Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Carlos Zacarias
11.52
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
10
Nestor Chavez
12.20
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
3.
10
Isaac Collins
12.40
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
4.
11
Jose Romero
12.56
Mar 17
Buck Track Classic
5.
12
Kevin Villarreal
12.78
PR
Apr 30
Madras Invitational
6.
11
Franco Sanchez
13.18
Apr 2
Sherman Invitational
7.
9
Moises Chavez
14.38
PR
Mar 17
Buck Track Classic
150 Meters
1.
11
Carlos Zacarias
17.01
PR
Apr 27
Bulldog Invite
2.
10
Nestor Chavez
18.63
PR
Apr 27
Bulldog Invite
200 Meters
1.
11
Carlos Zacarias
23.87
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
12
Kevin Villarreal
25.13
PR
Apr 30
Madras Invitational
3.
11
Eric Lopez
25.66
PR
Apr 30
Madras Invitational
4.
11
Jose Romero
26.24c
Mar 17
Buck Track Classic
5.
10
Isaac Collins
26.26
PR
Apr 30
Madras Invitational
6.
10
Nestor Chavez
26.74c
Mar 17
Buck Track Classic
7.
11
Colby Krogh
28.74c
PR
Mar 17
Buck Track Classic
8.
9
Moises Chavez
29.94c
PR
Mar 17
Buck Track Classic
9.
9
Zane Riddle
31.38
Apr 30
Madras Invitational
300 Meters
1.
12
Kevin Villarreal
40.90
PR
Apr 27
Bulldog Invite
2.
11
Keegan Krogh
51.31
PR
Apr 27
Bulldog Invite
3.
9
Zane Riddle
54.36
PR
Apr 27
Bulldog Invite
400 Meters
1.
11
Carlos Zacarias
56.46
PR
Apr 30
Madras Invitational
2.
12
Kevin Villarreal
57.17
PR
May 7
Arlington Invitational
3.
11
Eric Lopez
59.46
PR
May 7
Arlington Invitational
4.
9
Moises Chavez
1:01.95
PR
Apr 30
Madras Invitational
5.
10
Nestor Chavez
1:03.47
Apr 30
Madras Invitational
6.
11
Colby Krogh
1:03.85
PR
Apr 1
Carnival of Speed
7.
9
Zane Riddle
1:13.76
Apr 30
Madras Invitational
8.
11
Keegan Krogh
1:14.23
PR
May 7
Arlington Invitational
800 Meters
1.
10
Manny Gutierrez
2:04.22
PR
May 20
OSAA 2A State Championships
2.
9
Alex Walls
2:22.63
PR
May 7
Arlington Invitational
3.
9
Moises Chavez
2:25.40
PR
May 7
Arlington Invitational
4.
9
Juan Molina
2:29.08
PR
May 7
Arlington Invitational
5.
11
Michael Neubert
2:32.20
PR
Apr 1
Carnival of Speed
6.
9
Cristian Michaels
2:36.8h
Apr 15
Green and Gold Invite
7.
9
Zane Riddle
2:50.65
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
1500 Meters
1.
10
Manny Gutierrez
4:36.48
PR
Apr 8
River's Edge
2.
9
Alex Walls
5:00.0h
PR
Apr 15
Green and Gold Invite
3.
11
Michael Neubert
5:03.60
PR
Apr 8
River's Edge
4.
9
Cristian Michaels
5:08.58
PR
May 7
Arlington Invitational
5.
9
Juan Molina
5:09.20
PR
Apr 30
Madras Invitational
3000 Meters
1.
10
Manny Gutierrez
10:42.46
PR
Apr 1
Carnival of Speed
2.
9
Alex Walls
11:06.2h
PR
Apr 15
Green and Gold Invite
3.
11
Michael Neubert
11:20.8h
Apr 15
Green and Gold Invite
4.
9
Juan Molina
11:25.7h
PR
Apr 30
Madras Invitational
5.
9
Cristian Michaels
11:36.0h
PR
Apr 15
Green and Gold Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
Jose Romero
18.33
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
10
Nestor Chavez
20.66
PR
May 7
Arlington Invitational
300m Hurdles - 36"
1.
11
Jose Romero
43.90
May 20
OSAA 2A State Championships
2.
10
Nestor Chavez
47.30
PR
May 7
Arlington Invitational
3.
11
Colby Krogh
50.38
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
4x100 Relay
1.
Carlos Zacarias
Nestor Chavez
Jose Romero
Manny Gutierrez
46.31
May 20
OSAA 2A State Championships
2.
Ammon Byers
Nestor Chavez
Jose Romero
Carlos Zacarias
47.28
Apr 23
10th Annual Pepsi Invitational
3.
Nestor Chavez
Kenny Blurton
Jose Romero
Carlos Zacarias
47.52
Apr 1
Carnival of Speed
4.
Kenny Blurton
Nestor Chavez
Jose Romero
Carlos Zacarias
47.74
Apr 15
Green and Gold Invite
5.
Ammon Byers
Nestor Chavez
Jose Romero
Kenny Blurton
47.91
Apr 8
River's Edge
6.
Abe Gomez
Nestor Chavez
Jose Romero
Carlos Zacarias
48.03
Mar 17
Buck Track Classic
7.
Relay Team
58.73
Apr 27
Bulldog Invite
4x200 Relay -
1.
Moises Chavez
Colby Krogh
Isaac Collins
Kenny Blurton
1:46.04
Apr 27
Bulldog Invite
4x400 Relay
1.
Kevin Villarreal
Carlos Zacarias
Jose Romero
Manny Gutierrez
3:35.00
May 20
OSAA 2A State Championships
2.
Jose Romero
Manny Gutierrez
Kevin Villarreal
Carlos Zacarias
3:40.97
Apr 27
Bulldog Invite
3.
Kevin Villarreal
Manny Gutierrez
Jose Romero
Carlos Zacarias
3:45.02
Apr 30
Madras Invitational
4.
Kevin Villarreal
Nestor Chavez
Jose Romero
Carlos Zacarias
3:54.73
Apr 8
River's Edge
5.
Kevin Villareal
Jose Romero
Ammon Byers
Eric Lopez
3:55.21
Apr 1
Carnival of Speed
6.
Jose Romero
Nestor Chavez
Kevin Villarreal
Carlos Zacarias
3:56.7h
Apr 15
Green and Gold Invite
7.
Isaac Collins
Colby Krogh
Zane Riddle
Michael Neubert
4:06.8h
Mar 17
Buck Track Classic
Shot Put - 12lb
1.
11
Luke Meyers
43' 5
May 20
OSAA 2A State Championships
2.
9
James Allen
35' 6.25
PR
Apr 27
Bulldog Invite
3.
11
Franco Sanchez
34' 3
Apr 27
Bulldog Invite
4.
11
Parker Gale
32' 8
PR
Apr 27
Bulldog Invite
Discus - 1.6kg
1.
11
Luke Meyers
116' 9
May 7
Arlington Invitational
2.
11
Franco Sanchez
94' 9
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
3.
9
James Allen
90' 10
PR
Apr 27
Bulldog Invite
4.
11
Parker Gale
85' 11
PR
May 7
Arlington Invitational
5.
11
Keegan Krogh
63' 1
Apr 30
Madras Invitational
Javelin - 800g
1.
11
Luke Meyers
119' 11
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
11
Keegan Krogh
102' 11
May 7
Arlington Invitational
3.
9
James Allen
90' 3
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
4.
11
Franco Sanchez
86' 1
Apr 1
Carnival of Speed
High Jump
1.
11
Justin Iveson
5' 7
PR
Apr 15
Green and Gold Invite
2.
11
Colby Krogh
5' 0
PR
Apr 27
Bulldog Invite
Pole Vault
1.
10
Ryan Verley
10' 6
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
11
Ammon Byers
9' 6
Apr 27
Bulldog Invite
Long Jump
1.
11
Justin Iveson
18' 7
Apr 27
Bulldog Invite
2.
11
Colby Krogh
16' 8.75
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
3.
11
Franco Sanchez
16' 4
PR
Apr 27
Bulldog Invite
4.
11
Ammon Byers
15' 9.75
Apr 1
Carnival of Speed
Triple Jump
1.
11
Justin Iveson
39' 2.5
May 7
Arlington Invitational
2.
11
Ammon Byers
36' 9.25
Apr 2
Sherman Invitational
3.
11
Jose Romero
34' 5
Apr 23
10th Annual Pepsi Invitational
4.
11
Franco Sanchez
31' 11.25
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
Womens
100 Meters
1.
9
Ana Zacarias
13.00
Apr 30
Madras Invitational
2.
11
Izzy Ayala
13.97
May 7
Arlington Invitational
3.
9
Madison Bowman
15.06
PR
May 7
Arlington Invitational
4.
9
Gabriela Arellano
15.43
PR
May 7
Arlington Invitational
5.
11
Laci Maris
15.98
PR
Mar 17
Buck Track Classic
150 Meters
1.
9
Natalie Romero
22.02
PR
Apr 27
Bulldog Invite
2.
10
Karlee Gale
22.56
PR
Apr 27
Bulldog Invite
200 Meters
1.
9
Ana Zacarias
26.79
Apr 30
Madras Invitational
2.
11
Izzy Ayala
30.01
PR
Apr 1
Carnival of Speed
3.
9
Madison Bowman
32.56
PR
Apr 1
Carnival of Speed
4.
11
Laci Maris
33.10
PR
Apr 8
River's Edge
300 Meters
1.
11
Alexus Williams
51.54
PR
Apr 27
Bulldog Invite
400 Meters
1.
9
Ana Zacarias
1:02.83
Apr 1
Carnival of Speed
2.
11
Alexus Williams
1:13.73
Apr 8
River's Edge
3.
9
Natalie Romero
1:14.54
PR
Apr 15
Green and Gold Invite
4.
11
Asusena Munoz
1:14.72
PR
Apr 2
Sherman Invitational
5.
11
Laci Maris
1:16.55
PR
Apr 1
Carnival of Speed
6.
10
Jocelyn Sanchez
1:17.22
PR
Apr 8
River's Edge
7.
9
Gabriela Arellano
1:18.49
PR
Apr 1
Carnival of Speed
800 Meters
1.
10
Karlee Gale
2:43.86
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
11
Alexus Williams
2:52.10
Apr 30
Madras Invitational
3.
11
Asusena Munoz
2:52.26
Apr 27
Bulldog Invite
4.
9
Gabriela Arellano
2:52.8h
Apr 15
Green and Gold Invite
5.
9
Natalie Romero
2:59.4h
PR
Mar 17
Buck Track Classic
6.
12
Rebecca Moreno
4:08.82
PR
Apr 1
Carnival of Speed
1500 Meters
1.
11
Alexus Williams
5:50.93
PR
Apr 30
Madras Invitational
2.
11
Asusena Munoz
5:56.69
PR
Apr 30
Madras Invitational
3.
10
Karlee Gale
5:58.70
PR
Apr 2
Sherman Invitational
4.
10
Jocelyn Sanchez
6:00.3h
PR
Apr 15
Green and Gold Invite
5.
9
Natalie Romero
6:05.94
PR
Apr 1
Carnival of Speed
6.
12
Rebecca Moreno
8:17.4h
PR
Apr 15
Green and Gold Invite
3000 Meters
1.
10
Karlee Gale
12:36.47
PR
May 7
Arlington Invitational
2.
10
Jocelyn Sanchez
13:07.3h
Mar 17
Buck Track Classic
100m Hurdles - 33"
1.
9
Natalie Romero
20.92
Apr 23
10th Annual Pepsi Invitational
300m Hurdles - 30"
1.
11
Laci Maris
1:02.06
Apr 27
Bulldog Invite
2.
11
Alexus Williams
1:09.48
PR
Apr 1
Carnival of Speed
4x100 Relay
1.
Madison Bowman
Izzy Ayala
Natalie Romero
Ana Zacarias
55.22
May 7
Arlington Invitational
2.
Alexus Williams
Izzy Ayala
Natalie Romero
Ana Zacarias
56.09
Apr 1
Carnival of Speed
3.
Izzy Ayala
Natalie Romero
Alexus Williams
Ana Zacarias
59.43
Mar 17
Buck Track Classic
4.
Relay Team
1:07.70
Apr 27
Bulldog Invite
4x200 Relay -
1.
Alexus Williams
Karlee Gale
Asusena Munoz
Natalie Romero
2:07.73
Apr 27
Bulldog Invite
4x400 Relay
1.
Izzy Ayala
Asusena Munoz
Alexus Williams
Ana Zacarias
4:47.77
Apr 8
River's Edge
Shot Put - 4kg
1.
9
Brianna Rice
27' 3
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
9
Natalie Romero
22' 7
PR
Apr 8
River's Edge
Discus - 1kg
1.
9
Natalie Romero
74' 0
PR
Apr 23
10th Annual Pepsi Invitational
2.
9
Brianna Rice
60' 3
PR
Apr 8
River's Edge
Javelin - 600g
1.
9
Brianna Rice
104' 9
Apr 8
River's Edge
2.
11
Laci Maris
80' 0
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
3.
12
Rebecca Moreno
39' 3
PR
May 7
Arlington Invitational
High Jump
1.
10
Taylor Davis
4' 8
PR
May 7
Arlington Invitational
Long Jump
1.
11
Izzy Ayala
14' 5
PR
May 13
2A-5 Columbia Basin District Meet
2.
10
Taylor Davis
12' 9.5
PR
Apr 27
Bulldog Invite
3.
9
Madison Bowman
11' 1
Apr 8
River's Edge
*Recent improvement