Season:
2022 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Indoor
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2011
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Blake Senobe
11.08
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
12
Syler Weeden
11.69
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
12
Brady Bruns
11.74c
PR
Apr 26
Evansville Triangular
4.
10
Isaac Saunders
11.94c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
5.
12
Gage Boegli
12.14c
Apr 26
Evansville Triangular
6.
10
Brittian Paulson
12.23
May 17
Rock Valley JV Conference
7.
10
Blake Matthys
12.24c
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
11
Leon Saunders
12.24c
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
9.
12
Josiah Engen
12.64c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
10.
9
Eric Woodward
12.88
May 17
Rock Valley JV Conference
11.
11
Caleb Coleman
13.05
May 17
Rock Valley JV Conference
12.
12
Caleb Rossetti
13.57
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
13.
9
Blake Adkins
15.44c
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
200 Meters
1.
12
Blake Senobe
23.76
PR
Apr 22
Jim Church Invitational
2.
12
Brady Bruns
24.14c
PR
Apr 26
Evansville Triangular
3.
11
Leon Saunders
24.44c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
4.
10
Blake Matthys
25.04c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
5.
10
Isaac Saunders
25.06
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
6.
12
Gage Boegli
25.10
May 6
Beloit Daily News Invite
7.
9
Eric Woodward
25.62
May 17
Rock Valley JV Conference
8.
12
Syler Weeden
25.64c
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
9.
10
Brittian Paulson
25.70
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
10.
12
Sabian Blang
26.14c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
11.
11
Caleb Coleman
27.33
May 17
Rock Valley JV Conference
12.
12
Caleb Rossetti
27.84c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
13.
11
Braden Williams
27.98
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
14.
9
Michael Boston
28.74c
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
15.
9
Blake Adkins
31.24c
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
16.
10
Brody Kiser
31.54c
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
400 Meters
1.
10
Nathan Engen
56.24c
Apr 26
Evansville Triangular
2.
10
Joey Brown
57.64
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
3.
10
Gavin Pinnow
58.29
Apr 29
Badger Invite
4.
12
Sabian Blang
58.77
PR
Apr 22
Jim Church Invitational
5.
12
Blake Senobe
59.34c
PR
Apr 26
Evansville Triangular
6.
9
Eric Woodward
59.38
Apr 22
Jim Church Invitational
7.
10
Brittian Paulson
59.81
PR
Apr 29
Badger Invite
12
Mario Reyes
59.81
May 6
Beloit Daily News Invite
9.
12
Omar El Maatouki
1:01.34c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
10.
10
Joe Lohmar
1:01.41
PR
Apr 22
Jim Church Invitational
11.
9
Blake Adkins
1:04.63
May 17
Rock Valley JV Conference
12.
9
Michael Boston
1:05.44c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
13.
10
Brody Kiser
1:07.88
May 17
Rock Valley JV Conference
14.
11
Braden Williams
1:10.34c
Apr 26
Evansville Triangular
800 Meters
1.
10
Gavin Pinnow
2:16.10
Apr 22
Jim Church Invitational
2.
12
Sabian Blang
2:18.69
PR
Apr 29
Badger Invite
3.
10
Joey Brown
2:20.46
Apr 22
Jim Church Invitational
4.
12
Omar El Maatouki
2:24.40
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
5.
9
Eric Woodward
2:26.47
PR
May 9
Clinton Freshman Invitational
6.
9
Blake Adkins
2:29.20
May 17
Rock Valley JV Conference
7.
12
Jacob Lohmar
2:31.2h
PR
Apr 26
Evansville Triangular
8.
9
Michael Boston
2:51.1h
PR
Apr 26
Evansville Triangular
9.
10
Brody Kiser
3:03.0h
Apr 26
Evansville Triangular
1600 Meters
1.
10
Joey Brown
5:29.0h
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
2.
12
Jacob Lohmar
5:30.15
PR
May 6
Beloit Daily News Invite
3.
9
Blake Adkins
5:50.87
May 9
Clinton Freshman Invitational
4.
11
Braden Williams
6:10.0h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
5.
10
Brody Kiser
6:13.0h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
3200 Meters
1.
12
Jacob Lohmar
11:35.1h
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
2.
9
Blake Adkins
13:41.30
PR
May 9
Clinton Freshman Invitational
110m Hurdles - 39"
1.
10
Nathan Engen
18.54
May 6
Beloit Daily News Invite
2.
10
Blake Matthys
19.18
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
10
Joe Lohmar
21.74c
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
4.
10
Gunner Boegli
23.74
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
300m Hurdles - 36"
1.
10
Nathan Engen
44.43
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
2.
10
Gavin Pinnow
44.57
PR
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
3.
10
Blake Matthys
46.54
PR
May 6
Beloit Daily News Invite
4.
10
Joe Lohmar
49.70
PR
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
5.
12
Jacob Lohmar
56.14c
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
4x100 Relay
1.
Blake Senobe
Leon Saunders
Sy Weeden
Brady Bruns
44.55
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
Isaac Saunders
Leon Saunders
Blake Senobe
Gage Boegli
44.63
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
3.
Blake Senobe
Leon Saunders
Brady Bruns
Sy Weeden
44.88
May 6
Beloit Daily News Invite
4.
Blake Senobe
Brady Bruns
Leon Saunders
Isaac Saunders
45.28
Apr 29
Badger Invite
5.
Gage Boegli
Gunner Boegli
Leon Saunders
Isaac Saunders
46.34c
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
6.
Sy Weeden
Gage Boegli
Isaac Saunders
Brady Bruns
46.50
Apr 22
Jim Church Invitational
7.
Relay Team
51.35
Apr 29
Badger Invite
8.
Caleb Coleman
Joe Lohmar
Caleb Rossetti
Brittian Paulson
51.54c
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
9.
Caleb Rossetti
Sabian Blang
Caleb Coleman
Brittian Paulson
55.94c
Apr 26
Evansville Triangular
10.
Gage Boegli
Gunner Boegli
Sy Weeden
Isaac Saunders
45:09.14c
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
4x200 Relay -
1.
Blake Matthys
Blake Senobe
Leon Saunders
Brady Bruns
1:34.20
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
Blake Senobe
Isaac Saunders
Leon Saunders
Gage Boegli
1:35.88
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
3.
Brady Bruns
Blake Matthys
Sy Weeden
Blake Senobe
1:35.92
Apr 29
Badger Invite
4.
Blake Senobe
Sy Weeden
Leon Saunders
Brady Bruns
1:37.9h
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
5.
Gage Boegli
Leon Saunders
Isaac Saunders
Sy Weeden
1:39.10
May 6
Beloit Daily News Invite
6.
Sy Weeden
Isaac Saunders
Brittian Paulson
Brady Bruns
1:39.57
Apr 22
Jim Church Invitational
7.
Sy Weeden
Isaac Saunders
Gage Boegli
Brittian Paulson
1:42.5h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
8.
Sabian Blang
Caleb Coleman
Caleb Rossetti
Brittian Paulson
1:45.8h
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
9.
Relay Team
1:46.65
Apr 29
Badger Invite
10.
Caleb Rossetti
Sabian Blang
Caleb Coleman
Mario Reyes
1:55.1h
Apr 26
Evansville Triangular
4x400 Relay
1.
Gavin Pinnow
Nathan Engen
Leon Saunders
Blake Matthys
3:47.41
May 6
Beloit Daily News Invite
2.
Josiah Engen
Eric Woodward
Brittian Paulson
Leon Saunders
3:58.4h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
3.
Gage Boegli
Sy Weeden
Josiah Engen
Brady Bruns
4:01.4h
Apr 26
Evansville Triangular
4.
Gavin Pinnow
Nathan Engen
Brady Bruns
Leon Saunders
4:03.43
Apr 22
Jim Church Invitational
5.
Brady Bruns
Josiah Engen
Nathan Engen
Joe Lohmar
4:04.72
Apr 29
Badger Invite
6.
Gavin Pinnow
Josiah Engen
Nathan Engen
Sabian Blang
4:05.62
May 14
Rock Valley Conference Meet
7.
Sabian Blang
Eric Woodward
Brittian Paulson
Jacob Lohmar
4:07.0h
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
8.
Josiah Engen
Mario Reyes
Brady Bruns
Brittian Paulson
4:08.3h
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
9.
Jacob Lohmar
Caleb Coleman
Joe Lohmar
Omar El Maatouki
4:09.7h
Apr 26
Evansville Triangular
10.
Eric Woodward
Sabian Blang
Omar El Maatouki
Caleb Coleman
4:11.0h
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
4x800 Relay
1.
Joey Brown
Omar El Maatouki
Eric Woodward
Sabian Blang
9:19.44
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
2.
Gavin Pinnow
Nathan Engen
Omar El Maatouki
Joey Brown
9:22.36
Apr 29
Badger Invite
3.
Omar El Maatouki
Sabian Blang
Joey Brown
Eric Woodward
9:22.96
May 14
Rock Valley Conference Meet
4.
Omar El Maatouki
Eric Woodward
Nathan Engen
Gavin Pinnow
9:43.8h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
5.
Josiah Engen
Nathan Engen
Joey Brown
Gavin Pinnow
9:46.1h
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
6.
Sabian Blang
Joey Brown
Omar El Maatouki
Mario Reyes
9:47.4h
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
7.
Sabian Blang
Omar El Maatouki
Joey Brown
Mario Reyes
9:47.58
Apr 22
Jim Church Invitational
8.
Omar El Maatouki
Eric Woodward
Mario Reyes
Sabian Blang
9:50.0h
Apr 26
Evansville Triangular
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Omar El Maatouki
Sabian Blang
Eric Woodward
Joey Brown
12:53.57
May 6
Beloit Daily News Invite
Shot Put - 12lb
1.
10
Blake Matthys
45' 0
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
12
Gage Boegli
44' 7.5
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
10
Owen Hillstrom
36' 9.5
Apr 26
Evansville Triangular
4.
12
Aaron Makos
36' 7
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
5.
12
Josiah Engen
33' 8
PR
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
6.
11
Ephraim Corbit
31' 8
Apr 26
Evansville Triangular
7.
9
Achilles Fowler
28' 2
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
8.
11
Loudon Westgard
26' 5.5
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
Discus - 1.6kg
1.
11
Ephraim Corbit
119' 1
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
2.
10
Blake Matthys
115' 2.25
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
10
Owen Hillstrom
102' 11
May 17
Rock Valley JV Conference
4.
12
Aaron Makos
100' 0.5
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
5.
11
Loudon Westgard
85' 5
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
6.
9
Achilles Fowler
68' 10.5
May 9
Clinton Freshman Invitational
High Jump
1.
12
Josiah Engen
6' 0
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
2.
10
Gavin Pinnow
5' 6
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
10
Joey Brown
5' 0
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
Pole Vault
1.
10
Joe Lohmar
9' 6
PR
Apr 22
Jim Church Invitational
2.
12
Jacob Lohmar
9' 0
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
11
Braden Williams
8' 6
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
4.
9
Eric Woodward
7' 6
PR
May 9
Clinton Freshman Invitational
5.
9
Blake Adkins
7' 0
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
Long Jump
1.
11
Leon Saunders
19' 11
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
2.
12
Brady Bruns
19' 10
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
12
Josiah Engen
18' 0
PR
Apr 22
Jim Church Invitational
4.
10
Brittian Paulson
17' 7.5
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
5.
10
Isaac Saunders
17' 2.5
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
6.
10
Joey Brown
17' 2
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
7.
12
Syler Weeden
15' 2
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
8.
11
Ephraim Corbit
14' 8.5
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
9.
11
Caleb Coleman
14' 0.75
May 17
Rock Valley JV Conference
Triple Jump
1.
10
Nathan Engen
39' 8.5
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
10
Brittian Paulson
38' 4.75
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
10
Gavin Pinnow
38' 0
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
4.
12
Omar El Maatouki
33' 3.5
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
5.
10
Isaac Saunders
30' 6
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
Womens
100 Meters
1.
12
Jada Burkhalter
13.19
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
9
Stella Arn
13.34c
Apr 26
Evansville Triangular
3.
10
Emma Beutel
14.14c
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
4.
10
Brenley Jones
14.64c
PR
Apr 26
Evansville Triangular
5.
12
Brooklyn Michel
14.74c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
6.
9
Hanna Withee
15.34c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
7.
10
Emma Nelson
15.94c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
8.
9
Emily Reyes
16.14c
Apr 26
Evansville Triangular
9.
9
Lily Williams
16.72
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
200 Meters
1.
9
Stella Arn
27.20
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
12
Jada Burkhalter
28.76
Apr 22
Jim Church Invitational
3.
10
Brenley Jones
30.34c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
4.
10
Addison Yates
30.64c
Apr 26
Evansville Triangular
5.
9
Madi Brown
30.84c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
6.
12
Tori Urness
31.14c
PR
Apr 26
Evansville Triangular
7.
10
Emma Nelson
34.14c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
8.
9
Emily Reyes
34.61
May 17
Rock Valley JV Conference
9.
12
Lisa Viertelhausen
34.84c
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
10.
12
Brooklyn Michel
35.34c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
11.
9
Lily Williams
36.74c
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
12.
9
Alexxis Metz
39.94c
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
400 Meters
1.
9
Stella Arn
1:03.12
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
12
Ellie Yates
1:04.87
May 14
Rock Valley Conference Meet
3.
10
Kalena Riemer
1:05.34c
Apr 26
Evansville Triangular
4.
9
Madi Brown
1:08.24
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
5.
9
Olivia Hartwig
1:11.04c
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
6.
11
Emily Welsh
1:12.87
Apr 22
Jim Church Invitational
7.
10
Lexie Lobeck
1:15.04c
PR
Apr 26
Evansville Triangular
8.
9
Alexxis Metz
1:15.13
PR
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
9.
11
Liana Daniels
1:16.39
May 17
Rock Valley JV Conference
10.
12
Elli Riemer
1:18.44c
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
11.
10
Katrina Mielke
1:20.57
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
12.
12
Lisa Viertelhausen
1:21.04c
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
800 Meters
1.
10
Kalena Riemer
2:28.82
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
2.
12
Ellie Yates
2:44.53
PR
May 6
Beloit Daily News Invite
3.
9
Olivia Hartwig
2:50.36
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
4.
9
Madi Brown
2:51.3h
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
5.
10
Lexie Lobeck
2:53.89
PR
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
6.
9
Alexxis Metz
3:08.6h
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
7.
11
Emily Welsh
3:10.9h
Apr 26
Evansville Triangular
8.
11
Liana Daniels
3:11.5h
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
9.
10
Katrina Mielke
3:28.5h
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
10.
11
Vanessa Olmedo
3:40.1h
Apr 26
Evansville Triangular
1600 Meters
1.
9
Olivia Hartwig
6:21.45
PR
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
2.
9
Madi Brown
6:24.2h
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
3.
10
Kalena Riemer
6:29.3h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
4.
12
Elli Riemer
6:44.55
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
5.
11
Vanessa Olmedo
7:56.0h
Apr 26
Evansville Triangular
3200 Meters
1.
9
Madi Brown
13:50.74
PR
May 6
Beloit Daily News Invite
2.
9
Olivia Hartwig
14:10.34
PR
May 6
Beloit Daily News Invite
3.
12
Elli Riemer
14:19.2h
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
4.
11
Vanessa Olmedo
17:06.78
Apr 22
Jim Church Invitational
100m Hurdles - 33"
1.
10
Addison Yates
15.84c
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
2.
12
Jersey Lerch
19.54c
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
3.
11
Gabi Ryser
20.74
PR
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
4.
12
Brooklyn Michel
21.14
PR
Apr 29
Badger Invite
300m Hurdles - 30"
1.
10
Addison Yates
49.36
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
11
Gabi Ryser
57.53
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
3.
12
Jersey Lerch
1:02.59
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
4.
12
Brooklyn Michel
1:17.64c
PR
Apr 26
Evansville Triangular
4x100 Relay
1.
Jada Burkhalter
Emma Beutel
Gabi Ryser
Brenley Jones
55.06
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
Hanna Withee
Gabi Ryser
Jada Burkhalter
Tori Urness
55.24c
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
3.
Jada Burkhalter
Gabi Ryser
Brenley Jones
Emma Beutel
55.41
May 6
Beloit Daily News Invite
4.
Brenley Jones
Gabi Ryser
Jada Burkhalter
Emma Beutel
55.90
Apr 22
Jim Church Invitational
5.
Stella Arn
Jada Burkhalter
Addison Yates
Ellie Yates
56.24c
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
6.
Emma Beutel
Gabi Ryser
Tori Urness
Brenley Jones
56.31
Apr 29
Badger Invite
7.
Emily Reyes
Gabi Ryser
Brenley Jones
Hanna Withee
58.24c
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
8.
Emma Beutel
Brenley Jones
Tori Urness
Emily Reyes
59.98
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
9.
Emily Reyes
Emma Nelson
Hanna Withee
Alexxis Metz
1:01.94c
Apr 26
Evansville Triangular
10.
Relay Team
1:02.45
May 17
Rock Valley JV Conference
4x200 Relay -
1.
Stella Arn
Ellie Yates
Addison Yates
Jada Burkhalter
1:49.96
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
2.
Jada Burkhalter
Ellie Yates
Brenley Jones
Stella Arn
1:53.5h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
3.
Jada Burkhalter
Stella Arn
Addison Yates
Ellie Yates
1:53.8h
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
4.
Jada Burkhalter
Addison Yates
Ellie Yates
Stella Arn
1:55.4h
Apr 26
Evansville Triangular
5.
Jada Burkhalter
Brenley Jones
Gabi Ryser
Emma Beutel
1:57.74
May 14
Rock Valley Conference Meet
6.
Brenley Jones
Gabi Ryser
Emma Beutel
Madi Brown
2:01.97
May 6
Beloit Daily News Invite
7.
Olivia Hartwig
Gabi Ryser
Emily Reyes
Hanna Withee
2:10.5h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
8.
Brenley Jones
Gabi Ryser
Emma Beutel
Hanna Withee
2:11.37
Apr 22
Jim Church Invitational
9.
Emma Beutel
Emma Nelson
Hanna Withee
Emily Reyes
2:15.3h
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
4x400 Relay
1.
Stella Arn
Jada Burkhalter
Ellie Yates
Kalaena Riemer
4:22.43
May 23
WIAA D2 Regional - Big Foot
2.
Stella Arn
Kalaena Riemer
Madi Brown
Ellie Yates
4:24.84
Apr 22
Jim Church Invitational
3.
Stella Arn
Madi Brown
Kalena Riemer
Ellie Yates
4:24.97
May 14
Rock Valley Conference Meet
4.
Ellie Yates
Brenley Jones
Stella Arn
Kalaena Riemer
4:39.0h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
5.
Madi Brown
Lexie Lobeck
Emily Welsh
Gabi Ryser
5:01.0h
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
6.
Emily Welsh
Hanna Withee
Lexie Lobeck
Alexxis Metz
5:07.0h
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
7.
Madi Brown
Elli Riemer
Gabi Ryser
Olivia Hartwig
5:08.1h
Apr 26
Evansville Triangular
4x800 Relay
1.
Kalena Riemer
Madi Brown
Olivia Hartwig
Lexie Lobeck
11:07.40
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
Madi Brown
Lexie Lobeck
Olivia Hartwig
Kalaena Riemer
11:17.68
Apr 22
Jim Church Invitational
3.
Madi Brown
Olivia Hartwig
Lexie Lobeck
Kalena Riemer
11:20.38
Apr 29
Badger Invite
4.
Olivia Hartwig
Lexie Lobeck
Alexxis Metz
Madi Brown
11:51.0h
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
5.
Olivia Hartwig
Lexie Lobeck
Emily Welsh
Madi Brown
12:10.4h
Apr 26
Evansville Triangular
6.
Olivia Hartwig
Lexie Lobeck
Emily Welsh
Liana Daniels
12:34.6h
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
7.
Alexxis Metz
Vanessa Olmedo
Liana Daniels
Emily Welsh
12:47.71
May 17
Rock Valley JV Conference
8.
Olivia Hartwig
Madi Brown
Emily Welsh
Kalaena Riemer
13:01.4h
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
9
Stella Arn
Emily Reyes
Olivia Hartwig
Madi Brown
2:20.1h
May 9
Clinton Freshman Invitational
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Madi Brown
Olivia Hartwig
Kalena Riemer
Lexie Lobeck
15:08.90
May 6
Beloit Daily News Invite
Shot Put - 4kg
1.
12
Kiara Moe
35' 1.5
PR
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
2.
10
Onni Williams
33' 9.25
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
3.
11
Kirsten Fish
32' 5.5
May 6
Beloit Daily News Invite
4.
12
Tori Urness
26' 9.5
May 17
Rock Valley JV Conference
5.
12
Breanna Brooks
22' 11.5
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
6.
12
Melody Baxter
22' 9.5
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
7.
11
Ruthann Buehl
21' 6.5
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
8.
12
Lisa Viertelhausen
20' 6.5
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
9.
10
Zoe Hoke
19' 7
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
10.
12
Perla Yecas
18' 3
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
11.
12
Teeba Mbeudeen
11' 7
PR
Apr 26
Evansville Triangular
Discus - 1kg
1.
11
Kirsten Fish
101' 8
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
2.
12
Tori Urness
100' 1
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
3.
12
Kiara Moe
80' 0
PR
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
4.
12
Melody Baxter
75' 3
PR
Apr 26
Evansville Triangular
5.
12
Breanna Brooks
65' 10
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
6.
11
Ruthann Buehl
65' 5
Apr 12
Brodhead McFarland Clinton Tri
7.
10
Onni Williams
58' 3
May 17
Rock Valley JV Conference
8.
12
Perla Yecas
49' 2
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
9.
10
Zoe Hoke
44' 4
PR
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
10.
12
Teeba Mbeudeen
29' 3
PR
May 17
Rock Valley JV Conference
High Jump
1.
10
Addison Yates
5' 4
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
2.
9
Madi Brown
4' 10
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
3.
9
Alexxis Metz
4' 4
May 9
Clinton Freshman Invitational
10
Brenley Jones
4' 4
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
5.
11
Gabi Ryser
4' 0
PR
Apr 19
Turner/Brodhead-Juda/Whitewater Tri 4/19/22
Pole Vault
1.
10
Kalena Riemer
7' 6
Apr 5
Turner/Big Foot/ Brodhead/Clinton Quad
12
Taylor Midthun
7' 6
Apr 29
Badger Invite
Long Jump
1.
10
Addison Yates
16' 10
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
12
Ellie Yates
16' 6
PR
May 26
WIAA D2 Sectional - Prairie du Chien
Triple Jump
1.
12
Ellie Yates
33' 5.75
PR
May 14
Rock Valley Conference Meet
2.
10
Brenley Jones
31' 11
Apr 29
Badger Invite
*Recent improvement