Season:
2016 Outdoor
Outdoor
2222
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2003
1995
1994
1982
1981
1979
1977
1974
Indoor
2024
2017
2016
2015
2012
2010
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
100 Meters
1.
12
Kaben Hastings
11.50
PR
May 20
District 7 1A Meet
2.
12
Brenden Geary
11.84c
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
3.
10
Dylan Warner
12.64c
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
4.
10
Rylan Hastings
13.28
PR
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
5.
10
Robby Owen
13.82
Apr 20
NEA Meet #1
200 Meters
1.
12
Kaben Hastings
23.41
PR
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
2.
12
Brenden Geary
24.54c
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
3.
10
Brad McMeen
26.92
PR
May 20
District 7 1A Meet
4.
10
Jacob Wagar
28.61
PR
Apr 20
NEA Meet #1
400 Meters
1.
10
Brian Malcolm
57.79
May 20
District 7 1A Meet
2.
9
Matthew Ragsdale
1:09.70
PR
Apr 27
NEA League Meet #2
800 Meters
1.
9
Chris Rivard
2:29.2h
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
2.
9
Matthew Ragsdale
3:08.65
PR
Apr 20
NEA Meet #1
1600 Meters
1.
10
Brad McMeen
5:46.8h
Apr 23
Priest River Invite
3200 Meters
1.
10
Brad McMeen
12:41.6h
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
2.
9
Chris Rivard
14:21.92
Apr 20
NEA Meet #1
110m Hurdles - 39"
1.
9
Chris Rivard
21.66
May 20
District 7 1A Meet
300m Hurdles - 36"
1.
9
Chris Rivard
51.04
PR
Apr 20
NEA Meet #1
4x100 Relay
1.
Brad McMeen
Brenden Geary
Rylan Hastings
Kaben Hastings
47.02
May 20
District 7 1A Meet
2.
Brenden Geary
Rylan Hastings
Brad McMeen
Kaben Hastings
48.42
Apr 15
Interstate Invitational
3.
Brenden Geary
Kaben Hastings
Rylan Hastings
Dylan Warner
48.81
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
4.
Brenden Geary
Kaben Hastings
Rylan Hastings
Brad McMeen
48.85
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
5.
Chris Rivard
Dylan Warner
Cayson Maughan
Robby Owen
53.79
Apr 1
Deer Park Invite
4x200 Relay -
1.
Brian Malcolm
Jacob Wagar
Brad McMeen
Brenden Geary
1:52.90
Apr 15
Interstate Invitational
4x400 Relay
1.
Brad McMeen
Brian Malcolm
Cory Wylie
Brenden Geary
3:55.79
May 20
District 7 1A Meet
2.
Brian Malcolm
Brenden Geary
Brad McMeen
Cory Wylie
3:55.94
May 6
Riverside Twilight Invite
3.
Brad McMeen
Brian Malcolm
Brenden Geary
Cory Wylie
4:01.4h
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
4.
Brian Malcolm
Brad McMeen
Brenden Geary
Cory Wylie
4:01.7h
Apr 15
Interstate Invitational
5.
Brenden Geary
Brad McMeen
Chris Rivard
Cory Wylie
4:13.20
Apr 23
Priest River Invite
6.
Brian Malcolm
Brad McMeen
Matthew Ragsdale
Cory Wylie
4:14.62
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
7.
Brenden Geary
Matthew Ragsdale
Brian Malcolm
Cory Wylie
4:14.7h
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
8.
Brian Malcolm
Chris Rivard
Matthew Ragsdale
Cory Wylie
4:17.99
Apr 1
Deer Park Invite
SMR 1600m - [200-200-400-800]
1.
Brenden Geary
Jacob Wagar
Matthew Ragsdale
Chris Rivard
4:44.10
Apr 23
Priest River Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Chris Rivard
Brenden Geary
Matthew Ragsdale
Brad McMeen
14:15.0h
Apr 15
Interstate Invitational
Shot Put - 12lb
1.
11
Dalton Arrand
40' 5.5
May 20
District 7 1A Meet
2.
10
Robby Owen
35' 10.5
PR
Apr 1
Deer Park Invite
3.
9
Lance Knight
35' 7
PR
Apr 27
NEA League Meet #2
4.
12
Cory Wylie
34' 5
PR
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
5.
9
Zachary Hein
23' 1.5
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
Discus - 1.6kg
1.
11
Dalton Arrand
125' 3
Apr 20
NEA Meet #1
2.
9
Lance Knight
118' 4
PR
Apr 27
NEA League Meet #2
3.
10
Robby Owen
112' 2
PR
May 20
District 7 1A Meet
4.
9
Zachary Hein
56' 2
PR
Apr 1
Deer Park Invite
Javelin - 800g
1.
11
Dalton Arrand
155' 4
May 6
Riverside Twilight Invite
2.
10
Robby Owen
126' 6
PR
Apr 1
Deer Park Invite
3.
9
Lance Knight
124' 10
PR
May 20
District 7 1A Meet
4.
12
Cory Wylie
112' 2
PR
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
5.
9
Zachary Hein
68' 9
PR
Apr 15
Interstate Invitational
High Jump
1.
10
Dylan Warner
5' 8
PR
Apr 1
Deer Park Invite
11
Dalton Arrand
5' 8
PR
Apr 20
NEA Meet #1
3.
10
Rylan Hastings
5' 4
PR
Apr 20
NEA Meet #1
Pole Vault
1.
12
Cory Wylie
10' 6
Apr 20
NEA Meet #1
Long Jump
1.
12
Kaben Hastings
20' 4.5
PR
Apr 20
NEA Meet #1
2.
10
Brian Malcolm
17' 0
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
3.
10
Jacob Wagar
15' 0
PR
Apr 20
NEA Meet #1
Triple Jump
1.
9
Matthew Ragsdale
33' 2.5
PR
Apr 20
NEA Meet #1
Womens
100 Meters
1.
10
Aryonna Willoughby
13.84c
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
2.
11
Claudia Faraudo
13.94
PR
May 6
Riverside Twilight Invite
3.
11
Mikayla Bridges
14.34c
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
4.
11
Chiara Polenesi
15.02
PR
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
5.
10
Erika Moore
15.05
PR
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
6.
11
Breanna Willis
15.93
PR
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
7.
10
Rebecca Liu
17.01
PR
May 18
NEA JV Invite
8.
9
Roslyn Willoughby
17.05
PR
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
200 Meters
1.
12
Emma Waterman
30.11
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
2.
11
Breanna Willis
30.64c
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
3.
9
Tabitha Horton
31.60
PR
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
4.
11
Chiara Polenesi
33.45
PR
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
5.
12
Isabelle Kepner
34.08
PR
Apr 27
NEA League Meet #2
6.
9
Roslyn Willoughby
36.95
PR
Apr 1
Deer Park Invite
400 Meters
1.
11
Claudia Faraudo
1:04.95
PR
May 20
District 7 1A Meet
2.
11
Rebecca Malcolm
1:11.87
PR
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
800 Meters
1.
12
kylin Brown
3:03.4h
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
2.
12
Shelby Bishop
3:42.3h
PR
Apr 23
Priest River Invite
1600 Meters
1.
11
Violet Gay
6:54.0h
PR
Apr 15
Interstate Invitational
2.
12
Shelby Bishop
8:35.0h
PR
Apr 15
Interstate Invitational
3200 Meters
1.
12
Shelby Bishop
16:50.93
PR
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
100m Hurdles - 33"
1.
11
Violet Gay
20.62
PR
May 20
District 7 1A Meet
2.
10
Kesslyn Fleck
21.16
PR
Apr 20
NEA Meet #1
300m Hurdles - 30"
1.
11
Violet Gay
59.67
PR
May 20
District 7 1A Meet
4x100 Relay
1.
Rebecca Malcolm
Aryonna Willoughby
Erika Moore
Claudia Faraudo
55.32
May 20
District 7 1A Meet
2.
Emma Waterman
Aryonna Willoughby
Erika Moore
Claudia Faraudo
55.88
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
3.
Aryonna Willoughby
Erika Moore
kylin Brown
Makayla Bridges
57.50
Apr 27
NEA League Meet #2
4.
Tabitha Horton
Rhianna Knorr
kylin Brown
Mikayla Bridges
58.04c
May 4
NEA Freeman/Newport
5.
Tabitha Horton
Erika Moore
Breanna Willis
Aryonna Willoughby
58.90
Apr 1
Deer Park Invite
6.
Relay Team
59.33
May 6
Riverside Twilight Invite
7.
Tabitha Horton
Rebecca Malcolm
Breanna Willis
Aryonna Willoughby
1:02.90
Mar 19
Dolphin Invite (West Valley Spo)
4x200 Relay -
1.
Erika Moore
Claudia Faraudo
Rebecca Malcolm
Aryonna Willoughby
1:58.79
May 20
District 7 1A Meet
2.
Aryonna Willoughby
Claudia Faraudo
Erika Moore
Rebecca Malcolm
1:59.48
Apr 27
NEA League Meet #2
3.
Relay Team
1:59.84
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
4.
Tabitha Horton
Isabelle Kepner
Rebecca Malcolm
Aryonna Willoughby
2:07.16
Apr 1
Deer Park Invite
5.
Claudia Faraudo
Isabelle Kepner
Rebecca Malcolm
Aryonna Willoughby
2:07.7h
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
6.
Aryonna Willoughby
Shelby Bishop
Erika Moore
Rebecca Malcolm
2:13.94
Apr 15
Interstate Invitational
4x400 Relay
1.
Aryonna Willoughby
Breanna Willis
Emma Waterman
Rebecca Malcolm
4:35.43
May 6
Riverside Twilight Invite
2.
Breanna Willis
Aryonna Willoughby
Emma Waterman
Rebecca Malcolm
4:38.5h
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
3.
Breanna Willis
Aryonna Willoughby
Claudia Faraudo
Rebecca Malcolm
4:39.47
May 20
District 7 1A Meet
4.
Aryonna Willoughby
Breanna Willis
Sonja Moore
Rebecca Malcolm
5:02.85
Apr 20
NEA Meet #1
5.
Breanna Willis
Rebecca Malcolm
Sonja Moore
Aryonna Willoughby
5:07.84
Apr 1
Deer Park Invite
6.
Relay Team
5:27.3h
Mar 26
Ezra Gordon Invitational
SMR 800m - [100-100-200-400]
1.
Claudia Faraudo
Tabitha Horton
Breanna Willis
kylin Brown
2:19.27
Apr 23
Priest River Invite
DMR 4000m - [1200-400-800-1600]
1.
Aryonna Willoughby
Breanna Willis
kylin Brown
Rebecca Malcolm
16:23.0h
Apr 15
Interstate Invitational
Shot Put - 4kg
1.
12
Rhianna Knorr
31' 9
PR
Apr 20
NEA Meet #1
2.
12
Mary Spring
29' 1
PR
May 20
District 7 1A Meet
3.
10
Rianna Smith
26' 1.5
May 18
NEA JV Invite
4.
12
Harley Taylor
25' 1
Apr 20
NEA Meet #1
5.
11
Shawna Zubaugh
25' 0
PR
May 18
NEA JV Invite
6.
10
Cierra Amende
23' 11
PR
Apr 27
NEA League Meet #2
7.
11
Acacia Wicks
21' 8.5
PR
May 18
NEA JV Invite
Discus - 1kg
1.
11
Tiara Hamberg
83' 11
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
2.
12
Harley Taylor
73' 8
PR
Apr 1
Deer Park Invite
3.
10
Rianna Smith
73' 4
PR
Apr 1
Deer Park Invite
4.
10
Victoria Helton
63' 0
May 18
NEA JV Invite
5.
12
Isabelle Kepner
54' 4
PR
May 6
Riverside Twilight Invite
Javelin - 600g
1.
12
Emma Waterman
98' 11
PR
May 20
District 7 1A Meet
2.
11
Tiara Hamberg
77' 9
Apr 1
Deer Park Invite
3.
12
Rhianna Knorr
74' 10
Apr 15
Interstate Invitational
4.
10
Cierra Amende
71' 6
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
5.
12
Harley Taylor
62' 6
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
6.
11
Shawna Zubaugh
60' 9
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
7.
10
Rianna Smith
57' 2
PR
May 4
NEA Freeman/Newport
8.
11
Acacia Wicks
41' 1
May 4
NEA Freeman/Newport
High Jump
1.
11
Tiara Hamberg
5' 1
PR
Apr 20
NEA Meet #1
2.
11
Chiara Polenesi
4' 6
PR
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
12
kylin Brown
4' 6
May 6
Riverside Twilight Invite
4.
9
Tabitha Horton
4' 2
PR
Apr 1
Deer Park Invite
Pole Vault
1.
11
Sonja Moore
7' 6
Apr 15
Interstate Invitational
10
Kesslyn Fleck
7' 6
PR
May 6
Riverside Twilight Invite
3.
12
Isabelle Kepner
7' 0
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
4.
12
Rhianna Knorr
6' 6
Apr 1
Deer Park Invite
Long Jump
1.
10
Erika Moore
14' 5.75
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
2.
9
Tabitha Horton
13' 3
PR
Apr 27
NEA League Meet #2
3.
11
Sonja Moore
12' 5
PR
Apr 1
Deer Park Invite
4.
11
Chiara Polenesi
7' 3.75
PR
Apr 15
Interstate Invitational
Triple Jump
1.
11
Rebecca Malcolm
30' 7.5
May 11
NEA Colville/Newport/Lakeside
2.
10
Erika Moore
30' 0.75
May 20
District 7 1A Meet
*Recent improvement