Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Indoor
2016
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
8
Dominic Cameron
13.54c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
8
Thomas Souther
13.64c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
3.
8
Payton Smith
13.84c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
4.
8
Jaeden Abel
14.05
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
5.
8
Robert duPlessis
14.14c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
6.
7
Andrew Finnley
14.94c
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
7.
7
Jeremiah Huyck
15.54c
Apr 18
Clatskanie MS Meet
8.
7
DJ Ellis
15.64c
Apr 18
Clatskanie MS Meet
9.
8
Charles Mason
17.34c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
10.
6
Jeremiah DuPlessis
19.44c
Apr 6
Banks M.S. Invite
200 Meters
1.
8
Thomas Souther
27.61
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
8
Jaeden Abel
28.94
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
8
Easton Crape
29.94c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
4.
7
DJ Ellis
32.93
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
5.
7
Alex Patton
34.34c
Apr 27
Rainier M.S.
6.
7
Cade Carter
37.84c
Apr 6
Banks M.S. Invite
400 Meters
1.
8
Thomas Souther
59.44
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
8
Payton Smith
1:04.74c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
3.
8
Easton Crape
1:07.26
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
4.
8
Dominic Cameron
1:16.14c
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
400 Meters - Relay Split
1.
8
Thomas Souther
1:00.6h
PR
May 2
Scappoose MS
2.
8
Isaiah Bamford
1:05.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
3.
8
Jaeden Abel
1:05.6h
PR
May 2
Scappoose MS
4.
8
Payton Smith
1:06.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
5.
8
Easton Crape
1:07.0h
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
6.
8
Spencer Evans
1:07.9h
PR
May 2
Scappoose MS
7.
8
Spencer Lentini
1:09.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
8.
8
Dominic Cameron
1:10.0h
PR
May 2
Scappoose MS
9.
8
Robert duPlessis
1:11.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
10.
7
Jeremiah Huyck
1:15.0h
Apr 14
St. Helens MS
7
Andrew Finnley
1:15.0h
PR
Apr 14
St. Helens MS
12.
7
Alex Patton
1:20.0h
Apr 27
Rainier M.S.
13.
7
Cody Deahl
1:23.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
14.
7
DJ Ellis
1:25.0h
Apr 27
Rainier M.S.
15.
7
Cade Carter
1:29.0h
Apr 14
St. Helens MS
800 Meters
1.
8
Isaiah Bamford
2:39.49
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
7
Alex Patton
2:57.89
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
7
Cade Carter
3:27.1h
Apr 6
Banks M.S. Invite
1500 Meters
1.
8
Christian Purdy
5:31.0h
Apr 14
St. Helens MS
2.
7
Alex Patton
5:54.37
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
7
Cade Carter
6:45.5h
Apr 27
Rainier M.S.
100m Hurdles - 30"
1.
8
Robert duPlessis
18.22
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
7
Cade Carter
21.14c
PR
Apr 14
St. Helens MS
200m Hurdles - 30"
1.
8
Robert duPlessis
31.94c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
4x100 Relay
1.
Relay Team
53.91
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
8
Isaiah Bamford
Easton Crape
Christian Purdy
Spencer Lentini
55.04c
Apr 14
St. Helens MS
3.
8
Jaeden Abel
Robert Duplessis
Thomas Souther
Payton Smith
56.04c
Apr 14
St. Helens MS
4.
7
DJ Ellis
Jeremiah Huyck
Cade Carter
Sterling Bruce
1:03.24c
Apr 14
St. Helens MS
4x400 Relay
1.
Relay Team
4:21.21
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
Shot Put - 6lb
1.
7
Sterling Bruce
32' 9
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
6
Jeremiah DuPlessis
24' 6
Apr 6
Banks M.S. Invite
3.
6
Joshua Gartman
20' 4
PR
Apr 14
St. Helens MS
Shot Put - 8lb
1.
8
Easton Crape
43' 6
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
8
Charles Mason
32' 4.5
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
7
Sterling Bruce
27' 5
Apr 6
Banks M.S. Invite
4.
8
Tao Ruff
20' 7.5
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
Discus - 1kg
1.
8
Easton Crape
127' 6
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
8
Charles Mason
85' 9
PR
Apr 27
Rainier M.S.
3.
7
Sterling Bruce
78' 11
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
4.
6
Joshua Gartman
67' 10
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
5.
6
Jeremiah DuPlessis
63' 1
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
6.
7
DJ Ellis
62' 7.5
Apr 27
Rainier M.S.
7.
8
Tao Ruff
56' 10
PR
Apr 27
Rainier M.S.
8.
7
Cody Deahl
43' 8
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
Javelin - 300g TJ
1.
8
Payton Smith
119' 9.5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
7
Sterling Bruce
117' 1
PR
Apr 27
Rainier M.S.
3.
7
Andrew Finnley
108' 5.5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
4.
8
Spencer Evans
103' 1
PR
Apr 27
Rainier M.S.
5.
8
Charles Mason
91' 3
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6.
7
DJ Ellis
90' 4
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
7.
8
Tao Ruff
77' 4
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
8.
7
Cody Deahl
75' 4.5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
9.
7
Cade Carter
60' 3.5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
10.
6
Jeremiah DuPlessis
54' 3
Apr 27
Rainier M.S.
11.
6
Joshua Gartman
44' 2
PR
Apr 14
St. Helens MS
High Jump
1.
8
Spencer Lentini
5' 2
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
8
Dominic Cameron
4' 10
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
3.
7
Jeremiah Huyck
4' 4
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
4.
8
Isaiah Bamford
4' 2
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
Long Jump
1.
8
Spencer Lentini
16' 11.5
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
8
Dominic Cameron
15' 0
PR
Apr 27
Rainier M.S.
3.
8
Spencer Evans
14' 7
PR
Apr 27
Rainier M.S.
4.
7
Jeremiah Huyck
12' 0.5
Apr 6
Banks M.S. Invite
5.
7
Cody Deahl
11' 10
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6.
8
Isaiah Bamford
11' 8.5
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
7.
7
Cade Carter
11' 4
PR
Apr 27
Rainier M.S.
8.
8
Payton Smith
10' 11
Apr 14
St. Helens MS
9.
6
Jeremiah DuPlessis
8' 4
Apr 27
Rainier M.S.
10.
8
Tao Ruff
7' 11.5
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
11.
6
Joshua Gartman
7' 7
PR
Apr 14
St. Helens MS
Womens
100 Meters
1.
8
Regan Zielinski
14.64c
PR
Apr 14
St. Helens MS
2.
8
Genevieve Castle
15.64c
Apr 14
St. Helens MS
3.
8
Jaedyn Larsen-Groulette
15.84c
Apr 18
Clatskanie MS Meet
4.
7
Jessika Cameron
16.24c
Apr 18
Clatskanie MS Meet
5.
6
Savannah Cash
16.54c
Apr 14
St. Helens MS
6.
7
Kyla Cook
17.04c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
7.
6
Aubrey Sorensen
17.14c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
8.
6
Jamie Knox
17.24c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
9.
7
Ariana Hinton
17.34c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
10.
8
Kaitlyn Zuber
18.24c
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
200 Meters
1.
8
Regan Zielinski
31.74c
PR
Apr 14
St. Helens MS
2.
8
Makayla Ellis
32.44c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
3.
7
Jean Gartman
33.98
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
4.
7
Jessika Cameron
34.04c
Apr 6
Banks M.S. Invite
5.
6
Aubrey Sorensen
35.44c
PR
Apr 14
St. Helens MS
6.
7
Ariana Hinton
35.54c
PR
Apr 14
St. Helens MS
7.
6
Savannah Cash
36.04c
Apr 14
St. Helens MS
8.
6
Jaedyn Allen
36.34c
Apr 14
St. Helens MS
9.
6
Jamie Knox
37.84c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
10.
8
Kaitlyn Zuber
38.94c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
11.
6
Chloe Crawford
42.74c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
400 Meters
1.
8
Regan Zielinski
1:12.14c
PR
Apr 14
St. Helens MS
2.
8
Makayla Ellis
1:14.44c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
3.
6
Aubrey Sorensen
1:21.84c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
4.
6
Jaedyn Allen
1:22.44c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
5.
8
Gracie Crape
1:26.44c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
6.
6
Anna Monk
1:29.54c
Apr 14
St. Helens MS
7.
6
Chloe Crawford
1:30.74c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
400 Meters - Relay Split
1.
7
Jean Gartman
1:18.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
8
Makayla Ellis
1:18.4h
PR
May 2
Scappoose MS
3.
8
Sydney Crawford
1:18.5h
May 2
Scappoose MS
4.
8
Regan Zielinski
1:19.0h
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
5.
7
Jessika Cameron
1:21.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6.
6
Aubrey Sorensen
1:22.0h
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
7.
8
Gracie Crape
1:25.0h
Apr 27
Rainier M.S.
8.
6
Savannah Cash
1:26.0h
Apr 27
Rainier M.S.
9.
6
Chloe Crawford
1:27.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
10.
6
Jaedyn Allen
1:28.0h
Apr 18
Clatskanie MS Meet
7
Luci Ontiveros
1:28.0h
PR
Apr 14
St. Helens MS
12.
8
Kaitlyn Zuber
1:30.0h
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
13.
7
Kyla Cook
1:31.0h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6
Anna Monk
1:31.0h
PR
May 2
Scappoose MS
15.
6
Peyton Crape
1:39.0h
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
800 Meters
1.
8
Sydney Crawford
3:02.71
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
6
Chloe Crawford
3:23.69
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
8
Kaitlyn Zuber
3:28.1h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
4.
6
Anna Monk
3:28.9h
Apr 27
Rainier M.S.
5.
6
Peyton Crape
3:35.3h
PR
Apr 27
Rainier M.S.
1500 Meters
1.
6
Chloe Crawford
6:43.63
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
6
Peyton Crape
6:49.45
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
8
Abigail Zuber
6:54.77
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
100m Hurdles - 30"
1.
8
Genevieve Castle
19.75
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
7
Kyla Cook
23.71
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
6
Anna Monk
26.61
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
200m Hurdles - 30"
1.
7
Kyla Cook
42.54c
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
7
Caelyn Marshall
47.04c
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
200m Hurdles - 33"
1.
6
Anna Monk
47.04
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
4x100 Relay
1.
Relay Team
1:02.04c
Apr 6
Banks M.S. Invite
4x400 Relay
1.
Relay Team
5:31.33
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
6
Aubrey Sorensen
Savannah Cash
Anna Monk
Chloe Crawford
5:48.0h
Apr 27
Rainier M.S.
Shot Put - 6lb
1.
7
Jean Gartman
27' 7
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
2.
8
Genevieve Castle
27' 5
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
8
Gracie Crape
26' 3
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
4.
8
Jaedyn Larsen-Groulette
25' 1
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
5.
7
Luci Ontiveros
23' 8
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6.
7
Caelyn Marshall
20' 10
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
7.
8
Kaitlyn Zuber
18' 10
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
Discus - 1kg
1.
7
Luci Ontiveros
96' 6
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
2.
8
Gracie Crape
55' 10
PR
Apr 14
St. Helens MS
3.
8
Genevieve Castle
47' 10
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
4.
7
Caelyn Marshall
44' 7
PR
Apr 27
Rainier M.S.
5.
7
Jean Gartman
42' 10
Apr 27
Rainier M.S.
Javelin - 300g TJ
1.
8
Gracie Crape
93' 5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
6
Jamie Knox
67' 5
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
3.
7
Caelyn Marshall
65' 8.5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
4.
7
Kami Harrison
65' 4.5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
5.
7
Luci Ontiveros
60' 6.5
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6.
7
Jessika Cameron
38' 2
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
High Jump
1.
7
Jean Gartman
4' 0
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
2.
6
Jaedyn Allen
3' 8
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
3.
7
Ariana Hinton
3' 6
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
6
Anna Monk
3' 6
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6
Savannah Cash
3' 6
PR
Apr 6
Banks M.S. Invite
Long Jump
1.
7
Kyla Cook
12' 9
PR
Apr 27
Rainier M.S.
2.
7
Jessika Cameron
11' 9
PR
Apr 27
Rainier M.S.
3.
6
Aubrey Sorensen
11' 2
PR
Apr 18
Clatskanie MS Meet
4.
6
Jamie Knox
10' 6
PR
Apr 27
Rainier M.S.
5.
6
Savannah Cash
10' 1
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6.
7
Kami Harrison
9' 11
Apr 6
Banks M.S. Invite
7.
6
Peyton Crape
9' 9
PR
Apr 27
Rainier M.S.
6
Chloe Crawford
9' 9
PR
Apr 27
Rainier M.S.
9.
8
Kaitlyn Zuber
9' 3
PR
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
10.
8
Abigail Zuber
9' 0
May 7
Columbia-Pacific MS Districts
11.
6
Anna Monk
8' 3
Apr 6
Banks M.S. Invite
12.
6
Jaedyn Allen
7' 9
Apr 18
Clatskanie MS Meet
*Recent improvement