Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Indoor
2024
2023
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2010
2009
2008
2007
2004
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Noel Ortiz
11.78
PR
Apr 21
Schultz Invite
2.
12
Jacob Burns
11.95
PR
Apr 13
Mondovi Invite
3.
11
Calvin Diaz
11.96
PR
May 22
WIAA D3 Regional
4.
11
Andrew Root
12.34
PR
Apr 13
Mondovi Invite
5.
10
Andrew Ernstmeyer
12.38
May 9
Eau Claire City Meet
6.
9
Henry Theisen
12.44
PR
May 9
Eau Claire City Meet
7.
9
Hayden Reinders
12.71
PR
May 9
Eau Claire City Meet
8.
10
Jonah Forden
13.29
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
200 Meters
1.
11
Ryan Ciresi
23.83
May 22
WIAA D3 Regional
2.
12
Jacob Burns
24.22
PR
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
3.
10
Jack Nicolai
24.36
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
4.
11
Calvin Diaz
24.50
PR
Apr 13
Mondovi Invite
5.
11
Trenton Cronk
24.74
PR
May 4
Colfax Meet
6.
12
Ben Sokup
25.15
PR
May 4
Colfax Meet
7.
12
Michael Wachwitz
25.61
PR
May 9
Eau Claire City Meet
8.
10
Jonah Forden
25.67
PR
Apr 13
Mondovi Invite
9.
10
Will Jordahl
25.86
PR
May 9
Eau Claire City Meet
10.
11
Elliott Morning
25.95
PR
May 9
Eau Claire City Meet
12
Michael Wackwitz
25.95
PR
May 4
Colfax Meet
12.
12
Jack Usher
26.10
PR
May 9
Eau Claire City Meet
13.
11
Andrew Root
26.29
May 9
Eau Claire City Meet
14.
9
Hayden Reinders
26.35
May 9
Eau Claire City Meet
15.
9
Donovan Wogernese
29.94
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
400 Meters
1.
11
Ryan Ciresi
52.07
PR
Jun 3
WIAA D3 State Championships
2.
10
Tommy Schmidt
55.84
PR
May 22
WIAA D3 Regional
3.
9
Hayden Reinders
57.65
PR
May 4
Colfax Meet
4.
11
Elliott Morning
59.14
PR
May 4
Colfax Meet
5.
9
Henry Theisen
59.61
PR
May 2
Fall Creek Cricket Invitational
6.
12
Jack Usher
1:00.33
PR
May 4
Colfax Meet
7.
11
Andrew Root
1:00.90
PR
Apr 21
Schultz Invite
8.
11
Dakota Roettger
1:01.71
PR
Apr 13
Mondovi Invite
9.
10
Jonah Forden
1:05.18
PR
May 4
Colfax Meet
800 Meters
1.
11
Zach Yengo
2:09.65
May 12
William E DeJung Invitational
2.
11
Dakota Roettger
2:24.29
PR
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
3.
11
Dakota Roetger
2:24.90
PR
May 9
Eau Claire City Meet
4.
10
Evan Cook
2:29.33
May 4
Colfax Meet
1600 Meters
1.
11
Zach Yengo
4:36.82
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
2.
11
Dakota Roetger
5:47.72
May 9
Eau Claire City Meet
3.
10
Evan Cook
5:52.35
May 9
Eau Claire City Meet
4.
11
Dakota Roettger
5:56.53
PR
May 12
William E DeJung Invitational
3200 Meters
1.
11
Zach Yengo
10:08.65
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
110m Hurdles - 39"
1.
10
Jack Nicolai
15.79
May 22
WIAA D3 Regional
2.
10
Isaac Michels
16.06
Apr 21
Schultz Invite
300m Hurdles - 36"
1.
11
Justin Zwiefelhofer
42.70
PR
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
2.
10
Isaac Michels
44.23
Apr 13
Mondovi Invite
3.
11
Justin Zweifelhofer
44.44
PR
May 12
William E DeJung Invitational
4.
11
Elliott Morning
45.34
PR
May 22
WIAA D3 Regional
5.
10
Jack Nicolai
45.70
May 4
Colfax Meet
4x100 Relay
1.
Calvin Diaz
Jacob Burns
Trenton Cronk
Noel Ortiz
45.58
Jun 3
WIAA D3 State Championships
2.
Jacob Burns
Calvin Diaz
Trenton Cronk
Noel Ortiz
45.70
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
3.
Calvin Diaz
Trenton Cronk
Jacob Burns
Noel Ortiz
45.93
May 9
Eau Claire City Meet
4.
Noel Ortiz
Trenton Cronk
Jacob Burns
Calvin Diaz
46.11
Apr 13
Mondovi Invite
5.
Relay Team
46.26
May 4
Colfax Meet
6.
Noel Ortiz
Calvin Diaz
Jacob Burns
Trenton Cronk
46.56
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.
Relay Team
51.00
May 5
New Richmond Relays
4x200 Relay -
1.
Jack Nicolai
Ben Sokup
Calvin Diaz
Trenton Cronk
1:36.71
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
2.
Will Jordahl
Andrew Ernstmeyer
Ben Sokup
Jack Nicolai
1:37.50
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
3.
Andrew Root
Will Jordahl
Calvin Diaz
Jack Nicolai
1:39.17
May 12
William E DeJung Invitational
4.
Relay Team
1:39.85
Apr 21
Schultz Invite
5.
Jack Nicolai
Andrew Root
Andrew Ernstmeyer
Will Jordahl
1:40.84
May 9
Eau Claire City Meet
6.
Hayden Reinders
Andrew Ernstmeyer
Will Jordahl
Henry Theisen
1:41.42
Apr 13
Mondovi Invite
4x400 Relay
1.
Ben Sokup
Henry Theisen
Tommy Schmidt
Ryan Ciresi
3:45.51
May 22
WIAA D3 Regional
2.
Zach Yengo
Ryan Ciresi
Tommy Schmidt
Henry Theisen
3:45.84
May 12
William E DeJung Invitational
3.
Ryan Ciresi
Tommy Schmidt
Ben Sokup
Henry Theisen
3:46.47
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
4.
Relay Team
3:49.90
May 5
New Richmond Relays
5.
Ryan Ciresi
Michael Wackwitz
Tommy Schmidt
Ben Sokup
3:50.92
Apr 13
Mondovi Invite
6.
Jonah Forden
Elliott Morning
Dakota Roetger
Evan Cook
4:12.98
May 9
Eau Claire City Meet
4x800 Relay
1.
Dakota Roettger
Evan Cook
Jack Usher
Andrew Root
9:55.45
May 22
WIAA D3 Regional
2.
Dakota Roettger
Evan Cook
Jack Usher
Jonah Forden
10:08.08
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
4:23.70
May 5
New Richmond Relays
Shot Put - 12lb
1.
11
Laith Kidess
36' 1.5
May 22
WIAA D3 Regional
2.
10
Andrew Ernstmeyer
35' 8.5
PR
May 5
New Richmond Relays
3.
9
Henry Theisen
34' 8
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
4.
9
Jackson Curtis
34' 0
May 5
New Richmond Relays
5.
10
Jonah Forden
33' 7.25
PR
May 9
Eau Claire City Meet
6.
10
Kaden Peterson
32' 4
May 12
William E DeJung Invitational
7.
10
Jackson Wolterstorff
31' 10
PR
May 2
Fall Creek Cricket Invitational
8.
9
Riley Bauer
27' 11.5
May 12
William E DeJung Invitational
Discus - 1.6kg
1.
12
Ben Sokup
117' 8
PR
May 9
Eau Claire City Meet
2.
11
Laith Kidess
111' 2
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
3.
10
Jackson Wolterstorff
95' 6
PR
May 5
New Richmond Relays
4.
9
Henry Theisen
94' 2
Apr 13
Mondovi Invite
5.
10
Kaden Peterson
90' 4
May 4
Colfax Meet
6.
12
Thane Ciulla
86' 7
PR
May 2
Fall Creek Cricket Invitational
7.
9
Jackson Curtis
77' 3
May 12
William E DeJung Invitational
8.
9
Riley Bauer
74' 0
May 12
William E DeJung Invitational
High Jump
1.
11
Justin Zweifelhofer
5' 10
PR
May 4
Colfax Meet
2.
11
Justin Zwiefelhofer
5' 8
PR
May 22
WIAA D3 Regional
3.
10
Jack Nicolai
5' 4
PR
Apr 21
Schultz Invite
4.
10
Kaden Peterson
5' 0
PR
Apr 13
Mondovi Invite
Long Jump
1.
11
Justin Zweifelhofer
22' 0.5
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
2.
10
Jack Nicolai
19' 9.25
Apr 21
Schultz Invite
3.
11
Justin Zwiefelhofer
19' 8
PR
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
4.
12
Michael Wackwitz
18' 9.25
PR
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
5.
12
Michael Wachwitz
18' 6
PR
May 9
Eau Claire City Meet
Triple Jump
1.
12
Ben Sokup
41' 2.5
PR
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
2.
12
Michael Wackwitz
38' 3.5
PR
May 22
WIAA D3 Regional
3.
12
Michael Wachwitz
36' 10.25
May 9
Eau Claire City Meet
4.
12
Jacob Burns
36' 7.5
PR
May 12
William E DeJung Invitational
5.
11
Trenton Cronk
34' 7.5
PR
May 5
New Richmond Relays
Womens
100 Meters
1.
10
Gabrielle Semerad
13.24
PR
May 22
WIAA D3 Regional
2.
9
Bria Thalacker
13.68
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
3.
9
Ellie Matson
13.91
PR
Apr 21
Schultz Invite
4.
11
Inken Paland
14.76
PR
Apr 13
Mondovi Invite
5.
12
Grace Theisen
15.17
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
6.
9
Sydney Bates
18.33
PR
May 9
Eau Claire City Meet
200 Meters
1.
9
Bria Thalacker
27.35
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
2.
9
Ellie Matson
28.51
PR
May 22
WIAA D3 Regional
3.
10
Laura Sokup
29.71
PR
May 4
Colfax Meet
4.
12
Grace Theisen
29.91
PR
May 9
Eau Claire City Meet
5.
11
Inken Paland
32.24
PR
May 4
Colfax Meet
6.
9
Sydney Bates
38.66
PR
May 9
Eau Claire City Meet
400 Meters
1.
9
Bria Thalacker
1:04.93
PR
May 9
Eau Claire City Meet
2.
10
Laura Sokup
1:10.93
Apr 21
Schultz Invite
3.
12
Grace Theisen
1:11.67
PR
May 4
Colfax Meet
4.
11
Inken Paland
1:13.23
PR
May 4
Colfax Meet
800 Meters
1.
12
McKenzie Milner
3:12.39
PR
May 12
William E DeJung Invitational
1600 Meters
1.
12
McKenzie Milner
6:24.51
May 22
WIAA D3 Regional
3200 Meters
1.
12
McKenzie Milner
14:33.84
Apr 21
Schultz Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Grace Multaff
19.18
PR
Apr 13
Mondovi Invite
300m Hurdles - 30"
1.
9
Grace Multaff
59.85
PR
May 4
Colfax Meet
4x100 Relay
1.
Gabrielle Semerad
Ellie Matson
Josie Semerad
Bria Thalacker
51.88
Jun 3
WIAA D3 State Championships
2.
Josie Semerad
Gabrielle Semerad
Bria Thalacker
Ellie Matson
52.10
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
3.
Relay Team
53.47
May 5
New Richmond Relays
4.
Josie Semerad
Ellie Matson
Gabrielle Semerad
Grace Theisen
54.38
May 9
Eau Claire City Meet
5.
Grace Multaff
Grace Theisen
Ellie Matson
Inken Paland
54.43
May 12
William E DeJung Invitational
6.
Ellie Matson
Gabrielle Semerad
Josie Semerad
Bria Thalacker
55.71
Apr 13
Mondovi Invite
7.
Bria Thalacker
Gabrielle Semerad
Ellie Matson
Josie Semerad
55.85
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:55.07
May 5
New Richmond Relays
2.
Laura Sokup
Grace Theisen
Grace Multaff
Ellie Matson
1:55.65
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
3.
Gabrielle Semerad
Ellie Matson
Josie Semerad
Laura Sokup
1:56.22
May 12
William E DeJung Invitational
4.
Grace Theisen
Laura Sokup
Grace Multaff
Ellie Matson
1:57.16
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
5.
Grace Multaff
Gabrielle Semerad
Laura Sokup
Grace Theisen
1:59.39
May 9
Eau Claire City Meet
6.
Bria Thalacker
Laura Sokup
Ellie Matson
Grace Theisen
1:59.78
Apr 13
Mondovi Invite
4x400 Relay
1.
Josie Semerad
Grace Theisen
Laura Sokup
Gabrielle Semerad
4:26.76
May 25
WIAA D3 Sectional-Colfax
2.
Relay Team
4:34.44
May 5
New Richmond Relays
3.
Josie Semerad
Bria Thalacker
Laura Sokup
Ellie Matson
4:36.14
May 9
Eau Claire City Meet
4.
Gabrielle Semerad
Josie Semerad
Laura Sokup
Grace Theisen
4:50.60
Apr 13
Mondovi Invite
SMR 1200m - [100-300-600-200]
1.
Relay Team
5:24.03
May 5
New Richmond Relays
Shot Put - 4kg
1.
10
Iza Setla
25' 6
PR
May 5
New Richmond Relays
2.
9
Mykaila Reynen
22' 2.25
PR
May 2
Fall Creek Cricket Invitational
3.
10
Isa Setla
21' 10
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
4.
10
Gabrielle Semerad
19' 10
PR
May 5
New Richmond Relays
Discus - 1kg
1.
10
Laura Sokup
83' 5
PR
May 9
Eau Claire City Meet
2.
9
Mykaila Reynen
69' 5.5
PR
Apr 21
Schultz Invite
3.
10
Iza Setla
58' 5
May 12
William E DeJung Invitational
4.
10
Isa Setla
54' 2
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
High Jump
1.
12
Josie Semerad
5' 0
PR
May 22
WIAA D3 Regional
Long Jump
1.
9
Ellie Matson
19' 2.5
PR
May 5
New Richmond Relays
2.
9
Bria Thalacker
16' 4.75
PR
Apr 13
Mondovi Invite
3.
10
Gabrielle Semerad
14' 2.25
PR
May 18
Cloverbelt West Conference Meet
4.
12
Grace Theisen
14' 1
PR
May 5
New Richmond Relays
5.
11
Inken Paland
12' 5.25
PR
Apr 13
Mondovi Invite
Triple Jump
1.
10
Laura Sokup
35' 0.75
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
2.
12
Josie Semerad
29' 11
PR
May 22
WIAA D3 Regional
*Recent improvement