Season:
2015 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1973
1972
1966
1965
1961
Indoor
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2014
2009
2007
2005
Event Records
Highlighter
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
Mens
Womens
Mens
50 Meter Dash
1.
12
Jackson Hand
6.44c
PR
Mar 4
King's Time Trials
2.
10
Caleb Perry
6.64c
PR
Mar 4
King's Time Trials
3.
10
Christian Lopez
6.84c
PR
Mar 4
King's Time Trials
4.
12
Karl Sather
6.94c
PR
Mar 4
King's Time Trials
5.
10
Nick Grimm
7.14c
PR
Mar 4
King's Time Trials
12
Austin Hays
7.14c
PR
Mar 4
King's Time Trials
7.
12
Brett Jones
7.34c
PR
Mar 4
King's Time Trials
9
Peter Kulits
7.34c
Mar 4
King's Time Trials
9.
10
Luke Wicks
7.44c
PR
Mar 4
King's Time Trials
11
Gunnar Ruud
7.44c
PR
Mar 4
King's Time Trials
11.
11
Ben Hermes
7.54c
PR
Mar 4
King's Time Trials
9
Logan Perrigo
7.54c
PR
Mar 4
King's Time Trials
13.
11
Mason Root
7.74c
PR
Mar 4
King's Time Trials
100 Meters
1.
10
Caleb Perry
10.99
(1.7)
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
12
Jackson Hand
11.10
(1.7)
PR
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
3.
10
Christian Lopez
11.80
PR
May 2
Tomahawk Classic
4.
11
Duncan Cull
11.96
Apr 9
King's @ Cedarcrest
5.
12
Alex Thiel
12.14
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
6.
10
Nick Grimm
12.28
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
7.
12
Karl Sather
12.41
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
8.
11
Ben Hermes
12.52
May 21
1A Bi-District Prelims
9.
9
Connor McElmurry
12.53
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
10.
12
Austin Hays
12.60
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
11.
9
Peter Kulits
12.91
Apr 30
King's Hosting Lakewood
12.
12
Brett Jones
13.24
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
13.
10
Luke Wicks
13.30
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
14.
12
Gavin Langer
13.39
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
15.
11
Mason Root
13.62
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
16.
9
Logan Perrigo
13.75
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
17.
9
Elijah Hermes
13.82
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
18.
11
Benji Taflin
14.02
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
19.
9
Ian Bothe
14.06
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
20.
9
Taylor Schoenfeld
14.54
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
21.
9
Alex Lee
14.67
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
22.
12
Joseph Earling
14.69
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
23.
10
Jordan Burtt
14.80
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
24.
9
Wonrae Kim
14.82
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
25.
9
Kobby Solomon
15.15
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
26.
10
Younis Mahmoud
16.24c
PR
Jul 28
King's Decathlon
150 Meters
1.
12
Jackson Hand
16.84c
PR
Mar 4
King's Time Trials
2.
10
Caleb Perry
17.14c
PR
Mar 4
King's Time Trials
3.
12
Austin Hays
18.94c
PR
Mar 4
King's Time Trials
10
Christian Lopez
18.94c
PR
Mar 4
King's Time Trials
5.
10
Nick Grimm
19.84c
PR
Mar 4
King's Time Trials
6.
10
Luke Wicks
19.94c
PR
Mar 4
King's Time Trials
7.
11
Gunnar Ruud
20.34c
PR
Mar 4
King's Time Trials
8.
9
Peter Kulits
20.44c
Mar 4
King's Time Trials
9.
12
Brett Jones
20.64c
PR
Mar 4
King's Time Trials
10.
11
Ben Hermes
20.84c
PR
Mar 4
King's Time Trials
11.
12
Karl Sather
20.94c
PR
Mar 4
King's Time Trials
12.
9
Logan Perrigo
21.04c
PR
Mar 4
King's Time Trials
13.
11
Mason Root
22.24c
PR
Mar 4
King's Time Trials
200 Meters
1.
10
Caleb Perry
22.38
(-.1)
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
12
Jackson Hand
22.48
May 23
1A Bi-District Finals
3.
12
Andrew Ayers
24.33
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
4.
11
Duncan Cull
24.59
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
5.
10
Christian Lopez
24.98
PR
Apr 18
30th King's Invitational
6.
12
Austin Hays
25.26
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
7.
11
Ben Hermes
25.81
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
8.
11
Gunnar Ruud
26.20
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
9.
9
Elijah Hermes
29.36
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
10.
11
Benji Taflin
29.42
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
200 Meters - Relay Split
1.
12
Jackson Hand
22.5h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
2.
10
Caleb Perry
22.9h
Mar 19
Shoreline Jamboree
3.
12
Austin Hays
25.1h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
4.
10
Nick Grimm
25.7h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
300 Meters
1.
12
Jackson Hand
39.24c
PR
Mar 4
King's Time Trials
2.
9
Peter Kulits
43.54c
Mar 4
King's Time Trials
3.
12
Austin Hays
44.04c
PR
Mar 4
King's Time Trials
4.
12
Karl Sather
44.54c
PR
Mar 4
King's Time Trials
5.
10
Matt Jackson
45.74c
Mar 4
King's Time Trials
6.
12
Brett Jones
46.64c
PR
Mar 4
King's Time Trials
7.
10
Nick Grimm
46.84c
PR
Mar 4
King's Time Trials
8.
10
Christian Lopez
47.64c
PR
Mar 4
King's Time Trials
9.
10
Luke Wicks
48.64c
PR
Mar 4
King's Time Trials
10.
11
Mason Root
49.74c
PR
Mar 4
King's Time Trials
9
Logan Perrigo
49.74c
PR
Mar 4
King's Time Trials
12.
10
Caleb Perry
50.74c
Mar 4
King's Time Trials
13.
11
Ben Hermes
55.74c
PR
Mar 4
King's Time Trials
400 Meters
1.
12
Andrew Ayers
52.52
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
2.
11
Duncan Cull
54.82
PR
May 7
Cascade Conference Championships
3.
12
Jackson Hand
55.39
Apr 9
King's @ Cedarcrest
4.
10
Matt Jackson
56.19
Apr 9
King's @ Cedarcrest
5.
9
Alex Lee
1:02.31
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
6.
10
Nick Grimm
1:02.54c
PR
Jul 28
King's Decathlon
7.
9
Ian Bothe
1:02.56
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
8.
10
Younis Mahmoud
1:12.14c
PR
Jul 28
King's Decathlon
400 Meters - Relay Split
1.
12
Jackson Hand
49.5h
PR
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
12
Andrew Ayers
50.7h
PR
May 7
Cascade Conference Championships
3.
10
Matt Jackson
51.4h
May 23
1A Bi-District Finals
4.
10
Caleb Perry
51.5h
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
5.
11
Duncan Cull
53.8h
PR
Apr 11
Cashmere Invitational
6.
9
Connor McElmurry
55.3h
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
7.
9
Peter Kulits
56.9h
Apr 11
Cashmere Invitational
8.
11
Ben Hermes
58.7h
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
9.
11
Gunnar Ruud
1:00.6h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
12
Arthur Emmons
1:00.6h
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
11.
12
Daniel Bolliger
1:01.9h
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
12.
9
Ian Bothe
1:08.2h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
13.
9
Elijah Hermes
1:08.4h
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
14.
10
Jordan Burtt
1:11.1h
Apr 30
King's Hosting Lakewood
15.
9
Alex Lee
1:14.2h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
16.
12
Joseph Earling
1:14.8h
Apr 30
King's Hosting Lakewood
17.
11
Benji Taflin
1:17.3h
Apr 30
King's Hosting Lakewood
18.
9
Wonrae Kim
1:19.3h
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
19.
9
Kobby Solomon
1:20.7h
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
20.
9
Taylor Schoenfeld
1:23.8h
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
600 Meters
1.
10
Matt Jackson
1:48.6h
Mar 4
King's Time Trials
800 Meters
1.
12
Andrew Ayers
1:55.75
PR
May 23
1A Bi-District Finals
2.
10
Matt Jackson
1:58.98
May 23
1A Bi-District Finals
3.
9
Connor McElmurry
2:10.29
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
4.
12
Arthur Emmons
2:13.90
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
5.
12
Daniel Bolliger
2:19.27
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
6.
9
Ian Bothe
2:39.96
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
800 Meters - Relay Split
1.
12
Andrew Ayers
1:58.5h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
2.
9
Connor McElmurry
2:16.0h
Mar 19
Shoreline Jamboree
3.
10
Matt Jackson
2:17.0h
Mar 19
Shoreline Jamboree
4.
9
Ian Bothe
2:36.0h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
1000 Meters
1.
10
Matt Jackson
3:29.4h
Mar 4
King's Time Trials
1200 Meters - Relay Split
1.
12
Andrew Ayers
3:24.0h
PR
Mar 21
Seattle Academy Relays
1500 Meters
1.
12
Andrew Ayers
4:05.8h
PR
Mar 4
King's Time Trials
2.
10
Matt Jackson
4:35.72
Apr 11
Cashmere Invitational
3.
12
Arthur Emmons
4:36.60
PR
Apr 11
Cashmere Invitational
1600 Meters
1.
12
Andrew Ayers
4:20.63
PR
Apr 25
Bellevue Invitational
2.
12
Arthur Emmons
4:40.40
PR
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
3.
10
Matt Jackson
4:41.17
Apr 18
30th King's Invitational
4.
12
Daniel Bolliger
4:56.14
PR
May 7
Cascade Conference Championships
5.
9
Connor McElmurry
5:15.91
Mar 21
Seattle Academy Relays
1 Mile
1.
12
Andrew Ayers
4:43.8h
PR
Jun 3
CNW All Comers #2
2000 Meters
1.
12
Andrew Ayers
5:52.5h
PR
Jun 3
CNW All Comers #2
3000 Meters
1.
12
Andrew Ayers
8:51.7h
PR
Jun 3
CNW All Comers #2
2.
12
Arthur Emmons
10:07.24
PR
Apr 11
Cashmere Invitational
3200 Meters
1.
12
Andrew Ayers
9:25.0h
PR
Jun 3
CNW All Comers #2
2.
12
Arthur Emmons
9:58.45
PR
May 23
1A Bi-District Finals
3.
10
Matt Jackson
11:12.35
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
4.
12
Daniel Bolliger
11:27.29
May 2
Tomahawk Classic
5000 Meters
1.
12
Andrew Ayers
15:58.0h
Jun 3
CNW All Comers #2
2.
10
Matt Jackson
17:59.9h
PR
Mar 4
King's Time Trials
110m Hurdles - 39"
1.
12
Brett Jones
16.89
PR
Apr 11
Cashmere Invitational
2.
9
Peter Kulits
19.35
May 2
Tomahawk Classic
300m Hurdles - 36"
1.
9
Peter Kulits
46.79
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
2.
12
Brett Jones
48.42
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
3.
11
Mason Root
54.40
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
400m Hurdles - 36"
1.
9
Peter Kulits
1:12.12
PR
Jun 3
CNW All Comers #2
2k Steeplechase
1.
12
Andrew Ayers
6:27.8h
PR
Apr 11
Birger Solberg Invite
4x100 Relay
1.
-
Alex Thiel
Caleb Perry
Duncan Cull
Jackson Hand
43.57
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
-
Jackson Hand
Alex Thiel
Duncan Cull
Caleb Perry
43.78
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
3.
-
Jackson Hand
Duncan Cull
Alex Thiel
Caleb Perry
44.13
May 7
Cascade Conference Championships
4.
-
Alex Thiel
Caleb Perry
Christian Lopez
Jackson Hand
44.16
May 2
Tomahawk Classic
5.
-
Christian Lopez
Caleb Perry
Alex Thiel
Jackson Hand
44.18
Apr 30
King's Hosting Lakewood
6.
-
Alex Thiel
Christian Lopez
Caleb Perry
Jackson Hand
44.34
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
7.
-
Alex Thiel
Christian Lopez
Caleb Perry
Duncan Cull
45.52
Apr 11
Cashmere Invitational
8.
-
Ben Hermes
Duncan Cull
Elijah Hermes
Austin Hays
47.95
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
9.
-
Ben Hermes
Ian Bothe
Gunnar Ruud
Duncan Cull
49.43
Apr 9
King's @ Cedarcrest
10.
-
Ian Bothe
Wonrae Kim
Ben Hermes
Elijah Hermes
54.07
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
4x200 Relay -
1.
-
Caleb Perry
Nick Grimm
Jackson Hand
Austin Hays
1:36.19
Mar 19
Shoreline Jamboree
4x400 Relay
1.
-
Caleb Perry
Matt Jackson
Andrew Ayers
Jackson Hand
3:23.13
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
-
Caleb Perry
Matt Jackson
Jackson Hand
Andrew Ayers
3:26.42
May 23
1A Bi-District Finals
3.
-
Andrew Ayers
Jackson Hand
Caleb Perry
Matt Jackson
3:27.15
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
4.
-
Andrew Ayers
Caleb Perry
Connor McElmurry
Matt Jackson
3:37.48
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
5.
-
Caleb Perry
Duncan Cull
Matt Jackson
Jackson Hand
3:38.85
May 2
Tomahawk Classic
6.
-
Peter Kulits
Duncan Cull
Caleb Perry
Matt Jackson
3:41.62
Apr 11
Cashmere Invitational
7.
-
Andrew Ayers
Caleb Perry
Matt Jackson
Jackson Hand
3:51.42
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
8.
-
Andrew Ayers
Gunnar Ruud
Matt Jackson
Peter Kulits
3:51.79
Mar 19
Shoreline Jamboree
9.
-
Arthur Emmons
Peter Kulits
Ian Bothe
Christian Lopez
4:09.55
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
4x800 Relay
1.
-
Connor McElmurry
Ian Bothe
Andrew Ayers
Matt Jackson
9:11.18
Mar 19
Shoreline Jamboree
Shot Put - 12lb
1.
12
Keegan Na
45' 8
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
2.
9
Taylor Schoenfeld
42' 2.25
Apr 30
King's Hosting Lakewood
3.
12
Gavin Langer
39' 7
Apr 11
Cashmere Invitational
4.
12
Joseph Earling
37' 7
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
5.
9
Kobby Solomon
36' 0.75
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
6.
11
Duncan Cull
34' 7.25
Mar 19
Shoreline Jamboree
7.
10
Jordan Burtt
33' 11.25
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
8.
10
Nick Grimm
28' 1
PR
Jul 28
King's Decathlon
9.
10
Younis Mahmoud
23' 0
PR
Jul 28
King's Decathlon
Discus - 1.6kg
1.
12
Keegan Na
131' 8
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
2.
9
Taylor Schoenfeld
123' 6
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
3.
12
Gavin Langer
110' 0
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
4.
12
Joseph Earling
107' 0
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
5.
10
Luke Wicks
99' 2
Apr 9
King's @ Cedarcrest
6.
9
Kobby Solomon
94' 2
Apr 9
King's @ Cedarcrest
7.
10
Jordan Burtt
87' 11
Apr 30
King's Hosting Lakewood
8.
11
Benji Taflin
80' 0
Mar 19
Shoreline Jamboree
9.
9
Wonrae Kim
70' 10
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
10.
9
Peter Kulits
70' 3
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
Javelin - 800g
1.
12
Karl Sather
174' 6
PR
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
11
Duncan Cull
164' 5
PR
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
3.
11
Ben Hermes
142' 11
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
4.
11
Benji Taflin
135' 10
Mar 19
Shoreline Jamboree
5.
10
Nick Grimm
125' 6
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
6.
9
Wonrae Kim
85' 7
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
High Jump
1.
12
Brett Jones
6' 2
PR
Apr 18
30th King's Invitational
2.
12
Karl Sather
6' 0
Apr 18
30th King's Invitational
3.
11
Gunnar Ruud
5' 8
Apr 9
King's @ Cedarcrest
4.
10
Luke Wicks
5' 6
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
5.
9
Peter Kulits
5' 4
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
6.
10
Nick Grimm
5' 0
PR
Jul 28
King's Decathlon
7.
10
Younis Mahmoud
4' 6
PR
Jul 28
King's Decathlon
Pole Vault
1.
12
Alex Thiel
13' 3
PR
May 2
Tomahawk Classic
2.
12
Austin Hays
12' 10
PR
May 21
1A Bi-District Prelims
3.
10
Luke Wicks
11' 10
May 21
1A Bi-District Prelims
4.
11
Mason Root
9' 6
May 7
Cascade Conference Championships
5.
9
Alex Lee
7' 0
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
Long Jump
1.
10
Nick Grimm
20' 8
PR
Jul 28
King's Decathlon
2.
9
Peter Kulits
19' 6.25
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
3.
11
Ben Hermes
17' 11
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
4.
12
Keegan Na
15' 7
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
5.
10
Younis Mahmoud
15' 1
PR
Jul 28
King's Decathlon
6.
9
Elijah Hermes
14' 2.75
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
7.
9
Logan Perrigo
14' 0
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
Triple Jump
1.
9
Peter Kulits
42' 9.5
(1.6)
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
10
Nick Grimm
41' 7
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
3.
12
Karl Sather
38' 9
Apr 9
King's @ Cedarcrest
4.
10
Luke Wicks
37' 11
PR
May 7
Cascade Conference Championships
Standing Triple Jump - One-Legged
1.
10
Nick Grimm
26' 11
PR
Mar 4
King's Time Trials
2.
9
Peter Kulits
26' 5
Mar 4
King's Time Trials
Womens
50 Meter Dash
1.
12
Ashley Driscoll
7.44c
PR
Mar 4
King's Time Trials
2.
12
Miqueala Ishmael
7.54c
PR
Mar 4
King's Time Trials
3.
11
Mikayla Bryant
7.84c
PR
Mar 4
King's Time Trials
11
Rachel Mills
7.84c
Mar 4
King's Time Trials
5.
11
Anna Parker
7.94c
PR
Mar 4
King's Time Trials
6.
10
Emily Northey
8.04c
PR
Mar 4
King's Time Trials
7.
10
Stephanie Bicknell
8.14c
PR
Mar 4
King's Time Trials
8.
9
Laurie Machida
8.34c
PR
Mar 4
King's Time Trials
100 Meters
1.
12
Ashley Driscoll
12.75
May 21
1A Bi-District Prelims
2.
11
Anna Parker
13.07
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
3.
11
Mikayla Bryant
13.26
PR
May 21
1A Bi-District Prelims
4.
12
Miqueala Ishmael
13.66
May 21
1A Bi-District Prelims
5.
10
Maddie Nielsen
13.89
PR
Apr 9
King's @ Cedarcrest
6.
11
Hope Hollinrake
14.29
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
7.
10
Emily Northey
14.33
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
8.
11
Gillian Edgar
14.37
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
9.
10
Nicole Jacobson
14.44c
Jul 28
King's Decathlon
10.
9
Sylvia Hendrix
14.71
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
11.
10
Kayleen Moore
14.89
Apr 30
King's Hosting Lakewood
150 Meters
1.
11
Anna Parker
20.14c
PR
Mar 4
King's Time Trials
2.
12
Ashley Driscoll
20.94c
PR
Mar 4
King's Time Trials
3.
11
Mikayla Bryant
21.74c
PR
Mar 4
King's Time Trials
4.
11
Gillian Edgar
22.24c
Mar 4
King's Time Trials
5.
12
Miqueala Ishmael
22.44c
PR
Mar 4
King's Time Trials
6.
11
Rachel Mills
22.54c
PR
Mar 4
King's Time Trials
7.
10
Emily Northey
23.14c
PR
Mar 4
King's Time Trials
10
Stephanie Bicknell
23.14c
PR
Mar 4
King's Time Trials
9.
9
Laurie Machida
24.34c
PR
Mar 4
King's Time Trials
200 Meters
1.
11
Anna Parker
26.54
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
2.
12
Ashley Driscoll
26.58
PR
May 23
1A Bi-District Finals
3.
11
Avalon Albright
27.90
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
4.
11
Mikayla Bryant
28.00
PR
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
5.
12
Miqueala Ishmael
28.38
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
6.
11
Gillian Edgar
28.76
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
7.
10
Emily Northey
28.83
PR
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
8.
10
Maddie Nielsen
28.93
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
9.
10
Nicole Jacobson
29.67
Apr 9
King's @ Cedarcrest
10.
11
Hope Hollinrake
30.16
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
200 Meters - Relay Split
1.
12
Ashley Driscoll
25.7h
May 23
1A Bi-District Finals
2.
11
Mikayla Bryant
26.3h
PR
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
3.
10
Maddie Nielsen
26.9h
PR
May 23
1A Bi-District Finals
4.
10
Nicole Jacobson
27.0h
Apr 18
30th King's Invitational
11
Avalon Albright
27.0h
PR
May 2
Tomahawk Classic
6.
12
Miqueala Ishmael
27.8h
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
7.
10
Emily Northey
29.2h
Apr 18
30th King's Invitational
8.
11
Hope Hollinrake
29.3h
Mar 19
Shoreline Jamboree
9.
11
Rachel Mills
29.8h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
300 Meters
1.
11
Rachel Mills
52.14c
Mar 4
King's Time Trials
11
Gillian Edgar
52.14c
Mar 4
King's Time Trials
3.
12
Miqueala Ishmael
52.34c
Mar 4
King's Time Trials
4.
10
Emily Northey
53.64c
Mar 4
King's Time Trials
5.
9
Laurie Machida
54.64c
PR
Mar 4
King's Time Trials
6.
10
Stephanie Bicknell
1:02.84c
Mar 4
King's Time Trials
400 Meters
1.
11
Anna Parker
58.94
Apr 18
30th King's Invitational
2.
11
Gillian Edgar
1:04.40
Apr 9
King's @ Cedarcrest
3.
10
Krystal Brodsky
1:08.31
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
4.
9
Allison Perrow
1:11.91
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
5.
10
Alyssa Eells
1:11.93
PR
Mar 21
Seattle Academy Relays
6.
10
Nicole Jacobson
1:12.14c
Jul 28
King's Decathlon
7.
9
Hannah Limb
1:20.96
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
8.
10
Hannah Peterson
1:21.05
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
400 Meters - Relay Split
1.
11
Anna Parker
57.6h
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
2.
11
Gillian Edgar
1:02.9h
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
3.
11
Avalon Albright
1:04.3h
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
4.
10
Nicole Jacobson
1:05.3h
May 7
Cascade Conference Championships
5.
11
Rachel Mills
1:06.1h
PR
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
6.
10
Krystal Brodsky
1:06.4h
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
7.
10
Maddie Nielsen
1:06.8h
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
8.
9
Danielle Bauder
1:07.8h
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
9.
11
Mikayla Bryant
1:09.5h
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
10.
10
Emily Northey
1:10.8h
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
11.
10
Stephanie Bicknell
1:11.2h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
12.
10
Alyssa Eells
1:11.4h
PR
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
13.
9
Allison Perrow
1:12.3h
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
14.
10
Kayleen Moore
1:14.6h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
15.
9
Hannah Limb
1:16.9h
Apr 30
King's Hosting Lakewood
16.
10
Hannah Peterson
1:24.2h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
600 Meters
1.
11
Gillian Edgar
2:03.2h
Mar 4
King's Time Trials
2.
10
Krystal Brodsky
2:10.0h
Mar 4
King's Time Trials
800 Meters
1.
11
Gillian Edgar
2:21.02
PR
May 23
1A Bi-District Finals
2.
10
Krystal Brodsky
2:31.24
Apr 9
King's @ Cedarcrest
3.
9
Danielle Bauder
2:33.61
PR
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
4.
9
Allison Perrow
2:44.65
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
5.
10
Alyssa Eells
2:50.28
PR
May 8
Last Chance Qualifier
6.
9
Hannah Limb
3:07.35
Mar 21
Seattle Academy Relays
7.
10
Hannah Peterson
3:25.18
PR
Mar 21
Seattle Academy Relays
800 Meters - Relay Split
1.
10
Krystal Brodsky
2:32.0h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
2.
11
Gillian Edgar
2:33.0h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
3.
9
Allison Perrow
2:56.0h
Mar 19
Shoreline Jamboree
10
Alyssa Eells
2:56.0h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
5.
9
Hannah Limb
3:20.0h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
6.
10
Hannah Peterson
3:26.0h
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
1500 Meters
1.
9
Danielle Bauder
5:25.40
PR
Apr 11
Cashmere Invitational
2.
10
Krystal Brodsky
5:30.52
PR
Apr 11
Cashmere Invitational
3.
10
Nicole Jacobson
7:32.0h
PR
Jul 28
King's Decathlon
1600 Meters
1.
10
Krystal Brodsky
5:32.30
PR
May 7
Cascade Conference Championships
2.
9
Danielle Bauder
5:39.62
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
3.
9
Allison Perrow
5:55.09
May 7
Cascade Conference Championships
4.
11
Gillian Edgar
6:03.21
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
5.
9
Hannah Limb
6:21.03
Apr 30
King's Hosting Lakewood
3000 Meters
1.
10
Krystal Brodsky
11:44.73
PR
Apr 11
Cashmere Invitational
3200 Meters
1.
10
Krystal Brodsky
12:08.51
PR
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
2.
9
Hannah Limb
13:58.32
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
5000 Meters
1.
11
Gillian Edgar
21:19.0h
PR
Mar 4
King's Time Trials
10,000 Meters
1.
11
Gillian Edgar
49:13.0h
Mar 4
King's Time Trials
100m Hurdles - 33"
1.
10
Stephanie Bicknell
18.35
PR
Mar 19
Shoreline Jamboree
2.
9
Laurie Machida
18.75
PR
May 23
1A Bi-District Finals
3.
10
Nicole Jacobson
24.14c
PR
Jul 28
King's Decathlon
300m Hurdles - 30"
1.
11
Rachel Mills
51.43
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
2.
10
Stephanie Bicknell
55.57
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
4x100 Relay
1.
-
Miqueala Ishmael
Ashley Driscoll
Mikayla Bryant
Anna Parker
49.77
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
-
Miqueala Ishmael
Mikayla Bryant
Ashley Driscoll
Anna Parker
49.91
May 23
1A Bi-District Finals
3.
-
Anna Parker
Mikayla Bryant
Ashley Driscoll
Miqueala Ishmael
50.69
Apr 30
King's Hosting Lakewood
4.
-
Miqueala Ishmael
Ashley Driscoll
Mikayla Bryant
Maddie Nielsen
50.88
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
5.
-
Mikayla Bryant
Ashley Driscoll
Emily Northey
Miqueala Ishmael
51.47
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
6.
-
Mikayla Bryant
Ashley Driscoll
Miqueala Ishmael
Emily Northey
51.86
May 7
Cascade Conference Championships
7.
-
Mikayla Bryant
Ashley Driscoll
Miqueala Ishmael
Anna Parker
52.89
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
8.
-
Mikayla Bryant
Hope Hollinrake
Miqueala Ishmael
Ashley Driscoll
53.01
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
9.
-
Miqueala Ishmael
Ashley Driscoll
Emily Northey
Mikayla Bryant
53.64
Mar 21
Seattle Academy Relays
4x200 Relay -
1.
-
Miqueala Ishmael
Mikayla Bryant
Nicole Jacobson
Ashley Driscoll
1:47.13
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
-
Mikayla Bryant
Ashley Driscoll
Maddie Nielsen
Miqueala Ishmael
1:47.31
May 23
1A Bi-District Finals
3.
-
Miqueala Ishmael
Mikayla Bryant
Avalon Albright
Ashley Driscoll
1:49.4h
May 2
Tomahawk Classic
4.
-
Miqueala Ishmael
Maddie Nielsen
Emily Northey
Nicole Jacobson
1:52.20
Apr 18
30th King's Invitational
5.
-
Miqueala Ishmael
Maddie Nielsen
Nicole Jacobson
Mikayla Bryant
1:52.24
May 7
Cascade Conference Championships
6.
-
Hope Hollinrake
Miqueala Ishmael
Ashley Driscoll
Mikayla Bryant
1:53.88
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
7.
-
Mikayla Bryant
Miqueala Ishmael
Ashley Driscoll
Emily Northey
1:54.19
Apr 11
Cashmere Invitational
8.
-
Emily Northey
Mikayla Bryant
Hope Hollinrake
Nicole Jacobson
1:55.02
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
9.
-
Miqueala Ishmael
Hope Hollinrake
Mikayla Bryant
Rachel Mills
1:57.40
Mar 19
Shoreline Jamboree
4x400 Relay
1.
-
Gillian Edgar
Krystal Brodsky
Avalon Albright
Anna Parker
4:17.24
Apr 30
King's Hosting Lakewood
2.
-
Gillian Edgar
Emily Northey
Rachel Mills
Anna Parker
4:19.15
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
3.
-
Gillian Edgar
Krystal Brodsky
Nicole Jacobson
Danielle Bauder
4:24.69
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
4.
-
Rachel Mills
Danielle Bauder
Nicole Jacobson
Gillian Edgar
4:25.64
May 7
Cascade Conference Championships
5.
-
Mikayla Bryant
Stephanie Bicknell
Danielle Bauder
Avalon Albright
4:31.71
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
6.
-
Mikayla Bryant
Gillian Edgar
Alyssa Eells
Rachel Mills
4:35.39
Apr 11
Cashmere Invitational
7.
-
Maddie Nielsen
Alyssa Eells
Allie Perrow
Gillian Edgar
4:42.24
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
8.
-
Krystal Brodsky
Rachel Mills
Allie Perrow
Gillian Edgar
4:42.42
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
9.
-
Allysa Eells
Stephanie Bicknell
Allie Perrow
Gillian Edgar
4:47.29
Mar 19
Shoreline Jamboree
10.
-
Gillian Edgar
Allie Perrow
Alyssa Eells
Krystal Brodsky
4:50.08
Apr 9
King's @ Cedarcrest
4x800 Relay
1.
-
Allysa Eells
Hannah Limb
Krystal Brodsky
Lily Kleven
12:09.95
Mar 19
Shoreline Jamboree
Shot Put - 4kg
1.
10
Nicole Jacobson
36' 1.25
May 7
Cascade Conference Championships
2.
12
McKenzy Ellisen
32' 6.25
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
3.
10
Tirzah Pilet
28' 4.5
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
4.
9
Sylvia Hendrix
25' 3
Apr 30
King's Hosting Lakewood
Discus - 1kg
1.
12
McKenzy Ellisen
102' 1
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
2.
10
Tirzah Pilet
91' 8
May 7
Cascade Conference Championships
3.
11
Abby Jenkins
90' 8
PR
Apr 18
30th King's Invitational
4.
10
Nicole Jacobson
86' 8
Jul 28
King's Decathlon
5.
10
Kenzie Schwab
61' 11
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
6.
9
Sylvia Hendrix
54' 7
May 8
Last Chance Qualifier
Javelin - 600g
1.
11
Abby Jenkins
112' 10
May 7
Cascade Conference Championships
2.
10
Tirzah Pilet
100' 9
Mar 26
King's Hosting Cedarcrest & South Whidbe
3.
10
Nicole Jacobson
74' 0
PR
Jul 28
King's Decathlon
4.
12
McKenzy Ellisen
72' 0
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
5.
10
Stephanie Bicknell
68' 7
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
6.
9
Sylvia Hendrix
63' 10
Apr 23
King's Hosting Archbishop Murphy
7.
10
Kenzie Schwab
62' 0
PR
May 8
Last Chance Qualifier
High Jump
1.
10
Maddie Nielsen
5' 4
Apr 18
30th King's Invitational
2.
10
Stephanie Bicknell
4' 8
May 23
1A Bi-District Finals
3.
10
Nicole Jacobson
4' 2
PR
Jul 28
King's Decathlon
Pole Vault
1.
11
Rachel Mills
9' 0
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
10
Emily Northey
8' 6
Apr 30
King's Hosting Lakewood
3.
10
Alyssa Eells
7' 5
PR
May 21
1A Bi-District Prelims
4.
10
Nicole Jacobson
7' 0
PR
Jul 28
King's Decathlon
Long Jump
1.
10
Maddie Nielsen
17' 0
(.3)
PR
May 29
1A 2B 1B Day 1 2 & 3 State Meet
2.
12
Miqueala Ishmael
15' 7.25
May 21
1A Bi-District Prelims
3.
9
Laurie Machida
14' 5.75
PR
May 21
1A Bi-District Prelims
4.
10
Stephanie Bicknell
14' 2
May 13
1A District 1 Championships (Day 1)
10
Kayleen Moore
14' 2
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
6.
10
Nicole Jacobson
14' 1
PR
Jul 28
King's Decathlon
Triple Jump
1.
10
Maddie Nielsen
36' 5.5
May 23
1A Bi-District Finals
2.
11
Morgan Grimm
32' 10
PR
May 23
1A Bi-District Finals
3.
11
Rachel Mills
32' 1.25
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
4.
10
Kayleen Moore
30' 11.25
PR
May 2
Tomahawk Classic
5.
10
Stephanie Bicknell
29' 9
May 23
1A Bi-District Finals
6.
10
Emily Northey
29' 8
PR
Apr 30
King's Hosting Lakewood
7.
9
Laurie Machida
28' 7.75
PR
May 15
1A District 1 Championships (Day 2)
8.
10
Nicole Jacobson
27' 3
PR
Apr 16
King's and CPC at Granite Falls
Decathlon -
1.
10
Nicole Jacobson
3340
PR
Jul 28
King's Decathlon
*Recent improvement