Season:
2021 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1999
1998
1980
1965
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2003
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
Fr
Damien Nelson
10.64
(2.2)
PR
Mar 20
Hornet Invitational
2.
So
Casey Gunlikson
10.92
(1.6)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3.
Sr
Caleb Neth
11.41
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
4.
Fr
Colby Wilson
11.62
(.6)
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
5.
Jr
Hunter Nicholson
11.69
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
6.
So
Will Prettyman
21.08
(2.2)
Mar 20
Hornet Invitational
200 Meters
1.
Fr
Damien Nelson
21.15
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Sr
Drake Schneider
21.52
Apr 10
Bobcat Qualifier
3.
Fr
Will Anderson
21.57
Apr 10
Bobcat Qualifier
4.
Jr
Jared Schwend
22.09
(.4)
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
5.
So
Casey Gunlikson
22.32
PR
May 5
Tom Gage Classic
6.
So
Alex Hershey
22.63
Apr 24
Griz/Cat Dual
400 Meters
1.
Sr
Drake Schneider
47.69
Mar 27
Al Manuel Invitational
2.
Fr
Will Anderson
48.33
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3.
Jr
Jared Schwend
49.15
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
4.
So
Alex Hershey
49.73
May 5
Tom Gage Classic
5.
Sr
Caleb Neth
50.80
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
6.
Fr
Damien Nelson
51.85
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
7.
Jr
Hunter Nicholson
52.60
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
800 Meters
1.
Jr
Noah Majerus
1:53.05
Apr 17
ISU Bengal Invitational
2.
Sr
Chris Bianchini
1:53.60
May 5
Tom Gage Classic
3.
Fr
Tyler Schmautz
1:53.81
PR
May 5
Tom Gage Classic
4.
Sr
Cameron Carroll
1:53.97
May 5
Tom Gage Classic
5.
Sr
Riley Collins
1:56.61
Apr 24
Griz/Cat Dual
1500 Meters
1.
Jr
Duncan Hamilton
3:42.00
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Fr
Levi Taylor
3:48.27
Apr 24
Griz/Cat Dual
3.
Sr
Collin Buck
3:54.26
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
4.
Fr
Ben Perrin
3:54.76
Apr 24
Griz/Cat Dual
5.
Jr
Cooper West
3:56.86
Apr 24
Griz/Cat Dual
6.
So
Isaac Schmidt
3:58.05
PR
May 5
Tom Gage Classic
7.
Fr
Matthew Richtman
4:06.22
Apr 24
Griz/Cat Dual
8.
Sr
Cameron Carroll
4:14.21
Apr 10
Bobcat Qualifier
9.
Jr
Teagan Olson
4:16.72
PR
May 5
Tom Gage Classic
10.
Sr
Caleb Neth
4:49.60
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
11.
Jr
Hunter Nicholson
5:10.00
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
5000 Meters
1.
Jr
Duncan Hamilton
13:51.51
Apr 2
Sound Running College Invite
2.
Fr
Ben Perrin
13:57.03
Apr 2
Sound Running College Invite
3.
Sr
Collin Buck
13:57.90
PR
Apr 2
Sound Running College Invite
4.
Fr
Levi Taylor
14:21.93
Apr 2
Sound Running College Invite
5.
Jr
Cooper West
14:29.69
PR
Apr 2
Sound Running College Invite
6.
Fr
Matthew Richtman
14:34.66
Mar 20
Hornet Invitational
7.
So
Isaac Schmidt
15:15.33
PR
Apr 2
Sound Running College Invite
10,000 Meters
1.
Sr
Collin Buck
28:58.39
PR
Apr 30
OSU High Performance Meet
2.
Fr
Matthew Richtman
30:14.14
Apr 2
Sound Running College Invite
3.
Fr
Ben Perrin
31:52.50
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
110m Hurdles - 42"
1.
Jr
Derrick Olsen
13.91
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Henry Adams
14.49
(.7)
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3.
Sr
Caleb Neth
15.72
(.8)
PR
Mar 20
Hornet Invitational
4.
Jr
Hunter Nicholson
15.74
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
400m Hurdles - 36"
1.
Sr
Drake Schneider
50.12
Apr 17
ISU Bengal Invitational
2.
Jr
Jared Schwend
53.01
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3k Steeplechase
1.
Jr
Duncan Hamilton
8:31.55
Jun 11
NCAA Division I Outdoor Track & Field Championships (Da..
2.
Fr
Levi Taylor
8:55.66
Apr 30
OSU High Performance Meet
3.
Jr
Cooper West
9:20.08
Apr 30
OSU High Performance Meet
4.
So
Isaac Schmidt
9:32.36
PR
Mar 20
Hornet Invitational
5.
Jr
Teagan Olson
10:44.58
Apr 17
ISU Bengal Invitational
4x100 Relay
1.
Derrick Olsen
Will Anderson
Casey Gunlikson
Damien Nelson
41.28
Apr 24
Griz/Cat Dual
4x400 Relay
1.
Will Anderson
Jared Schwend
Damien Nelson
Drake Schneider
3:14.10
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jared Schwend
Will Anderson
Damien Nelson
Drake Schneider
3:14.38
Apr 17
ISU Bengal Invitational
3.
Jared Schwend
Alex Hershey
Will Anderson
Drake Schneider
3:16.40
Mar 20
Hornet Invitational
4.
Caleb Neth
Colby Wilson
Henry Adams
Hunter Nicholson
3:24.68
Apr 24
Griz/Cat Dual
5.
Henry Adams
Caleb Neth
Hunter Nicholson
Colby Wilson
3:24.81
Mar 27
Al Manuel Invitational
6.
Cameron Carroll
Noah Majerus
Chris Bianchini
Tyler Schmautz
3:29.25
Apr 10
Bobcat Qualifier
Shot Put - 12lb
1.
Sr
Alec Nehring
17.17m
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
2.
Fr
Carter Slade
16.01m
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
Shot Put - 16lb
1.
Sr
Alec Nehring
17.90m
PR
May 26
NCAA DI West Region Track and Field Championships (Day ..
2.
Fr
Carter Slade
16.58m
Apr 24
Griz/Cat Dual
3.
Jr
Ethan Saberhagen
14.08m
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
4.
Jr
Hunter Nicholson
11.57m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
5.
Sr
Caleb Neth
11.26m
PR
May 5
Tom Gage Classic
Discus - 1.6kg
1.
Fr
Carter Slade
48.18m
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
2.
Sr
Alec Nehring
47.40m
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
3.
Jr
Ethan Saberhagen
42.60m
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
4.
Sr
Caleb Neth
36.81m
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
Discus - 2kg
1.
Jr
Ethan Saberhagen
56.42m
PR
Apr 2
Chris Rinne Twilight
2.
Sr
Alec Nehring
49.36m
Apr 2
Chris Rinne Twilight
3.
Fr
Carter Slade
47.84m
Mar 20
Hornet Invitational
4.
Jr
Cantor Coverdell
42.21m
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
5.
Sr
Caleb Neth
39.61m
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
6.
Jr
Hunter Nicholson
32.75m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
Javelin - 800g
1.
Jr
Cantor Coverdell
67.46m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Fr
Cooper Hoffman
65.52m
Apr 2
Chris Rinne Twilight
3.
Sr
Brock Winegar
61.34m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
4.
Sr
Caleb Neth
50.37m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
5.
Fr
Colby Wilson
46.07m
PR
Apr 10
Bobcat Qualifier
6.
Jr
Hunter Nicholson
39.32m
May 5
Tom Gage Classic
High Jump
1.
Sr
Noah Martin
2.14m
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
2.
Jr
Hunter Nicholson
1.90m
Mar 20
Hornet Invitational
3.
Sr
Caleb Neth
1.74m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
Pole Vault
1.
Fr
Colby Wilson
5.01m
Mar 27
Al Manuel Invitational
2.
Sr
Noah Martin
4.70m
Apr 24
Griz/Cat Dual
3.
Jr
Henry Adams
4.46m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
4.
Jr
Hunter Nicholson
4.31m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
5.
Sr
Caleb Neth
4.26m
Mar 27
Al Manuel Invitational
Long Jump
1.
Sr
Caleb Neth
6.74m
Apr 24
Griz/Cat Dual
2.
Jr
Hunter Nicholson
6.52m
(.0)
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3.
So
Ian Fosdick
5.69m
(1.9)
May 5
Tom Gage Classic
Triple Jump
1.
So
Ian Fosdick
14.56m
(2.1)
Mar 20
Hornet Invitational
Hammer - 16lb
1.
Jr
Ethan Saberhagen
48.96m
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
2.
Fr
Carter Slade
48.75m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
Decathlon -
1.
Sr
Caleb Neth
6636
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Hunter Nicholson
6143
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
Womens
100 Meters
1.
Fr
Macy White
11.76
Apr 10
Bobcat Qualifier
2.
Sr
Morgan Evans
12.26
(.1)
Apr 17
ISU Bengal Invitational
3.
Fr
Leigha Carter
12.51
Apr 10
Bobcat Qualifier
4.
So
Lindsay McGree
13.19
(.0)
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
200 Meters
1.
Fr
Macy White
24.48
May 5
Tom Gage Classic
2.
Sr
Morgan Evans
25.57
(1.1)
Mar 20
Hornet Invitational
3.
Fr
Leigha Carter
26.00
Apr 10
Bobcat Qualifier
4.
Jr
Elena Carter
26.36
(2.6)
Mar 27
Al Manuel Invitational
5.
Fr
Evelyn Adams
26.47
(2.6)
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
6.
Fr
Mary Corbett
26.76
May 5
Tom Gage Classic
7.
So
Lindsay McGree
26.98
(2.8)
PR
Apr 17
ISU Bengal Invitational
8.
Jr
Hannah Hicks
27.63
PR
Apr 10
Bobcat Qualifier
400 Meters
1.
Fr
Zoe Delaney
1:00.43
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
2.
Jr
Zoe Johnson
1:02.98
PR
Apr 10
Bobcat Qualifier
800 Meters
1.
Sr
Patricia Carlson
2:11.37
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
2.
Jr
Megan Good
2:16.81
PR
May 5
Tom Gage Classic
3.
Sr
Alexi Kyro
2:17.04
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
4.
-
Josie Yovichin
2:40.80
Apr 10
Bobcat Qualifier
1500 Meters
1.
Fr
Mya Dube
4:35.13
May 5
Tom Gage Classic
2.
Sr
Alexi Kyro
4:35.47
PR
May 5
Tom Gage Classic
3.
Sr
Gillian Maness
4:36.81
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
4.
Sr
Patricia Carlson
4:36.87
May 5
Tom Gage Classic
5.
Fr
Alex Moore
4:45.21
Mar 27
Al Manuel Invitational
6.
Jr
Camila Noe
4:48.67
Apr 17
ISU Bengal Invitational
7.
Fr
Elena Vandersloot
5:00.44
Apr 10
Bobcat Qualifier
8.
Jr
Lauren Stanford
5:06.09
PR
May 5
Tom Gage Classic
9.
-
Rory Flinn
5:42.31
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
5000 Meters
1.
Jr
Camila Noe
15:58.61
Apr 30
OSU High Performance Meet
2.
Sr
Gillian Maness
16:47.34
PR
Apr 2
Sound Running College Invite
3.
Fr
Mya Dube
16:53.95
PR
Apr 2
Sound Running College Invite
4.
Fr
Elena Vandersloot
17:38.85
Apr 2
Sound Running College Invite
5.
Fr
Alex Moore
17:41.72
Mar 20
Hornet Invitational
6.
Jr
Lauren Stanford
18:02.62
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
7.
Sr
Samantha Kelderman
18:29.50
Mar 27
Al Manuel Invitational
8.
Sr
Alexi Kyro
18:57.80
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
10,000 Meters
1.
Jr
Camila Noe
35:01.40
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Lauren Stanford
37:54.99
PR
Apr 2
Sound Running College Invite
3.
Sr
Samantha Kelderman
38:15.42
Apr 2
Sound Running College Invite
4.
Fr
Alex Moore
39:34.60
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
100m Hurdles - 30"
1.
Jr
Elena Carter
13.78
(1.0)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Sr
Morgan Evans
14.10
(1.0)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3.
Fr
Evelyn Adams
14.34
(1.6)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
100m Hurdles - 33"
1.
Sr
Morgan Evans
13.63
Apr 10
Bobcat Qualifier
2.
Jr
Elena Carter
13.98
Apr 10
Bobcat Qualifier
3.
Fr
Evelyn Adams
14.10
PR
Apr 10
Bobcat Qualifier
3k Steeplechase
1.
Sr
Alexi Kyro
10:36.16
PR
Apr 30
OSU High Performance Meet
2.
Sr
Gillian Maness
10:36.80
PR
Apr 30
OSU High Performance Meet
3.
Sr
Patricia Carlson
10:43.72
Apr 30
OSU High Performance Meet
4.
Fr
Mya Dube
11:25.33
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
5.
Fr
Elena Vandersloot
11:36.48
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
4x100 Relay
1.
Elena Carter
Morgan Evans
Evelyn Adams
Macy White
46.37
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
4x400 Relay
1.
Lucy Corbett
Patricia Carlson
Alexi Kyro
Mikaela DuCharme
4:02.21
Mar 27
Al Manuel Invitational
2.
Macy White
Patricia Carlson
Megan Good
Alexandra Hellenberg
4:03.40
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3.
Patricia Carlson
Megan Good
Alexi Kyro
Elena Vandersloot
4:05.31
Apr 10
Bobcat Qualifier
4.
Evelyn Adams
Patricia Carlson
Elena Carter
Alexi Kyro
4:06.20
Apr 17
ISU Bengal Invitational
5.
Zoe Johnson
Patricia Carlson
Megan Good
Alexi Kyro
4:08.82
Apr 24
Griz/Cat Dual
6.
Macy White
Zoe Delaney
Morgan Evans
Leigha Carter
4:08.93
Mar 27
Al Manuel Invitational
7.
Macy White
Alexandra Hellenberg
Morgan Evans
Leigha Carter
4:10.76
Apr 10
Bobcat Qualifier
8.
Maisee Brown
Amber Prevedello
Kendall Stark
Emily Sullivan
4:29.77
Apr 10
Bobcat Qualifier
Shot Put - 4kg
1.
Jr
Jordan Fink
13.67m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Madi Arneson
13.41m
PR
May 5
Tom Gage Classic
3.
Fr
Kyla Bush
13.12m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
Discus - 1kg
1.
Jr
Madi Arneson
47.54m
PR
Apr 2
Chris Rinne Twilight
2.
Fr
Zoe Waddell
44.73m
PR
Apr 2
Chris Rinne Twilight
3.
Sr
Brookelyn Palin
43.80m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
4.
Fr
Kyla Bush
42.46m
May 5
Tom Gage Classic
5.
Jr
Jordan Fink
38.38m
PR
Apr 10
Bobcat Qualifier
Javelin - 600g
1.
Sr
Carley Vonheeder
52.99m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Sr
Celestia Hammond
45.55m
PR
Mar 20
Hornet Invitational
3.
Sr
Kylie Christiansen
43.31m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
High Jump
1.
Jr
Lucy Corbett
1.83m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Zoe Johnson
1.65m
PR
May 5
Tom Gage Classic
3.
Jr
Hannah Hicks
1.50m
PR
Mar 20
Hornet Invitational
Pole Vault
1.
Jr
Alexandra Hellenberg
3.79m
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
So
Maisee Brown
3.55m
Apr 10
Bobcat Qualifier
3.
Fr
Kendall Stark
3.49m
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
4.
Fr
Emily Sullivan
3.25m
PR
May 5
Tom Gage Classic
Long Jump
1.
Fr
Evelyn Adams
5.80m
(.0)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Elena Carter
5.78m
(7.0)
Apr 10
Bobcat Qualifier
3.
Jr
Alexandra Hellenberg
5.66m
(.7)
Apr 2
Chris Rinne Twilight
4.
So
A'Lena Chaney
5.59m
(.0)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
5.
Jr
Lucy Corbett
5.51m
(1.2)
Apr 2
Chris Rinne Twilight
6.
So
Lindsay McGree
5.40m
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
7.
Jr
Twila Reovan
5.33m
(-.2)
Mar 27
Al Manuel Invitational
8.
Jr
Hannah Hicks
5.30m
Apr 24
Griz/Cat Dual
9.
So
Mikaela DuCharme
5.22m
(.0)
PR
May 5
Tom Gage Classic
10.
Fr
Mary Corbett
5.14m
PR
Apr 24
Griz/Cat Dual
Triple Jump
1.
Sr
Carla Nicosia
12.71m
(1.3)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
2.
Jr
Alexandra Hellenberg
12.30m
(.0)
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
3.
So
A'Lena Chaney
11.48m
(-1.0)
PR
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
Jr
Twila Reovan
11.48m
(.0)
May 15
Big Sky Outdoor Track & Field Championships
5.
So
Mikaela DuCharme
10.62m
(.0)
PR
May 5
Tom Gage Classic
Hammer - 4kg
1.
Fr
Zoe Waddell
51.45m
Apr 10
Bobcat Qualifier
2.
Sr
Kylie Christiansen
48.37m
Mar 20
Hornet Invitational
3.
Sr
Adeline Richardson
47.37m
PR
Mar 27
Al Manuel Invitational
4.
Fr
Kyla Bush
40.77m
PR
Apr 10
Bobcat Qualifier
*Recent improvement