Season:
2017 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2001
2000
Indoor
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
11
Ryan Meyer
12.08
PR
May 9
Cannon Falls Invite
2.
11
Cole Juen
12.93
Apr 20
Prescott Invite
3.
12
Breck Melstrom
13.33
Apr 6
St. Croix Central Invite
4.
11
Nate Hinrichs
14.38
PR
May 11
Glenwood City Open
5.
9
Kaden Funk
17.20
May 18
Middle Border JV Conference Meet
200 Meters
1.
12
Wyatt Roed
23.81
PR
May 2
Amery Invite
2.
12
Blake Hoyer
24.31
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
3.
11
Marcus Potts
25.35
PR
Apr 20
Prescott Invite
4.
11
Ryan Meyer
25.44
PR
May 9
Cannon Falls Invite
5.
11
Jacob Raechke
26.05
PR
May 9
Cannon Falls Invite
6.
11
Scott Reid
26.52
May 9
Cannon Falls Invite
7.
12
Brad Freier
27.03
PR
May 11
Glenwood City Open
8.
10
Teo Urbaniak
27.77
PR
May 9
Cannon Falls Invite
9.
11
Ricky Huff
29.65
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
400 Meters
1.
12
Wyatt Roed
51.97
PR
May 25
WIAA D2 Sectional - Medford
2.
12
Blake Hoyer
52.54
PR
May 25
WIAA D2 Sectional - Medford
3.
12
Brad Freier
58.01
PR
May 9
Cannon Falls Invite
4.
10
Jordan Schlichting
58.27
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
5.
10
Kyle Perkins
1:00.65
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
6.
10
Teo Urbaniak
1:01.26
PR
May 11
Glenwood City Open
7.
11
Jacob Raechke
1:03.60
Apr 20
Prescott Invite
8.
10
Cedric Kosnopfal
1:06.33
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
800 Meters
1.
12
Mylon Anderson
2:07.60
PR
May 2
Amery Invite
2.
10
Jared Lansing
2:13.08
PR
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
10
Kyle Perkins
2:15.52
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
4.
10
Jordan Schlichting
2:19.76
PR
May 11
Glenwood City Open
1600 Meters
1.
9
Ivan Mendez
5:05.93
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
10
Jared Lansing
5:14.77
Apr 20
Prescott Invite
3.
10
Jordan Schlichting
5:25.15
PR
May 9
Cannon Falls Invite
3200 Meters
1.
12
Mylon Anderson
10:40.48
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
10
Jordan Schlichting
12:11.25
PR
May 2
Amery Invite
110m Hurdles - 39"
1.
11
Scott Reid
18.06
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
10
Reese Bartels
19.24
May 11
Glenwood City Open
3.
10
Austin Brock
20.64
Apr 20
Prescott Invite
300m Hurdles - 36"
1.
10
Reese Bartels
44.36
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
10
Austin Brock
45.36
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
3.
10
Cedric Kosnopfal
48.29
PR
May 9
Cannon Falls Invite
4x100 Relay
1.
Marcus Potts
Breck Melstrom
Ryan Meyer
Cole Juen
48.78
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
Relay Team
48.80
May 5
New Richmond Relays
3.
Marcus Potts
Breck Melstrom
Desmond Trok
Cole Juen
49.66
May 11
Glenwood City Open
4.
Reese Bartels
Austin Brock
Zach Huppert
Scott Reid
50.10
May 9
Cannon Falls Invite
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.
Relay Team
51.91
May 5
New Richmond Relays
4x200 Relay -
1.
Cole Juen
Marcus Potts
Jacob Raechke
Desmond Trok
1:43.43
May 9
Cannon Falls Invite
2.
Relay Team
1:43.80
May 5
New Richmond Relays
3.
Marcus Potts
Breck Melstrom
Ryan Meyer
Desmond Trok
1:44.40
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
4.
Marcus Potts
Ryan Meyer
Breck Melstrom
Cole Juen
1:44.97
May 11
Glenwood City Open
5.
Reese Bartels
Austin Brock
Cedric Kosnopfal
Teo Urbaniak
1:46.93
May 9
Cannon Falls Invite
6.
Marcus Potts
Breck Melstrom
Jacob Raechke
Cole Juen
1:47.16
May 2
Amery Invite
7.
Scott Reid
Austin Brock
Cedric Kosnopfal
Reese Bartels
1:48.12
May 11
Glenwood City Open
4x400 Relay
1.
Mylon Anderson
Jared Lansing
Wyatt Roed
Blake Hoyer
3:35.61
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
Mylon Anderson
Jared Lansing
Blake Hoyer
Wyatt Roed
3:37.45
May 2
Amery Invite
3.
Relay Team
3:40.02
May 5
New Richmond Relays
4.
Max Ekverne-Jamme
Jared Lansing
Blake Hoyer
Wyatt Roed
3:44.06
Apr 20
Prescott Invite
5.
Jared Lansing
Max Ekverne-Jamme
Blake Hoyer
Wyatt Roed
3:50.79
May 11
Glenwood City Open
4x800 Relay
1.
Mylon Anderson
Jared Lansing
Kyle Perkins
Max Ekverne-Jamme
8:38.60
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
Relay Team
8:52.90
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
Mylon Anderson
Max Ekverne-Jamme
Jared Lansing
Kyle Perkins
9:00.32
May 2
Amery Invite
4.
Jordan Schlichting
Kyle Perkins
Jared Lansing
Max Ekverne-Jamme
9:16.04
Apr 20
Prescott Invite
5.
Max Ekverne-Jamme
Kyle Perkins
Jared Lansing
Ivan Mendez
9:19.71
May 11
Glenwood City Open
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Relay Team
3:54.90
May 5
New Richmond Relays
Shot Put - 12lb
1.
12
Cole Shonkwiler
41' 9.5
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
2.
11
Cole Juen
39' 6.25
Apr 20
Prescott Invite
3.
12
Zach Huppert
38' 0.5
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
4.
12
Dalton Huppert
37' 0.5
May 11
Glenwood City Open
5.
11
Logan Betthauser
35' 10
Apr 20
Prescott Invite
6.
11
Owen MaCchane
33' 10.5
PR
May 11
Glenwood City Open
7.
11
Cameron Koplin
29' 2
May 11
Glenwood City Open
Discus - 1.6kg
1.
12
Cole Shonkwiler
127' 5
PR
May 16
Middle Border Conference Meet
2.
12
Dalton Huppert
100' 3
May 11
Glenwood City Open
3.
11
Cole Juen
99' 1
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
4.
10
Kyle Perkins
96' 8
May 11
Glenwood City Open
5.
12
Zach Huppert
84' 11.5
PR
May 9
Cannon Falls Invite
6.
11
Logan Betthauser
84' 2
May 9
Cannon Falls Invite
7.
11
Cameron Koplin
83' 2
May 11
Glenwood City Open
8.
11
Max Ekverne-Jamme
78' 0
PR
May 11
Glenwood City Open
9.
11
Owen MaCchane
73' 10
PR
May 11
Glenwood City Open
10.
11
Marcus Potts
67' 5
PR
May 9
Cannon Falls Invite
High Jump
1.
12
Wyatt Roed
6' 1
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
12
Blake Hoyer
6' 0
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
3.
12
Zach Huppert
5' 4
PR
May 11
Glenwood City Open
4.
11
Ryan Meyer
5' 2
PR
Apr 6
St. Croix Central Invite
5.
12
Brad Freier
4' 10
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
Pole Vault
1.
11
Max Ekverne-Jamme
11' 6
May 9
Cannon Falls Invite
2.
10
Jordan Schlichting
11' 0
May 2
Amery Invite
3.
10
Teo Urbaniak
8' 0
PR
May 9
Cannon Falls Invite
4.
12
Desmond Trok
7' 6
PR
May 9
Cannon Falls Invite
5.
12
Breck Melstrom
7' 0
PR
May 11
Glenwood City Open
Long Jump
1.
12
Wyatt Roed
20' 4.5
PR
Jun 3
WIAA D2 State Championships
2.
12
Blake Hoyer
18' 9.5
PR
Apr 20
Prescott Invite
3.
10
Cedric Kosnopfal
17' 11
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
4.
12
Brad Freier
17' 7.25
PR
May 16
Middle Border Conference Meet
5.
11
Ryan Meyer
16' 5
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
Triple Jump
1.
10
Austin Brock
35' 4.5
PR
May 9
Cannon Falls Invite
2.
10
Cedric Kosnopfal
35' 1
May 2
Amery Invite
3.
12
Desmond Trok
34' 0.5
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
4.
11
Scott Reid
30' 6.5
Apr 20
Prescott Invite
5.
11
Nate Hinrichs
29' 2.5
PR
May 9
Cannon Falls Invite
Womens
100 Meters
1.
10
Aly Reuvers
13.46
Apr 6
St. Croix Central Invite
2.
9
Stella Anderson
13.75
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
12
Hannah Nelson
14.44
PR
May 9
Cannon Falls Invite
4.
10
Sophia Cole
14.57
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
5.
12
Lily Huber
14.76
PR
Apr 20
Prescott Invite
6.
9
April Gipford
15.76
PR
May 18
Middle Border JV Conference Meet
7.
9
Rosie Urbaniak
15.92
PR
May 9
Cannon Falls Invite
8.
9
Mattie Beck
16.63
PR
May 11
Glenwood City Open
200 Meters
1.
10
Aly Reuvers
27.13
May 16
Middle Border Conference Meet
2.
12
Allyson Stoetzel
28.61
PR
May 2
Amery Invite
3.
9
Maisy Roed
30.25
Apr 6
St. Croix Central Invite
4.
9
Brooke Stockwell
31.11
PR
May 11
Glenwood City Open
5.
9
Emily Lofgren
31.99
PR
May 9
Cannon Falls Invite
6.
9
Alexia Sabby
32.16
PR
May 11
Glenwood City Open
7.
10
Mallory Bleeker
32.52
PR
May 9
Cannon Falls Invite
8.
11
Alison Peterson
33.05
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
9.
11
Freya Nelson
33.94
PR
May 9
Cannon Falls Invite
10.
9
Rosie Urbaniak
36.39
PR
May 18
Middle Border JV Conference Meet
400 Meters
1.
11
Julia Vanwatermeulen
1:05.35
PR
Apr 20
Prescott Invite
2.
9
Brooke Stockwell
1:06.36
PR
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
12
Haley Larson
1:07.11
May 16
Middle Border Conference Meet
4.
12
Taylor Stern
1:14.71
May 9
Cannon Falls Invite
5.
9
Emily Lofgren
1:15.96
PR
May 9
Cannon Falls Invite
6.
11
Freya Nelson
1:17.52
May 9
Cannon Falls Invite
800 Meters
1.
11
Julia Vanwatermeulen
2:20.94
PR
May 25
WIAA D2 Sectional - Medford
2.
10
Claire Straub
2:36.71
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
3.
11
Freya Nelson
2:43.07
PR
May 11
Glenwood City Open
4.
12
Taylor Stern
2:43.99
PR
May 11
Glenwood City Open
5.
9
Madisyn Rouleau
3:04.05
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
1600 Meters
1.
12
Taylor Stern
6:03.72
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
10
Claire Straub
6:05.28
PR
Apr 20
Prescott Invite
3.
11
Ginger Leonard
6:14.41
PR
May 16
Middle Border Conference Meet
4.
10
Grace Groh
6:34.52
PR
May 2
Amery Invite
5.
11
Freya Nelson
6:44.93
PR
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
3200 Meters
1.
10
Grace Groh
14:43.33
Apr 20
Prescott Invite
100m Hurdles - 33"
1.
9
Annabelle Meyer
19.17
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
11
Alison Peterson
20.03
May 9
Cannon Falls Invite
3.
11
Anna Olson
22.20
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
300m Hurdles - 30"
1.
9
Annabelle Meyer
55.42
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
11
Alison Peterson
57.75
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
11
Anna Olson
1:02.28
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
4.
9
Rosie Urbaniak
1:06.57
PR
May 9
Cannon Falls Invite
4x100 Relay
1.
Aly Reuvers
Stella Anderson
Lily Huber
Allyson Stoetzel
51.95
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
Relay Team
52.73
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
April Gipford
Sophia Cole
Shaelyn Olson
Alexia Sabby
58.95
May 11
Glenwood City Open
4x100 Throwers Relay - Throwers
1.
Relay Team
58.84
May 5
New Richmond Relays
4x200 Relay -
1.
Relay Team
1:55.48
May 5
New Richmond Relays
2.
Mallory Bleeker
Emily Lofgren
Alison Peterson
Annabelle Meyer
1:56.63
May 11
Glenwood City Open
3.
Sophia Cole
Stella Anderson
Alexia Sabby
Allyson Stoetzel
1:59.58
May 9
Cannon Falls Invite
4.
Sophia Cole
Alexia Sabby
Alison Peterson
Emily Lofgren
2:02.06
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
5.
Haley Larson
Alexia Sabby
Alison Peterson
Sophia Cole
2:04.38
Apr 20
Prescott Invite
6.
Sophia Cole
Lily Huber
Allyson Stoetzel
Stella Anderson
2:05.61
May 11
Glenwood City Open
4x400 Relay
1.
Aly Reuvers
Haley Larson
Brooke Stockwell
Julia Vanwatermeulen
4:18.53
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
Relay Team
4:22.40
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
Aly Reuvers
Claire Straub
Brooke Stockwell
Julia Vanwatermeulen
4:27.53
May 2
Amery Invite
4x800 Relay
1.
Freya Nelson
Claire Straub
Taylor Stern
Julia Vanwatermeulen
10:45.24
May 2
Amery Invite
2.
Freya Nelson
Claire Straub
Taylor Stern
Haley Larson
10:46.41
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
3.
Relay Team
10:47.89
May 16
Middle Border Conference Meet
4.
Freya Nelson
Brooke Stockwell
Grace Groh
Haley Larson
11:49.33
Apr 20
Prescott Invite
SMR 1200m - [100-300-600-200]
1.
Relay Team
4:43.39
May 5
New Richmond Relays
Shot Put - 4kg
1.
11
Shaelyn Olson
33' 4
PR
May 2
Amery Invite
2.
10
Sophia Cole
31' 2
May 5
New Richmond Relays
3.
9
Alexia Sabby
26' 6
May 5
New Richmond Relays
4.
11
Mady Paquet
25' 7
PR
May 11
Glenwood City Open
5.
9
April Gipford
24' 11
May 11
Glenwood City Open
Discus - 1kg
1.
11
Shaelyn Olson
97' 3
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
2.
10
Sophia Cole
92' 1
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
3.
11
Mady Paquet
77' 10
PR
May 22
WIAA D2 Regional - Osceola
4.
9
Alexia Sabby
74' 5
PR
May 11
Glenwood City Open
5.
11
Desiree Raethke
72' 2
PR
Apr 20
Prescott Invite
9
April Gipford
72' 2
May 9
Cannon Falls Invite
High Jump
1.
9
Stella Anderson
5' 0
May 2
Amery Invite
2.
11
Julia Vanwatermeulen
4' 6
PR
Apr 6
St. Croix Central Invite
11
Anna Olson
4' 6
May 2
Amery Invite
4.
12
Allyson Stoetzel
4' 2
Apr 11
Baldwin-Woodville Invite
Pole Vault
1.
12
Hannah Nelson
7' 0
May 11
Glenwood City Open
2.
11
Kaitlyn Larson
6' 0
PR
May 9
Cannon Falls Invite
12
Lily Huber
6' 0
PR
Apr 20
Prescott Invite
4.
9
Mattie Beck
5' 0
Apr 20
Prescott Invite
Long Jump
1.
12
Allyson Stoetzel
16' 6
PR
May 16
Middle Border Conference Meet
2.
10
Aly Reuvers
15' 5
May 16
Middle Border Conference Meet
3.
9
Alexia Sabby
12' 8.25
PR
May 5
New Richmond Relays
Triple Jump
1.
10
Claire Straub
27' 2
May 2
Amery Invite
2.
10
Mallory Bleeker
26' 11
May 5
New Richmond Relays
3.
11
Kaitlyn Larson
26' 2
May 18
Middle Border JV Conference Meet
*Recent improvement