 Meters
1.
11
Jacob Smith
2:09.0h
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
2.
12
Cole Bowman
2:20.26
PR
May 5
2A District VI Championships
3.
10
James Anderson
2:27.07
May 5
2A District VI Championships
4.
10
Bridger Palmer
2:51.1h
Mar 20
West J. IceBreaker
5.
9
Ryan Davidson
3:52.60
PR
May 5
2A District VI Championships
1600 Meters
1.
10
James Anderson
5:20.74
May 5
2A District VI Championships
2.
12
Cole Bowman
5:39.91
PR
May 5
2A District VI Championships
3.
10
Bridger Palmer
6:17.54
May 5
2A District VI Championships
4.
10
Jared Williams
6:59.0h
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
5.
9
Ryan Davidson
8:42.53
PR
May 5
2A District VI Championships
3200 Meters
1.
10
James Anderson
11:59.2h
Apr 30
Firth Quad Meet
2.
12
Cole Bowman
12:30.6h
PR
Apr 24
Ririe Invite
3.
10
Bridger Palmer
13:59.6h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
4.
10
Jared Williams
15:09.0h
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
110m Hurdles - 39"
1.
10
Michael Mower
16.36
(1.6)
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
12
Josh Allen
18.14c
PR
Apr 24
Ririe Invite
3.
9
Stockton Dye
19.54c
Apr 30
Firth Quad Meet
300m Hurdles - 36"
1.
12
Josh Allen
40.99
PR
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
10
Michael Mower
42.85
May 16
IHSAA 2A State Championship
3.
9
Bradley Fabanich
47.12
PR
May 5
2A District VI Championships
4.
9
Stockton Dye
48.64c
Apr 30
Firth Quad Meet
4x100 Relay
1.
-
Relay Team
46.37
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
-
Aaron Williams
Corbin Waugh
Tanner Oberhansley
Taylor Davidson
46.84c
Apr 30
Firth Quad Meet
3.
-
Dacoda Phelps
Bradley Fabanich
Fernando Neverez
Jared Williams
50.28
Apr 17
Salmon-Challis Invite
4.
-
Taylor Davidson
Corbin Waugh
Dacoda Phelps
Jared Williams
51.54
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
5.
-
Dacoda Phelps
Bradley Fabanich
Jared Williams
Kevin Nedrow
51.84c
Apr 24
Ririe Invite
4x200 Relay -
1.
-
Aaron Williams
Bryant Dye
Taylor Davidson
Jacob Smith
1:38.6h
Apr 30
Firth Quad Meet
2.
-
Relay Team
1:39.86
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
-
Aaron Williams
Taylor Davidson
Bryant Dye
Josh Allen
1:40.90
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
-
Taylor Davidson
Bryant Dye
Luke Nedrow
Josh Allen
1:41.0h
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
5.
-
Bryant Dye
Aaron Williams
Michael Mower
Josh Allen
1:43.1h
Apr 24
Ririe Invite
6.
-
Fernando Neverez
Luke Nedrow
Corbin Waugh
Taylor Davidson
1:43.52
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
3:40.47
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
-
Michael Mower
Seth Toenjes
Jacob Smith
Josh Allen
3:42.6h
Apr 30
Firth Quad Meet
3.
-
Jacob Smith
Michael Mower
Seth Toenjes
Josh Allen
3:44.2h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
4.
-
Seth Toenjes
Taylor Davidson
Jacob Smith
Josh Allen
3:45.0h
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
-
Aaron Williams
Bryant Dye
Josh Allen
Jacob Smith
3:49.3h
Apr 30
Firth Quad Meet
2.
-
Bryant Dye
Tanner Oberhansley
Josh Allen
Jacob Smith
3:52.3h
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
Shot Put - 12lb
1.
12
Caden Hyde
45' 5.5
Apr 30
Firth Quad Meet
2.
12
Colten Palmer
43' 2.25
May 16
IHSAA 2A State Championship
3.
12
Kyle Fabanich
38' 4
PR
Apr 24
Ririe Invite
4.
11
Blaine Marshall
34' 5
Mar 20
West J. IceBreaker
5.
10
Michael Mower
33' 10.5
Apr 24
Ririe Invite
6.
12
Koby Jacobson
31' 7
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
7.
12
Jordan Bossard
28' 6
Apr 30
Firth Quad Meet
8.
11
Sterling Hardman
28' 0
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
9.
11
Forest Moon
27' 0
Apr 30
Firth Quad Meet
Discus - 1.6kg
1.
12
Caden Hyde
137' 2
Mar 20
West J. IceBreaker
2.
12
Colten Palmer
109' 4
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
12
Bryant Dye
108' 11
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
4.
12
Kyle Fabanich
107' 4
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
5.
11
Blaine Marshall
101' 2
Apr 30
Firth Quad Meet
6.
12
Jordan Bossard
85' 11
PR
May 5
2A District VI Championships
7.
11
Sterling Hardman
68' 1
PR
May 5
2A District VI Championships
8.
12
Koby Jacobson
63' 2
Mar 20
West J. IceBreaker
9.
10
Jared Williams
61' 1
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
High Jump
1.
10
Tanner Oberhansley
5' 8
PR
May 5
2A District VI Championships
2.
10
Michael Mower
5' 4
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
3.
9
Bradley Fabanich
5' 2
Mar 20
West J. IceBreaker
4.
12
Dacoda Phelps
5' 0
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
5.
10
James Anderson
4' 11
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
Long Jump
1.
12
Bryant Dye
18' 7
PR
May 5
2A District VI Championships
2.
9
Bradley Fabanich
17' 3
May 5
2A District VI Championships
3.
12
Taylor Davidson
16' 7
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
10
Corbin Waugh
16' 6
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
5.
12
Kevin Nedrow
16' 4
PR
May 5
2A District VI Championships
9
Stockton Dye
16' 4
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
7.
12
Fernando Neverez
15' 10
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
8.
12
Dacoda Phelps
15' 7.5
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
9.
11
Forest Moon
14' 11
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
10.
10
Bridger Palmer
13' 6.5
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
Triple Jump
1.
10
Tanner Oberhansley
40' 0
PR
May 5
2A District VI Championships
2.
9
Stockton Dye
36' 0
Apr 30
Firth Quad Meet
3.
9
Seth Toenjes
34' 8
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
4.
10
Luke Nedrow
32' 9
Apr 30
Firth Quad Meet
5.
10
Bridger Palmer
30' 11
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
6.
10
James Anderson
29' 9
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
7.
12
Dacoda Phelps
28' 0.5
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
Womens
100 Meters
1.
12
Hannah Brown
12.52
(1.4)
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
9
MaKenzie Martindale
13.74c
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
3.
11
Alexa Litton
14.34c
Apr 24
Ririe Invite
4.
10
Annalyse Hyde
15.14c
Apr 30
Firth Quad Meet
5.
9
Sariah Smith
15.50
May 5
2A District VI Championships
6.
10
Sadie Jeppesen
17.44c
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
200 Meters
1.
12
Hannah Brown
25.68
(1.9)
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
10
McKinley Litton
29.74c
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
10
Cyrita Lee
30.24c
Mar 20
West J. IceBreaker
4.
9
MaKenzie Martindale
30.64c
Mar 20
West J. IceBreaker
5.
10
Annalyse Hyde
31.64c
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
6.
9
Rilee Cikaitoga
31.95
PR
May 5
2A District VI Championships
7.
9
Sariah Smith
33.34c
Mar 20
West J. IceBreaker
8.
10
Sadie Jeppesen
34.14c
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
400 Meters
1.
10
McKinley Litton
1:01.89
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
9
Kristie Hawkes
1:10.73
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
12
Alyssa Hawkes
1:11.05
Apr 17
Salmon-Challis Invite
4.
10
Annalyse Hyde
1:14.87
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
5.
9
Sariah Smith
1:14.90
Apr 17
Salmon-Challis Invite
800 Meters
1.
10
McKinley Litton
2:25.06
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
10
Zuleiki Wight
2:50.56
PR
May 5
2A District VI Championships
3.
9
Rilee Cikaitoga
2:56.7h
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
4.
12
Alyssa Hawkes
2:59.0h
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
5.
9
Kristie Hawkes
3:01.7h
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
6.
10
SuePrize Bishop
3:14.8h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
7.
9
Sariah Smith
3:16.0h
Mar 20
West J. IceBreaker
8.
10
Sadie Jeppesen
3:33.8h
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
1600 Meters
1.
12
Alyssa Hawkes
6:17.2h
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
9
Bailey Palmer
6:24.38
May 5
2A District VI Championships
3.
10
Zuleiki Wight
6:31.42
May 5
2A District VI Championships
4.
10
McKinley Litton
6:33.0h
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
5.
9
Kristie Hawkes
6:47.0h
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
6.
9
Rilee Cikaitoga
6:47.8h
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
7.
10
SuePrize Bishop
6:53.51
May 5
2A District VI Championships
8.
9
Sariah Smith
7:33.0h
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
3200 Meters
1.
10
Zuleiki Wight
13:23.4h
PR
Apr 24
Ririe Invite
2.
12
Alyssa Hawkes
13:42.7h
PR
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
9
Bailey Palmer
13:53.8h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
4.
10
SuePrize Bishop
14:43.1h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
5.
9
Rilee Cikaitoga
14:56.0h
PR
Apr 4
American Falls - Rescheduled Meet
100m Hurdles - 33"
1.
9
MaKenzie Martindale
16.79
May 5
2A District VI Championships
2.
9
Kristie Hawkes
19.15
May 5
2A District VI Championships
3.
9
Sariah Smith
21.53
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
10
Sadie Jeppesen
24.24c
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
300m Hurdles - 30"
1.
11
Alexa Litton
47.33
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
9
MaKenzie Martindale
50.70
May 5
2A District VI Championships
3.
9
Kristie Hawkes
55.24
May 5
2A District VI Championships
4x100 Relay
1.
-
MaKenzie Martindale
Sariah Smith
Alexa Litton
Cyrita Lee
56.50
Apr 17
Salmon-Challis Invite
2.
-
Alexa Litton
Sariah Smith
Alyssa Hawkes
Cyrita Lee
56.77
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
3.
-
Relay Team
57.16
May 5
2A District VI Championships
4x200 Relay -
1.
-
McKinley Litton
Cyrita Lee
Alexa Litton
Hannah Brown
1:49.19
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
-
Relay Team
1:50.77
May 5
2A District VI Championships
4x400 Relay
1.
-
Relay Team
4:19.81
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
-
McKinley Litton
Kristie Hawkes
Alexa Litton
Hannah Brown
4:19.9h
Apr 17
Salmon-Challis Invite
3.
-
MaKenzie Martindale
Alyssa Hawkes
Kristie Hawkes
Alexa Litton
4:24.3h
Apr 30
Firth Quad Meet
4.
-
Alexa Litton
MaKenzie Martindale
Kristie Hawkes
McKinley Litton
4:26.9h
Apr 24
Ririe Invite
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
-
Relay Team
1:50.52
Apr 25
Tiger/Grizz Invitational
2.
-
MaKenzie Martindale
Kristie Hawkes
Hannah Brown
McKinley Litton
1:55.5h
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
3.
-
MaKenzie Martindale
Cyrita Lee
Alexa Litton
McKinley Litton
1:58.7h
Apr 30
Firth Quad Meet
Shot Put - 4kg
1.
11
Cassidy Dutton
28' 7
Apr 30
Firth Quad Meet
2.
10
Allison Oberhansley
28' 5
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
3.
11
Dana Baler
24' 8.75
Apr 17
Salmon-Challis Invite
Discus - 1kg
1.
11
Cassidy Dutton
84' 9
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
2.
10
Allison Oberhansley
78' 8
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
3.
9
Kristie Hawkes
69' 0
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
4.
10
Annalyse Hyde
63' 8
PR
May 5
2A District VI Championships
5.
11
Dana Baler
62' 11
PR
Apr 30
Firth Quad Meet
6.
9
Bailey Palmer
62' 0
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
High Jump
1.
10
Cyrita Lee
5' 0
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
Long Jump
1.
12
Hannah Brown
16' 6.5
May 16
IHSAA 2A State Championship
2.
10
Cyrita Lee
15' 1.5
PR
Mar 20
West J. IceBreaker
3.
10
Zuleiki Wight
12' 6
PR
Mar 26
West J. and North Fremont Invite
4.
10
Sadie Jeppesen
11' 1.5
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
Triple Jump
1.
10
Cyrita Lee
33' 1.5
PR
May 5
2A District VI Championships
2.
9
Bailey Palmer
25' 11.25
PR
Apr 10
Sugar-Salem Digger Invite
*Recent improvement